Феминизам!

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Во суштина само ми кажа дека си тешка шовинара која за една иста работа има двојни стандарди кога се работи за различниот пол. Фала на параграфот, не си морал толку исцрпно да ми објаснуваш. Томејтоус/Томатос работава.
Во суштина не ни очекував друг одговор од таканаречен либерал,шом не е нешто по ваше одма шовинист или евентуално расист!(y)Дали јас како шовинист нешто те увредив или дирекно те нападнав???И после ти си либерал а јас шовинист,абе ајде!:tapp:
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Во суштина не ни очекував друг одговор од таканаречен либерал,шом не е нешто по ваше одма шовинист или евентуално расист!(y)Дали јас како шовинист нешто те увредив или дирекно те нападнав???И после ти си либерал а јас шовинист,абе ајде!:tapp:
Пази, ти си шовинист што неќеш пичка што видела 100 кура.
Критериумов...
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
Во суштина не ни очекував друг одговор од таканаречен либерал,шом не е нешто по ваше одма шовинист или евентуално расист!(y)Дали јас како шовинист нешто те увредив или дирекно те нападнав???И после ти си либерал а јас шовинист,абе ајде!:tapp:
Skorp moze ne e najarno da se etiketira kako liberal so ogled na toa kako smeni mislenje sto go tera da bide na podesnata strana na spektrumot.
 
C

Crux

Гостин
додека на жените воопшто не им пречи ако нивниот партнер претходно бил жиголо!.
Прати сеа една хипотетичка ситуација. Замисли ти сеа дека си некоја јака рибетина во некој паралелен универзум и си фаќаш дечко кој пред тебе му терал мераци и ќефој на стотици средновечни и пензионирани фосили :icon_mrgr: Ќе треба милион пати да се истушира со крстена вода за да не ти биди одвратен :popce:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.471
Поени од реакции
28.716
Кој ви кажа дека на жените не им пречи ако партнерот имал 100тици партнерки?
У време на СПБ, и да напоменам ХИВ, уште мислите важи ова?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5
Член од
19 март 2011
Мислења
12.834
Поени од реакции
14.195
Важи, ќе ги дискутираме нивниве ставови. Само во друга прилика, не сакам да трошам моментално време фаќајќи белешки што рекол Мајло или Гавин. Еве едно видео на кое налетав неодамна а ми се појави повторно вечерва. Типов си се нарекува жиголо, и сите други го викаат жиголо. Но дали е тоа? Според мене, жиголо било и ќе остане партнер стриктно за социјални ангажмани, како придружник на некоја дама, и релацијата е прилично социјално-зачинета. Ова што он го збори е во најмала рака проституирање. Негде се протнува зборот машки ескорт, али и двајцата знаеме дека тоа е фенси политички коректен термин за машка проститутка. Сигурен сум дека на ваков маж, не само во една Италија, него и во Македонија, ќе добие подеднаков третман и воодушевување, ако не и поголемо (because Enter: Local Mentality), а за жена ако е, навикнати сме и проститутка, ороспија, курва д аја наречеме и се гледа попреку за истото, и како на нешто долно. Нормално немам слични примери на куп собрано од цел свет, па да презентирам дека уште има некој талог од сексизам према жени кој треба да се искорени (но ете, би се согласиле дека нео-феминистичкиве движења, не класичние феминисти, воопшто не им дошло ова на радар, од што се пресафатени со rape culture, patriarchy и gender-enabling). Сметаш дека и едното и другото треба подеднакво да се омаложуваат/дигаат на пиедестал? Или треба да остане вака како е?

Еве го видеото иначе:

Знам дека нема да има друга прилика зошто нема да имаш скоро ништо издржано како против аргумент.
Јас те прашувам едно ти ми збориш за сосем нешто трето. Можам и јас да се направам на Тошо сега и да ти напишам нешто у стил "90% од смртните случаеви на работно место се мажи", "жена без consent може да плесне маж по гз во јавност, а маж доколку го направи истото ќе биде линчуван", "педофилите во зависност од полот не се исто казнувани''... и шо?

Ама не сум ко тебе па ќе ти одговорам.
Не го оправдувам и според мене е курва исто ко и тие позади МТВ. Не влегувам сега во тема за проституција пошто претпоставувам дека алудираш на тоа како општеството ги гледа жените кои што имале голем број на сексуални партнери, а како мажите.
Со ова само ми покажуваш дека една од главните цели на феминизмот е да се тргне етикетата на курва ако некоја испуши три кура во една вечер.
Пред да почеш да лепиш етикети на шовинисти и сексисти...уствари веќе почна. Искочи само надвор и опсервирај на какви мужи се палат жените, а на какви жени се палат мажите.
Немој да ми кажеш дека жените воопшто не си ги влажнат гакичките на алфа мажјак што може да ја легне секоја цура со два-три реда муабет. Ќе се осеќа гордо ако покрај толку жени тој неа ја одбрал. Додека кај мажите е тотално обратна ситуацијата.
Жените се тие што ги ставаат на пиедестал ваквите мажи.

И ова да не е случајно ради патријархатот, мажот ли ги контролира желбите и нагоните на жената преку нејзино долгогодишно угнетување ?

Иначе генерализирам.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Кој ви кажа дека на жените не им пречи ако партнерот имал 100тици партнерки?
Самото прашање ти е апсурдно. Самиот факт дека имал 100 партнерки ти го одговара прашањето.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Кој ви кажа дека на жените не им пречи ако партнерот имал 100тици партнерки?
У време на СПБ, и да напоменам ХИВ, уште мислите важи ова?
Во разговор со пријателки ми кажале дека сакаат некој шо имал богато сексуално искуство и стварно не ми е јасно зошто?Иначе се слагам со тебе за СПБ болестиве!
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Кажи ми, исто е да ти дадам шипка у глава и да се удриш со глава во шипка?
Веќе установивме дека си ги сфатил термините. Don't be an attention whore now.

Пази, ти си шовинист што неќеш пичка што видела 100 кура.
Критериумов...
Машка проститутка не е ништо подобро од тоа. Критериумот.

Во суштина не ни очекував друг одговор од таканаречен либерал,шом не е нешто по ваше одма шовинист или евентуално расист!(y)Дали јас како шовинист нешто те увредив или дирекно те нападнав???И после ти си либерал а јас шовинист,абе ајде!:tapp:
Либерал, вмровец, геј десничар. Како ви текне шибате етикети. Јас кога ја играм истата игра, вреѓам :D.

Жена што спие со илјада мажи за пари и маж што спие со илјада жени за пари се едно исто нешто. Релативизирањето на тој факт ве прави и тебе и годот шовинисти.
 
D

Daedalus

Гостин
На повеќето жени не им смета некој којшто имал 100+ партнерки. Куров се плашат од тоа дали е морален или не, дали има СПБ и дали е машка курва. Иам другар што изглеа добро физички и знае како со жени. Кова секој ден и знаат дека ги лаже и дека не го боли цеф за нив и пак се влажнат за него. Ти биди срце со нејзе, зборувај и' за све што треба, биди пристоен и сите тие срања, ако знае дека не си ебел многу типки или дека немаш самодоверба, ќе те бутне и френдзоун. Таков ко него, може да ја третира ко гомно и ќе ја кова пошто скоро секоја типка се влажни на изглед и искуство.

И за нас, скоро уопште не е битно која со кој се ковала пред да биде со нас. Што, вие кога идете да се ковате со некоја, сакате невина да ви биде и вие да ја учите како да се ебе? Не заебавајте ебате. Колку повеќе се има ебено некоја, дали со еден ист подолго време или со различни, толку боље знае што да праи у кревет и како да ви го напраи филмот. И ова врска нема со „кој го дава семето на повеќе типки е боље ебач, а типка што не знае да одбере семе е лоша мајка“ глупиот муабет. Користите „еволуциона психологија“ у секоја ноторна глупост што ја тресете. Надвор од форум, првата на којашто ќе ви се дигне, ќе сакате да ја ковате и кур нема да ве боли дали е невина или ја ковало пола Скопје. Дури и ако не носите кондом у џеб, ќе пробате без кондом и покрај сите опасности за СПБ пошто ви се ебе.
И да испадне дека типката имала заебано минато со пола Скопје, ако успее да ве навлече емотивно и сексуално, ќе ве влече за нос со години додека ве вара со кој ќе и' прдне. А вие ќе ја сакате и нема уопште да мислите на тоа што има историја со 100 или 1000 мажи и дали е нечестива курва пошто ви е убаво на курето кога сте со нејзе. Има билион такви примери што сум ги сведочел вклучувајќи се и сам себеси во некои од тие. Едно зборат сите на форум и едно е колкави ебачи и мажи се тука сите, друго е у реалност што им се дешава со типки.

Тоа што не' детерминира дали ќе се заљубиме у некого, дали ќе сакаме да иаме секс со некого и слично, има врска со тоа како изгледа, како не' третира и дали е интелигентен.
Со еден збор, дали го/ја доживуеме ко посупериорен/на од нас, а не со сексуалното минато што го има. Некад и сексуалното минато подразбира искуство за обата пола и се вреднуе.
 
Последно уредено од модератор:

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.478
На повеќето жени не им смета некој којшто имал 100+ партнерки. Куров се плашат од тоа дали е морален или не, дали има СПБ и дали е машка курва. Иам другар што изглеа добро физички и знае како со жени. Кова секој ден и знаат дека ги лаже и дека не го боли цеф за нив и пак се влажнат за него. Ти биди срце со нејзе, зборувај и' за све што треба, биди пристоен и сите тие срања, ако знае дека не си ебел многу типки или дека немаш самодоверба, ќе те бутне и френдзоун. Таков ко него, може да ја третира ко гомно и ќе ја кова пошто скоро секоја типка се влажни на изглед и искуство.
Toa me potseti na muabetot so edna moja drugarka od Srbija - celiot sklop na maniri i dobrina se vo vtor plan ako devojkata namirisa deka nemas samodoverba ili sigurnost vo sebe. Pa i ako se sluci da se spojat, zivotot ke mu go napravi pekol bidejki deckoto go nema ona maskoto vo sebe.

I pred da mi se nafrlite, devojkata e emancipirana i studirase psihologija.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Веќе установивме дека си ги сфатил термините. Don't be an attention whore now.Машка проститутка не е ништо подобро од тоа. Критериумот.Либерал, вмровец, геј десничар. Како ви текне шибате етикети. Јас кога ја играм истата игра, вреѓам :D.

Жена што спие со илјада мажи за пари и маж што спие со илјада жени за пари се едно исто нешто. Релативизирањето на тој факт ве прави и тебе и годот шовинисти.
Маж шо спие со мажи за пари е проститутка,направи разлика!И нигде не ти лепнав етикета на геј ,а за либерал можам да ти кажам дека сите либерали ги користат истите етикети,значи или шовинист или фашист е онај кој ги нема вашите ставови.Значи никој освен вас таканаречените прогресивни либерали нема право на свое мислење!Ама веќе неолиберализмот заедно со фематеријализмот се угушија во својата дволичност и хипокризија.Се повеќе хетеро мажи ја сватија перфидната игра и манипулативност шо ги красат и двете движења!Готово е и двете влечат корени од една иста перална на мозоци,тоа на сите веќе им е јасно!
 
Последно уредено:

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Жена што спие со илјада мажи за пари и маж што спие со илјада жени за пари се едно исто нешто. Релативизирањето на тој факт ве прави и тебе и годот шовинисти.
Да претпоставиме дека имаш ќерка и син, по 20 год. стари.
Се ебат со кого стигнат, син ти ги има изебано сите комшивки од 16 до 40 год. и ќерка ти се пегла со кого стигне. Како ќе изреагираш? И еве претпоставка жена ти како ќе изреагира?
Ова ако можеш да се ставиш во таква ситуација, ако не батали :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom