Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

W

wicked_1

Гостин
После второ гледање, мора малце да се поправам за The Lobster.
Не е до толку претенциозен колку што ми се чинеше, има добро осмислен дистописки концепт и е силна критика за суровите традиционални практики денес.

Го изгледав и Dogtooth од режисеров и може да се каже дека Yorgos Lanthimos има остар ум за креирање сатира.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Некој да не знае дали постои опција да направиш import на рејтинзи од друг сајт на IMDB? Или треба еден по еден?
Кој сајт? Најдобро да ги контактираш тие од сајтот.
Но, не верувам дека може. Мислам дека воопшто нема таква опција.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.426
Јас па три торенти сменив пошто мислев дека не се во ред, зошто не ми кажавте?:X3:
Замисла на режисерот, ќе ти уништевме златна симболика од филмот така. :noze:
Ама нели е јако? Екранот е совршен квадрат. Таман колку да фати во кадар еден лик и ништо околу него - совршен начин за апстрахирање на ликовите и нивните емоции од околината, од опкружувањето. Токму тоа и сакал да го постигне: да ги засили емоциите на карактерите. Мене ми беше ептен јако и ни малку не ми беше дистракција.
 
G

grande-juve

Гостин
Ај кога веќе препорачувате филмови, нешто налик на Frozen ( 2010 ), Open Water, Open Water 2, The Reef, The Ruins, Black Water или 127 Hours, со таква тематика, се наоѓаат главниве ликови во некои непредвидени ситуации, бараат начини како да се спасат... Ги гледав сите овие погоре, на ИМДб веќе само тие ми ги врти, ако имате друг на памет пишете да гледам.:busi:
Gravity
All Is Lost
Nine Lives
Letter Never Sent
Buried

Јас па три торенти сменив пошто мислев дека не се во ред, зошто не ми кажавте?:X3:
 
Последно уредено од модератор:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.426
Кој сајт? Најдобро да ги контактираш тие од сајтот.
Но, не верувам дека може. Мислам дека воопшто нема таква опција.
Letterboxd. Се нервирам, зашто истото еднаш веќе го правев. Порано користев Flixster, па ко почнавте сите тука со LB-от, ги префрлав една по една оценките од Flixster на Letterboxd.

Сега, од IMDB на LB знам дека може, исто и од IMDB на TMDB. Ама од LB на IMDB, веројатно само со некои скрипти што за мене се шпанско село.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.423
Поени од реакции
9.318
Ама нели е јако? Екранот е совршен квадрат. Таман колку да фати во кадар еден лик и ништо околу него - совршен начин за апстрахирање на ликовите и нивните емоции од околината, од опкружувањето. Токму тоа и сакал да го постигне: да ги засили емоциите на карактерите. Мене ми беше ептен јако и ни малку не ми беше дистракција.
Да да и филмот беше ептен убав.
Ќе ми кажете други или да седнам оној предлогот на Ристо да го гледам? :X3:
 
Последно уредено:
Член од
5 август 2016
Мислења
465
Поени од реакции
296
Да да и филмот беше ептен убав.
Ќе ми кажете други или да седнам оној предлогот на Ристо да го гледам? :X3:
абе слободно гледај го филмот, ако рејтингот е низок, и не е така лош филм
баш е занимлив, се гледа дека од аматери е правен, ама не е толку лошо направен
интересна идеја, пристојна реализација
не мора секој изгледан филм за оскар да биде
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.426
Бидејќи гледам дека на LB сум првиот кој го гледал, да ве поштедам од малтретирање - немојте да сте го пуштиле новиот Ice Age. Ако четвртиот дел беше најслаб и неспоредливо послаб од првите 3, петтиов (Collision Course) е невидена катастрофа. Значи дефинитивно парите го вртат светот, штом до толку очајно се обидуваат да измислуваат нешто ново, а всушност сѐ се само рециклирани фори од првите три филма (особено првиот и третиот), плус нови, но неинтересни ликови што уште повеќе ги зацрнуваат оние на кои сме навикнати, па така сега ни Сид ни Скрат не се веќе смешни и интересни. До душа, беше најавен со тој краткиот - Cosmic Scrat-tastrophe (или како и да се пишува) од зимоска, што беше и филмска катастрофа, воедно, но му дадов шанса, надевајќи се дека сепак може, колку-толку да биде бар на нивото на другиот краток, од пролетоска, со јајцата. Ама ова испадна баш вистински ужас. Сто пати посакав да го прекинам, и стварно не знам како издржав до крај. Најслаб анимиран годинава!

Значи, да резимираме - НЕ ГО ПУШТАЈТЕ, ЌЕ СЕ КАЕТЕ! ;)

Фала многу. Пријатно.
Спаско. :P
 
Член од
8 јули 2011
Мислења
107
Поени од реакции
62
Бидејќи гледам дека на LB сум првиот кој го гледал, да ве поштедам од малтретирање - немојте да сте го пуштиле новиот Ice Age. Ако четвртиот дел беше најслаб и неспоредливо послаб од првите 3, петтиов (Collision Course) е невидена катастрофа. Значи дефинитивно парите го вртат светот, штом до толку очајно се обидуваат да измислуваат нешто ново, а всушност сѐ се само рециклирани фори од првите три филма (особено првиот и третиот), плус нови, но неинтересни ликови што уште повеќе ги зацрнуваат оние на кои сме навикнати, па така сега ни Сид ни Скрат не се веќе смешни и интересни. До душа, беше најавен со тој краткиот - Cosmic Scrat-tastrophe (или како и да се пишува) од зимоска, што беше и филмска катастрофа, воедно, но му дадов шанса, надевајќи се дека сепак може, колку-толку да биде бар на нивото на другиот краток, од пролетоска, со јајцата. Ама ова испадна баш вистински ужас. Сто пати посакав да го прекинам, и стварно не знам како издржав до крај. Најслаб анимиран годинава!

Значи, да резимираме - НЕ ГО ПУШТАЈТЕ, ЌЕ СЕ КАЕТЕ! ;)

Фала многу. Пријатно.
Спаско. :P
Значи, што викаш, да не го гледам, а?


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Бидејќи гледам дека на LB сум првиот кој го гледал, да ве поштедам од малтретирање - немојте да сте го пуштиле новиот Ice Age.
Братучед ми ми го бараше вчера, има ќерки мали.
Му викам снимката најверојатно не е океј пошо уште нема блу реј/двд ама за на лаптоп викам топ ќе биде.
Го пуштив, океј снимка имаше.
Сабајле му викам „како е“, за земјотресов го прашував
вика
„добар е“
му викам „абе не филмот“ :pos:
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.121
Поени од реакции
8.909
Фала, го имам гледано Alive, а и Castaway ( фала Стефан ), ама овој The 33 изгледа интересен, плус со Антонио Бандерас е, веќе се спушта (y)
33 e многу лош, да не речам катастрофа дури и за човек како мене што сака филмови од овој жанр. Alive не ми е гледан ама ја знам приказната од една одлична документарка на NGC, една од најмоќните приказни за преживување на сите времиња.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.426
Како добар бе. Без врска е. Годинава, од тоа што сум гледал до сега: Zootopia > The Little Prince > Angry Birds Movie > Snowtime! > Secret Life of Pets >>>>>>>>>>>>>> Ice Age: Collision Course.

Norm of the North некако не би сакал да го гледам, по милионите негативни критики, а ми стојат негледани уште Kung Fu Panda 3, El Americano, Ratchet and Clank, April and the Extraordinary World и Robinson Crusoe: The Wild Life - кој зашто нема превод, кој зашто не му дошло време... А некако најмногу очекувам од Kubo and the Two Strings и The Red Turtle (можеби и Finding Dory, ете), само што уште нема добри снимки и од двата. Овие другиве од типот на Storks, Moana, Sausage Party, Trolls, Sing... што треба да се појават допрва, знам дека ќе бидат разочарување како The Secret Life of Pets што беше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom