Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Вчера бев на 1917 одлично возење низ првата светска војна. Нема некоја посебна приказна но камерата е феноменална, долги кадри со одлично доловување на ситници. Тензична атмосфера 2 сати те држи напнат времето ми помина како 20 минути да сум бил на кино. Роџер Дикинс сигурно зема оскар за кинематографија, се друго би било криминал. Препорака кој е во можност да го изгледа на кино.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
326
Поени од реакции
320
Вчера бев на 1917 одлично возење низ првата светска војна. Нема некоја посебна приказна но камерата е феноменална, долги кадри со одлично доловување на ситници. Тензична атмосфера 2 сати те држи напнат времето ми помина како 20 минути да сум бил на кино. Роџер Дикинс сигурно зема оскар за кинематографија, се друго би било криминал. Препорака кој е во можност да го изгледа на кино.
Одвај чекам да го гледам. Мислам дека нема доволно филмови за WW1 а и стварно може да се долови прејака кинематографија низ рововите и движење со камера.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624

Сите знамињата дома да ги веете, да ја пренесеме енергијата и Honeyland да биде номиниран во двете категории!
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
+ не знам дали сум во право, не сум пребарувал, но мислам дека Honeyland е ПРВИОТ ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ НОМИНИРАН ЗА НАЈДОБАР СТРАНСКИ во историјата. Бар откако јас следам, мислам дека немало друг таков.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
+ не знам дали сум во право, не сум пребарувал, но мислам дека Honeyland е ПРВИОТ ДОКУМЕНТАРЕН ФИЛМ НОМИНИРАН ЗА НАЈДОБАР СТРАНСКИ во историјата. Бар откако јас следам, мислам дека немало друг таков.
Набрзинка направив проверка со копи пејст на листите од двете Википедија статии за странски и документарец па споредба во ексел, и, ДА!
Прво се уплашив, ми испаднаа два дека има други, Kon-Tiki и The Square ама различни филмови биле во различни години.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom