Фасцинантно остварување – Mercedes Concept Fascination

Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Фасцинантно остварување – Mercedes Concept Fascination


Како концепт и најава за следната Е Class, Германците го претставија на публиката прототипот Fascination кој ќе го заземе главното место на штандот на Mercedes во Париз во Октомври.


Од овој концепт, посебно од предниот дел, може да се црпи изгледот на новата E Class која ќе биде претставена на саемот во Детроит наредната година, но тој е тука најмногу каконајава за новиот тип на возило од Mercedes, мешавина од купе и караван.

Веќе зборувавме за предностите на ваквиот концепт, но накратко тоа би биле високи спортски перформанси и голем простор како за патниците така и за багажот. Во внатрешноста ќе има четири одвоени седишта кои на секој патник ќе му овозможат супериорно уживање во возењето.

Дизајнот на концептот е сосема различен од тоа што го гледавме од Mercedes последниве неколку години. Спортски остро и налутено, се со цел да се привлечат оние купувачи кои во BMW гледаа спортски автомобил и покрај богатата понуда од тој тип на возила на Mercedes.

Погонот за овој концепт е новиот турбо дизел со зафатнина од 2,2 литри и Common Rail технологија на впрскување на горивото кој развива 204 КС и кој заедно со помош на Bluetec и AdBlue е еден од најчистите дизели во светот на автомобилизмот.



Е за ова стварно не знам што да прокоментирам. Едноставно прекрасно :)
 
С

Спенсер

Гостин
лееел, топ, овој е посплескан од Х6ка,(сега нз дали е џип или класична кола у пм) но Х6ката ми се свиѓа повеќе,
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
лееел, топ, овој е посплескан од Х6ка,(сега нз дали е џип или класична кола у пм) но Х6ката ми се свиѓа повеќе,
брат ове везе нема со х6. х6 е спој на СУВ и купе т.е. тоа што во БМВ го нарекуваат САВ. а мерцедесов е спој на караван со купе (бар мене тама ми личи). како и да е ова е концепт а БМВто е реалност. кога би бирал би одбрал х6 :)
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
GROB - original.Me potsetuva na pogrebalno vozilo.VOOPSHTO ne mi se dopaga.Sekako deka toa e moj vkus,a za vkusovite ne se komentira:smir:
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Ова веќе би го нарекол фамилијарна елеганција, не е за млади туку за некој постар што сеуште живее во младоста а воедно има потреба од функционална кола. Ми се свиѓа
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Ги бива бе овие од мерцедес за дизајн, алал да им е!
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Супер е мерцедесот комбинација на елеганција и спортски изглед во едно за мене.Многу ми се допаѓа предницата :)
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
GROB - original.Me potsetuva na pogrebalno vozilo.VOOPSHTO ne mi se dopaga.Sekako deka toa e moj vkus,a za vkusovite ne se komentira:smir:
Зарем не е чест во вакво возило да те пренесат од дома до гробиштата кога ќе умриш?:vozbud:
Мала шала:helou:
БТВ колку кеш е?
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Зарем не е чест во вакво возило да те пренесат од дома до гробиштата кога ќе умриш?:vozbud:
Мала шала:helou:
БТВ колку кеш е?
Брат сеуште е концепт и најверојатно ќе биде основа за новата Е класа. Пишува и во текстот :)
Иначе моја проценка над 100.000 евриќа :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Соленко во цената... инаку би возел се што има трокрака ѕвезда (за симбол :)) и е поголемо од 4 метра, малите мерцедеси некако не ми се по кеиф. Се знае што е мерџо....
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Соленко во цената... инаку би возел се што има трокрака ѕвезда (за симбол :)) и е поголемо од 4 метра, малите мерцедеси некако не ми се по кеиф. Се знае што е мерџо....
Ејјјј а шо и фали на Б класа? Прекрасно семејно возило, доста пространо и конфорно :) Дефинитивно супер количе :)
 

faraon

БОГ
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.397
Поени од реакции
21.954
Прекрасна кола,, кога на пазарот
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
368
Поени од реакции
2
iskreno ne mi se sviga kolava tolku mn. Od napred mi lici na Lexus, a od pozadi mi lici na Mazda....
ne mi e nesto posebna kolava...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom