Феминизам!

Член од
8 јануари 2020
Мислења
806
Поени од реакции
2.020
неш јебат, quit it
Секако... али се филмам дека можда на некој друг ќе му помогнам да ебне.... ју инклудет... дека ве сакам :love:

....Доколку сум нападнат од жена, физички нападнат. Како треба да постапам?....
giphy-downsized-medium.gif

Берик... се надевам запишуваш....
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Феномените што ги наведов не се доволно силни како привремената душевна растроеност, но функционираат на тој принцип. Ја не сметам дека само оваа студија го потврдува ова. Има многу други студии кои го потврдуваат истото за различни работи, мојот заклучок го базирам на доста прочитана литература, ваљда знаеш дека не зборувам напамет за овие работи. Не ги виде бројките бидејќи не си стиснал на download this paper за да го прочиташ целиот труд. Таму имаш и како се праеле тестовите, како се мерело све и сл.
Стиснав се тоа и прочитав се тоа, откако се изнајаде гомна за character flaws. Овде ти го цитирав заклучокот кој е сув од секој друг..доказ освен стереотипот. Тој стереотип е веројатно извлечен од друго истражување, оти во наведените средства ги имаш ЕЛО рејтинг и Худини, значи немале потребни алатки и нигде не навеле како ја мониторирале состојбата на субјектите, за да можат да дојдат до тој презентиран заклучок. Ти овде почна со scolding дека ова е hard fucking science, нема заебанција, за да прејдеме кон социолошки појави и бихејвјоризам, за на крај да завршиме со, не знам, транседентална медитација?
„We interpret this result in the light of the stereotype threat literature. The differential response of errors to the gender of the opponent may operate via a reduction in the cognitive ability of female players facing male opponents.“ Сумирано, ова им е единствената поента. За се друго викаат „no evidence was found to suggest..“. Како ја пресметале? Каде ја пресметале? Ако е научен пристапот, кој симбол го употребиле за стереотип? Еве не знам, каде е тоа пресметано, на која страна?
И не, ја тука не зборувам за тебе, избегнувам appeal to authority и гледам да се држам на темава/истражувањево. Ти зборуваш за мене.

Не е тоа confirmation bias, кога некој пробува абдуктивно да објасни студија и резултати од студија. Confirmation bias е кога ти имаш одредено верување, а потоа бараш само докази кои ќе ти го потврдат. Кога имаш определени докази, а резултатите потврдуваат одредена теза и/или формираш теза врз база на доказите, тоа е научно валиден абдуктивен пристап (некогаш може да премине во texas sharpshooter fallacy, ама тоа е форма на апофенија).
Confirmation bias би било кога јас би верувал дека сите крави се црни, па ќе барам црни крави за да го докажам тоа, но ќе ги игнорирам белите крави.
Ако ја најдам црни крави и речам дека сите крави се црни, тие црни крави се докази за мојата теза. Доколку би ги игнорирал белите крави, тоа ќе биде confirmation bias, а авторите на студијата не го прават тоа.
Confirmation bias е кога почнуваш истражување со gender wage gap, цитати од шахисти - шовинисти и глуп муабет за тоа како жените се маргинализирани, за потоа да не најдеш никаков друг доказ зошто има толкава разлика меѓу половите во quality of play, со конкретните алатки шо ги користиш, па на крај да напраиш full circle и да се вратиш на стереотипи и стигма, шо се или нивна интерпретација(шпекулација) или се повикуваат на други студии. Значи, нивното „одредено верување“ го имаш во воведот, дека крш им е на жените. После тоа имаш истражување и од тоа истражување испаѓа дека единствен...доказ е дека поради стереотипите, жени кога играат шах со мажи, ги мава блага привремена душевна растроеност и затоа губат, а тоа многу глатко влегува во воведното им излагање, дека сепак е мизогинија у прашање и дека сепак жените не се когнитивно послаби, ама ете, се подмочуеле малку.
Има и други, поситни работи, дека требале десет години интензивен тренинг, ама факинг бременоста можеби им ја сечела таа гранка...

Можда не мислиш дека жените се полоши од мажите пошто се жени, но мене ми се сочини така. Можеби грешам. Причина за тоа е дека не сум начекал пост од тебе кој некогаш кажуе нешто вредно и позитивно за жените контрасно на шовинистиве овде, а секогаш си стоел на линија со личности кои имаат стереотипи за жените. Ја, на пример, честопати сум кажувал работи кои се контрасни со шовинисти, но сум кажувал и работи што се контрасни со милитантните феминисти (ко Тито :D ) бидејќи, барем пробувам, да ги согледам фактите колку што може понепристрасно. Некои од фактите не се на линија со шовинистите, други не се на линија со милитантните феминисти. Али можда грешам за твојата позиција. Впрочем, ја само ти го одговорив прашањето зошто жените се полоши у шах. Ти после рече дека не ја читаш студијава бидејќи е идеолошка пропаганда, а ја ти објаснив зошто не е. Јас искрено веруем дека твоите, попрецизно, идеолошки ставови те спречуваат да гледаш објективно на работите, не ти го кажувам тоа за да те нападнам или слично и верувам дека си пристрасен. И за тоа има градација. Пообјективен си од многу други што идат во екстремите на лево и на десно, а помалку објективен од други.
Тебе ти се сочинува така затоа шо имаш confirmation bias. Тебе главна поента овде ти беше да претставиш некој дека е alt-right и дека е женомразец, шо е ноторна глупост. Ти имаш разни впечатоци оти тие разни впечатоци се единствените шо ги памтиш. Ја се надевам дека ќе ме поштедиш од копање(тебе подобро ти оди), ама на темава имам пишувано дека цела наша генерација на пост-ју македончиња треба низок поклон да удриме на мајките, затоа шо да не беа тие кога удри транзицијата и се затворија фабриките, па татковците останаа дома, а беа премногу горди да земат такси да возат или да растовараат, ќе умревме за леб. Мајките одеа работеа по маркети, продаваа бижутерии и не пораснаа. Имам и други такви постови, а тие ти шо ги памтиш, се најчесто реакција на туѓа глупост и претеруење.

Едит: покопав малку, сепак, затоа шо fuck you.

коп
коп
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Направив една паралела меѓу Титаник и Коста Конкордија. Колку само се сменил светот за 1 век. Капетанот на првиот останува до крај на бродот и умира херојски со достоинство, а вториов одма на кајче и бега, па и лажел дека се лизнал и паднал во ова кајчево и на крај завршува во затвор.
Кај Титаник владее етиката "women and children first" а кај Коста е „снајди се па живеј“.
Епа прашање. Women and children first. Добро или лошо?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
ма ич не ме боли кур
Доста е више мушка превласт у светов.

Сакам од утре на фронтон у Сирија и Афганистан 50% од војската на наша страна да бидат жени (АлКаедаИСИС што сакаат нека праат). У рудник и на градилиштава - исто.
21-ви век е и полово нееднаква застапеност е недозволлива.
Во Сирија додуша, си има прилично јаки женски единици, :Dимаше една слика како женска качена на ЗСУ-23/2 ПА топ оплетува гранати по турски позиции , ама курдите се комуњари и за нив њама помош, пошто доларите на Сауди инцестоидиве се послатки од некаков одзив за етичност.
Интересно е што прогресивниот запад, каде имаме засилена феминацистичка пропаганда на терен помагаат режими кои се крајно непријателски настроени према жените. Имаше и една делегација од Шведска во Сауди Арабија, швеџанкиве си молчеа како анами, испозаврзани со шамии :D

Другарот Коба наредил да се формираат женски единици после 1942 пошто мажи немало ни за лек повеќе, функционирале ок, но само кога биле исклучиво женски единици, имало женски ескадрили, посебно во ноќни бомбардери за сиромашни (По-2) но биле многу ефикасни пошто им кинеле одмор и сон на нацистиве, замисли во 4 после полноќ, јаден двокрилец за основна обука натоварен со 4 противпешадиски бомби од 50 кг или со 20 од 10 кг се довлечкува до немачка база и прави повеќе психолошки проблеми него реални. Имало и во корејски рат нешто слично.
Денес С.Кореја и Кина (Израел се само во неборбена служба, позарај) имаат женски борбени единици, значи нема заебанција со прави комуњари, женско-машко мех, има да се оди на фронт и готово :D

Па обиди се да протнеш ти низ фиктивниот твој отвор за репродукција бреме со тежина од цирка една просечна лубеница, без никакви кенкања и приговори, па можеби потоа и ќе правиме муабет и ќе мрчиме за некаква номинална „рамноправност“ меѓу половите. Дотогаш, земи ги предвид и жртвите на жените кои се многу реални и коишто тие индиректно, но сепак многу реално, во огромен број ги положиле во многубројните војни низ човечката историја.
Трудночата не трае 24/7,365/89 години, се знае колку е породилно и после пак једнакост и униформа бре, како на курдските жени не им смета ништо :D
Жените и плаќале со трудноча низ војните низ историјата, победникот јебе све било правилото (биле силувани и мажи, пошто рат, рај за педери) немало појезиво од тоа да бидеш жена во јебежљиви години, и тоа го има и сега по Конго и Сирија а го имавме и во комшии во Босна и Хрватска, пред една генерација.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Трудночата не трае 24/7,365/89 години, се знае колку е породилно и после пак једнакост и униформа бре, како на курдските жени не им смета ништо :D
Жените и плаќале со трудноча низ војните низ историјата, победникот јебе све било правилото (биле силувани и мажи, пошто рат, рај за педери) немало појезиво од тоа да бидеш жена во јебежљиви години, и тоа го има и сега по Конго и Сирија а го имавме и во комшии во Босна и Хрватска, пред една генерација.
За курдките стварно не би знаела што-како и како е тоа апликативно и на нашава состојба во Македонија, говоревме тука за рамноправност и кенкање од страна на мажите над нивната тешка судба, во којашто жените се секогаш привилегираните битија, а тие се неминовно кутрите и обесправени странки. Па биолошки земено гравидноста трае некои 9 месеци, што не е ни временски малку, ако се земе предвид и дека ни го прави 'ршум телото меѓу другите нешта, а после кенкавите деца си земаат и дебел данок над женските животи и судбини. Да, не сум за опцијата за инсистирање на донаселување на Земјава по секоја цена и сум оправдано про избор за прекин на бременоста, и онака владее преголема глад и недостаток на ресурси за прехранување на тие веќе постоечки гладни усти.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
За курдките стварно не би знаела што-како и како е тоа апликативно и на нашава состојба во Македонија, говоревме тука за рамноправност и кенкање од страна на мажите над нивната тешка судба, во којашто жените се секогаш привилегираните битија, а тие се неминовно кутрите и обесправени странки. Па биолошки земено гравидноста трае некои 9 месеци, што не е ни временски малку, ако се земе предвид и дека ни го прави 'ршум телото меѓу другите нешта, а после кенкавите деца си земаат и дебел данок над женските животи и судбини. Да, не сум за опцијата за инсистирање на донаселување на Земјава по секоја цена и сум оправдано про избор за прекин на бременоста, и онака владее преголема глад и недостаток на ресурси за прехранување на тие веќе постоечки гладни усти.
Добро, ок, аман, не ми објаснувај за трудноча, знам што и како во реалност, најсимпатичен ми беше зголемениот апетит кај сопругата, што тоа кенкави деца, ако е твое дете, плачењето ќе ти биде многу помалку страшно, не знам што со негативна конотација тоа, живо дете е, му се јаде, пие...
Курдските жени налик се многу слични на балканските, не се нешто појаки физички а сепак ете, сеуште се борат рамо до рамо со нивните браќа, мажи, татковци, за нив е срам да ги остават своите мажи да се борат сами, е тоа ти се жени а не овие по запад. :D
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Добро, ок, аман, не ми објаснувај за трудноча, знам што и како во реалност, најсимпатичен ми беше зголемениот апетит кај сопругата, што тоа кенкави деца, ако е твое дете, плачењето ќе ти биде многу помалку страшно, не знам што со негативна конотација тоа, живо дете е, му се јаде, пие...
Курдските жени налик се многу слични на балканските, не се нешто појаки физички а сепак ете, сеуште се борат рамо до рамо со нивните браќа, мажи, татковци, за нив е срам да ги остават своите мажи да се борат сами, е тоа ти се жени а не овие по запад. :D
Сепак варира тоа од случај до случај или барем така велат. Да, сум чула и за т.н. „машка бременост“, кога сопругот до таа мера сочувствува со идната мајка, што дури ги преживува и симптомите на нејзината бременост. Интересно, белким се темели на некои факти. :)
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.391
Поени од реакции
5.863
Сепак варира тоа од случај до случај или барем така велат. Да, сум чула и за т.н. „машка бременост“, кога сопругот до таа мера сочувствува со идната мајка, што дури ги преживува и симптомите на нејзината бременост. Интересно, белким се темели на некои факти. :)
Зависи и од маж до маж и жена до жена, желби, приоритети, карактер, психолошки профил и уште многу ствари, некои ги интересира ова џендер бејтинг што доаѓа од запад и е западен фрст ворлд феномен, некои ги интересираат генерализации, некои нешто трето, понекогаш ми е смешно кога се каже "жените" или "мажите" во некој контекст, пошто ги има по 3,65 милијарди и едни и други на светов денес, јас се ограничувам на една жена, што неа и треба и што сака и како ја манифестира својата наклоност кон мене, како функцнионираме заедно, да не зарекнам ама одлично :D све остало нек иде у три лепе :)
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Зависи и од маж до маж и жена до жена, желби, приоритети, карактер, психолошки профил и уште многу ствари, некои ги интересира ова џендер бејтинг што доаѓа од запад и е западен фрст ворлд феномен, некои ги интересираат генерализации, некои нешто трето, понекогаш ми е смешно кога се каже "жените" или "мажите" во некој контекст, пошто ги има по 3,65 милијарди и едни и други на светов денес, јас се ограничувам на една жена, што неа и треба и што сака и како ја манифестира својата наклоност кон мене, како функцнионираме заедно, да не зарекнам ама одлично :D све остало нек иде у три лепе :)
Мудро глаголиш. Поздрав, и убаво е да се знае дека и во оваа тема очигледно можело да се сврти човечен и конструктивен муабет. :)
 
Член од
25 август 2019
Мислења
263
Поени од реакции
471
Феминизмот е само една од алатките за поделба на општеството т.е спроведување сепаратизам. Како што до сега сите можевме да согледаме, сите ние сме поделени по безброј основи: возраст, интереси, социјален статус, финансиска моќ, сексуална ориентација, па дури и музика... И сѐ ова е малку да ги подели луѓето, па ни фали и војна меѓу половите т.е феминизам.
Феминизмот е продавање "ветер у магла" поради проста причина: мажот не може никогаш да ја замени жената ниту пак жената мажот, еве зошто.

1. Мозокот кај маж и кај жена не функционира исто
Спроведено е испитување поврзано со говор на тело во кое учествувале подеднаков број мажи и жени. На сите испитаници им е прикажан нем филм(без тон) и после филмот одговарале на прашања поврзани со сценариото. 87% од жените го разбрале филмот, додека кај машката група само 42% успеале да сфатат за што се зборува во филмот.(овој пример е поврзан со точка 3)
За да не пропуштам нешто, еве линк овде.

2.Жената може да биде трудна еднаш годишно додека мажот може да оплоди 100 жени во една година
Иако и мажите и жените имаат исто ниво на желба за репродукција, сепак ни во тој момент не сме исти. Поради ова, жените се приморани внимателно да го бираат партнерот бидејќи длабоко во потсвеста сексуалниот партнер го доживуваат како потенцијален татко на своето дете и не сакаат да експериметираат. За разлика од животинскиот нагон кај мажите кој не носи до изреката "абе битно да има дупка".

3.Емпатија
Разликата помеѓу физичката сила ги натерала жените да имаат повисок степен на емпатија. Додека маж инстиктивно проблемот би го решил со насилство или агресија, жените се порационални и проблемот го решаваат со дискусија. Ова може да се забележи и кај деца во прво оделение, и кај возрасни луѓе. Истото важи и за родителство. Поврзаноста на мајка со дете е многу многу посилна отколку татко и дете. Ошо во своите книги овој феномен го објаснува со фактот дека детето е 9 месеци во стомакот на мајката па така уште пред да се роди бебето, мајката и бебето се на некој начин поврзани. Ако не е така зошто е "оф мори мајко" наместо "оф леле тато"?

4.Дали постои поголем извор од женското битие?
Изрека-графит спроти основното училиште Димитар Миладинов - кај влезот на зелено пазарче, често ме потсеќа да размислувам на оваа тема, па размислете и вие на овој начин.

Ова се само неколку примери кои ми текнуваат на памет, но се доволни да се потврди дека ниту маж може да замени жена, ниту обратно. И зошто со сила да се правиме нешто што не сме? Мое мислење е дека овој тип на пропаганда е сѐ со цел луѓето да се отуѓат, да се излезе од човековата природа и потоа да почне вистинската деструкција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom