Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Не мора ништо да правиме ако не сакаме , наш личен избор е дали ќе бидеме до толку очајни или зависни или ќе прогледаме низ прсти или ќе имаме тунел визија за тоа што сакаме да го видиме иако во него има работи што не сакаме да ги видиме.

Посебно од забавниот свет - филмската индустрија е гигантска и има премногу работи за да видиме/репризираме што веќе одамна биле креирани за 1 живот.Игнорирам добар дел од модерниве филмови,серии и не ми смета тоа а и не им давам внимание на такви проекти.

Немора да се пратат трендови или да се биде во некој тек,може да гледате зона на замаракот од 50тите,твин пикс од 90тите,нешто рандом култно од памтивек и да уживате во тоа и да го немате она чувство на fear of missing out .
Автоматски споено мислење:

Dolores vikase some people choose to see the ugliness in this world, the disarray. I choose to see the beauty.
И ова држи вода и е добар зен мајндсет,само премногу малку луѓе може да тераат со таа перспектива.
А може и вака “Destruction is a form of creation.” Donnie Darko

За новово време паметам Френк Дарабонт кажа дека повеќето продуценти се главните фаци во креативноста и бараат режисери што ќе ја реализираат нивната идеја наместо да биде обратно како што било.

Не е сето црно/бело,хејт/сакање,woke/antiwoke ...“Life isn’t that simple. I mean who cares if Ling Ling returns the wallet and keeps the money? It has nothing to do with either fear or love.”
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.278
Епа кое "здраворазумно" решение го предлагаш?
1. Да земеме да кукаме во секое едно мислење дека има црнци и педери во филмовите, па да се надеваме дека некој од Холивуд ќе прочита и ќе не послуша да нема црнци и педери во филмовите.
2. Да земеме да кукаме во секое едно мислење дека има црнци и педери во филмовите, и да бојкотираме се што е филмско, па да го прекрстиме подфорумов во: "Кукање по тоа што беше Филм и ТВ".
3. Да бојкотираме се и да го затвориме цел подфорум.

Кој им ја застапува идеологијата? Уште не сфаќаш дека и јас сум против сето тоа, и мене ми смета. Ама што ќе постигнам ако кењам во секое мислење: педери, црнци, небинарни, бла, бла, а, у...

Да бе, Acid ми кажува мене какви филмови да гледам. Дај опрај се, нека ти помине тој buthurt-от веќе еднаш пошто бетер од дете се понашаш.
Бришеш постови што се тотално он-топик, како што беше дискусијата помеѓу мене и Raziel, на тема RoP, само затоа што идеолошки не ти се комплементарни.

За да бидеш модератор или супер-модератор треба личните идеолошки предиспозиции во втор план да ги ставиш, а во прв - правилата на форумот.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Бришеш постови што се тотално он-топик, како што беше дискусијата помеѓу мене и Raziel, на тема RoP, само затоа што идеолошки не ти се комплементарни.

За да бидеш модератор или супер-модератор треба личните идеолошки предиспозиции во втор план да ги ставиш, а во прв - правилата на форумот.
Кои црни идеолошки предиспозиции, дај те молам? Ти реков: моите „идеолошки предиспозиции“ се исти со твоите. Темата беше за серијата, ти коментираш за woke култура, иако беше напоменато дека тоа нема да се толерира затоа што има друга тема за тоа. Ти и покрај тоа продолжуваше да коментираш за woke култура. Плус: не сум јас сам кој го мислеше тоа. Скоро секое едно мислење ти беше пријавувано од членови, и тоа не било кои, туку луѓе чие мислење се цени, повеќето од нив модератори, со назнака - „дај отстранете го, дај нека не труе...“. Ама не, до „идеолошките предиспозиции“ било. ОК!
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
1675858501912.png


Дај бе не го тупете со воке срања. Кој му се глеа и дискутира филм ок, кој не поздрав. Важи дека нема да гледам филм затоа што имало педер у него или црнец.
Дали ми смета? Да. Дали ќе го глеам? Апсолутно ако е добар филм. Не знам зошто се толерира оваа батхрт дискусија у Филм.

пс. Бардо е очајно глуп филм, ме излажа Ињариту да го гледам. Би го постирал само првиот коментар од летербокс како рецензија.
„its good, but if you were to put a gun to my head and force me to watch bardo again, id say shoot me"
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
Не знам зошто се толерира оваа батхрт дискусија у Филм.
Е ај де! И после пак јас сум бил нетолерантен, очаен, „на работ на нервен слом“, патетичен и со „идеолошки предиспозиции“ .
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Некако се испреплетуваат работите. Филм ја ко што знам бил за доживљај. Филмовиве денешни не се филмови, него форсирање. Наметнување со сила на нешто што е неприродно, неприфатливо.

И токму ја гледам вината кај вас што го прифаќате тоа. Да не го прифаќавте и да не идевте у кино, тие таму ќе се запрашаа, еј на дечкиве не им се свиѓа ова, сигурно не е океј, да направиме нешто што ќе сакаат да гледаат.

Тоа гледање со сила нешто што не те интересира и фрлање рандом пари на ѓубре филмови не дотера тука.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Десет карти годишно имаме купено сите заедно на форумов, не заебавај и ти сега :D
ја зборам општо за сите што идат у кино. Без разлика дали де овде или у Америка. Тие што идат у кино инвестираат у овие глупости.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.629
Поени од реакции
33.184
ја зборам општо за сите што идат у кино. Без разлика дали де овде или у Америка. Тие што идат у кино инвестираат у овие глупости.
Бројките велат дека и во Америка тие што одат во кино се се помалку, па сепак не се случува тоа што велиш ти: некој да се запраша:
еј на дечкиве не им се свиѓа ова, сигурно не е океј, да направиме нешто што ќе сакаат да гледаат.
1675867229668.png

Еве види. Ајде и да ги исклучиме 2020 и 2021 кога имавме пандемија, види ја 2022. Види го предвидувањето за 2023. Јес да тука играт улога и streaming сервисите, зашто се повеќе се охрабруваат да ги пуштаат со премиери таму, особено на Netflix, зашто веќе и таквите филмови почнаа да освојуваат награди, но процентот на тие филмови е незначителен во споредба со процентот на падот во продажбата на влезници. Не можеме ни премногу да ја обвиниме економската криза (иако дефинитивно и таа има удел) зашто цените на билетите од 2018 до денес се речиси непроменети.

еј на дечкиве не им се свиѓа ова, сигурно не е океј, да направиме нешто што ќе сакаат да гледаат.
Плус, како што рече @Io Sono Interista погоре, ова и веќе не е возможно, зашто има requirements од самата индустрија. Се сеќаваш дека Академијата донесе и правила за diversity: не знам колкав процент од луѓето вклучени во работата на филмовите мора да бидат црнци или од други раси / етноси. А ако не стават нешто и за другите „обесправени“ малцинства, ќе бидат канселирани и никој нема да оди во кино да им го гледа филмот, а со тоа губат пари... На крај пак се сведува на тоа - парите го вртат светот.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
Најбоље нешто од оваа воук култура што ја наметнаа да во сите филмови учество зимаат и минорните групи или како курац и да ги викаат.... се миџетите.
Нема боље жими мајка, гледаш филм и од нигде никаде се убацува миџет, праи нешто 2-3 минути колку да го испоштуваат и го снемува. И толку.

Па у Joker на пример, миџетот и таа сцената у станот коа гребеше по клучалката е најјака сцена во цел филм. Го засени Феникс тука. :D

Сеа последно у Елвис исто, тотално рандом едно миџетче се прошуња низ сцената и му се изгуби трагата.

И у Бабилон имаше миџет којшто играше со огромен кур на сцена, oдносно она за скокање као федер што се стои на него (oкккеејјјј :D ) у форма на кур. На крај ја испрска публиката.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Бројките велат дека и во Америка тие што одат во кино се се помалку, па сепак не се случува тоа што велиш ти: некој да се запраша:

Прегледај го приврзокот 366462

Еве види. Ајде и да ги исклучиме 2020 и 2021 кога имавме пандемија, види ја 2022. Види го предвидувањето за 2023. Јес да тука играт улога и streaming сервисите, зашто се повеќе се охрабруваат да ги пуштаат со премиери таму, особено на Netflix, зашто веќе и таквите филмови почнаа да освојуваат награди, но процентот на тие филмови е незначителен во споредба со процентот на падот во продажбата на влезници. Не можеме ни премногу да ја обвиниме економската криза (иако дефинитивно и таа има удел) зашто цените на билетите од 2018 до денес се речиси непроменети.
пак парите ги давате, ако не у кино, тогаш на стриминг сервиси како Амазон или Нетфликс, а тие истото го прават. Муабетот е кога нема да има пари некој да ги рани, тогаш ќе биде друга работата.

Ја реално ни динар не им давам веќе, кој ги ебе, ќе плаќам да гледам некои караконџули.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.533
Поени од реакции
52.307
Демек сите што одат во кино се луѓе кои не прифаќаат различна сексуална определба и се останато, а не дека постојат милиони (ништо чудно и билиони) такви луѓе и дека никогаш нема да не се прикажуваат понатаму и такви ликови во сите медиуми. Прашањето е само кога ќе олабават двете екстремни страни.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Демек сите што одат во кино се луѓе кои не прифаќаат различна сексуална определба и се останато, а не дека постојат милиони (ништо чудно и билиони) такви луѓе и дека никогаш нема да не се прикажуваат понатаму и такви ликови во сите медиуми. Прашањето е само кога ќе олабават двете екстремни страни.
која екстремна страна Донев? Демек ја ако сакам да гледам нормален филм без женски со ташаци сум екстремен.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.320
Поени од реакции
27.799
Десет карти годишно имаме купено сите заедно на форумов, не заебавај и ти сега :D
IMG_5422.jpeg

Ха, како да не! Преку 100 карти од 2019 Декември до сега.


Некако се испреплетуваат работите. Филм ја ко што знам бил за доживљај. Филмовиве денешни не се филмови, него форсирање. Наметнување со сила на нешто што е неприродно, неприфатливо.

И токму ја гледам вината кај вас што го прифаќате тоа. Да не го прифаќавте и да не идевте у кино, тие таму ќе се запрашаа, еј на дечкиве не им се свиѓа ова, сигурно не е океј, да направиме нешто што ќе сакаат да гледаат.

Тоа гледање со сила нешто што не те интересира и фрлање рандом пари на ѓубре филмови не дотера тука.
Филм е уметност, тоа што мене ми прави доживљај не ти прави тебе и обратно. Уметноста секој ја доживува различно, а тоа што наметнуваат некаква култура, не значи дека истата се прифаќа.

Еве Џонтра на пример, ти му даваш 10ка од филм он ти вика кец, и обратно. Имало педер woooow уште 2 филма и на паради ќе идеме со нив, а?

Гледај ја ти вината кај сакаш, не ја трујте темава со глупости. Ако ви се дискутира уметност, повели приклучи се, во спротивно забавувај се со бијонс и таа багра во темата за woke.
Дали се педери, црнци, миџети, суперхерои, пак ќе идам у кино. :Кезец:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Прегледај го приврзокот 366469

Ха, како да не! Преку 100 карти од 2019 Декември до сега.



Филм е уметност, тоа што мене ми прави доживљај не ти прави тебе и обратно. Уметноста секој ја доживува различно, а тоа што наметнуваат некаква култура, не значи дека истата се прифаќа.

Еве Џонтра на пример, ти му даваш 10ка од филм он ти вика кец, и обратно. Имало педер woooow уште 2 филма и на паради ќе идеме со нив, а?

Гледај ја ти вината кај сакаш, не ја трујте темава со глупости. Ако ви се дискутира уметност, повели приклучи се, во спротивно забавувај се со бијонс и таа багра во темата за woke.
Дали се педери, црнци, миџети, суперхерои, пак ќе идам у кино. :Кезец:
ти брат си скаран со уметноста ако ова за тебе е уметност. Али да не навлагам, твое е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom