"Фајде'' од суплементи...

Lyn

Член од
29 јануари 2010
Мислења
257
Поени од реакции
619
Читајќи го овој форум и разни форуми, дојдов до заклучок дека омега 3 обична не врши работа туку за да го добиеш она антиинфламаторно дејство на омега 3 треба да земеш појакички дози. И срчав и дојдов до овој суплемент, приметувате, скоро 6000 позитивни коментари, нема промашај. Не дека е прејак во споредба со обичната омега 3, туку едно апче од ова е као две(три) апчиња обична омега што се наоѓа во било која обична аптека.

Се '' труев '' три недели
Ова е твојот проблем

обичен магнезиум не ти е доволен, омега од аптека не е доволна...
се предозираш со суплементи и сам си правиш проблеми
прво, треба да видиш кое количество ти треба и колку лесно се апсорбира
потоа да видиш кој суплемент со што не се меша, па дали од суплементот се ствара резерва во телото, за да знаеш колку често да го пиеш итн

Ама да, се согласувам дека освен ако немаш здраствен проблем или некој дефицит, нема потреба од суплементи.

ама еве ти и и со здравствен проблем си успеал да се предозираш
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.427
Ова е твојот проблем

обичен магнезиум не ти е доволен, омега од аптека не е доволна...
се предозираш со суплементи и сам си правиш проблеми
прво, треба да видиш кое количество ти треба и колку лесно се апсорбира
потоа да видиш кој суплемент со што не се меша, па дали од суплементот се ствара резерва во телото, за да знаеш колку често да го пиеш итн

Ама да, се согласувам дека освен ако немаш здраствен проблем или некој дефицит, нема потреба од суплементи.

ама еве ти и и со здравствен проблем си успеал да се предозираш
можда, но кога ќе имам време ќе ги постирам сите релевантни студии и статии по кои сум се повикал и одлучил да ги искористам појаките форми на суплементиве.
Автоматски споено мислење:

Види да ти кажам,за тебе не помага ни лек ни суплемент.Ако некој ти препорача суплемент што помага за дигестија,ти ке бараш и ке се трудиш да докажеш дека белите дробови ти ги уништиле прејаките дози,ако одиш на лекар и препише антибиотик,ке мислиш дека срцето ти го ослабеле и ке истражуваш по нет додека не си најдеш докази на форум или редит.Ти си сериозно болен човек,а и прилично наивен а наивен те прави стравот од болести,хипохондријата.
Ќе прифатам, но, се дрзнуваш да кажеш дека негативниве ефекти што се потрудив да ги опишам се измислени или дека сум ги манифестирал откако сум прочитал?
 

Lyn

Член од
29 јануари 2010
Мислења
257
Поени од реакции
619
можда, но кога ќе имам време ќе ги постирам сите релевантни студии и статии по кои сум се повикал и одлучил да ги искористам појаките форми на суплементиве.
Автоматски споено мислење:



Ќе прифатам, но, се дрзнуваш да кажеш дека негативниве ефекти што се потрудив да ги опишам се измислени или дека сум ги манифестирал откако сум прочитал?
Никој не оспорува дека тие суплементи се „појаки“ или подобри, или полесно се апсорбираат, но прашањето е дали ти била потребна толкава количина :toe:

Најубаво да не земаш воопшто никакви, освен ако се немаш испитано дека имаш некој дефицит или потреба
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Суплементи се зема ако ти треба ако имаш недостаток од нешто и ако знаеш што е тоа што не можеш да го внесеш преку исхрана, или можеш да ги користиш за корегирање на некои лоши навики од исхраната и слично.
Како и да е најбитно ти е:
Здрава исхрана,физичка активност,течност(вода),да избегнуваш стрес,добар сон, да имаш јасна смисла во животот, добра и здрава врска-фамилија,прошетка во природа на чист воздух,да си задоволен од животот, да имаш работа што ја сакаш и слично...
Па потоа суплементи....никој суплемент не може да ти надомести ако ти фали нешто од горе наведените аспекти. Затоа се викаат суплементи и пишува дека не се замена за здрава исхрана и слично...туку тие се користат за пополнување на некои мали ситници

ПС. Суплементи на кои вреди да обрниш внимание и се безопасни се.

Пробиотик, дигестивни ензими. (Сепак исхраната ти е побитна)

А ако си веган.
D3 евентуално со К2.
B12.
Другото е све по потреба.

Ти можда имаш земано големи дози од нешто што воопшто не ти треба а сепак мислам дека си малце параноичен особено околу магнезиумот.(можда и грешам)

Omega3 ти прави проблеми бидејќи по симптомите најверојатно имаш проблеми со дигестија и герд проблем со панкреас и шеќер не иде преку ден во ова биди сигурен....а omega3 има таков некој fishy odor и затоа ти прави проблеми, се надевам дека си го земал со храна.

Поздрав.
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.611
Поени од реакции
11.154
Бодеж и лупање на срце, гушење, негативни мисли… барај го лекот на друго место, не ти се дешава ова од суплементите.

И јас сум пиел и уште пијам милион суплементи на ден, од овие што ги опиша исто сум пиел, никогаш не сум имал вакви или воопшто некакви симптоми.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
229
Поени од реакции
339
Za vitaminsko mineralni dodatoci sekogas vo konsultacija so lekar!

Kako mentalitet suplementite sekogas ni se vsadeni vo mozok primajki gi vo mix od megadozi, so cel kako do ,,zgolemuvanje,, na vitalnosta, energijata i zdravjeto shto moze negativno da se odrazi vrz metabolizmot shto sekako deka e pogresno.
Gastricnata neprijatnost, glavobolkata i sonlivosta, senzornata nevropatija, cestoto uriniranje i ostanati negativni simptomi se samo eden del od ostanatite, predizvikuvajki mozhni seriozni shteti na organizmot.

Da gi razgranime vitaminite vo rastoplivi vo voda i rastoplivi vo masti. Vitaminite koi se rastoplivi vo voda (C, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 i B12) se izlacuvaat od teloto preku urina i ne se skladiraat lesno vo tkivata. Od druga strana gi imame onie vitamini koi se rastoplivi vo masti (A, D, E i K) shto ne se rastvaraat vo voda tuku se skladiraat vo tkivata na teloto. So ovie vitamini mnogu polesno moze da se predizvika truenje, kako i oshtetuvanje na odredeni organi.
Konkretno pregolem vnes na vitamin D moze da rezultira so razni vidovi na gastrointestinalni problemi, hiperkalcemija kako i zacesteno mokrenje pri shto i formiranje na kamenja vo bubrezite so shto moze da dojde do komplikacii duri i do HBI.

Preku ishrana ne sekogas sme vo moznost da izvrsime dovolen vnes na vitamini i minerali, pri shto e potreben vnes na dopolnitelna suplementacija. Kolicinata na potrebniot vnes zavisi od osoba do osoba. No dali toa e potrebno, vo kolkava kolicina i vremetraenje nikogas ne opredeluvajte samite bez prethodna labaratoriska analiza pri shto i preporaka od strana na lekar. Ne zaboravajte deka bukvalno mit e deka vitaminite ne mozhe da vi nashtetat dokolku se zemaat vo pregolemi kolicini, osobeno vo kombinacija so oderedeni lekovi ili pri nekoi hronicni zdravstveni sostojbi. Bidete vnimatelni!
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
гледајте Andrew Huberman подкастовите, многу се едукативни за овие работи
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.427
Бодеж и лупање на срце, гушење, негативни мисли… барај го лекот на друго место, не ти се дешава ова од суплементите.

И јас сум пиел и уште пијам милион суплементи на ден, од овие што ги опиша исто сум пиел, никогаш не сум имал вакви или воопшто некакви симптоми.
верувај теанинот е заебан суплемент..
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.092
Поени од реакции
15.953

.


Mene mi e ova dovolno, a ima eden kup linkovi za nekolku slicni studii, da ne pijam nisto od vitamini osven vit C i vitamini od B grupa i da pazam na ishrana, potocno da bide raznovrsna. Nisto ne moze ni od daleku da ja zameni hranata, nie sme evoluirale konzumirajki ovosje i zelencuk, a ne nekoi si vitamini vo prav ili tabletka.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Суплементи се зема ако ти треба ако имаш недостаток од нешто и ако знаеш што е тоа што не можеш да го внесеш преку исхрана, или можеш да ги користиш за корегирање на некои лоши навики од исхраната и слично.
Како и да е најбитно ти е:
Здрава исхрана,физичка активност,течност(вода),да избегнуваш стрес,добар сон, да имаш јасна смисла во животот, добра и здрава врска-фамилија,прошетка во природа на чист воздух,да си задоволен од животот, да имаш работа што ја сакаш и слично...
Па потоа суплементи....никој суплемент не може да ти надомести ако ти фали нешто од горе наведените аспекти. Затоа се викаат суплементи и пишува дека не се замена за здрава исхрана и слично...туку тие се користат за пополнување на некои мали ситници

ПС. Суплементи на кои вреди да обрниш внимание и се безопасни се.

Пробиотик, дигестивни ензими. (Сепак исхраната ти е побитна)

А ако си веган.
D3 евентуално со К2.
B12.
Другото е све по потреба.

Ти можда имаш земано големи дози од нешто што воопшто не ти треба а сепак мислам дека си малце параноичен особено околу магнезиумот.(можда и грешам)

Omega3 ти прави проблеми бидејќи по симптомите најверојатно имаш проблеми со дигестија и герд проблем со панкреас и шеќер не иде преку ден во ова биди сигурен....а omega3 има таков некој fishy odor и затоа ти прави проблеми, се надевам дека си го земал со храна.

Поздрав.
Од сите коментари на темата, само овој вреди да се прочита.

Само да дополнам дека и цинкот е многу важен. Доколку не го конзумираме преку црвеното месо, потребно е преку суплименти.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.617
Поени од реакции
18.088
Мене само една работа не ми е јасна. Воведниот пост споменува и замастен црн дроб, и покрај суплементи постојат еден куп лекарства за намалување на маснотии итн. И место да се кљукаш со се и сешто, зошто едноставно не си го смениш начинот на исхрана и не воведеш спорт и вежбање во секојдневие? Многу побрзо ќе го решиш проблемот. Зошто секогаш се лечат или ублажуваат последиците, чија појава и може да се спречи?
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
Сум пиел двесто суплементи, мега дози, експерименти од по 2-3 месеци со мега дозирање од 10-15 пати на препорачаните дневни дози, проверување на крв да видам ефекти, пробување да постигнам резултати од истражувани студии во исти услови, ова се во рок од скоро 15 години. Најчесто на тема на подигнување на имунитет. Ама, има многу доктори кои веруваат дека не можеш да го подигнеш имунитетот со суплементи, а и дека не треба, меѓу кои и некои кои имаат текстови на оваа тема во Хардвардскиот журнал за медицина. Значи не збориме за текстови кои рангираат добро на Гугл ради киворди и слично. Мој заклучок од моево глупирање со суплементи е дека кај мене, и во големи дози (никогаш повеќе од 3 месеци), немале никаков забележителен ефект. Џабе фрлени пари и изгубено време. Може ја не реагирам како други луѓе, што знам. Ама еве, чисто да споделам мое искуство. Според мене, заклучокот ми беше, ако се храниш Океј, одржуваш некоја нормална тежина, не си во ужасна физичка кондиција, телото ќе ти функционира колку што може да функционира. Јас ги исполнував овие критериуми и не видов никаков бенефит. Витамини, минерали да се кљукаш нема да ти направи некоја промена. Значи сум бил на режими од купишта суплементи, ќе ме фатело обична настинка, исто ми требало да заздравам ко без ништо. Бар два дена да скратеше. Ма јок.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Јас прв пат да не фатам некој вирус од децата, одат во градинка и често се болни, па така со женами и ние. Овој месец сите фатија некој вирус проследен со кашлица, грло и многу шлајмови (двете деца и жената) На работа исто така, сите околу мене со истиот вирус кашлица, кивање, болно грло, некои беа останати и без глас , а секогаш и јас бев еден од првите кои се разболуваше, додека сега останав само јас читав, пу пу да не се урочам :). Но пред 2-3 месеци почнав да се „спремам“ за сезоната на вируси. Како за почеток избацив се од тесто (леб, пици, кифли, тестенини), а како замена за доручек воведов овесна каша во која најчесто мешав со семиња, гоџи бери, аронија и мака, додека претходно доручекот ми се сведуваше на пекарски производи. Плус како додаток во текот на денот пред ручек пијам спирулина, а после ручек куркума. На вечер пред спиење Магнезиум со Б6, а во текот на денот знам да се напијам и Цинк+Витамин Ц и Д3. Како што реков слабо бев отпорен на вируси и меѓу првите бев кои се разболуваат секоја сезона, а така фатив и корона уште на почетокот кога се појави, прв на работа. Па еве проценете сами дали се ова многу суплименти, зошто и јас самиот не знам што да кажам, дури и жена ми се чуди :toe:
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
Јас прв пат да не фатам некој вирус од децата, одат во градинка и често се болни, па така со женами и ние. Овој месец сите фатија некој вирус проследен со кашлица, грло и многу шлајмови (двете деца и жената) На работа исто така, сите околу мене со истиот вирус кашлица, кивање, болно грло, некои беа останати и без глас , а секогаш и јас бев еден од првите кои се разболуваше, додека сега останав само јас читав, пу пу да не се урочам :). Но пред 2-3 месеци почнав да се „спремам“ за сезоната на вируси. Како за почеток избацив се од тесто (леб, пици, кифли, тестенини), а како замена за доручек воведов овесна каша во која најчесто мешав со семиња, гоџи бери, аронија и мака, додека претходно доручекот ми се сведуваше на пекарски производи. Плус како додаток во текот на денот пред ручек пијам спирулина, а после ручек куркума. На вечер пред спиење Магнезиум со Б6, а во текот на денот знам да се напијам и Цинк+Витамин Ц и Д3. Како што реков слабо бев отпорен на вируси и меѓу првите бев кои се разболуваат секоја сезона, а така фатив и корона уште на почетокот кога се појави, прв на работа. Па еве проценете сами дали се ова многу суплименти, зошто и јас самиот не знам што да кажам, дури и жена ми се чуди :toe:
Мора да факторираш дека може е и случајност што не се фатил ништо. А, може ќе фатиш утре. Не мора одам да препишуваш на суплементи и исхрана дека ти помогнале, зошто не ги знаеш сите фактори. Може и перцпецијата за колку стварно си се разболувал во споредба со други не е баш точна. А може си имал некој дефицит, па се пополнила таа дупка, па подобро ти функционира телото сега. Купишта работи се можни. Тешко е да се знае до што точно е. Луѓе често потпаѓаат под сугестија и избрзуваат да препишат нешто на нешто друго. Битно подобро ти е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom