Филолошки факултет - Скопје

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
Може ли некој да ми каже од кои јазици можам да ги бирам под Б, ако земам за прв јазик Англиски и како оди сето тоа, затоа што јас сеуште ненам појма како иде тоа.... ве молам :)
Ако уште не си запишана на факултетот, рано ти е за оваа одлука :) Најверојатно планот ти е англиски и книжевност и уште сеа ќе ти кажам дека јазик под Б или Ц апсолутно не ти е потребен, освен ако не сакаш за свое задоволство да го учиш. Кредити си имаш доволно со изборните предмети што ти ги нуди катедрата.
Во принцип се бира меѓу шпански, германски, македонски...за другиве јазици(италијански, албански, итн.) секоја година е различно.

Aко може некој да ми каже кои предмети се учат во прва година на ГЕрмански книжевност.Ми треба нешто итно!!
На било кој јазик и книжевност основни ти се 3 предмети. Современ германски јазик, Германска книжевност и Граматика на германскиот јазик.
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Фала многу... ќе размислам за тоа ;)
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Во вторник ќе има предавања?
 

Smile=)

културно-вулгарна
Член од
13 октомври 2008
Мислења
510
Поени од реакции
27
Да не знае некој кога има отворен ден на Филолошки?:smir:
 
Член од
19 јуни 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
Да не знае некој распоред на предавања за општа и компаративна книжевност 4та година?
 
Член од
14 мај 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали би можеле да ми дадете повеќе информации за смерот англиска книжевност, дали може под C да се земе албански (значи како трет јазик) и ако не може кои јазици можат, како и нешто повеќе за професорите ... Фала однапред :)
 
Член од
26 јуни 2010
Мислења
36
Поени од реакции
4
Здраво дечки :helou:...еве и јас да си прашам :)
- Што е разликата меѓу АНГЛИСКИ ЈАЗИК И КНИЖЕВНОСТ и АНГЛИСКИ на катедрата за ПРЕВОД И ТОЛКУВАЊЕ ?
- Колку години траат ДОдипломските студии на горенаведените ?
- Што се всушност КРЕДИТИТЕ и ЗА ШТО служат тие :icon_conf ???
Благодарам однапред :)
 
К

Кики.

Гостин
Здраво дечки :helou:...еве и јас да си прашам :)
- Што е разликата меѓу АНГЛИСКИ ЈАЗИК И КНИЖЕВНОСТ и АНГЛИСКИ на катедрата за ПРЕВОД И ТОЛКУВАЊЕ ?
- Колку години траат ДОдипломските студии на горенаведените ?
- Што се всушност КРЕДИТИТЕ и ЗА ШТО служат тие :icon_conf ???
Благодарам однапред :)
Еве ке ти кажам за преведување и толкување - англиски и германски. Освен германски можеш да избереш француски, ама кога јас се запишував мора да биде јазик шти си го учел во средно. Студиите траат 4 години и исклучиво учиш за преведување или толкување зависи што ке одбереш во 3 год. Исто така имаш повисок степен на англиски јазик отколку на книжевност т.е. почнуваш со англиски - advanced, за во втора да учиш proficiency. Истото ти е и со вториот јазик барем така беше јас кога се запишав сега за новиве генерации не знам. На ПиТ не ги учиш посебно деловите од граматиката како морфологија, фонетика, синтакса и сл. туку учиш општо граматика и според учебник. Кредитите ти требаат за запишување на семестар и напредување нормално ама се тоа ти е објаснето во прирачникот што ке го добиеш кога ке се запишеш. Ако те интересира нешто повеке пиши пп.
 
Член од
3 октомври 2009
Мислења
77
Поени од реакции
5
Дечки да прашам сеа се одлучив да се запишам на Филолошки и видов дека од интерните предмети за матура за запишување на факултетов ми се потребни историја или информатика,а јас имам одбрано бизнис,можам ли со овој предмет да се запишам или да си барам друг факс?
 
Член од
16 јуни 2010
Мислења
108
Поени од реакции
21
Абе дечки, може некој да ми каже со колкав перцентилен ранг примаат во државна квота на преведување и толкување-германски јазик?! има некој искуство во оваа насока?! како е таму?! фала однапред :) :) :)

--- надополнето ---

Дечки да прашам сеа се одлучив да се запишам на Филолошки и видов дека од интерните предмети за матура за запишување на факултетов ми се потребни историја или информатика,а јас имам одбрано бизнис,можам ли со овој предмет да се запишам или да си барам друг факс?
Mislam deka e potrebno dvata interni da ti se poklopuvaat so baranite...
 
Член од
16 јуни 2010
Мислења
108
Поени од реакции
21
Абе дечки, може некој да ми каже со колкав перцентилен ранг примаат во државна квота на преведување и толкување-германски јазик?! има некој искуство во оваа насока?! како е таму?! фала однапред :) :) :)

--- надополнето ---



Mislam deka e potrebno dvata interni da ti se poklopuvaat so baranite...
Абе дечки, може некој да ми каже со колку поени примаат во државна квота на преведување и толкување-германски јазик?! има некој искуство во оваа насока?! како е таму?! фала однапред

 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Сакам да прашам нешто во врска со катедрата Германски јазик и книжевност...
1.јас завршив средно стручно училиште и учев две години германски(во 1и 2),дали влијае при упис на оваа катедра?
2.дали ми го земаат просекот од сите 4 години мислам просек имам сите 4години 5,0 и дали можат да ми скратат поени оти сум од средно стучно?
3.дали како екстерен предмет за полагање наместо англиски морав да имам германски пошто јас полагав англиски а другите предмети ми беа(сем македонски)информатика економија...?
4.отрпилика колку бода да имаш за да влезиш во државна квота и оптшо (во приватна)?
5.дали предавањата се на германски или почнуваме од почеток ?
 
Член од
9 јули 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Вака ... јас сум ученичка од Богданци и сакам да се запишам на филолошкиот факултет во скопје на преведување и толкување.Како прв јазик да ми е Англиски а втор Германски...но бидејки немам учено Германски дали ке можам да го земам како втор.(ми имаат кажано дека доколку немаш слушено др јазик освен Француски не можам да го зимам како втор.)
 
Член од
26 јуни 2010
Мислења
36
Поени од реакции
4
Прашање..дали некој знае колку студенти примаат ОВАА 2010/2011 ГОД. на АНГЛИСКИ ЈАЗИК И КНИЖЕВНОСТ и на катедрата за Преведување и толкување на англискиот јазик ? Ве молам кажете доколку знаете...фала однапред ПоздраВ :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom