Филозофски факултет

Член од
15 јуни 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сакам да прашам во која населба точно се наоѓа Филозовскиот Факултет, Бидејќи сакам да се запишам на институтот за безбедност мир и одбрана. И ако може некој да ми каже како одат процедурите за упис. :))
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
82
Поени од реакции
57
Сакам да прашам во која населба точно се наоѓа Филозовскиот Факултет, Бидејќи сакам да се запишам на институтот за безбедност мир и одбрана. И ако може некој да ми каже како одат процедурите за упис. :))
Како што прочитав сега, на Булевар. „Крсте Мисирков“ бб, 1000 Скопје, Македонија, знам дека е близу до Бит пазар. Па смерот Безбедност, одбрана и мир ти е на 4 години т.е 8 семестри. До 4-ти семестар полагаш редовно трите опции и безбедност, одбрана и мир, но веќе во 5 семестар се одлучуваш дали сакаш на безбедност, дали на мир, дали на одбрана и секоја насока си има адекватни предмети на студирање, мислам после 5-ти семестар повеќе ти се изборни имаш само по 1 задолжителен предмет. Еве ти линк од системот на студирање на овој смер: http://fzf.ukim.edu.mk/files/Dodiplomski 2009/08 Bezbednost, odbrana i mir dodiplomski/00 Odbrana dodiplomski studiska programa.pdf
 
Член од
15 јуни 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
А тоа каде се наога во која населба отприлика бидејќи не го знам многу Скопје. И ако знае некој да ми каже каков просек треба ?!?!
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
82
Поени од реакции
57
А тоа каде се наога во која населба отприлика бидејќи не го знам многу Скопје. И ако знае некој да ми каже каков просек треба ?!?!
Брат, мислам знам дека е близу до Бит пазар, а за населбата баш и незнам. Според мене околу 20 минути од центар, пешки одење, барем така мислам.
 
Член од
9 април 2011
Мислења
810
Поени од реакции
1.043
А тоа каде се наога во која населба отприлика бидејќи не го знам многу Скопје. И ако знае некој да ми каже каков просек треба ?!?!
Мислам дека предавањата се во карпош, не се во зградата на филозофскиот факултет, под него се води,а предавањата се во карпош
 
Член од
10 јуни 2012
Мислења
82
Поени од реакции
57
Мислам дека предавањата се во карпош, не се во зградата на филозофскиот факултет, под него се води,а предавањата се во карпош
Брат а за Историја, и тие да не се во Карпош, мислам случајно ако знаиш ?
 
Член од
14 јануари 2012
Мислења
11
Поени од реакции
4
Здраво филозофи!
Другарка се мислеше долго време на кој смер да се запише на филозофски, сите смерови и се јасни освен еден - РОДОВИ СТУДИИ (искрено, и јас прв пат слунав од неа). Ако може некој да ми објасни што струка е тоа, која област се изучува. По дипломирањето која е професијата која одговара на овој смер? односно, што мозе да е работи. Дали е тешко, отприлика каков е интересот за овој смер и слични важни карактеристики?
Тенкс!
 
Член од
7 февруари 2010
Мислења
37
Поени од реакции
0
Здраво филозофи!
Другарка се мислеше долго време на кој смер да се запише на филозофски, сите смерови и се јасни освен еден - РОДОВИ СТУДИИ (искрено, и јас прв пат слунав од неа). Ако може некој да ми објасни што струка е тоа, која област се изучува. По дипломирањето која е професијата која одговара на овој смер? односно, што мозе да е работи. Дали е тешко, отприлика каков е интересот за овој смер и слични важни карактеристики?
Тенкс!
Nikoj ne znae nesto za ovoj smer????/?
 
Член од
18 јули 2012
Мислења
1
Поени од реакции
1
Планирам да се запишам на социјална работа и социјална политика па да видам како стојат работите. Има ли некој што е таму па да ме воведе малце повеќе во смеров. Иначе јас све што се изнаслушав во месециве уназад беше од типит : не иди таму нема што да бараш, нема иднина нема работа...:)
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Па ако така се гледа,ондак со кој факултет има работа? Додуша боље е да се запишеш на некој технички факултет,колку-толку по перспективно е..ако те влече..
 
П

Пепси_

Гостин
ич не запишувај факултет.....нема работа у пропаст оде земјата :tapp:
 
Член од
31 мај 2012
Мислења
228
Поени од реакции
146
ајде јас за професорите малце па и за предметите.
Физиологија на нервен и ендокринен систем-професорот ќе ти се претстави како најдоброто суштество на планетава,ама коа ќе ти даде колкоквиум ќе паднеш у несвест,истите им ги дава и на пмф на молекуларна биологија,бара се да се знае.

Генетика-на предавања ќе спиеш,јас најмногу се радував за овој предмет,ама многу е досаден,нема ништо психолошко,вежбите се поинтересни,ви даваат да праите препарати,да глеате под микроскоп и сл,исто нема ништо психолошко ама ете.


Историја на психологија-ова е многу слично како филозофија,само се гледа како филозофите влијаеле врз психологијата,за психолошките школи и сл.
кога ќе имате колоквиум кажи,ги имам тестовите шо ги дава секоја година:)


Перцепција-е ова е најинтересен предмет во прв семестар,додуша вовед е ама сепак највеќе психолошки работи има особено после прв колоквиум.
асистентот е срце,одам на вежби само зашо знае да објасни за да сватиш и тоа му е битно.и секако зашо е убав:):)

Филозофија-ова се учи за сите филозофи по ред,не е ништо страшно,цела група положовме прв колоквиум со по 34-35 поени.

англиски-тоа не сум се појавила не знам како е:)

дескриптивна статистика-е ова е прилично тешко,МОРАЛНО е да си редовна на предавања и вежби,ако не нема да можеш да излезеш на колоквиум.

запиши се таму,ич нема да жалиш:)
примаат кај 80-90 студенти,нема вонредни.
Мислењево е старо, ама мене ме интересира дали и во учебната 2012 ќе бидат истите предмети и истите професори?
И значи се полага во 2 семестра, првиот од кога до кога трае?:unsure: и кои се предметите од вториот семестар?
И уште ова, ако може подетално малку да ми објасните тоа со колоквиумите и кредитите како оди, многу сум збунета, а од септември ќе одам на факс.
Фала однапред,
 

zmijata

И ондак то...
Член од
2 јануари 2008
Мислења
95
Поени од реакции
3
Нека кажи некој појче за институтот за безбедност мир и одбрана колку студенти примаат и кае точно дали тешко се влегува. Благодарам однапред :)
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
^ На безбедност, одбрана и мир 45 примат во државна и 90 во приватна. Заедно со вонредните примаат 175 студенти. Оваа година како што ми стои имаше голема заинтересираност за овој смер. Кој и да видам или на психологија или на безбедност, одбрана и мир даваше документи. :icon_lol:


А тоа каде се наога во која населба отприлика бидејќи не го знам многу Скопје. И ако знае некој да ми каже каков просек треба ?!?!
Одалечен е околу 5 минути од Веро.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom