Филмски мисли (Movie Quotes)

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.020
Поени од реакции
12.832
Барав ваква тема, бидејќи сакав да ставам една мисла и се фрапирав кога не најдов тема од ваков калибар. Кога гледам филмови, магнет сум да заприметам некоја мисла и голем дел од нив за цел живот ми остануваат врежани во мислите, дури и често памтам филм по некои мисли во него.

Еве темава нека биде место каде што би ги ставале вашите омилени филмски мисли или пак некои содржајни реплики, сакате преку слики, гифови, видеа или само преку текст, оставам ваше нека е, само би ве замолил да го нагласите и филмот.

V for Vendetta
The Usual SuspectsA Bronx TaleLa Haineп.с. Не дека некого го интересира, но првпат се сретнав со мислава во оваа форма "nije bitan pad vec samo prizemjenje" во една српска рап песна, откако ја видов истата мисла во филмов, многу исполнето се чувствував.

Good Will Hunting

 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.020
Поени од реакции
12.832
Барав под филмски мисли, quotes, мисли во филмови, барањето го извршив и во search bar-от на форумот, и на гугл со допишување forum kajgana на зборовите, ова со цитати не би ми текнало никогаш под тоа име да побарам.

Но, сепак сметам дека темиве од моја перцепција иако се слични, не се идентични.

Пример еве од филмот Carlito's Way: Под цитат подразбирамПод филмска мисла подразбирам нешто како воведниот пост, или еве конкретно за филмотЦитат може да е и најглупиот збор кажан како "hasta la vista baby", што во филмот во даден момент бил јак и се памети како интересна сцена. Мисла не може да биде "hasta la vista baby". Како и да е, ако смета слободно нека се спои/избрише, не добивам и така кеш за успешно отворени теми, сеедно ми е. :)
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.652
Поени од реакции
4.140
Интересна тема, овие ми текна моментално.
1. Fast and furious:
"I live my life a quarter mile at a time. For those ten seconds or less, I'm free."
2. John Wick:
"It's not what you did, son. It's who you did it to."
"John will come for you and you will do nothing, because you can do nothing."
3. Homefront:
"Whatever you're thinking...rethink it."
4. Parker:
" I don't steal from people who can't afford it,and I don't hurt people that don't deserve it."
"How do you sleep at night?" - "I don't drink coffee after seven."
5. Taken:
" I don't know you, but I will find you and kill you".
6. Јuzni Vetar:
" Неко нас је предао , знаш? Не знам , ал знам од дакле да почнем. "
" Ово је мој град!" - " Mало је и мој "
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
- You can watch me torture an entire city and when you have truly understood the depth of your failure, we will fulfill Ra's al Ghul's destiny... We will destroy Gotham and then, when it is done and Gotham is ashes, then you have my permission to die.

- I will show you where I have made my home while preparing to bring justice. Then I will break you.

- Ah, yes... I was wondering what would break first... Your spirit, or your body?

- CIA Agent: If I pull that off, would you die?
Bane: It would be extremely painful.
CIA Agent: You're a big guy!
Bane: For you.

- We take Gotham from the corrupt! The rich! The oppressors of generations who have kept you down with myths of opportunity, and we give it back to you... the people. Gotham is yours. None shall interfere. Do as you please. Start by storming Blackgate, and freeing the oppressed! Step forward those who would serve. For and army will be raised. The powerful will be ripped from their decadent nests, and cast out into the cold world that we know and endure. Courts will be convened. Spoils will be enjoyed. Blood will be shed. The police will survive, as they learn to serve true justice. This great city... it will endure. Gotham will survive!

- Speak of the devil and he shall appear.

- John Daggett: No! You stay here, I'm in charge!
Bane: Do you *feel* in charge?
John Daggett: I paid you a small fortune.
Bane: And this gives you *power* over me?

- I'm Gotham's reckoning. Here to end the borrowed time you've all been living on!

- Calm yourself, Doctor. Now's not the time for fear. That comes later.

- Theatricality and deception. Powerful allies for the uninitiated. But we are initiated, aren't we, Bruce?

- Peace has cost you your strength. Victory has defeated you.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.184
Поени од реакции
4.935
Pedalavo come se fuggissi. E in realtà fuggivo da lei, da quelle emozioni, dai sogni, dai ricordi, da tutto.
E pensavo che dovevo dimenticare… ero certo che sarei riuscito a dimenticare. Ma oggi che sono vecchio, che ho consumato banalmente la vita, che ho conosciuto tante donne che m'hanno detto 'ricordati di me', e io le ho scordate tutte… ancora oggi è lei, l'unica che non ho mai dimenticato: Malèna
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.694
Поени од реакции
53.440
Pedalavo come se fuggissi. E in realtà fuggivo da lei, da quelle emozioni, dai sogni, dai ricordi, da tutto.
E pensavo che dovevo dimenticare… ero certo che sarei riuscito a dimenticare. Ma oggi che sono vecchio, che ho consumato banalmente la vita, che ho conosciuto tante donne che m'hanno detto 'ricordati di me', e io le ho scordate tutte… ancora oggi è lei, l'unica che non ho mai dimenticato: Malèna
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.373
Поени од реакции
8.875
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom