Феминизам!

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.811
Поени од реакции
24.824
Ама никако само тој да се спаси, а ти да се удавиш, нели? :D Гледај потсвесно што напиша. Ете ти жена како размислува. Или јас, или двајцата, или никој. А што правиме со: или само тој? Или тоа ни под разно
Нормално дека може и таа опција, не реков „или никој“. Сега сериозно, не ја вади темата од колосек барајќи игла во сеното.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: DL5

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Кој рекол дека не ми текнало? Е дискриминација и јас сум многу против ова. Ако тоне брод ќе се чусвтвувам како најголем идиот во случај да се спасам само јас и тоа само затоа што сум жена, а партнерот ми остане на него да се дави, Или доаѓа тој со мене, или тонам и јас со него.

Иначе во врска со работните места сум гледала во книжулиња на шведски, за жал немам добра информација да ти ја дадам од интернет, а и во моментов ми е мачно да барам.
Педер те замолувам да земеш линкот што ми го прати да го прочиташ уште еднаш, убаво, онака како што е напишан. Убеден сум дека и ти ќе забележиш дека не посочува на никаква дискриминација. Pay gap не е еквивалент на дискриминација, pay gap помеѓу мажи и жени стварно постои и е факт, тоа многу студии во многу земји го покажале, ама Причините поради кои се појавува не се дискриминаторски, него напротив, со други студии се утврдува дека е сепак таква преференцата или способноста на мажот и жената.[DOUBLEPOST=1446917641][/DOUBLEPOST]
Нормално дека може и таа опција, не реков „или никој“. Сега сериозно, не ја вади темата од колосек барајќи игла во сеното.
Му држи вода коментарот, остај ти.
Мене ми е многу криво што не правите разлика меѓу тоа што го мислите и она што навистина е.
Ме сфаќаш? Можам милијарди примери да ти дадам, затоа никогаш не се бара совет од жена за жена, затоа што мислите дека знаете што сакате, убедени сте, ама уствари веза нема. Сеа ти мислиш дека сакаш да си самостојна и да допринесуваш, ама тоа е само пошо не си осетила како е да си девојка на милионер/богаташ кој е све супер, убав паметен, и Плус сака да се грижи за тебе и не ти набива комплекси. Незнам зашо се лажеме бе пеер :) Никој не сака да работи, шо ви е, шо се комплексирате толку...
 
Т

Триптико

Гостин
Нормално дека може и таа опција, не реков „или никој“. Сега сериозно, не ја вади темата од колосек барајќи игла во сеното.
Не барам ништо. Не ја напиша таа опција, затоа што реално не ја прифаќаш како таква. Секогаш машко-женски муабети се сведуваат на: или јас правам, учествувам, во нешто, или двајцата, ама никако само тој! Признала или не, така е. Зошто само тој да има поголеми примања? Зошто само тој да биде директор? Зошто само тој да шета по светот? Зошто само тој...? Затоа што како жена никогаш нема да престанеш да се споредуваш со маж. Ете затоа! Губиш време на споредба и не преземаш иницијатива ТИ да бидеш во прашањето, па мажите да прашуваат Зошто само таа (жената)...?
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Знаеш во кој идентитет ќе ги сместиме? Жени. Значи курвата е дискриминирана како жена, некој ја навредува како жена која според нечии правила се однесува неморално. И затоа што овој тип на навреда е извршен повеќе врз жени, отколку врз мажи, затоа е и дискриминирачки. Што мислиш, зошто жиголо не е толку навредлив збор како курва? ;)
Не бива пеер. Курва е индивидуална "карактеристика" која и се дава на една запролетена жена или на потесен круг(некогаш и со градација од типот Рајна е курва, ама другарка и Митра е ноториозна курва). Еве да речеме Рајна решава дека ќе тужи за дискриминација и оди му вика на судијата мене ми го компромитираат идентитетот како Жена. Ја како сведок ја носам Трпана, која шо вика ама мене не ми го...компромитираат. На крај испаѓа дека Трпана е мнозинство, а Рајна исклучок. Тука нема дискриминација, затоа шо нема идентификациска појдовна точка во едно поднебје на обичајно важење на христијанскиот морал за да може една жена, во име на сите жени да зборува за дискриминација кога зборува за тоа дека ја нарекувале курва. Како што, во Америка, поради културолошки фактори и идентификација по основ боја на кожа, еден црнец може да крене глас дека е дискриминиран во име на идентитетот на сите црнци, кога му викаат Нигер.
Тука во најголем број случаи јавната стигматизација и почнува од жени, они најмногу го шират тоа дека некојаси била курва. :D
Кога веќе ова го елиминиравме, да видиме шо останува? Говор на омраза? Пак не бива. Го однесат Трпе тужен дека шири говор на омраза и, не се заебавам, може да се извади со заебанција од типот "тоа е говор на љубов". Не, глупо е говор на омраза...
Се трудам да му најдам рачка пеер, ама не бива. :(
Никако не бива.

Не можам да се воздржам...
Дискриминирачки е ако маж ја нарече жената курва, ама не е ако жена нарече жена... Исто како што не е навредливо или дискриминирачки според сексуален идентитет ако педер нарече друг педер „педер“. :D:eek::jajce: Ај ќе ќутам. :D :sramezliv:
Аман со бош муабети. Ова како ја сега да истресам дека дискриминирачки е некој сељо да нарече некој гејмер неебан, а не е ако друг гејмер го нарече неебан. Е толку е банално пеер. Тоа курва и тоа гејмер немаат врска со идентитет на една поголема група. И едното и другото е хоби( :D). И банално е некој да прчи носот и да бара да се санкционираат. Ти се заебаваш, ама оние аждаине и оние џинџер дечиштана шо гејмаат си бараат санкција. И се подеднакво ненормални.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Дискриминација значи секое правење разлика, искористување или ограничување на луѓето врз основа на нивните колективни идентитети (пол/род, класа, етнос, сексуален идентитет) со што ги загрозува или оневозможува остварувањето или заштитата на нивните човекови права и слободи.
Многу општа оваа дефиниција, многу фактори се во игра во разни ситуации. Затоа не е лошо да се земат некои основни примери каде имаме дискриминација, еве на пример на запад.....не мора кај нас.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.211
Поени од реакции
20.934
@Agda Beata
Каков е твојот став околу примената на физичка сила врз жена? Да појаснам, не збориме за класично семејно насилство - Ристо се прибира дома во 3 часот по полноќ, целиот на ракија направен магија, и онака, пред легнување, ѝ крши 2-3 ребра на жена му, чисто да се знае кој е маж во куќата.

Овде збориме за онаa добро позната општо прифатена изрека, која вели дека вистинскиот маж никогаш не удира жена. Дали ова (треба да) важи дури и по цена ако таа жена го удира, се изживува врз него и го понижува јавно?

If you act like a man, you will be treated like a man! Дали ова е легитимен изговор да се направи отстапка од погоре споменатото "правило"?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.811
Поени од реакции
24.824
@Agda Beata
Каков е твојот став околу примената на физичка сила врз жена? Да појаснам, не збориме за класично семејно насилство - Ристо се прибира дома во 3 часот по полноќ, целиот на ракија направен магија, и онака, пред легнување, ѝ крши 2-3 ребра на жена му, чисто да се знае кој е маж во куќата.

Овде збориме за онаa добро позната општо прифатена изрека, која вели дека вистинскиот маж никогаш не удира жена. Дали ова (треба да) важи дури и по цена ако таа жена го удира, се изживува врз него и го понижува јавно?

If you act like a man, you will be treated like a man! Дали ова е легитимен изговор да се направи отстапка од погоре споменатото "правило"?
Нормално дека треба да се самоодбрани, никој не е должен да трпи омаловажување и да допушти да биде нападнат.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Абе ај и феминизам и феминизам, ама мизандрија бе.. Кој лудак треба да си.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
На тема феминизам, она што најмногу ме фасцинира е небулозата за "објект/субјект дихотомијата". Феминистките тврдат дека таа дихотомија постои отсекогаш и е културолошки проблем. Се тврди дека жената е скоро секогаш објект на кој се делува(од Елена во Троја до принцезата во Супер Марио), а мажот субјект кој најчесто делува во насока на нејзино спасување.
Арно ама, културолошки, обратно испаѓа. Во Илијада/Троја, за да стигнат Менелај и брат му Пешко до Елена, мораат да искасапат илјадници други мажи. Исклучиво мажи. Тие мажи се... објективно... објект. Немаат имиња, немаат приказна, се алатка за херојот да стигне до целта.
Некој ќе рече, океј, книгата е од друго време, а филмовите направени според книгата не се виновни за тоа што се обиделе да бидат верни на изворниот материјал.
Добро.
Посовремени примери. Во Kill Bill, за Ума Турман да стигне до Луси Лу, прво се коле со 90тина маскирани мажи. Безимени маскирани мажи. Објекти. Нивната единствена функција во филмот е да бидат заклани.


Во Матрикс, мислам првиот дел, Тринити и Whoa guy испоубиja се од цајкан, сите до последен мажи.


На овие ми текна, чисто како демант дека да, постои објект/субјект дихотомија меѓу половите во мас културата, било тоа филм, игра или книга, само во обратна смисла. Има милиони слични примери каде мажот е безимена, небитна алатка за да херојот или хероината стигне до посакуваната цел. Таков пример, каде жена е сличен објект, можеме да видиме само во Шиндлерова листа тип на филмови, за да се акцентира злото на оној кој би се осмелил така ревносно да убива толку жени за толку кратко време.
Во нормални околности вакво нешто не смее да се проблематизира. Ова не се нормални околности. Овде некој наметнува лудило и полека го претвора во мејнстрим логика. Над милиони и милиони мажи кои, ете, иако биле статисти во дела слични на филмовите погоре, не заслужиле да бидат ни статисти во таа феминистичка логика за објектификацијата. :(
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
526
Поени од реакции
1.086
На тема феминизам, она што најмногу ме фасцинира е небулозата за "објект/субјект дихотомијата". Феминистките тврдат дека таа дихотомија постои отсекогаш и е културолошки проблем. Се тврди дека жената е скоро секогаш објект на кој се делува(од Елена во Троја до принцезата во Супер Марио), а мажот субјект кој најчесто делува во насока на нејзино спасување.
Арно ама, културолошки, обратно испаѓа. Во Илијада/Троја, за да стигнат Менелај и брат му Пешко до Елена, мораат да искасапат илјадници други мажи. Исклучиво мажи. Тие мажи се... објективно... објект. Немаат имиња, немаат приказна, се алатка за херојот да стигне до целта.
Некој ќе рече, океј, книгата е од друго време, а филмовите направени според книгата не се виновни за тоа што се обиделе да бидат верни на изворниот материјал.
Добро.
Посовремени примери. Во Kill Bill, за Ума Турман да стигне до Луси Лу, прво се коле со 90тина маскирани мажи. Безимени маскирани мажи. Објекти. Нивната единствена функција во филмот е да бидат заклани.


Во Матрикс, мислам првиот дел, Тринити и Whoa guy испоубиja се од цајкан, сите до последен мажи.


На овие ми текна, чисто како демант дека да, постои објект/субјект дихотомија меѓу половите во мас културата, било тоа филм, игра или книга, само во обратна смисла. Има милиони слични примери каде мажот е безимена, небитна алатка за да херојот или хероината стигне до посакуваната цел. Таков пример, каде жена е сличен објект, можеме да видиме само во Шиндлерова листа тип на филмови, за да се акцентира злото на оној кој би се осмелил така ревносно да убива толку жени за толку кратко време.
Во нормални околности вакво нешто не смее да се проблематизира. Ова не се нормални околности. Овде некој наметнува лудило и полека го претвора во мејнстрим логика. Над милиони и милиони мажи кои, ете, иако биле статисти во дела слични на филмовите погоре, не заслужиле да бидат ни статисти во таа феминистичка логика за објектификацијата. :(
Ова може да го напише само маж кој толку силно се самоидентификува со структурата на патријархијата, што не може да ги види проблемите околу мажите и војувањето низ призма на феминистичката критика.

Мажот, како ултимативен агресор, не ја насочува својата агресија само кон жените, туку и кон останатите мажи околу себе. Оттука целиот култ на машкоста е посветен кон потчинувањето на жените, но и на послабите од себе, првенствено преку војна. Не е воопшто случајност што сите херои во епските дела се мажи, зошто тоа е само глорификација на машкоста од страна на други мажи, само со цел да се одржи патријархијата како статус кво, и жената да се чува во подредена состојба.

Објектификацијата на непријателот во војна не е ништо друго освен еманат на агресивната природа на мажот, и следствено, желбата за доминација. Мажот не ги убива другите мажи во војната само поради перверзното уживање во тоа (според постмодерната феминистичка теорија), туку за да доминира и ги приграби за себе материјалните добра и жените на противникот.

Бидејќи толку сакаш да ги вмешаш класичните дека во овој дискурс (кои се извонредно набиени со тестостерон, до степен на хомоеротика), земи го примерот со Ахил и Брисеа, и анализирај го преку феминистичко читање на текстот. Ахил и неговиот братучед, кои повеќе од сигурно се во хомосексуална инцестуозна врска, ги убиваат тројанците, и Ахил ја зема Брисеа како воен трофеј од битката. Практично, целата битка околу храмот се сведува на перверзијата на мажот да ја понижи жената и објектификува, земајќи ја како воен трофеј. Кога Агамемнон ќе ја земе Брисеа од Ахил за себе, потчинетоста која ја форсира патријархијата доаѓа до полн израз; Агамемнон како крал ги угнетува своите потчинети, во склад со патријархалната тенденција. Ахил повеќе не го интересира војната, зошто се она кон кое се стреми (жената како воен трофеј) е одземено од него. Овој настан ја крши самата есенција на постоењето на Ахил, и тој се повлекува во алкохол и музики од Тома Здравковиќ. За да се врати во битката, потребен е шок кој ќе го врати во реалноста, што се случува со смртта на Патрокло, неговата хомо-еротска фиксација. Овој ист мотив се повторува безброј пати низ патријархално ориентираните епови, на пример Топ Ган, кога Маверик го губи Гус и мора да се врати во хетеросексуалната норматива преку серија на микроагресии кон Кели МекГиллис, и нејзино улимативно потчинување.

Затоа, пред да се истрчаш со непромислено, политички некоректно мислење кое припаѓа во 19ти век, прочитај ги феминистичките критики и оттргни се од патријархалната матрица која ти го замаглува умот. Во спротивно никогаш нема да дочекаш Хоул Фудс да ти отворат продавница во комшии.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Ова може да го напише само маж кој толку силно се самоидентификува со структурата на патријархијата, што не може да ги види проблемите околу мажите и војувањето низ призма на феминистичката критика.

Мажот, како ултимативен агресор, не ја насочува својата агресија само кон жените, туку и кон останатите мажи околу себе. Оттука целиот култ на машкоста е посветен кон потчинувањето на жените, но и на послабите од себе, првенствено преку војна. Не е воопшто случајност што сите херои во епските дела се мажи, зошто тоа е само глорификација на машкоста од страна на други мажи, само со цел да се одржи патријархијата како статус кво, и жената да се чува во подредена состојба.

Објектификацијата на непријателот во војна не е ништо друго освен еманат на агресивната природа на мажот, и следствено, желбата за доминација. Мажот не ги убива другите мажи во војната само поради перверзното уживање во тоа (според постмодерната феминистичка теорија), туку за да доминира и ги приграби за себе материјалните добра и жените на противникот.

Бидејќи толку сакаш да ги вмешаш класичните дека во овој дискурс (кои се извонредно набиени со тестостерон, до степен на хомоеротика), земи го примерот со Ахил и Брисеа, и анализирај го преку феминистичко читање на текстот. Ахил и неговиот братучед, кои повеќе од сигурно се во хомосексуална инцестуозна врска, ги убиваат тројанците, и Ахил ја зема Брисеа како воен трофеј од битката. Практично, целата битка околу храмот се сведува на перверзијата на мажот да ја понижи жената и објектификува, земајќи ја како воен трофеј. Кога Агамемнон ќе ја земе Брисеа од Ахил за себе, потчинетоста која ја форсира патријархијата доаѓа до полн израз; Агамемнон како крал ги угнетува своите потчинети, во склад со патријархалната тенденција. Ахил повеќе не го интересира војната, зошто се она кон кое се стреми (жената како воен трофеј) е одземено од него. Овој настан ја крши самата есенција на постоењето на Ахил, и тој се повлекува во алкохол и музики од Тома Здравковиќ. За да се врати во битката, потребен е шок кој ќе го врати во реалноста, што се случува со смртта на Патрокло, неговата хомо-еротска фиксација. Овој ист мотив се повторува безброј пати низ патријархално ориентираните епови, на пример Топ Ган, кога Маверик го губи Гус и мора да се врати во хетеросексуалната норматива преку серија на микроагресии кон Кели МекГиллис, и нејзино улимативно потчинување.

Затоа, пред да се истрчаш со непромислено, политички некоректно мислење кое припаѓа во 19ти век, прочитај ги феминистичките критики и оттргни се од патријархалната матрица која ти го замаглува умот. Во спротивно никогаш нема да дочекаш Хоул Фудс да ти отворат продавница во комшии.
Ја со тебе ради принцип треба да одбијам да комуницирам, како и со секој писи голубар што одбивам, затоа што вие писи голубарите сте најлошо индоктринирани од сите поборници за наводни феминистички вредности у модерното доба. Не знам како е кај вас у село, ама тука здружението на голубари почна со иницијатива за нова кодификација на голубарската терминологија во која има за цел стари традиционални називи како Вртач(ка) да ги замени со нови кои не би укажувале на интенција кај голубите и не би можеле да се пренесат во "сексистички секојдневен речник на шовинистите", у кој запролетена жена ја нарекуваат "вртачка". Сигурно и кај вас има некоја слична иницијатива.

https://thewaterpipe.wordpress.com/2013/12/22/can-a-fart-be-misogynist/

У Сујаклари, на пример, ова е веќе изгласано у сенатот на кметијата. Сега потпишаа и со Хоул Фудс педерите. Не знам кај отиде светов. :/
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Нормално дека треба да се самоодбрани, никој не е должен да трпи омаловажување и да допушти да биде нападнат.
И јас го адресирав во мојот пост овој момент, само сакав да се направи малце критички осврт за тоа Зошто воопшто се Стига до тоа?

Ако се прашувам ја, единствена причина поради која кравиве на видеово стигнале до моментот вака да се понашаат кон маж, или кон било кого во суштина, е тоа што не изеле врел мушки шамар. Тоа чувство дека жената е бела мечка и дека никој ништо не и може, дека може да прави што сака и никој нема да ја допре мислам дека полека почнува да ги преминува границите на нормалата. Не зборувам само за екстремни случаи како што се постирани на видеово туку и за малку по благи ситуации каде што на сите ни е јасно дека да е Маж vs Маж ќе настане покољ, али пошо на едната страна имало жена (која патем се понаша ко орангутан а не дама) не се дешава Ништо, односно, им се преќутува.
Мислам дека не е ни домашно васпитање, ни култура ни интелигенција ни ништо друго во прашање, затоа што познавам многу мажи без домашно васпитање, култура или шо и да е што сепак имаат грам мозок и не идат да се курчат у фаца на грамади од 110 кила чиста мера. Мислам дека зајакот лежи токму таму, во чувството на "недопирливост".
Треба овој феномен посебно на друга тема да се разглаба малце по темелно..
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Da da tocno go opisa toa custvo na nedopirlivost.Znaci porazgaleno sustestvo od takanarecenata moderna zena ne postoi!So cesni isklucoci ama se poveke zeni se osekaat daleku posuperjorni od mazite, iako glavnite dvigateli na svetskata ekonomija se mazi!Golema zasluga za custvoto na superjornost na zenite vrz mazite imaat masmedijumite i normalno seksot koj e najmoknoto zensko oruzje.Normalno najgolema krivica za vakvata situacija e vo mazite,predolgo vreme se gi tolerirame zenskite izvolevanja i stanafme nevideni papucari!Ama pustata mnogu ni e slatka,to e!:D
 
D

Daedalus

Гостин
Човек учи цел живот, напредуе и сака да упознае типка која ќе биде компетентна за него, интелектуално и физички. И ја наоѓа според него, совршената типка. И си вика, ае ќе ја поштуем. Ќе дадам шанса, нема да злоупотребуем некои механизми како поигрување со нејзината самодоверба... Си вика, „не е фер, она е човечко суштество кое заслужуе љубов.“
Типката го приметуе ова и си игра курот со него. Го влече по нос, искористува све од него, дури и го подтролнува, типка која е 30000 пути поглупа, неписмена и поретардирана од него. И еден ден, се фаќа со ретард кој е срање и е заљубена у него пошто он ја третира ко срање. И типов се разочаруе. Ги третира жените ко говна и они трчаат по него. И така ги гледа, искрено ги доживуе така. Му мрчат зошто е таков шупак, како тоа што е шупак никад нема да го доведе до вистинската и дека треба да си го поправи тоа што е арогантен без разлика на тоа што они го бараат тоа од него, да е говно со нив, на тоа им тече славината. Во ред. Дава друга шанса. Истото срање. Секогаш кога ебано дава шанса и е срце, го јаде курот и кучката си игра кур со него. Френдзонови. Секогаш кога е гомно со некоја типка, искуствено приметуе дека кучката го сака и му ги мие нозете. Да? Кој те ебе, ти сакаш да си третирана така и ќе бидеш.
Знам дека друг ви е муабетов тука али така ми дојде од Х причини да исхејтам.
(Агда те сакам, ова горе не важи за тебе).
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Човек учи цел живот, напредуе и сака да упознае типка која ќе биде компетентна за него, интелектуално и физички. И ја наоѓа според него, совршената типка. И си вика, ае ќе ја поштуем. Ќе дадам шанса, нема да злоупотребуем некои механизми како поигрување со нејзината самодоверба... Си вика, „не е фер, она е човечко суштество кое заслужуе љубов.“
Типката го приметуе ова и си игра курот со него. Го влече по нос, искористува све од него, дури и го подтролнува, типка која е 30000 пути поглупа, неписмена и поретардирана од него. И еден ден, се фаќа со ретард кој е срање и е заљубена у него пошто он ја третира ко срање. И типов се разочаруе. Ги третира жените ко говна и они трчаат по него. И така ги гледа, искрено ги доживуе така. Му мрчат зошто е таков шупак, како тоа што е шупак никад нема да го доведе до вистинската и дека треба да си го поправи тоа што е арогантен без разлика на тоа што они го бараат тоа од него, да е говно со нив, на тоа им тече славината. Во ред. Дава друга шанса. Истото срање. Секогаш кога ебано дава шанса и е срце, го јаде курот и кучката си игра кур со него. Френдзонови. Секогаш кога е гомно со некоја типка, искуствено приметуе дека кучката го сака и му ги мие нозете. Да? Кој те ебе, ти сакаш да си третирана така и ќе бидеш.
Знам дека друг ви е муабетов тука али така ми дојде од Х причини да исхејтам.
(Агда те сакам, ова горе не важи за тебе).
Сум го приметил ставов кај многу мужи и морам сеа ја да те исхејтам.
Веза нема ова. Од старт се поаѓа од онаа погрешна премиса дека сите жени се исти, дека пошо една била глупа ко кур а си ја третирал ко да има мозок и си се заебал, значи дека сите останати се глупи ко кур. Фидбекот што го добиваш од секоја жена се анализира поединечно, и ова е многу битно. Не е правилото "третирај ги ко гомно и ќе те сакаат/поштуваат" туку третирај ја, како што она самата себе, длабоко во себе се доживува. Ќе пробам да илустрирам.
Секоја жена (и секој муж, да не јадат гомна) во public relations има една персона, таа персона е оној класичен филтер систем кој е граден со години базиран на емпириски искуства кои секоја поединечна единка ја довеле да ја еманира баш таа персона што ја еманира. Е сеа, трикот на кој уствари мноштвото мужи паѓаат е што разговараат со персоната, а не со себството кое се крие позади неа. THIS is the mother of all fuck ups. Заебот е у тоа што ја слушаш кога ти кажува што она сака и се трипаш дека она уствари знае што сака. Што она сака, не е нејзино да знае, туку твое, а за ова литература имаш пун курац и не е нешо rocket science.
Значи, муабетов ми е, има девојки (всушност мноштвото) кои длабоко во себе знаат дека книга немаат прочитано, дека се интелектуално површни и дефакто полуписмени а во исто време се трудат да еманираат персона на заинтересирана личност, на интелектуалец, куроф ми ленче и тако даље чии што корен може да потекнува од многу места али тоа воопшто не е ни битно, битно е дека ако ти ја третираш оваа личност како што она се претставува и настојуваш да водиш некоја дискусија на малку по високо ниво или ја уважуваш и се клањаш на нејзината "начитаност" и уникатност viz a viz останати кокошки афтоматски го Јадеш Курот затоа што сега Ти си како сите останати мажи кои не успеале да проникнат ниту до првиот слој на нејзината вистинска природа. Доколку, во спротива, го игнорираш нејзиното фејкање и збориш со 6 годишното девојче во неа, и притоа не си препотетен и не судиш ќе го имаш правиот очекуван фидбек.
Апропо ова, оштетен од претходните негативни искуства ќе налеташ на навистина Реално, Воспитано и културно девојче со вистински интерес за одредени работи, или можеби и воопшто нема интересен но не се ни претставува како да е, односно не се комлексира и ќе пробаш да ја третираш како останатите полуписмени промискуитетни кокошки и ќе добиеш повторно негативен фидбек, затоа што овој пат си налетал на навистина млекце од девојка. Можеби тоа млекце од девојче за да се заштити од такви скотови изградило таква персона да останатите мужи ја поистоветуваат со останатите арогантни кокошки, како филтер за оние мажи кои се навистина достојни.
Друго нешто што исто сакам да го искоментирам а го осетив како некоја нота што ти се протнува низ постот е трипот дека ако ти си добар со неа и она ќе биде добра со тебе.
Ми делува како сеуште да веруваш во bona fides однос со жена, како да веруваш дека поентата е да ја одржаваш среќна и све ќе биде во ред...
Ова се реално пеер аматерски грешки, ако стварно го имаш овој став, кажи, да си помуабетиме :D
Може грешам, шо те знам.. Може тролаш..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom