Фан клуб - РК Вардар

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Добро прочитав, или тој Начо Гонзалес има 32 години? Доколку тоа е точно, ме интересира дали може да наметне авторитет кај играчиве.
Не е ова никаков проблем. Играчите подеднакво ги респектираат и тренерите и келнерките од Русија. Може и матурант да донесеш пак ќе биде авторитет, затоа ломотев со години дека играч како Жарко Марковиќ нема да заигра за Вардар. Таква средина некако се створи да сите се чудат на хемијата и односот.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Не е ова никаков проблем. Играчите подеднакво ги респектираат и тренерите и келнерките од Русија. Може и матурант да донесеш пак ќе биде авторитет, затоа ломотев со години дека играч како Жарко Марковиќ нема да заигра за Вардар. Таква средина некако се створи да сите се чудат на хемијата и односот.
Се согласувам.Уствари и тоа е клучот н успехот у вардар,не ги опроваруваат играчите со војничка дисциплина,ни тоталитарни авторитети,уживаат и на тренинг и на утакмица,и кај Раул и кај Роберто,на тајм аут секој може да се искаже.Да го донесеа Талант за тренер,мама ќе ебеше со неговиот,строг карактер.Исто ко Вујо!
 

Тишка

Кротитељ
Член од
1 јуни 2011
Мислења
6.915
Поени од реакции
9.521
Вардар е таков од причина шо дури и на тајмаут играчите договараат која акција и како во консултација со тренерот ке ја изведат притоа може да им рече само не вака д пробаме на овој начин има огромна организација и респект еден кон друг.

Ивич незнам зашто ви се чини дека е полош избор од Портнер т.е. и обајцата се многу добри голмани само одбраа лоши екипи за да напредуваат а и на Ивич го заредија повреди еден период и не беше истиот после тоа но не ја доби вистинската шанса и доверба во Киелце.
Портнер исто во Монпелје и не се изнаигра нешто покрај Жерар али било кој да потпишат од двајцата е екстра засилувања освен тоа ке работат со Периќ огромна заслуга има тој за Милосавлјев кој ке го видите во дресот на Берлин не му предвидувам јас некој голем успех таму

Него шо е со десен бек има ли нешто за таа позиција сеа и без Кисељев остануваат само на Кристопанс има ли најава за засилување на таа позиција па и на среден и лев им фалит али ова е дефицитарна ептен
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
Сигурен сум дека има супер хемија во Вардар. И на овие тајм-аути реално Пародно дали 30-40% од времето кажуваше што ќе се прави. Повеќе ко некој совет делуваше се тоа. Еднаш Скубе објаснува што ќе се прави, еднаш Чупиќ, Игор, Столе итн. Но сепак, правиме муабет за его. 32 години е млад тренер. Не бил врвен ракометар, нема врвно тренерско искуство. Можно е да биде проблем да се воспостави авторитет кај врвни, постари играчи, отколку доколку тренерот би ги има овие атрибути. Посебно во моменти кога нема да иде на добро работата. Дибиров кажуваше, Раул ги казнувал со 50 евра за било какво доцнење на тренинг. Битна работа е да се воспостави авторитет. Јас само искажувам мала загриженост на ова поле, доколку се реализира овој трансфер.

А инаку освен втор десен бек, треба и централен бек, ако не и два, пошто и Војводиќ си отиде. Треба некој да игра СЕХА, дома, куп. Треба и замена за Дибиров да се најде, да може и он на клупа да седне некад. Да се види и што е со Горбок? Он се оправи кај февруари, скоро ништо не одигра, ни во СЕХА, ни во домашното првенство. Готов ли е он како играч? Најверојатно ќе треба нов лев бек, за ротација со Дисингер. Плус голман, плус пикер-дефанзивец (што бидан со оној Јусуф Бенали од Катар?). Може уште некој за да се докомплентира ротацијата. Се на се, може да очекуваме некои 7-8 нови играчи. Јас исто како и други тука, сум да му го продолжат договорот на Каралаш. Освен што добор изигра последниве месеци, мотиватор е и има добра енергија дечкото, може да ја подигне екипата.

Интересни информации.

 
Последно уредено:
Член од
19 август 2010
Мислења
3.567
Поени од реакции
8.183
Сигурен сум дека има супер хемија во Вардар. И на овие тајм-аути реално Пародно дали 30-40% од времето кажуваше што ќе се прави. Повеќе ко некој совет делуваше се тоа. Еднаш Скубе објаснува што ќе се прави, еднаш Чупиќ, Игор, Столе итн. Но сепак, правиме муабет за его. 32 години е млад тренер. Не бил врвен ракометар, нема врвно тренерско искуство. Можно е да биде проблем да се воспостави авторитет кај врвни, постари играчи, отколку доколку тренерот би ги има овие атрибути. Посебно во моменти кога нема да иде на добро работата. Дибиров кажуваше, Раул ги казнувал со 50 евра за било какво доцнење на тренинг. Битна работа е да се воспостави авторитет. Јас само искажувам мала загриженост на ова поле, доколку се реализира овој трансфер.

А инаку освен втор десен бек, треба и централен бек, ако не и два, пошто и Војводиќ си отиде. Треба некој да игра СЕХА, дома, куп. Треба и замена за Дибиров да се најде, да може и он на клупа да седне некад. Да се види и што е со Горбок? Он се оправи кај февруари, скоро ништо не одигра, ни во СЕХА, ни во домашното првенство. Готов ли е он како играч? Најверојатно ќе треба нов лев бек, за ротација со Дисингер. Плус голман, плус пикер-дефанзивец (што бидан со оној Јусуф Бенали од Катар?). Може уште некој за да се докомплентира ротацијата. Се на се, може да очекуваме некои 7-8 нови играчи. Јас исто како и други тука, сум да му го продолжат договорот на Каралаш. Освен што добор изигра последниве месеци, мотиватор е и има добра енергија дечкото, може да ја подигне екипата.

Интересни информации.

Мислам дека основно правило за стекнување на авторитетот не е толку во тоа дали е млад. Мислам дека пристапот, знаењето и психологијата на тренерот се основните критериуми со кои се билда авторитетот. Начо Гонзалес и професор на Универзитет, на поле физичка активност и спорт, има своја вежбална за подготовка на спортисти.. мислам дека типов живее за спорт и дека со две раце ќе ја зграби оваа шанса. Мислам дека ракометарите нема да имаат проблем со тоа. И Парондо не беше искусен тренер, само 39 години, со прво искуство да тренира машка сениорска екипа,и тоа не која било туку поранешен европски првак и тоа во ситуација по заминувањето на господ во тој момент (Раул) и во финансиски крш. Немаше никаков проблем со авторитет во текот на сезоната, само затоа што Парондо знаеше на кој начин да влезе во нивните глави. Не е авторитет ако скокнеш на играч и му испцуеш мајки и шајки, не му дадеш да каже ништо итн.. Така само добиваш привиден авторитет, а уствари ја сјебуеш цела хемија у екипа. Пак ќе кажам оптимист сум доколку дојде момаков на чело.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Сигурен сум дека има супер хемија во Вардар. И на овие тајм-аути реално Пародно дали 30-40% од времето кажуваше што ќе се прави. Повеќе ко некој совет делуваше се тоа. Еднаш Скубе објаснува што ќе се прави, еднаш Чупиќ, Игор, Столе итн. Но сепак, правиме муабет за его. 32 години е млад тренер. Не бил врвен ракометар, нема врвно тренерско искуство. Можно е да биде проблем да се воспостави авторитет кај врвни, постари играчи, отколку доколку тренерот би ги има овие атрибути. Посебно во моменти кога нема да иде на добро работата. Дибиров кажуваше, Раул ги казнувал со 50 евра за било какво доцнење на тренинг. Битна работа е да се воспостави авторитет. Јас само искажувам мала загриженост на ова поле, доколку се реализира овој трансфер.

А инаку освен втор десен бек, треба и централен бек, ако не и два, пошто и Војводиќ си отиде. Треба некој да игра СЕХА, дома, куп. Треба и замена за Дибиров да се најде, да може и он на клупа да седне некад. Да се види и што е со Горбок? Он се оправи кај февруари, скоро ништо не одигра, ни во СЕХА, ни во домашното првенство. Готов ли е он како играч? Најверојатно ќе треба нов лев бек, за ротација со Дисингер. Плус голман, плус пикер-дефанзивец (што бидан со оној Јусуф Бенали од Катар?). Може уште некој за да се докомплентира ротацијата. Се на се, може да очекуваме некои 7-8 нови играчи. Јас исто како и други тука, сум да му го продолжат договорот на Каралаш. Освен што добор изигра последниве месеци, мотиватор е и има добра енергија дечкото, може да ја подигне екипата.

Интересни информации.

тоа би било топ,и на таа карта треба да играат,да донесат играч/чи од блискиот исток,со цел маркетинг и евентуално да привлечат спонзори од таму.Иначе начо има центар,специјализирам за рехабилитација на спортисти,со повреди
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
Кога зборев за авторитет, не мислев на викање и пцуење. Авторитет е почит. Некој ако има јака позадина, играчите имаат почит кон неговите достигнувања, па имаат почит ради тоа за тој човек и што ќе каже. Ако некој нема добра професионална позадина, како некој млад тренер, тогаш со знаење треба да ги импресионира играчите и интегритет, за тие да го почитуваат и да му веруваат. Не викам дека не е можно. Само искажав мала загриженост, дека може да се има потенцијален проблем на ова поле.

Инаку, според Кокшаров, за брзцентар, клубот работи во моментов на контактирање на потенцијални засилувања. Сега имало повеќе интерес со оглед дека ситуацијата во клубот била решена. Спомна нешто и со Калараш дека ќе се зборело доколку има интерес да остане, ама тоа е одлука на клубот.

Од Хрватска информации дека Загреб е заинтересиран да го врати Ивиќ.

Атман може да оди во Бенфика.[DOUBLEPOST=1560172113][/DOUBLEPOST]Исто, оној Хендави, на Египет голманот од Бешикташ, останал без клуб. Тој лани сакаше да го ангажира Вардар, ама Бешикташ бараше 300.000 евра оштета.

Тој го има истиот менаџер како Гедбан, тој од Тунис ли од кај е, што живее во Битола, што е менаџер на многу странци во Македонија.

Не е лош тој Хендави.
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2017
Мислења
2.057
Поени од реакции
5.558
Санталов има голем потенцијал, но и многу слабости во овој момент, особено на техничко-тактички план (чест недостаток на таа руска ракометна школа, слично како и ние). Како и да е, со добри соиграчи и добар тренер веројатно може да се извади максимумот од него.

Желба ми е Косоротов да стане црвено-црн во наредните неколку години.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.173
Поени од реакции
4.094
Со тек на време, од интервјуа човек може да заклучи дека овие русиве се доста слабо тактички потковани.

И Киселев сам си кажа дека му било шок кога дошол во Вардар, поради тоа што секоја акција била уиграна. Он бил научен на run-and-gun игра. Трчај, шутирај. И дека не бил нешто вешт како одбрана треба да игра.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
Да останеше Карачич, ситуацијата ќе беше ОДЛИЧНА. Само тој е не заменлив. Другово ќе се среди ако има пари во клубот.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
Да останеше Карачич, ситуацијата ќе беше ОДЛИЧНА. Само тој е не заменлив. Другово ќе се среди ако има пари во клубот.
карачич,сакал да се проба на друго место,а му е понудено!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom