Фан клуб: РК Пелистер

Член од
21 февруари 2007
Мислења
1.070
Поени од реакции
1.732
Не можам да сватам како успеа управата со неколку глупи потези да уништи цела сезона.
1. Аматерски беше ептен да се надеваш на Јович и Шиндо во ЛШ.
2.Од кај го ископаја Пинки ја уништи втората екипа фали уште Фарук да го клат и скроз да не закопат.
3.Како то Бранко го оставија 2 месеци да води екипа во ЛШ со искуство од мултиесен, толу не се во можност да најдат тренер барем просечен.

Гледам вчера пола утакмица не личиме на екипа избрзани шутој не кординираност нешто налик на олстар натпревар играчи има екипа нема.
Не можат тренер да најдат сега асолен, а и да најдат ќе го преплатат. После европско на мн тренери им завршуваат договорите и има шанса за преговарање, само касно ќе биде. Не очекувајте тренер до крај на Јануари. Има мува дека 2ца се во план за раскин на договор и спогодбено ќе се направи тоа, незнам кој ќе биде нов тренер но тоа прави простор за негови играчи да се носат.
Не сум љубител на Бранко но тој е таму за една цел да среди малку во тимот оти се направија мн глупости.
Ако се ослободат и од Давјис со тие 3ца отвараат убаво место за два солидни играчи или еден јак капиталец за во 2 правци кој ќе прави разлика.
Само проблем голем е одбраната ако се консолидираат на тоа поле ќе бидеме ниво повисоко.
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
1.070
Поени од реакции
1.732
Даре, Дејвис сигурно ќе летат
За нив се знае, а овие двајцата не сакам да ги именувам но ќе се направи добар простор за носење на играчи.
Каков и да биде исходот до на лето очекувам 5 играчи (Кисум, Нилсен, Давјис, Стеванoвич и Сери) да го напуштат клубот а да бидат надополнети со 3ца (лев бек десен и пикер) се останато ќе биде вишак и потиснување на децата кое се во прв тим.
 
Член од
24 јуни 2022
Мислења
282
Поени од реакции
610
За нив се знае, а овие двајцата не сакам да ги именувам но ќе се направи добар простор за носење на играчи.
Каков и да биде исходот до на лето очекувам 5 играчи (Кисум, Нилсен, Давјис, Стеванoвич и Сери) да го напуштат клубот а да бидат надополнети со 3ца (лев бек десен и пикер) се останато ќе биде вишак и потиснување на децата кое се во прв тим.
I lesjak ke bega,ova godina e ocaen,arapot 100-pat pobobar se pokaza,golema e sansata da se vrati Nikucot.Mislam deka ke se bara zamena I za Vasilev,ke se nosi ekstra klasa piker.
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
681
Поени од реакции
2.827
И јас слушнав за Лесјак дека ќе бега на полусезона а ќе се носи НикучО. Највеќе ми е криво шо младите не ги вклопија во тимот или пак не добија реална шанса во изминатиот период и тие шо добија и се покажаја се заковани на клупа. Костески не го заслужи овај третман и минутажата од доаѓањето на Радивојевиќ. Танкоски изгледа како целосно да се одкажале од него, детето лани беше еден од најзаслужните за титулата. Браќата Атанасијевиќ освен во одбрана, не добиа шанса во напад. Ѓоргоноски тврдам дека е единствен на неговата позиција македонски ракометар шо знајда распали надвор од девет, не доби никаква шанса. Не викам дека треба да се носители на игра на ЛШ натпревари, ама мора да имат дозирана минутаж на секој натпревар. Екипата и костурот мора да се гради околу македонските најдобри играчи.
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
678
Поени од реакции
1.288
И јас слушнав за Лесјак дека ќе бега на полусезона а ќе се носи НикучО. Највеќе ми е криво шо младите не ги вклопија во тимот или пак не добија реална шанса во изминатиот период и тие шо добија и се покажаја се заковани на клупа. Костески не го заслужи овај третман и минутажата од доаѓањето на Радивојевиќ. Танкоски изгледа како целосно да се одкажале од него, детето лани беше еден од најзаслужните за титулата. Браќата Атанасијевиќ освен во одбрана, не добиа шанса во напад. Ѓоргоноски тврдам дека е единствен на неговата позиција македонски ракометар шо знајда распали надвор од девет, не доби никаква шанса. Не викам дека треба да се носители на игра на ЛШ натпревари, ама мора да имат дозирана минутаж на секој натпревар. Екипата и костурот мора да се гради околу македонските најдобри играчи.
te citam brat moj unazad i ovde i vo drugi temi vrzani so rakomet ne se drznav da ti repliciram oti ke me mislis / mislite hejter kako so me naprajvte pred pocetoko na sezonata .. edno sakam da te prasam seriozen si za emiljan be ? rodnini ste so e burgijata ? seriozen si ? so faking vardar negotino ja iskrsi stativata pa baras ls sansa da dobie? ozbilno mislsi deka kisum ako ne e ke igra ? ne deka kisum e kuznaj so ama za nego e hansen ne razbiram so ti e poentata seriozen si petar na krilo go prajs igrac ? so ucinok ima petar te molam? realno mislsis deka brakata imat kapacitet osvem za odbrana da igrat napred? izvadete gi se makedonskite naocari kiro neka mu ja misli za reprezentacijata dajte za pelister da
prajme muabet ovde
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
681
Поени од реакции
2.827
te citam brat moj unazad i ovde i vo drugi temi vrzani so rakomet ne se drznav da ti repliciram oti ke me mislis / mislite hejter kako so me naprajvte pred pocetoko na sezonata .. edno sakam da te prasam seriozen si za emiljan be ? rodnini ste so e burgijata ? seriozen si ? so faking vardar negotino ja iskrsi stativata pa baras ls sansa da dobie? ozbilno mislsi deka kisum ako ne e ke igra ? ne deka kisum e kuznaj so ama za nego e hansen ne razbiram so ti e poentata seriozen si petar na krilo go prajs igrac ? so ucinok ima petar te molam? realno mislsis deka brakata imat kapacitet osvem za odbrana da igrat napred? izvadete gi se makedonskite naocari kiro neka mu ja misli za reprezentacijata dajte za pelister da
prajme muabet ovde
Форум е дебатираме, немаме лоша мисла некогаш ќе се сложиме со мислења некогаш не и то е во ред. Моето мислење го базирам на моменталната ситуација во склоп на буџет и какви играчи можиме да си дозволиме финансински и општо како клуб и град. Свесен сум дека споменатите не се ЛШ калибар но со новите правила на РФМ за македонски играчи мора да ги задржиме перспективните и да се тера проектот на долг рок и тренер шо ќе знај да извади 102% од играчите. Лазаров ги напрај играчи факен Џонов и Митев. Тврдам немора да се сложиш со мене дека браќата заедно со Ѓоргоноски,Костески и те како имат потенцијал да прераснат во супер играчи за македонски услови носители на репка. Мора да знајме до кај ни е чергата и кој ни се можностите.Нажалост мислам ја немаме структурата како клуб и сме без компас за развивање на играчи. Имам еден куп за пишење искрено не можам. Најбитно да се освој дупла то ќе остани и проектот милум или силум мора да продолжи па ако се поклопат коцкитеда добиеме и сала.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
1.155
Поени од реакции
1.390
Не сум љубител на Бранко но тој е таму за една цел да среди малку во тимот оти се направија мн глупости.
Имаш слушнато негде Бранко да средил нешто класичен профитер од ко е во РК ПЕЛИСТЕР само сплетки и зад грб работи ништо нема да среди.
Автоматски споено мислење:

Има мува дека 2ца се во план за раскин на договор и спогодбено ќе се направи тоа, незнам кој ќе биде нов тренер но тоа прави простор за негови играчи да се носат.
Не знам зошто не спомнуваш имиња, се знај Нилсен, јас не знам кој го доведе во РК ПЕЛИСТЕР, треба да му се честита па дечкото нема да биди стартер ни во втора македонска лига да го увалиш во тим од ЛШ е успех. Сепак мислам лесно ќе се ослободат од него и од Стеванович мора да се ослободат. Сери не знам зошто не го пробат во напад кога покажа дека знае да распали од 12м барем на моменти кога сме очајни во напад. Дејвис на моменти изгледа доктор за ракомер за Тајник кога веќе го плаќат требаше да му се дај шанса барем одбрана игра фантастично.
 
Последно уредено:
Член од
11 мај 2023
Мислења
21
Поени од реакции
26
Jas retko pisam ama koga pisam nikogas ne gresam i ne e za inaet na nikoj ova ekipa nema dusa ovie se platenici koj ni parite so gi zemat ne si gi opravduvat vanco cim mu go gledat od upravata kako dijamant da ti ebam i rakomet i se isto i sajkalot a sega i branko stetnikot vo nego se krstat koj nisto ne mu donese na ekipata osven razdor megu igracite razdor vo ekipata nervoza ice trenerot na golmani ne e na klupa za da mozi branko koj nekoj go narekuva legenda so edna sezona daena za pelister da sedi na klupa a lani ni zemase deca od skolata. Pola igraci go nejkat brance pred oci da mu izlezi nemozat da go podnesat i ne samo igracite i ostanati luge okolu klubot coekot misli deka go izmisli rakometot ligav tip na ramniste e so goran svinjata na cile vnuk mu ili so i da e jas neznam kako zoran sterjev si dozvolva vaka nekoj da mu go valka imeto i sponzorot tolku frleni pari za da izgubis dvapati od lepen vardar sobran od ulica da te rasturi jabolkarot da te nadmudri pa bruka e ova ekipa nema dusa nema motiv ovde treba psiholog da raboti so ovie platenici ustvari treba nekoj uste vecerva da gi razresi site trojca i pola igraci kako tajnik danecot piker cehte da gi pusti odma pa jas gla klava deka dvojkata + borzas cvetan kosteski i pavle ke go pobedat ovaj vardar nikakov pa da nemas inaet be da nemas madinja pa pu be sram da vi e i aram da vi se parite so gi zemate pred da gi izbrkate jovic sundovski i braneta izbrkajte gi tie so vi gi nosat igracite kako vanco i sajkalot vo koj se krstite i mislite deka vi gi nosat hansen i dika mem a vi gi nosat tajnik i cehte koj bese igrac do pred 3 godini sega e obicen prosek petrovic poaren od nego e momentalno + deckoto sekogas igra motivirano protiv vardar i sekogas gi rastural a denes da ne e ni na klupa za da ima tri golmani i da se rotirat bezveza lesjak poke da e na zemja otkolku na noze nisto da ne fati gebdan nisto a kizic fajka nekolku ne vraka vo igra i go vadi a koj go vadi koj od trojcata ni strucnaci? aj icistete gi lajnata vo klubot i stetnicite oti coek nema da vi dojdi v sala pa ke treba 3 utakmici za 100 denari da gi prajte kartite za tri utakmici vo ls samo za da ne sme rezil na televizija prasanjeto e sega ili tie stetnici ili nie nema treto ako se odluci da se odi natamu so vanci sajkal braneta jovic sundovski goran tusloto i ostanata bagra stetnici togas coek nema da vi dojdi v sala i raskol ne ni bega pak se nadevam deka zoran ke povleci pravilni potezi i nema da go slusa maliot negov i deka ke gi razbrka site.
Zdravo na site me nemase eve nekolku meseci samo da vidam dali ke bidam vo pravo ili ne za zal bev za se bod ls nemame osvoeno braneta gi namesti sundo i jovic sam gi izbrka za toj da bidi a cvto mu veli deka arno mu se lizese na lazarov da bidi vo multiesens trener i vo kadetska reprezentacija oti ke treba vo pogrebalnoto samo da bidi stetnikot braneta. Jovic trebase da go ostat vo dvojkata za tamu e toj da vadi igraci prvata ekipa ama izgleda mu smeta na braneta i go trgna od klubot skros se zbora deka radi braneta i igrite so mu gi praese na Jovik i Sundo zato Jovik ne si zaminal i ostanal klubot da go obesteti na kraj neznam kako se zavrsi posts zamina vo prolet a prolet denes vo bitola. Dekso se ohrabril da ja pisi vistinata za milence koj cel grad ja znaese i nikoj glas ne krena oti takvite likoj klubot treba da gi cuva kako kapka voda a ne Pinki koj ne e za pokje od pioneri i rodninata mu debeliot sila da mu prodavat na coek kako milence i zalno so tuka ckembari nikakva pocit ne mu pokazaa na milence ne mislejki deka sleden mozi da bidi drug bitolcanec cesen kako nego i ete po nekoe vreme i deteto fizioterapeftot kade po komentarite mozi da se vidi deka stetnikot branko mu ja skroj sudbinata iako ne go znam vervam deka e rabotnik gledam igracite golem del kaj nego odat ama izgleda pak brance smesa prsti a i klubot ni na milence ni na ova deteto gledam ni fala ne mu rece so znaci posran mu e gazot i nema nazad mizerija. Zoran ako ne preseci da go trgni braneta odma od klubot ke zavrsime mnogu poloso od ova so sme stetnikot so lizenje kaj so treba ke gi izbrka site cesni luge vo klubot i ke si nakaci paraziti purinot. Pola sala prazna ls nikogas poloso ne sum se custvuval vo sala poprazno vo dusata da vidis kako pola sala e prazna a igras ls i ne mi e krivo za parite i sezonskata tuku za ocobolot prireden od nekolku invidualci vo klubot nivnite pokvareni dusi i prazna sala se se vraka na gla i so bara pak to maloto na zoran na slikata polska so igracite i navivacite koj kur faktor e uste misli deka klubot e negov i negova privatna zabava? Zoran ili i nego ke go distancira ili ke si trpi posledici od ludiloto na maliot i to so misli deka klubot e negov. Dobro e svetla tocka kuzmanovski filip pa i vakov nadvor od forma ke se kreni i ke pomozi i uste dvajca vakvi treba i da gi pustime danecot piker cehte tajnik seri dejvis preplateni a ucinok samo so prolet. Nov trener cistenje na stetnicite vo klubot pred se braneta i debeliot i odime jako napred bitola zasluzva.
 
Член од
28 септември 2011
Мислења
713
Поени од реакции
977
Se bara stranec trener , da igrale mk igraci (kij stranec bi klal nekoj od ovie mk igraci da e nositel ), nekni slikata ko iselenici ojdeni na rakomet so 2 mk znamina , upravata tupna 10 igraci novi pa gi pisese ko zasilvanja ( ednio demek od danska e jak e , jas imam poke rakomet izigrano ) , i na krajo site krivi samo tie so gi noseja / odobruvaja ne se . Bez kompas se posle derbito kaj so mihajlo gi napraj magarinja
 
Член од
21 февруари 2007
Мислења
1.070
Поени од реакции
1.732
Не знам зошто не спомнуваш имиња, се знај Нилсен.
Да Нилсен и Кисум сакат да бегат и на полусезона ќе си заминат изгледа. Евентуално Даре и Давјис.
За Бранче оддамна имам кажано мое мислење сите го делиме, но реално има промена во играта тоа е очигледно бидејќи има ротација а не да ги цеди по 60 мин напред назад 6 играчи.
 
Член од
19 април 2023
Мислења
179
Поени од реакции
209
Забележав и на шега велам потрошени се зелените дресови и ако имаат малку да ги чуваат за со Загреб.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.270
Поени од реакции
5.112
Викендот победа на сите колективи со името Пелистер (РК,КК,ФК) порано не било ова често, но последните 2-3 сезони знаат сите екипи да не израдуваат со победи, ќе видиме статистички како ќе биди до крај....
 
Член од
14 октомври 2022
Мислења
65
Поени од реакции
383
Пред некое време имав напишано сличен коментар во врска со "стручањаците" па како и сите и јас имам право да дебатирам па ќе напишам повторно нестручен и објективен коментар, и дел од нив можи ќе сфатат а дел од нив како и секогаш ќе си го терат своето..
Минимално трпение, и преголемо очекување се сведува на големо разочарување и минимална реалност. Шо сакам да кажам.. ако видиме на почетокот на платфотмата, целта беше да имаме јака екипа, да се натпреваруваме во европа, да бидиме конкурентни во првенството, да освојме титула и да играме лига на шампиони. Кој од овие цели не е постигната? Зошто да бидиме толку гневни и разочарани кон клубот и кон ракометот кога сите цели се постигнати? Очигледно не сме реални и објективни па покрај толку лоши услови шо ги имаме како град и држава ние сме шампиони во македонија и учествуваме во најголемото и најквалитетното натпреварување во европа и во светот во ракомет. Е сега кога сите очекувања ни се исполнети ние пак нешто очекуваме ама незнајме и самите шо, и си тераме по старо и на секое сме незадоволни па и разочарани.. Управата има непрофесионалност во водење на клуб не велам не ,и со то се сложваме сите и се надеваме дека нешто ќе се подбри од нивна страна, ама сепак на нашите очекувања и желби му нема крај па еве ќе ви наведам неколку примери. Сите сме искоментирале, сме искртикувале по еднаш сме напишале коментар, сме давале мислења, совети дали тука дали на фб, инстаграм и тоа е нормално, спортски и коректно итн, и многу од нив се послушани и како резултат на тие се направени промени. Прво, 1 та година беше бабич, го исвиркувавме оти сме изгубиле од вардар па не донесол титула итн, после викавме сите ајде сега данец тренер данец да дојди, дојде и данецот пак попара пак за 7 месеци колку и да беше замина, па сите викавме ајде сега македонски тренери да бараме па битолчанец да бил па ваков па таков, и ете и македонски тренер и битолчанец, па тука 1000 коментари со бравос, душата бавча, правилен потег итн..Почнува наредна сезона слаба организација, несериозност во екипата, се бираја играчи по желба на тренерите ( кој беа величени и по заслуга со освоената титула) слаби резултати, слаба игра, нема хемија од изиграни 10 утакмици и од најаки најпофалени тренери дојдоја до најплукани и шо е најтрагично од истите луѓе шо беа пофалени, беа и плукани. И нормално ние сега стручњаците баравме да ги менат и пак ги сменаја, и нормално како и во секој клуб во светот привремен тренер се клава тој шо е најблиску до клубот ( помошник тренер) и во нашот случај е спортскиот и директор и нормално тој треба да продолжи да го води клубот дур не се најди некој асолен, квалитетен, или ако се покажи да остани истиот, сличен пример како во загреб. И сега ние стручњаците бараме тренер да донесат, плукаме оти не сме нашле преку ноќ.. слично и кај играчите, кој ни е крив уште недојден да го величиме и качваме по трибини? Па после се опуштил.. па ќе се опушти нормално. Друга работа кој ни е крив шо ги плукаме нашите играчи уште невклопени во тимот и ги вреѓаме со јавни коментари на социјални мрежи и на утакмици? Такви се примерите со костески,танкоски,велковски, хосни, тајник... итн. Како ти ќе имаш мотивација да играш за клуб ако си под таков притисок од јавноста од толку мал град?И шо очекуваш, срцето да го остај на терен? И на крај најакото, ако играт македонски играчи ке почниме да викаме абе каде со овие играчи во лш појма немат дрва вакви такви.. е сега ако ги клат странците да играт и одма ние пак тука со коментарите, абе шо ги клават странците џабе се платени, ко имаме златни деца македонски, ги пустат вака така.. и ко ќе видиш крајот не ни се наоѓа, греој сме , за смеење сме. Ете сите велевме фитиљо да дојди, ете и тој дојде и пак сега нешто ќе си побараме ко синќир ова фудбал менаџер е па ќе си носиме и бркаме кој сакаме.. Зато според мене коментарите на публиката не треба да влијат врз одлукуте на управата! Управат треба да биди професионална и да си има стручни лица кој ќе имат јасен концепт и план со кој тие истите ќе носат одлуки! Ние како фаној/навивачи треба да бидиме верни и коректни, кој секогаш треба да бидиме со клубот. Ама кај нас, салите празни, скапо му било на "најракометниот" град, и разочарани тие биле па не иделе... греој живи за жалење сме. Секоја чест за Чкембарите кој одат сегде дури и на гостување и за верните Фанови кој се редовни без разлика дали Пелистер губи или победва. Толку да се замаравме со политиката и советниците во нашот град, и да вршевме толкав притисок за да се сменат некој работи во градот ќе цутевме како град.. Толку од мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom