"Фајде'' од суплементи...

Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Мора да факторираш дека може е и случајност што не се фатил ништо. А, може ќе фатиш утре. Не мора одам да препишуваш на суплементи и исхрана дека ти помогнале, зошто не ги знаеш сите фактори. Може и перцпецијата за колку стварно си се разболувал во споредба со други не е баш точна. А може си имал некој дефицит, па се пополнила таа дупка, па подобро ти функционира телото сега. Купишта работи се можни. Тешко е да се знае до што точно е. Луѓе често потпаѓаат под сугестија и избрзуваат да препишат нешто на нешто друго. Битно подобро ти е.
Па да, не можам да кажам со сигурност од што ми е, можеби се поклопиле коцките. Но ќе продолжам да го практикувам овој стил на живот, се разбира со одредена пауза од месец-два кога ќе се потрошат количините, па пак нова терапија :)
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
После десетгодишно искуство со разноразни суплементи, витамини, минерали и останати додатоци, дојдов до (очигледен) заклучок дека при што побогата и поразновидна исхрана, потребата за нив е скоро непостоечка. Ќе дадам личен пример од апликацијата Cronometer (ја има на нет ако сте на пц/лаптоп а и посебно за телефониве), што ја користам за пратење на дневниот внес на минерали, витамини, јаглехидрати, протеини, масти и калории. Има доста голем избор на јадења, и горе долу бројките што ги има за присуството на микро и макронутриентите во нив се прилично точни. Е сега, за некои поспецифични јадења можеби ќе фалат некои податоци, или пак воопшто нема ни да ги има за да ги изберете, и во тој случај ќе треба да се позамарате малку со истражување на јадењето што сакате да го внесете, но мене лично не ми претставува некој голем проблем тоа. И нормално, тие јадења што ќе ги внесете сами си остануваат зачувани на вашиот профил.

2022-12-25 (7).png

На првава слика може да се види што точно имам внесено во поглед на исхрана, и освен витамин Ц, никаков друг суплемент или додаток не сум внел тој ден.

2022-12-25.png

А на вторава слика како што може да се примети, со таа исхрана ги исполнувам скоро сите потреби во поглед на минералите и витамините, па дури и неколкукратно ги надминувам, со исклучок на витамините А и К, кои што ги има на пример кај морковот (A) и кај брокулата и марулата (А и К). Во поглед на калциумот, кој што го има во немала количина и во водата што ја пиеме директно од водовод, не би се замарал многу за негов недостиг. Со оглед дека не обрнував многу внимание за да ја дотерам исхранава, односно јадев тоа што имав по дома, има простор за промени кои што можат да донесат уште порамнотежен внес на витамини и минерали да повеќето луѓе воопшто не би имале потреба од суплементи. Сепак, со брзиов начин на живот, не секогаш може да внимаваме на тоа што го јадеме, така што, освен витамините Д и Ц, и Б12 кај вегани и вегетаријанци, не би препорачал внес на другите витамини и минерали. Секако, советов не важи за луѓе кои што имаат проблеми со нивна апсорпција.
Најважно е да си ја средите и избалансирате исхраната, наместо да ги фрлате и онака тешко заработените пари на некакви суплементи кои што ви ветуваат добро здравје. Само моите две дени.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.766
Za vitaminsko mineralni dodatoci sekogas vo konsultacija so lekar!

Kako mentalitet suplementite sekogas ni se vsadeni vo mozok primajki gi vo mix od megadozi, so cel kako do ,,zgolemuvanje,, na vitalnosta, energijata i zdravjeto shto moze negativno da se odrazi vrz metabolizmot shto sekako deka e pogresno.
Gastricnata neprijatnost, glavobolkata i sonlivosta, senzornata nevropatija, cestoto uriniranje i ostanati negativni simptomi se samo eden del od ostanatite, predizvikuvajki mozhni seriozni shteti na organizmot.

Da gi razgranime vitaminite vo rastoplivi vo voda i rastoplivi vo masti. Vitaminite koi se rastoplivi vo voda (C, B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 i B12) se izlacuvaat od teloto preku urina i ne se skladiraat lesno vo tkivata. Od druga strana gi imame onie vitamini koi se rastoplivi vo masti (A, D, E i K) shto ne se rastvaraat vo voda tuku se skladiraat vo tkivata na teloto. So ovie vitamini mnogu polesno moze da se predizvika truenje, kako i oshtetuvanje na odredeni organi.
Konkretno pregolem vnes na vitamin D moze da rezultira so razni vidovi na gastrointestinalni problemi, hiperkalcemija kako i zacesteno mokrenje pri shto i formiranje na kamenja vo bubrezite so shto moze da dojde do komplikacii duri i do HBI.

Preku ishrana ne sekogas sme vo moznost da izvrsime dovolen vnes na vitamini i minerali, pri shto e potreben vnes na dopolnitelna suplementacija. Kolicinata na potrebniot vnes zavisi od osoba do osoba. No dali toa e potrebno, vo kolkava kolicina i vremetraenje nikogas ne opredeluvajte samite bez prethodna labaratoriska analiza pri shto i preporaka od strana na lekar. Ne zaboravajte deka bukvalno mit e deka vitaminite ne mozhe da vi nashtetat dokolku se zemaat vo pregolemi kolicini, osobeno vo kombinacija so oderedeni lekovi ili pri nekoi hronicni zdravstveni sostojbi. Bidete vnimatelni!
...„консултација само со лекар“ посебно ако истиот има дополнителен сопствен бизнис и шоп за продажба на суплементи, :D некако ве снема двајцата од форумов, ми недостасувате! :toe:

 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
не знам, мене Стаматин многу ми помогна, ама сега нема од таму ( наша изрека за неспособност), или нема одавде до Срема, изрека порано на автопазар,
Дури таа од аптеката од Капитол, што увезувале се налути кога и бараа многу луге, не шетајте по продавници има вируси :cool:
Да не кажувам за рускиот спреј Имунофан, го увезе 2018 Промедика, одма се продаде и сега Заборави тоа, а на друг ако му спомнеш да увезе, ама тој се откажал сега јас
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.766

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
После десетгодишно искуство со разноразни суплементи, витамини, минерали и останати додатоци, дојдов до (очигледен) заклучок дека при што побогата и поразновидна исхрана, потребата за нив е скоро непостоечка. Ќе дадам личен пример од апликацијата Cronometer (ја има на нет ако сте на пц/лаптоп а и посебно за телефониве), што ја користам за пратење на дневниот внес на минерали, витамини, јаглехидрати, протеини, масти и калории. Има доста голем избор на јадења, и горе долу бројките што ги има за присуството на микро и макронутриентите во нив се прилично точни. Е сега, за некои поспецифични јадења можеби ќе фалат некои податоци, или пак воопшто нема ни да ги има за да ги изберете, и во тој случај ќе треба да се позамарате малку со истражување на јадењето што сакате да го внесете, но мене лично не ми претставува некој голем проблем тоа. И нормално, тие јадења што ќе ги внесете сами си остануваат зачувани на вашиот профил.

Прегледај го приврзокот 360076

На првава слика може да се види што точно имам внесено во поглед на исхрана, и освен витамин Ц, никаков друг суплемент или додаток не сум внел тој ден.

Прегледај го приврзокот 360077

А на вторава слика како што може да се примети, со таа исхрана ги исполнувам скоро сите потреби во поглед на минералите и витамините, па дури и неколкукратно ги надминувам, со исклучок на витамините А и К, кои што ги има на пример кај морковот (A) и кај брокулата и марулата (А и К). Во поглед на калциумот, кој што го има во немала количина и во водата што ја пиеме директно од водовод, не би се замарал многу за негов недостиг. Со оглед дека не обрнував многу внимание за да ја дотерам исхранава, односно јадев тоа што имав по дома, има простор за промени кои што можат да донесат уште порамнотежен внес на витамини и минерали да повеќето луѓе воопшто не би имале потреба од суплементи. Сепак, со брзиов начин на живот, не секогаш може да внимаваме на тоа што го јадеме, така што, освен витамините Д и Ц, и Б12 кај вегани и вегетаријанци, не би препорачал внес на другите витамини и минерали. Секако, советов не важи за луѓе кои што имаат проблеми со нивна апсорпција.
Најважно е да си ја средите и избалансирате исхраната, наместо да ги фрлате и онака тешко заработените пари на некакви суплементи кои што ви ветуваат добро здравје. Само моите две дени.
Супер, ај сега разгледај која е разликата помеѓу внес и апсорпција
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Супер, ај сега разгледај која е разликата помеѓу внес и апсорпција
Доколку мислиш на тоа дека внесената количина на даден витамин или минерал не се апсорбира целосно, запознаен сум со тој факт. Затоа и количините на повеќето нутритиенти се над 100% од дневните потреби. Поентата ми беше дека со разноврсна и здрава исхрана, потребите на телото во огромен дел ќе бидат задоволени. Инаку секако дека има исклучоци.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Доколку мислиш на тоа дека внесената количина на даден витамин или минерал не се апсорбира целосно, запознаен сум со тој факт. Затоа и количините на повеќето нутритиенти се над 100% од дневните потреби. Поентата ми беше дека со разноврсна и здрава исхрана, потребите на телото во огромен дел ќе бидат задоволени. Инаку секако дека има исклучоци.
Секако, проблем е што никој не проверува, и не знае кои се последиците на недостаток на B12 пример. Акo имаш B12 дефицит се под 600mcg суплемент, едно 2 месеци НЕМА да го среди. Затоа тие апликации не ги сакам за пратење дефицит за сите витамини, за некои работат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.635
Поени од реакции
38.810
типчево зема 100+ суплементи на ден. Го биохакира телото за да живее 120 години и вложува милиони за да открие нови ствари за долговечноста. Ескпериментирајќи на себеси. И нормално веган е како псај.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.807
Поени од реакции
15.728
...во состав главна компонентна екстракт од корен Radix isatidis, природен антивиротик одамна применлив во традиционална кинеската медицина! Тука ?
во аптеки НЕМАше кога барав пред 20дена, таа од Анифарм од Капитол дури се налути оти изгледа многу луѓе бараа... а некој аптеки наводно вратиле нешто бидејќи рокот бил краток, јас се јавив и во Струмица и во Охрид, немаат
Сега веќе не ми треба, за 20 дена ќе почнам Респивакс, треба да доземам, оти и тоа може да снема, но добро е да се има Стаматин, барем за мене...
Го пиев во фебруари, мај, требаше и кон крајот на август оти топлото време исто намалува имунитет, башка сунчањето
Околу Стаматинот, блгарското Упатство е малку поразлично и подетално
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Доколку мислиш на тоа дека внесената количина на даден витамин или минерал не се апсорбира целосно, запознаен сум со тој факт. Затоа и количините на повеќето нутритиенти се над 100% од дневните потреби. Поентата ми беше дека со разноврсна и здрава исхрана, потребите на телото во огромен дел ќе бидат задоволени. Инаку секако дека има исклучоци.
Вреди да се зема само во неколку случаи:
Ако имаш:
Недостатоци во исхраната што не можеш да ги надохнадиш преку исхрана.
Специфични здравствени проблеми/состојби ова важи примарно за B12 i D3, но и за други ...
Треба да имаш на ум дека кога земаш одреден витамин на пример D треба да го земаш во форма на Д3 односно calcitrol ако имаш
нарушена способноста на телото да го претвори витаминот Д во неговата активна форма или при специфични медицински причини.
Како на пример
Osteoporosis
Psoriasis

Hypocalcemia
Chronic Kidney Disease
Hypoparathyroidism.
(за ова само со доктор)

Исто имај на ум дека кога земаш одреден витамин и покрај тоа што е во неговата активна форма треба да внимаваш со што го земаш дека за абсорпција на истиот ти се потребни и другите фактори на пример за D3 масти, за куркума црн бибер...Исто имај на ум дека куркумата прави проблеm при абсорпција ако се зема нон-хеме ирон...
Исто имај на ум за витамин Ц кој е составен од повеќе компоненти(ascorbic acid,Citrus Bioflavonoids (Vitamin P), И други phytonutrients како carotenoids and polyphenols ) а не само Ascorbic acid
Така да за да направиш суплемент ист како исхрана ке ти требаат повеќе Витамини и Минерали како и помошни состојки околу нив.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.578
Поени од реакции
34.766
Поентата ми беше дека со разноврсна и здрава исхрана, потребите на телото во огромен дел ќе бидат задоволени. Инаку секако дека има исклучоци.
...во право си, внесот и ресорпцијата од храна на тие потребни витамини и те како е неспоредливо наспроти вештачките суплементи, биолошки активни супстанции кои телото ги препознава во храната како природни, ни двојна доза и јачина од вештачките синтетизирани суплементи нема да се асорбираат и да се споредат!
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
...во право си, внесот и ресорпцијата од храна на тие потребни витамини и те како е неспоредливо наспроти вештачките суплементи, биолошки активни супстанции кои телото ги препознава во храната како природни, ни двојна доза и јачина од вештачките синтетизирани суплементи нема да се асорбираат и да се споредат!
А дали ова важи ако е исполето ова?

Вреди да се зема само во неколку случаи:
Ако имаш:
Недостатоци во исхраната што не можеш да ги надохнадиш преку исхрана.
Специфични здравствени проблеми/состојби ова важи примарно за B12 i D3, но и за други ...
Треба да имаш на ум дека кога земаш одреден витамин на пример D треба да го земаш во форма на Д3 односно calcitrol ако имаш
нарушена способноста на телото да го претвори витаминот Д во неговата активна форма или при специфични медицински причини.
Како на пример
Osteoporosis
Psoriasis
Hypocalcemia
Chronic Kidney Disease
Hypoparathyroidism.
(за ова само со доктор)

Исто имај на ум дека кога земаш одреден витамин и покрај тоа што е во неговата активна форма треба да внимаваш со што го земаш дека за абсорпција на истиот ти се потребни и другите фактори на пример за D3 масти, за куркума црн бибер...Исто имај на ум дека куркумата прави проблеm при абсорпција ако се зема нон-хеме ирон...
Исто имај на ум за витамин Ц кој е составен од повеќе компоненти(ascorbic acid,Citrus Bioflavonoids (Vitamin P), И други phytonutrients како carotenoids and polyphenols ) а не само Ascorbic acid
Така да за да направиш суплемент ист како исхрана ке ти требаат повеќе Витамини и Минерали како и помошни состојки околу нив.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
228
Поени од реакции
336
...„консултација само со лекар“ посебно ако истиот има дополнителен сопствен бизнис и шоп за продажба на суплементи, :D некако ве снема двајцата од форумов, ми недостасувате! :toe:

Devojce biznis e toa, narod ,,veruva,, i gospodinot solidno si zarabotuva. Covek vo ,,zort,, i za slamka se faka. Jas svojot stav vo odnos na suplementacija si go imam iskazano odamna //citiran od tvoja strana//.
Cel zivot so pacienti, megju koi kako i mnogu kaceri otstraneti od moja strana //no kancer e kancer//, poznavam svoi pacienti shto i po bajacki odele ,,da se spasat,, no shto so toa koga na krajot se sveduva na istoto. Delumno me ,,snemalo,, od ovdeka, posle dolgogodisni ponudi i molbi do mene od strana na privatnite kliniki vo Skopje, kategoricno odluciv i vekje preminav vo privatno zdravstvo poradi licni pricini //kako primarno mobing//, kade i kje se penzioniram.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom