Фан клуб: РК Пелистер

Член од
26 март 2022
Мислења
246
Поени од реакции
774
@Goran Bt Генерално се согласваме со муабетите. Ама зато потенцирав со то шо се располага коректно работат, веројатно работат и на играчи за дефицитарните позиции со финансиите шо располагат. Невервам дека Стерјев е растрчан да скаутира, контактира и договара играчи. Ваљда си имат луѓе во управата шо се 5-6 години во клубот шо си терат тие работи, најверојатно и со некој менаџерчиња се врзани, шо во секој случај од нас поќе се разбират. А парите мртвени, црквени тие се, 250к од нас, 750к од нив, да придат уште нешто од Еурофарм, нешто ако земат од спонзори ете нека се миљон и пол, два. Одат и се ценкат најквалитетното за парите да се земи. То е то. Не ќе ги отепаш, ако нејкат поќе пари да дат.
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.302
Поени од реакции
5.504
Немаме пари за играчи ко Ненадиќ , тој испод 300.000 евричи од сезона не е .

Ама факт е дека треба да се дојдат квалитетни играчи , а за да се дојсат на овај ростер тие 3-4 тоа ќе оди над 500-600К сигурно само за нив .

Мое мислење дека ќе земат среден и десен само да поминат само со тие двајца до околу 200-250К и ако се погоди среќа да се здрави цела сезона ок , ако не тоа е.

п.с. Него поголем проблем е сала, сега е моментот да се растрчат и од општина и стерјеви да запнат од централна власт да се одвојат пари и да се напрај нова .

Ко има пари за министерството на Груби за политички систем од 4 милиони евра ,и да прат онаму автопати да се поврзат со Албанија од милијарди евра, треба јавно да се испрат и да повикат владата на Северна Вукојебина за да одвој пари со нареден ребаланс на буџет (сигурно има некои ставки од програми за буџет за капитални објекти шо нема да се реализираат до крај на година и да се пренаменат средства).

Нема шо со пари од општина сала , него нека ја напрај државата и треба да се бара од државата не од општината .
 
Член од
11 јуни 2023
Мислења
90
Поени од реакции
285
Ненадиќ како шо е терсене карактер има хаос да направи уште првиот месец. Кај иди таков играч Ацо и Звонко да му се авторитет. Да го имаа пример Џерона на клупа, друга ќе беше песната.
 

bitolcanec_1

ветеран од златното време
Член од
6 јуни 2011
Мислења
697
Поени од реакции
1.198
Уште околу 2 недели до палење моторите...
Ако нешто меѓувреме не земат/не објават изгледа со толку ќе почниме, па по пат ако падни нешто o_O
 
Член од
28 февруари 2023
Мислења
100
Поени од реакции
386
Дајте му време на времето….
За пример го земам Псж, со буџет над 20м€ полуфинале не можи да помини…
Кој ги знаеше Карачич, Циндирч, и ред други играчи да не ги набројвам, со тек на времето се ќе биди вервам.
Горан, викаш ќе ни ја дупнеле глата Загреб, до пред 4 год Овче Поле не победија…. Сега нерва ме фајка шо праеа со клубот.Клубот го презедоја од нула нема врска се нафатија нека терат.
По само 4 години освојвме домашна титула, игравме ЛЕ, и сега ЛШ. Па дај да се стрпиме и ние малце не оди се дај пари и ќе победваме. Земете пример од големите екипи пари и само пари ова она, дојде Магдебург ѓи еба сите. Фитиљо пред 3 год играше за нив. Нека се врати од повредата, јас сум одма да се земи, го знам и како личност и се ќе изгини на терен.
Господ здравје, се ќе биди очеквам ова година домашна титула, куп, супер куп, и барем 3 победи во ЛШ. И да не е така никогаш сам Пелистере мојј.
 
Член од
3 февруари 2018
Мислења
7
Поени од реакции
3
@Џони От Па не би рекол дека моментално вреди толку пари. На залез на кариера е и сигурно и самиот сака да игра во првенство кое што нема голем притисок и цела енергија ќе ја потроши на натпреварите во Лигата на шампионите. За нас би бил идеално решение. Ќе игра 16 натпревари во ЛШ и плус уште натпреварите со Вардар и Алкалоид. Со то и самиот ќе може да си ја продолжи кариерата на уште некоја сезона. Затоа мислам дека ако постои шанса управата не смее да ја испушти. Па макар и да се надмине буџетот. Тој квалитет шо ќе го донеси кај цел тим, сигурно ќе се исплати во наредните сезони. Јас велем кога бараме квалитетно решение, нека биде тоа навистина квалитетно. Моментално Пелистер нема вистински лидер, немаше ниту лани, а не гледам кој би бил и од досегашните засилувања. Така да, мора да се фрли се на една карта и да се донесе играч од калибарот на Ненадиќ. После ќе биде многу полесно да се најдат и други ракометари. Сигурно има многу помлади и поефтини ракометари кои сакаат да играат во ист тим со таква величина.
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.263
Дајте му време на времето….
За пример го земам Псж, со буџет над 20м€ полуфинале не можи да помини…
Кој ги знаеше Карачич, Циндирч, и ред други играчи да не ги набројвам, со тек на времето се ќе биди вервам.
Горан, викаш ќе ни ја дупнеле глата Загреб, до пред 4 год Овче Поле не победија…. Сега нерва ме фајка шо праеа со клубот.Клубот го презедоја од нула нема врска се нафатија нека терат.
По само 4 години освојвме домашна титула, игравме ЛЕ, и сега ЛШ. Па дај да се стрпиме и ние малце не оди се дај пари и ќе победваме. Земете пример од големите екипи пари и само пари ова она, дојде Магдебург ѓи еба сите. Фитиљо пред 3 год играше за нив. Нека се врати од повредата, јас сум одма да се земи, го знам и како личност и се ќе изгини на терен.
Господ здравје, се ќе биди очеквам ова година домашна титула, куп, супер куп, и барем 3 победи во ЛШ. И да не е така никогаш сам Пелистере мојј.
На оваа управа ако не му е дадено време не знам на кој му е дадено да беа други до сега очи ќе му извадеја шо 4 години чекавме за титула иако имавме поголем буџет од 1961 како шо овие се галени никој до сега се ама баш се му е прифатено од навивачи,гледачи па и општинска власт сите услови му се дадени еден проблем не е направен од никој а за времето прашањето е што после сезоната и завршувањето на договорот и платформата
Друга работа никој ама баш никој не очекува да бидиме ПСЖ или да играме фајналфор-турнирот но ќе се сложиш никој не сака да губиме од сите а за тоа треба тим не можи секогаш да се вадиме и чекаме само на атмосверата и навивачите за кој ќе повторам без 20-30 пијаници и наркомани шо ретко гледаат ракомет и не му сакаат добро на клубот мора да разберете дека тие живеат во друг свет а ние во сосем друг свет и додека не го сфатиме тоа нема да се разбериме и по сто тимпат ќе повторам освен играчи најважно е да се почни со салата да се напрај притисок како и да се продолжи платформата уште годинава да бидиме на сигурно и да се знај шо е планот пример шо викаш три титули и пак следната сезона во ЛШ а не да си прајме тука бајрам со умот и да се радуваме дека после 18 години зедовме титула оти не сакаше и не можеше 1961 да игра таму а реално тимот ние беше послаб од лани исто сега пуштивме некој шо не можат ЛШ но слабо пазаревме

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 
Член од
5 април 2013
Мислења
3.311
Поени од реакции
6.533
@Џони От Па не би рекол дека моментално вреди толку пари. На залез на кариера е и сигурно и самиот сака да игра во првенство кое што нема голем притисок и цела енергија ќе ја потроши на натпреварите во Лигата на шампионите. За нас би бил идеално решение. Ќе игра 16 натпревари во ЛШ и плус уште натпреварите со Вардар и Алкалоид. Со то и самиот ќе може да си ја продолжи кариерата на уште некоја сезона. Затоа мислам дека ако постои шанса управата не смее да ја испушти. Па макар и да се надмине буџетот. Тој квалитет шо ќе го донеси кај цел тим, сигурно ќе се исплати во наредните сезони. Јас велем кога бараме квалитетно решение, нека биде тоа навистина квалитетно. Моментално Пелистер нема вистински лидер, немаше ниту лани, а не гледам кој би бил и од досегашните засилувања. Така да, мора да се фрли се на една карта и да се донесе играч од калибарот на Ненадиќ. После ќе биде многу полесно да се најдат и други ракометари. Сигурно има многу помлади и поефтини ракометари кои сакаат да играат во ист тим со таква величина.
Мислам дека е непотребен ризик да се оди по Ненадиќ. Ненадиќ е легенда и ѕвер играч, но дефинитивно не е лидер што ќе го крени нивото на целата екипа. Ненадиќ е соло играч, кој е толку добар што некогаш и сам може да победи сериозни екипи, но не е играч кој се вклопува во систем, не е играч кој ќе им помогне на соиграчите да кренат ниво погоре, не е играч кој ќе одработи за нив... А сигурно ќе биде многу скап. Се на се, според мене, непотребен ризик...

Инаку тоа дека 3 победи минимум.... Да не се лажеме, Пелистер ќе биде аутсајдер, какви и засилувања да донесе. Сезоната повеќе е за уживање отколку за бодови. За пример, Борзаш, кој е најголемо засилување досега, играше лани за Елверум и им беше 3 најдобар стрелец. Елверум заврши 16ти, последен во цела ЛШ, со 3 бода (една победа против Целје и едно реми со Кил во последното коло кога се беше решено). Објективно, секој бод ќе биде огромен успех. Натаму здравје боже, ако продолжи да се развива клубот, можеби ќе има шанси за повеќе, но засега тоа е...
Автоматски споено мислење:

@Џони От Па не би рекол дека моментално вреди толку пари. На залез на кариера е и сигурно и самиот сака да игра во првенство кое што нема голем притисок и цела енергија ќе ја потроши на натпреварите во Лигата на шампионите. За нас би бил идеално решение. Ќе игра 16 натпревари во ЛШ и плус уште натпреварите со Вардар и Алкалоид. Со то и самиот ќе може да си ја продолжи кариерата на уште некоја сезона. Затоа мислам дека ако постои шанса управата не смее да ја испушти. Па макар и да се надмине буџетот. Тој квалитет шо ќе го донеси кај цел тим, сигурно ќе се исплати во наредните сезони. Јас велем кога бараме квалитетно решение, нека биде тоа навистина квалитетно. Моментално Пелистер нема вистински лидер, немаше ниту лани, а не гледам кој би бил и од досегашните засилувања. Така да, мора да се фрли се на една карта и да се донесе играч од калибарот на Ненадиќ. После ќе биде многу полесно да се најдат и други ракометари. Сигурно има многу помлади и поефтини ракометари кои сакаат да играат во ист тим со таква величина.
Мислам дека е непотребен ризик да се оди по Ненадиќ. Ненадиќ е легенда и ѕвер играч, но дефинитивно не е лидер што ќе го крени нивото на целата екипа. Ненадиќ е соло играч, кој е толку добар што некогаш и сам може да победи сериозни екипи, но не е играч кој се вклопува во систем, не е играч кој ќе им помогне на соиграчите да кренат ниво погоре, не е играч кој ќе одработи за нив... А сигурно ќе биде многу скап. Се на се, според мене, непотребен ризик...

Инаку тоа дека 3 победи минимум.... Да не се лажеме, Пелистер ќе биде аутсајдер, какви и засилувања да донесе. Сезоната повеќе е за уживање, за институционално учење на сите делови од организацијата на клубот, отколку за бодови. За пример, Борзаш, кој е најголемо засилување досега, играше лани за Елверум и им беше 3 најдобар стрелец. Елверум заврши 16ти, последен во цела ЛШ, со 3 бода (една победа против Целје и едно реми со Кил во последното коло кога се беше решено). Објективно, секој бод ќе биде огромен успех. Натаму здравје боже, ако продолжи да се развива клубот, можеби ќе има шанси за повеќе, но засега тоа е...
 
Последно уредено:

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.878
Поени од реакции
7.263
Уште ова и не пишам поќе на темата оти гледам не ме сфаќате и не разбирате па дури и лајк не клавате а не нешто повеќе реков управата живеј во друг свет со суета, его(богати и славни) но не можам да ги разберам браќата од трибина шо седиме заедно со години еден до друг да не ме разбираат шо пишувам дека се бара играчи, да се продолжи платформата сега одма и најважно да се бара сала зошто ама баш зошто не го слушате "стариот "и терате инает и самобендисаност па како мислите бе деца да напредуваме со амин на се и сешто, за после да останиме пак како и претходно а наместо да се искористи сега моменто за притисок да се напрај екипа за достојно претставување во ЛШ и да се почни сала за шо да ве потсетам беше ветена а никој претходно не ја побара па ќе речам или и вие браќа сте со суета и его или сте легнале на брашното кај управата трето нема уствари има толку разбирате и ништо не разбирате да гледате за во иднина и следните сезони па најголем успех ќе биди да одиме во загреб на одбрано друштво е за тоа сме на ова дереџе како група,клуб,и град оти не сме сложни и не ја гледате големата слика не си ја знајме силата дека само со 5 души шо ќе одиме до крај сигурен сум дека можи да почниме сала а ако бидиме цела група се можи да напрајме и смениме на подобро но не верувате во самите себе и не си ја знајте силата шо е доста е доста гледам не се разбираме па сите вие шлукајте и аминувајте оти ќе дојди полошо (цезар и писето)а јас кревам раце додека не се свестите дека се можи да смениме на подобро во ракометот и градот !
P.S. Не реплицирајте оти нема да се до објасниме ќе прајме муабет вгодина ко ќе заврши забавата и замини караванот а до тогаш чекајте чартер лет(автобус) за некое гостување до Струга на турнир и немој да се плашите и потценувате оти клубот постоел и ќе постои само заради Чкембари ниту почнал со овие ниту ќе заврши освестете се и без страв до нова сала оти Битола заслужува !

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
3 февруари 2018
Мислења
7
Поени од реакции
3
@Xsago Ама и нас крајот не ни се наоѓа. Немаме тим, а не чинел Ненадиќ. Ајде кажи кој е друг слободен на пазарот со можи да се земи? И пак ќе речам Ненадиќ не е скап во овој момент, може да се дозволи
 
Член од
15 јули 2016
Мислења
267
Поени од реакции
621
5 igraci salam ni trebat:
- golman (posledno Lesjak ne e konstanten, ne busat site od kade ke stignat, Kizic ne e kalibar za LS)
- levo krilo (Kuzmanovski i Atanasijevich se mladi i neiskusni - se mislam deka Manaskov kje go zemat)
- desno krilo ( so Kostevski edinstvena opcija - crno ni se pisi, nedaj boze se povredi ili nema den)
- sreden (da nepram muabet)
- desen bek (Cehte povredno ramo, vo GOG igrase desno krilo, Petrovic vcera dojde od II...)

Pregovarale so dvajca igraci - vcera izjavi Jovic za Tv 24:drk:
Znaevte deka kje igrame LS, so mislevte ????? Sakate so istiot budzet kako lani LE - NEMOZI, a i tamu vidovme kako pominavme
Imavte nekoja pretstava kaj odime? Vi kaza nekoj deka treba budzet x 2 od lani? Od opstinata tolku e....da se cekase samo na opstinata i Sveti Nikole ke igraja LS
Sakam da kazam - odvrzete go keseto barem ovaa godina :cuc:
- salata: ne e samo kotelot, tamu treba ladenje....ventilacija (ne se disi vo salata)...ne se samo cetkite i bojadisvaj, za ovie raboti treba mnogu pojke vreme i pari...jas iskreno neznam kako kje dobieme dozvola

Da rezimiram - ako cekate samo na opstinata, bez da gi zgolemite radikalno parite vo sponzorstvo (za koi imate obvrska i celo vreme istaknuvate deka ova e vas klub) da go vratime Piskacot za presednik i mentorot Efto

SITE KOMENTARI POGORE SE DOBRONAMERNI, BEZ NIKAKVA ZADNINA (D.Mitrevski si zamina, osvezete ja upravata so novi decki - ima Bitola deca so srce so ziveat za Pelister....:D
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
611
Поени од реакции
1.092
5 igraci salam ni trebat:
- golman (posledno Lesjak ne e konstanten, ne busat site od kade ke stignat, Kizic ne e kalibar za LS)
- levo krilo (Kuzmanovski i Atanasijevich se mladi i neiskusni - se mislam deka Manaskov kje go zemat)
- desno krilo ( so Kostevski edinstvena opcija - crno ni se pisi, nedaj boze se povredi ili nema den)
- sreden (da nepram muabet)
- desen bek (Cehte povredno ramo, vo GOG igrase desno krilo, Petrovic vcera dojde od II...)

Pregovarale so dvajca igraci - vcera izjavi Jovic za Tv 24:drk:
Znaevte deka kje igrame LS, so mislevte ????? Sakate so istiot budzet kako lani LE - NEMOZI, a i tamu vidovme kako pominavme
Imavte nekoja pretstava kaj odime? Vi kaza nekoj deka treba budzet x 2 od lani? Od opstinata tolku e....da se cekase samo na opstinata i Sveti Nikole ke igraja LS
Sakam da kazam - odvrzete go keseto barem ovaa godina :cuc:
- salata: ne e samo kotelot, tamu treba ladenje....ventilacija (ne se disi vo salata)...ne se samo cetkite i bojadisvaj, za ovie raboti treba mnogu pojke vreme i pari...jas iskreno neznam kako kje dobieme dozvola

Da rezimiram - ako cekate samo na opstinata, bez da gi zgolemite radikalno parite vo sponzorstvo (za koi imate obvrska i celo vreme istaknuvate deka ova e vas klub) da go vratime Piskacot za presednik i mentorot Efto

SITE KOMENTARI POGORE SE DOBRONAMERNI, BEZ NIKAKVA ZADNINA (D.Mitrevski si zamina, osvezete ja upravata so novi decki - ima Bitola deca so srce so ziveat za Pelister....:D
ima golman zosto da se trosat pari na golman eve deteto od dvojkata to so naocarite nezz tocno kako se vika neka go prefrlat pa do koga ke cekame
da se praj igrac neka go frlat v ogan taka sa stanva igrac
:misticen:
i dzabe pisa deka dobro namerno e napisano ova ovde ako pisis tvoe mislejne odma si ekspert so nisto ne razbiras i temni sili te terat da sakas da umri upravata
 
Член од
14 октомври 2022
Мислења
65
Поени од реакции
383
Пусти кабадајлук наш битолски, сите стручањаци, кој ненадиќ го донесе, кој го избрка, кој сала напрај, кој ја предвиди сезоната, кој плука по се шо ќе стигни и така..
На пошироко да се видат работите некако слабо... заборавате кај живејме, кај бевме со ракометот до пред 3 4 години кај сме сега, се оди нагоре ама ние пак мана наоѓаме... јас разбирам критика ама ова е претерано ич незнајме да цениме, а уште појако ќе кажва некој тука вака треба да биди така треба да биди ќе плука, а карта не купва ќе најди од некој, сезонска не купва, или на полувреме цигара ќе запали во салонот а забрането е...тој основните работи не ги почитува (културата) па сега ќе кажва овде, смешки... иначе не потенцирам лично кон никој туку општо ...олабајте ја ситуацијата малце и треба да бидиме благодарни таму кај шо сме.. работите си одат чекор по чекор неможи се наеднаш.
 
Член од
15 јули 2016
Мислења
267
Поени од реакции
621
ima golman zosto da se trosat pari na golman eve deteto od dvojkata to so naocarite nezz tocno kako se vika neka go prefrlat pa do koga ke cekame
da se praj igrac neka go frlat v ogan taka sa stanva igrac
:misticen:
i dzabe pisa deka dobro namerno e napisano ova ovde ako pisis tvoe mislejne odma si ekspert so nisto ne razbiras i temni sili te terat da sakas da umri upravata
Pobaraj post od mene pogore posle porazot so Vardar da vidis so napisav togas...deka nisto ne e izgubeno, deka ima nadez da bidime sampioni.....so i se ostvari
Dali sum ekspert i kakvi sili me terat, toa e tvoe mislenje za mene....fala
Za da umri nekoj - na nikoj ne mu poskauvam
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.444
Поени од реакции
5.441
Немаме потреба од Ненадиќ, Бомбач и такви испукани играчи. И така не атакуваме на титула, побитно е да изградиме млад состав кој во континуитет ќе игра 2-3 сезони заедно, да не мора секое лето 7-8 нови играчи, да врзиме 2-3 титули во Македонија и да се стабилизираме ко шампиони со редовно учество во ЛШ и во тој период да се гради и салата. Како шо пиша погоре, да имаме некој континуитет на раст.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom