Феминизам!

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
По крајно интелектуално инспиративнава дебата, која го реактуелизираше најгорливото прашање од почетоците на еонот "зошто жените се докажано инфериорниот пол?", од едицијата "mansplaining", да се навратиме на нештата кои се релевантни по темава.

"Феминизам" и некои жени во науката - четврт дел:

Maria Gaetana Agnesi, mathematician, philosopher, theologian and humanitarian.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.661
За да не биде mansplaining, еве ти жена што ќе ти потенцира мал милион примери за кои се дрндало овде.

Но, како и повеќето контра аргументи што се овде на темава, веројатно ќе се направи некој спин, ќе се рече дека она ова го прави за публицитет, да се ложат mgtow и инцели, дека е ваква и таква итн итн наместо да се направи анализа на искажаните примери.
Или ќе се каже тие примери се само фракција, не треба да се генерализира или ќе се сврти муабетот кон „мажите прават војни“ 95% од рејп случаите се мажи итн
или ќе се каже неам точна интерпункција
а најверојатно нема да се погледнат видеата затоа што не ви одговара кажаното
hhhhhhhhhhhh.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
За да не биде mansplaining, еве ти жена што ќе ти потенцира мал милион примери за кои се дрндало овде.

Но, како и повеќето контра аргументи што се овде на темава, веројатно ќе се направи некој спин, ќе се рече дека она ова го прави за публицитет, да се ложат mgtow и инцели, дека е ваква и таква итн итн наместо да се направи анализа на искажаните примери.
Или ќе се каже тие примери се само фракција, не треба да се генерализира или ќе се сврти муабетот кон „мажите прават војни“ 95% од рејп случаите се мажи итн
или ќе се каже неам точна интерпункција
hhhhhhhhhhhh.
Ми се допаѓа како секогаш ми ги касапиш постовите со хируршка прецизност и од нив екстрахираш и се повикуваш само на еден збор кој тебе ти одговара. Да, нам жените, а особено мене ни е света мисија да ги уништиме мажите. Ко за некој што има (евидентно) многу оскудно искуство со спротивниот пол, прилично храбро и безрезервно се расфрлаш со вакви генерализации за него. Баш тој став те заебува во корен и треба ли да напоменам дека со него:

неш.jpg
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.661
Ете, реплицираше и без да погледне, во комбинација со омаловажувачко „еј браво као ме прочита брат ко буквар“, и некој спин за тоа дал ќе ебам ја или не,
Нема.
hhhh
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Ете, реплицираше и без да погледне, во комбинација со омаловажувачко „еј браво као ме прочита брат ко буквар“, и некој спин за тоа дал ќе ебам ја или не,
Нема.
hhhh
Во рокот од тие десет минути меѓу твојот и мојот пост, го ѕирнав делов за "How to destroy a man?", им удрив букмарк и на двете видеа и планирам да ги одгледам, но нешто ми вика дека тебе и онака не би те интересирал мојот или било чиј став на некој од овдешните женски членови околу нив.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.661
нешто ми вика дека тебе и онака не би те интересирал мојот или било чиј став на некој од овдешните женски членови околу нив.
Нештото те лаже.
А нештото е егото кое поради некоја причина кај тебе се чувствува нападнато на единствен основ: пол, и мора да се брани на било каков начин.
Не разбирам што толку мора да ги браните искажаните работи.
Еве да фатите да зборите за мажи, да викате нив ги интересира само ебење, фудбал, видео игри, коли, политички муабет пред кооперација итн. ја не би се вреѓал.
Ама вие нема да го речете тоа, вие не правите генерализирање.
Hhhhh.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Нештото те лаже.
А нештото е егото кое поради некоја причина кај тебе се чувствува нападнато на единствен основ: пол, и мора да се брани на било каков начин.
Не разбирам што толку мора да ги браните искажаните работи.
Еве да фатите да зборите за мажи, да викате нив ги интересира само ебење, фудбал, видео игри, коли, политички муабет пред кооперација итн. ја не би се вреѓал.
Ама вие нема да го речете тоа, вие не правите генерализирање.
Hhhhh.
Да се разбереме, јас лично не ги генерализирам мажите, знам колку е тоа неблагодарно и неосновано. Твој пропуст, како и на многумина тука е што како контрааргумент секогаш го користите она "вие жените" (вметни тука некоја генерализација за нив). Што прават другите жени, не е моја работа. Се обидувам да фрлам светлост на некои еминентни женски фигури од науката, чиишто придонеси за човештвото и покрај сите твои и заложбите на некои други членови тука, реално не можат да се минимизираат, сето тоа во контекст на темава, а тоа што некој можеби ќе го протолкува како "феминизам" е исклучиво негов проблем. Убав остаток од викендов и тебе!
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.754
Поени од реакции
9.913
Во рокот од тие десет минути меѓу твојот и мојот пост, го ѕирнав делов за "How to destroy a man?", им удрив букмарк и на двете видеа и планирам да ги одгледам, но нешто ми вика дека тебе и онака не би те интересирал мојот или било чиј став на некој од овдешните женски членови околу нив.
Не сечиј став, туку само твојот после последните неколку постови. Постираш некои жкљ примери за жени научници итн. и тоа е ок, иако еве јас лично мислам дека нема потреба пошто очигледно е дека жените ги немале потребните услови како можности за едукација за да бидат на исто ниво што се однесува на научен придонес во минатото и за среќа денес тоа е различно. Значи, сакаш да докажеш дека во поглед на интелект нема врска што пол си, што е најнормално и се надевам општоприфатено мислење.

И потоа во 2 поста успеа целиот аргумент да го усереш - прво користејќи buzzwords ко mansplaining, тука ќе сврти очи човек, разочарувачки е ама ајде, во мода е...за на крај целосната вредност на жената да ја сконцентрираш во нејзината вагина и целосно да одиш контра се што се обидуваше да докажеш претходно. У фазон хех мисли што сакаш ама со овој став нема да ебеш. Кога сама си ги негираш сопствените ставови, зошто јас или @Anon би се интересирал за нив?
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Не сечиј став, туку само твојот после последните неколку постови. Постираш некои жкљ примери за жени научници итн. и тоа е ок, иако еве јас лично мислам дека нема потреба пошто очигледно е дека жените ги немале потребните услови како можности за едукација за да бидат на исто ниво што се однесува на научен придонес во минатото и за среќа денес тоа е различно. Значи, сакаш да докажеш дека во поглед на интелект нема врска што пол си, што е најнормално и се надевам општоприфатено мислење.

И потоа во 2 поста успеа целиот аргумент да го усереш - прво користејќи buzzwords ко mansplaining, тука ќе сврти очи човек, разочарувачки е ама ајде, во мода е...за на крај целосната вредност на жената да ја сконцентрираш во нејзината вагина и целосно да одиш контра се што се обидуваше да докажеш претходно. У фазон хех мисли што сакаш ама со овој став нема да ебеш. Кога сама си ги негираш сопствените ставови, зошто јас или @Anon би се интересирал за нив?
Етикетите како "mansplaing" ги користев како одговор на "slut-shaming", кои твоето пријателче Анон има навика често да ги лепи и да ја сведува вредноста (или нејзиното отсуство) на жените исклучиво на нив. Во духот на неговиот прониклив хумор, се обидов да одговорам на сличен начин. Како беше она - секогаш тежнеј кон тоа да се воздигнеш или во случајов деградираш на нивото на опонентот.
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.754
Поени од реакции
9.913
Етикетите како "mansplaing" ги користев како одговор на "slut-shaming", кое твоето пријателче Анон има навика често да ги лепи и да ја сведува вредноста (или нејзиното отсуство) на жените исклучиво на нив. Во духот на неговиот прониклив хумор, се обидов да одговорам на сличен начин. Како беше она - секогаш тежнеј кон тоа да се воздигнеш или во случајов деградираш на нивото на опонентот.
Ок, во тој случај моја грешка, не сконтав дека е сарказам и не ја следев дискусијата претходно. My bad :)
 
M

Macedon1um

Гостин
Што има лошо во тоа, нормално дека барам inverted triangle body shape кај мажот, кој е обратен од контурите на женското тело, се' со цел на креирање на поколенија кои ќе бидат продукт на некаков оптимум од нашите заеднички гени?
Што правиме кога на тој инвертед триангл топ шоп боди шејп ќе му здосади тој начин на живот ќе почне да пие пиво јаде хамбургери и се здебели ?

Во меѓувреме големи се шансите од она што гледам од околината и жената да се здебели или малку запушти после едно-две-три деца (а убавината во голем % ви е клучен влог во браковите) па на крај му текнало на првиов да напраи смена или во подобар случај само да те изневерува со помлада/поубава :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
/
Што правиме кога на тој инвертед триангл топ шоп боди шејп ќе му здосади тој начин на живот ќе почне да пие пиво јаде хамбургери и се здебели ?

Во меѓувреме големи се шансите од она што гледам од околината и жената да се здебели или малку запушти после едно-две-три деца (а убавината во голем % ви е клучен влог во браковите) па на крај му текнало на првиов да напраи смена или во подобар случај само да те изневерува со помлада/поубава :D
Шансите до тогаш мозок да ти испие се многу големи 8/10 и тестостеронот да ти дропне толку многу што нема да ти текне на пуси. Останатите 2/10 ќе се разведат :D
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.705
Поени од реакции
27.661
Анон има навика често да ги лепи и да ја сведува вредноста (или нејзиното отсуство) на жените исклучиво на нив.
Со сила се правиш наудрена и не читаш целосно што пишувам.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Со сила се правиш наудрена и не читаш целосно што пишувам.
Напротив, сум била сведок на твои обиди со коишто прилично експлицитно ја подриваш вредноста на жените користејќи такви термини. Да те потсетам - една од иноваторките без чиишто придонеси технички ти не би можел во моментов да пишуваш тука - Хеди Ламар. Repetito est mater studiorum, а ти како наводен образовен кадар би требало добро да го знаеш тоа.
Автоматски споено мислење:

"Феминизам" и некои жени (кои реално не се "жкљ" и опскурни) во литературата и ликовната уметност - петти дел:

George Sand

Virginia Woolf

Sylvia Plath

Artemisia Gentileschi

Berthe Morisot

Mary Cassatt

Frida Kahlo
 
Последно уредено:
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Напротив, сум била сведок на твои обиди со коишто прилично експлицитно ја подриваш вредноста на жените користејќи такви термини. Да те потсетам - една од иноваторките без чиишто придонеси технички ти не би можел во моментов да пишуваш тука - Хеди Ламар. Repetito est mater studiorum, а ти како наводен образовен кадар би требало добро да го знаеш тоа.
Како не те мрзи да бидеш чемпион на цел еден пол, на јавен форум. Сега треба некој да ги наведе сите придонеси на припадници на машкиот пол низ историјата, без кои и јас и ти уште би живееле во hunter-gatherer општества и ова да се претвори во натпревар?

Никогаш не сум го разбирал gender-bias-от на жените кон сопствениот пол, имајќи во предвид дека се апсолутно мизерни кога се подолг период во поголеми групи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom