Фан клуб - РК Вардар

Дискусија во форумот 'Ракомет' започната од Марио Јовановски, 13 април 2008.

 1. kristijan_m75

  kristijan_m75

  Член од:
  27 септември 2015
  Мислења:
  144
  Допаѓања:
  61
  па ако се стварно 3мил евра годишен буџет,секако дека неможе да продолжи на високо ниво.
   
 2. Centarski

  Centarski

  Член од:
  19 август 2010
  Мислења:
  1.292
  Допаѓања:
  1.442
  Да да го видов оригиналниот текст, дефинитивно вика дека тој буџет нема да биде доволен да се продолжи на истото ниво.
   
 3. KosteM

  KosteM

  Член од:
  4 ноември 2017
  Мислења:
  520
  Допаѓања:
  546
  Сеа, пред недела пропаѓавме, сеа 3 милиони буџет не е нешто, али ок е. За споредба, Кил има 9.5, Сегед има 8, Монпелје 7.5, РНЛ 6.5, Берлин 6. Оние СКА Минск имаа 3.5. Најверојатно и Мешков Брест има тука нешто.

  Така што, најверојатно со таков буџет ќе се испадне од европскиот врв. Али ќе бидеме во топ 16 со шанси за топ 8. Повеќе најверојатно нема шанси. Иако ние имаме наш спортски комплекс, што најверојатно намалува нешто трошоци, плус ова е Македонија, помали плати за обични вработени и слично. Сеа нели некои ваучери за ослободување од данок за спорт. Нешто малку, најверојатно се компензира за 3 милиони да се повеќе од 3 милиони. Ако стварно се толку.

  Сепак, треба да се види што ќе се случи.
   
  На VardarVoSrceto му/ѝ се допаѓа ова.
 4. beneamata

  beneamata

  Член од:
  14 ноември 2009
  Мислења:
  15.285
  Допаѓања:
  11.008
  Да бе, дека до сега РК 9мил вложуваше па сега 3 се малку. За ракомет и три се многу за тоа колку пари може да се вратат, затоа е тешко да се најде спонзор.
   
  На ElNinho, MacedoniaTimeless, Незапирливи 1903/87 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. KosteM

  KosteM

  Член од:
  4 ноември 2017
  Мислења:
  520
  Допаѓања:
  546
  Не се малку, ама не се доволно за врв. Металруг со милион и нешто беше во топ 8. Ама тоа беше друга ситуација.

  Според акционерското друштво, мислам дека пишуваше дека 8 милиони евра има трошоци. Ама мислам дека тоа беа и за женскиот и машкиот тим. Така ете да кажеме, дека 5-6 иделе само за машкиот. Ако тие цифри се вистинити. Без пари под маса, без перење и слично. Никој не може да знае која е вистината, само шпекулираме, за занимација :)
   
 6. Centarski

  Centarski

  Член од:
  19 август 2010
  Мислења:
  1.292
  Допаѓања:
  1.442
  Абе нишо не е мерило. Некад може да ти се погоди, ете на почетокот на Самс ерата бевме на чекор до пласман на Ф4( дуелите со Фленсбург) , плус тогаш шо ракометари имавме у споредба со денешниот состав. Малумбрес, Терза и компанија:). Така да најважно е да се одржи некое ниво, да играме во Лига на шампиони. Бар јас зборам у мое име, ја не сум инстант навивач па ако Вардар не е во врвот да се бори за Ф4 да не навивам за нив. Најважно е да продолжиме, да не ни се деси колапс као женскиот состав, а тоа како иде нема да се деси фала богу.
   
  Sasa Ilic, Ilumious, beneamata и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. beneamata

  beneamata

  Член од:
  14 ноември 2009
  Мислења:
  15.285
  Допаѓања:
  11.008
  Ваљда се со ФК тие бројки.

  Иначе да беа битни милионите, до сега ПСЖ ќе освојуваше.
   
 8. KosteM

  KosteM

  Член од:
  4 ноември 2017
  Мислења:
  520
  Допаѓања:
  546
  За ФК пишува 5.5 милиони дека им се трошоците. Еве и за нив излезе инфо дека не зеле плата од ноември :(

  Стварно е прашање како Самсоненко ќе ги подмири сите овие долгови и што се замара со спорт ако не може да издржи финансиски. Што всушност се случува тука?
   
 9. ВардарскиМКД

  ВардарскиМКД

  Член од:
  3 ноември 2009
  Мислења:
  1.641
  Допаѓања:
  3.811
  [​IMG]


  Претпоставувам од РК е дресов затоа што е попопуларен клуб за разлика од ФК.

  Шиле, бела препечена требало да му дадеш, да го изгори. :D
   
 10. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  26.045
  Допаѓања:
  42.376
  По завршување на сезона, оние што побарале раскин на договор, официјално се слободни играчи (добиле раскин и од РФМ). Можеби ќе потпишат нови договори ако Вардар се среди финансиски, но многу повњројатно уште од сега си имаат најдено нови клубови. Клубот должи пари насекаде, шанси нема да се реши овој хаос.
   
 11. Chronysync

  Chronysync

  Член од:
  4 март 2017
  Мислења:
  681
  Допаѓања:
  1.335
  Што значи Михајло треба буквално чудо да направи за да го извади клубот од г*мната. Зборував неколку пати во минатото за ова, подобро ќе беше клубот да функционираше на едно многу пониско ниво последниве сезона две, да троши скромно, колку што може, него да се влегува во огромни долгови кои само господ знае како ќе се отплатат. Во една таква ситуација можеби ќе се најдеше некој ентузијаст стопанственик кој ќе вложеше во иднина, а сега шансите се драстично намалени.
   
  Последно уредено: 16 мај 2019 во 14:50
  На KosteM му/ѝ се допаѓа ова.
 12. KosteM

  KosteM

  Член од:
  4 ноември 2017
  Мислења:
  520
  Допаѓања:
  546
  Никој нема да сака да ти земе клуб со долгови. Мене не ми е јасно со ФК, имаше излез, ако ги подмиреше долговите на време, град Скопје ќе го земеше фудбалскиот клуб од јануари. Сеа со кредити се подмирија тие долгови, но веднеш се направија нови долгови од плати 5-6 месеци. Плус кој знае за се што друго се должи. Вака долговите само се зголемуваат, ќе се должи пари на секого и што на крај? Во ваква ситуација ни Михајло ни никој друг не ти го зема клубот. Никој нема да покрива туѓи долгови.
   
  На Sasa Ilic и Chronysync им се допаѓа ова.
 13. Colt Willcox

  Colt Willcox Љамче-Бутин Фанс

  Член од:
  27 ноември 2007
  Мислења:
  26.045
  Допаѓања:
  42.376
  Плати се должат и на играчите од шампионската генерација, а да не зборуваме за новите...
   
 14. KosteM

  KosteM

  Член од:
  4 ноември 2017
  Мислења:
  520
  Допаѓања:
  546
  Кој знае која е вистината. Од интервјуто лани со Самсоненко.

   
 15. beneamata

  beneamata

  Член од:
  14 ноември 2009
  Мислења:
  15.285
  Допаѓања:
  11.008
  Самсоненко ќе си плати се и ќе остави чисти сметки, trust my word.
   

Сподели преку: