Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
23 мај 2007
Мислења
128
Поени од реакции
187
The Missing Picture и Waltz with Bashir се документарци кои се номинирани за најдобар странски филм последниве години. Освен ако не се мисли за документарец кој е номиниран во двете категории, во тој случај не знам, но ништо чудно Медена Земја да е прв.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.545
Поени од реакции
37.953
The Missing Picture и Waltz with Bashir се документарци кои се номинирани за најдобар странски филм последниве години. Освен ако не се мисли за документарец кој е номиниран во двете категории, во тој случај не знам, но ништо чудно Медена Земја да е прв.
Анимираниот Waltz with Bashir мене не ми личеше на документарец.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.052
Поени од реакции
17.686
The Missing Picture и Waltz with Bashir се документарци кои се номинирани за најдобар странски филм последниве години. Освен ако не се мисли за документарец кој е номиниран во двете категории, во тој случај не знам, но ништо чудно Медена Земја да е прв.
А, да, ОК. На нив не ми текна, ама ваљда дека се анимирани.
Автоматски споено мислење:

Набрзинка направив проверка со копи пејст на листите од двете Википедија статии за странски и документарец па споредба во ексел, и, ДА!
Прво се уплашив, ми испаднаа два дека има други, Kon-Tiki и The Square ама различни филмови биле во различни години.
Тоа дефинитивно да: првиот кој е номиниран во двете категории.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.733
Поени од реакции
73.520
Секој странски филм номиниран и за најдобар филм на оскарите:
1578934886916.png


Зошто се Бабел и Летерс фром иво Џима странски?

...i wtf постеров за Ла Вита е Бела???
Замисли го гледаш постеров си викаш "јеј ромком ќе гледам нешто типов ја брка женскава, оваа не сака...." и ги глеаш првите пола саат и викаш "да бе, ок, италијански ромком, има логика" и после те мава остатокот од филмот :ROFLMAO:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
24.320
Поени од реакции
35.932
Letters from Iwo Jima е јапонската перспектива на Flags of our Fathers.

Babel колку што памтам беше поделен на 3 дела и 3 јазици, од кои едниот беше англиски.
 
Член од
23 мај 2007
Мислења
128
Поени од реакции
187
Анимираниот Waltz with Bashir мене не ми личеше на документарец.
Можеби, го немам гледано. Според imdb на 11 фестивали бил номиниран или добил награда во категорија најдобар документарен филм. Не е ни толку битно, зборете си за Медена Земја.
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
29.545
Поени од реакции
37.953
Можеби, го немам гледано. Според imdb на 11 фестивали бил номиниран или добил награда во категорија најдобар документарен филм. Не е ни толку битно, зборете си за Медена Земја.
нема гајле, ќе збориме за тоа ти што ќе ни кажеш
 
Член од
23 мај 2007
Мислења
128
Поени од реакции
187
Бреј, муабетот ми беше дека се фативме за техникалии. Зборете за што сакате.
 

Darling

uwu
Член од
5 јуни 2009
Мислења
7.865
Поени од реакции
11.734
Parasyte faka najdobar stranski, samo honirarno e nominiran za best picture, isto kako Roma lani.
Medena Zemja moze dokumentarec da fati nagrada.
 
Член од
6 јануари 2020
Мислења
81
Поени од реакции
85
За документарец Honeyland може да лапне Оскар али за странски многу тешко, ептен минимални шанси. Голема конкуренција има, Parasite и на Алмодовар филмот. Овие два се чисти фаворити, другите маргинализирани. Но, самото тоа што доби Honeyland номинација за странски е преголем успех. Мислам дела ретко некој да очекуваше за интернационален филм да добие номација? Повеќе само за документарец беше фамата.
 
Последно уредено:

Xfire

forza juve!
Член од
9 август 2008
Мислења
6.970
Поени од реакции
1.377
За документарец Honeyland може да лапне Оскар али за странски многу тешко, ептен минимални шанси. Голема конкуренција има, Parasite и на Алмодовар филмот. Овие два се чисти фаворити, другите маргинализирани. Но, самото тоа што доби Honeyland номинација за странски е преголем успех. Мислам дела ретко некој да очекуваше за интернационален филм да добие номација? Повеќе само за документарец беше фамата.
kaj moze da se glede Honeyland ?
torent?
 
На врв Bottom