Филмови кои мора да ги изгледаш!

Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Се надевам дека на форумов ќе се најде некој што го има гледано овој филм, според мене ремек дело, неповторлива крими драма од 4 дела...
Последниот Дон (The Last Don) е снимен според истоимениот бестселер на Марио Пузо, кој е автор и на романот Кум (The Godfather).
Филмот се состои од четири помали делови (мини серија), а главните улоги ги толкуваат : Danny Aiello, Joe Mantegna, Daryl Hannah (прекрасна е во филмот), Jason Gedrick, Kirstie Alley (глуми феноменално), Rory Cochrane, Penelope Ann Miller итн...

Го има целосно на Замунда (сите 4 делчиња одеднаш се спуштаат) и ги имате по два во два фолдери.
Филмот трае вкупно 258 минути.
На ваков филм не може никој да остане рамнодушен (изборот на актерите, феноменалната приказна која е обработена, ефектите, локациите на којшто е сниман итн...) Ќе ве натера да размислувате на приказната и актерите уште долго после гледањето - ќе ви се вртат во глава сцени од филмот. Реална и длабока приказна...Сите што се љубители на филмови, инсистирам да го гледаат...

А вие што го имате гледано ве очекувам со коментари и критики...
јас го имам гледано, совршенство е бар за мене како голем фан на Марио Пузо и на тие теми. Одличен вкус ;)

Инаку да го препорачам A Clockwork Orange(1971), се работи за одлично дело од Кјубрик, исто еден од поомилени филмови ми е Barfly итн
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
The Breakfast Club

The Breakfast Club ranked #1 on Entertainment Weekly’s list of the 50 Best High School Movies of All-Time.



Култен филм, посебно го препорачувам за помладите членови на форумот, иако е одличен без разлика на возраста.

И кога веќе го спомнав, еве ја песната која го направи уште поголем :)

 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.931
Се надевам дека на форумов ќе се најде некој што го има гледано овој филм, според мене ремек дело, неповторлива крими драма од 4 дела...
Последниот Дон (The Last Don) е снимен според истоимениот бестселер на Марио Пузо, кој е автор и на романот Кум (The Godfather).
Филмот се состои од четири помали делови (мини серија), а главните улоги ги толкуваат : Danny Aiello, Joe Mantegna, Daryl Hannah (прекрасна е во филмот), Jason Gedrick, Kirstie Alley (глуми феноменално), Rory Cochrane, Penelope Ann Miller итн...

Го има целосно на Замунда (сите 4 делчиња одеднаш се спуштаат) и ги имате по два во два фолдери.
Филмот трае вкупно 258 минути.
На ваков филм не може никој да остане рамнодушен (изборот на актерите, феноменалната приказна која е обработена, ефектите, локациите на којшто е сниман итн...) Ќе ве натера да размислувате на приказната и актерите уште долго после гледањето - ќе ви се вртат во глава сцени од филмот. Реална и длабока приказна...Сите што се љубители на филмови, инсистирам да го гледаат...

А вие што го имате гледано ве очекувам со коментари и критики...
Кога сме кај Марио Пузо:
The Sicilian (1987)
Пред некој ден му го препорачав на Бенеамата. Мислам дека е еден од најпотценетите филмови евер. Филм за бунтовникот Салваторе Џулиано кој и се спротиставува на црквата, власта и мафијата. Една верзија на модерен Робин Худ. Снимен е по вистинити настани а според книгата на Марио Пузо. Филмот на некој начин е спин-оф на Кум и во него на почетокот требаше да се најдат и Мајкл Корлеоне и Клеменца, но поради авторски права овие ликови од книгата не се вклучени во филмот.

Топло препорачувам.
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
58
Поени од реакции
21
1 The Godfather
2 Once upon a time in America
3 shawshank redemption
4 Casablanca
5 Schindler's list
6 The usual suspects
7 Forest Gump
8 La vita e bella
9 Saving private Ryan
10 Full metal jacket
11 Brave heart
12 Armagedon
13 Monty python
14 Dump and dumper
15 Snatch
16 Scarface
eve i nasi
17 Before the rain
18 solunski patrdii
19 Shadows
20Викенд на мртовци и остали класици

Толку ми текна ама јас на листава би ставил 100 филма што би ги препорачал да ги гледа.
dobro be site ovie filmoj se jas koga bev bebe ili ne sum bila rodena daj kazete nekoj od ponovite filmoj sto ste gi gledale
 
П

Пепси_

Гостин
friends with benefits - овој филм треба да биде задолжителен за секој граѓанин на Македонија после неговата 17-8 годишна возраст.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Ова е дел од филмовите кои мислам дека е добро да се изгледаат:
Кум I - големо филмиште во секоја смисла на зборот. И глумата и режијата се феноменални. Брандо, Пачино, Дувал, Казале, Китон и Џејмс Кан се ко некој dream team. И втората, споредна петорка, бриљира. Ни за музиката немам зборови. Еден од ретките филмови подобри од книгите според кои се снимани.
Кум II - продолжение кое за некои е подобро и од првиот дел. Одличен микс на две епохи во историјата на фамилијата Корлеоне и одличниот Де Ниро како Дон Вито.
Човекот слон - можеби најдобриот филм на Линч. Да го изгледам уште еднаш и ќе напишам нешто повеќе.
Дерсу Узала - советско-јапонски филм? Ова многу одбивно ми звучеше дури не дознав кој го режирал. Сега ми е криво што не сум го гледал порано.
Гуниси - секако не е во рангот на горниве предлози, ама затоа е прекрасен на некој детски начин, непретенциозен, изгледа како да е правен со мерак, добра лекција за тоа како треба да изгледа еден детски филм.
Егзорцист, Претскажување и Хеловен - кога станува збор за хорор (и не само за хорор) 70-те се исклучително квалитетна филмска деценија. Добро осмислени и реализирани, доста оригинални филмови кои ќе ги одбележат наредните децении. Штета што бројните продолженија и копии најчесто се бедни.
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
dobro be site ovie filmoj se jas koga bev bebe ili ne sum bila rodena daj kazete nekoj od ponovite filmoj sto ste gi gledale
Каква врска има нови или стари, со оглед дека филмската индустрија е во креативна криза, во поново време не излегува ништо квалитетно, само содржајно плитки срања спакувани со ефекти.
Ова јас што го имам препорачано е чист квалитет, содржина, глума, поента....комплетно пакување:)
 

VLJ

Член од
14 ноември 2011
Мислења
2.277
Поени од реакции
4.314
Ја прегледав цела тема. Колку да не се повторувам со претходните постови, ќе додадам неколку филмови кои не се споменати, а се обавезни според мене.

Dogville - Мојот омилен филм. Evah. Го имам гледано којзнае колку пати и, иако го знам напамет, никогаш не ми е досаден. Напротив, секогаш ме поттикнува да размислувам во некој сосема нов правец. Она кое уште при првото гледање ми остави впечаток и ме трогна е бруталноста, во буквална и метафорична смисла. Ларс Вон Триер, еден од моите омилени режисери, без никаква наивност ни го прикажува реалниот свет, вистинската природа на луѓето и она со кое секој човек се соочува во секојдневието - вистинскиот живот. Со проучувањето на менталитетот на малото гратче, Dogville ги проучува последиците кои настануваат како резултат на ограниченоста на луѓето. Истовремено ни покажува дека работите не функционираат во пракса како што функционираат во теорија. Сето тоа искомбинирано со природата на простувањето и последиците од истото.

The Science of Sleep - Еден од најубавите љубовни филмови кои сум ги гледал. Оригинален спој на романса и фантазија. Основната цел на филмот е да ни овоможи да ѕирнеме во умот на еден чуден и срамежлив, но и интелигентен и креативен човек. Сето ова филувано на крајно креативен и необичен начин. И покрај уметничките секвенци, кадри кои како да се излезени од емисии за деца, The Science of Sleep е ужасно реален. Тоа е бидејќи секој може да се поистовети со главниот лик. Сите понекогаш знаеме да си создадеме сопствени реалности, да влеземе во филм. Ликот на Стефан служи да ги видиме последиците од тоа, без разлика дали се добри и лоши и без разлика дали „сонуваме“ свесно или несвесно.

Dancer in the Dark - Единствениот филм на кој сум плачел. Толку.

The Fall - Фасцинантно убав филм кој за мене претставува уметничко дело. Празник за очи кој совршено ја надополнува приказната поделена на два дела: реален и имагинарен. Овие два света соврешно балансираат низ односот помеѓу едно мало девојче и еден повреден каскадер. Нормално, реалноста е посурова од фантазијата, но со текот на времето овие два света можат да се спојат, да се надополнат и да си помогнат еден со друг. The Fall може да ве насмее, но и да ве натажи. Може со својата наивност да ве врати во детството, но и со својата сериозност да ве натера да размислувате за она кое допрва следува.

Amores Perros - Првиот, и според мене најдобриот дел од Трилогијата за смртта на Алехандро Гонзалес Инариту. Филмот е составен од неколку приказни кои навидум немаат никакви допирни точки. Навидум. Приказните се различни, но секоја од нив се занимава со две спротиставени видови емоции: љубовта и омразата. Иако понекогаш на гледачот не му е јасно што се случува, се' си доаѓа на место кога ќе се откријат вистинските позадини и мотиви на ликовите. На крај, и повремено вметнувајќи социјални теми, Amores Perros покажува колку примитивна и едноставна може да биде љубовта, како истата може да премине во омраза, но и како омазата може да се претвори во љубов.

The Secret in Their Eyes (El Secreto De Sus Ojos) - Добитник на Оскар за најдобар странски филм во 2010-та година. Уште во првите минути од филмот на гледачот му се сервира мистерија која го грабнува вниманието. Потоа на површина излегуваат главните теми кон кои цели приказната. Темите за љубовта и одмаздата. Теми кои се врежуваат во умот на гледачот и траат дури и откако филмот ќе заврши. Главната цел на El Secreto е да го поттикне гледачот да размислува, и тоа со чувства. Тој знае да биде мрачен, тажен, меланхоличен, романтичен, убав. Лично мене најмногу ми оставија впечаток деловите од филмот без дијалог. Во овие моменти се' можеше да се сфати само ако се погледне во лицата на ликовите, во нивните изрази, и пред се' во нивните очи.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Bourne Trilogy
Scream
Scary Movie
American Virgin
18 years old virgin
Death at a funreal
Dump and Dumper
Unknown
Italian job
Kinght and day
The karate kid (1-4)
Rush hour
Wrong turn
House of wax
Naked gun
Forrest gump
Home alone
Dennis the menace
Ace Ventura
American Beauty
American ninja
Transporter
Fast and to furiuos
August rush
Bad boys
Taxi (1-4)
Beverly Hills Cop
Cheaper by Dozen
Halloween
Friday 13th
Van Wilder
Office space
P.S I love you
Sweet november
Police academy
Vanilla sky
48 hrs
Airplane
Baby day out
Back to the future
Groundhog day
The mask
102 dalmatians
40 days and 40 nights
Duplex
Eurotrip
Meet the fockers
Meet the parents
Little fockers
Black christmas
Mission impossible
I know what you did last summer
The exorcist
The godfather
Goodfellas
The green mile
Cellular
Little man
Charlie`s angels
Die hard
Crime story
Tomb raider
Just married
Slumdog millionare
Million dollar baby
Mr and Mrs Smith
Hackers
Oceans`s 11,12, and 13
The butterfly effect
My boss daughter
Coming to America
Richie Rich
Liar liar
Letters to Juliet
....... itn :coffee:
 

d r a g a n

Чаве
Член од
13 мај 2009
Мислења
352
Поени од реакции
82
Мора да се насмеј чоек на топ листа кај шо поќето филмој се со билдери и манакенки него со глумци ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom