Фатени Бугари во обид да крадат преку банкомати

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Фатени Бугари во обид да крадат преку банкомати
Тројца бугарски државјани се уапсени синоќа во Скопје откако полицијата ги открила дека поставиле апарати за крадење на податоци од платежни картички на банкомати на една домашна банка.

Полицијата ги привела 35-годишниот Иваљо Филипов, 37-годишниот Васил Вуљов и Иван Георгиев (29) во близина на еден банкомат на кој поставиле апарат за крадење на податоци т.н скимер.

“Сторителите се забележани во непосредна близина на банкоматите и истите се лишени од слобода во моментот кога ги отстранувале уредите за кражба на банкарските податоци поставени на банкоматите. Врз основа на Судски Наредби извршени се претреси кај пријавените и во возилото кое истите го користеле при што кај едно од лицата пронајден е уред за прибавување на банкарски податоци (скимер) и уред за снимање на видео запис од ПИН кодовите од платежни картички, а иста таква опрема е пронајдена и при претрес на возило марка “хонда цивик“ со Бугарски регистарски ознаки“, вели Иво Котевски, помошник министер за односи со јавност во МВР.

На скимерите, полицијата пронашла податоци од 100 картички кои Бугарите имале намера да ги искористат за да вадат пари од банкоматите. Синоќа со кривични пријави бугарските државјани се изведени пред истражен судија, кој им одредил 30-дневен притвор.

Извор

Најпосле ги фатија. И јас бев еден од оние што настрада од овие „благонадежни“. Во почетокот на мај на банкоматот во ГТЦ на Банката бил поставен читач на ПИН- од картичките.
Фала Богу Банката ми ги врати парите на сметката! Полицијата апелира сите оние кои се сомневаат дека им е направен упад во сметката да ја известат полицијата.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Ццццц, значи најголеми арамии на светот се Бугарите.
 

WalterWhiteTheMethKnight

Генијалец
Член од
19 мај 2010
Мислења
407
Поени од реакции
292
Офллелеле Бугарите си ебале матер за вакви малверзации со картички тоа уште кога излегоа картичките Бугари беа главни лопови со вакво крадење само многу се ај да не речам глупи па одма ги факаат. Ако веке крадеш глеј укради од некој што има повеќе на пример некој милијардер па да не примети дека снемал а не од мали луѓе одма се наоѓа дека фали и ке ги пронајдат кои се, добро сеа овие се ептен глупи па ги фатиле уште на поставување :tapp:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Уште кога настрадав, нешто ми кажуваше дека ајдуциве се Бугари или Косовари...
Уф, уф, наеба а? :)
Море мамичето нивно.... треба на секој чекор да се пазиш....цццц....
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Уф, уф, наеба а? :)
Море мамичето нивно.... треба на секој чекор да се пазиш....цццц....
Овој месец бев ни на небо, ни на земја :)
Фала му на Бога, пишување изјави ова, она, па пред два дена ме известија дека парите ми се вратени на сметка. Човек не знае од каде веќе да се чува, дали да лежи наведнат во кола, додека плаќа на патарина, дали да лази кога влегува во банка, дали да не користи банкомат...ужас
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Normalno koj moze da bide drug,osven bugarite
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Почнувам да мислам дека бугариве се рагаат со технологијата за крадење со картички,веке секој 2 бугар тоа го прави....
 

PowerUp

Реалист
Член од
21 септември 2009
Мислења
311
Поени од реакции
5
Види, технологијата е ништо особено. Но, заштитата против оваа технологија е уште полесна. И деца можат да се справат .. А инаку по темата - мит е дека главно Б'лгари се занимаваат со тоа. Името на првите варијанти на ваков род методи беше "либанска примка".
 

k@z@n

RS power
Член од
3 март 2008
Мислења
997
Поени од реакции
53
tatari sto mozat da pravat...
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Bugarite se sampijoni za kradenje...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom