Фан клуб - РК Вардар

Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.172
Поени од реакции
4.093
Од ЕКИПА, со повеќе изјави.

Долгогодишниот претседател на Вардар, Михајло Михајловски, сега ја има улогата на иницијатор на движењето на спас на „црвено-црниот“ колектив по најавите за заминување на Сергеј Самсоненко од раководната функција во клубот. Тој е голем оптимист дека целата ситуација ќе се заврши на радост на вардаровите фанови, а откри и дека во текот на викендот се сретнат со Самсоненко и со ракометарите.

„Имав состанок со Сергеј Самсоненко и со играчите и на нив им го пренесов нашиот став – дека сакаме да останат сите оние кои немаат договор со други клубови. Лично ми е многу жал што Карачиќ ќе си оди бидејќи тој играше за Вардар уште додека јас бев претседател, но што е тука е. Допрва ќе се разговара, но можам да кажам дека спасот на Вардар е блиску, а желба на сите нас е клубот да го задржи истото ниво на кое е и сега“ – истакнува Михајловски за ЕКИПА.

Тој е иницијатор за создавање на значителен буџет на „црвено-црните“ за наредната сезона, но јасно става до знаење дека нема намера да биде активен член на управата.

„Јас сето ова што го правам, го правам затоа што сум дел од Вардар децении наназад и сакам оваа приказна да успее. Мене функции не ме интересираат, ќе си останам почесен претседател како што сум и во моментов, а ќе бидам еден од оние кои ќе дадат помош за да се задржи европското реноме на клубот. Многумина покажаа интерес оваа иницијатива да успее, се надевам дека наскоро ќе имаме и дефинитивен успешен резултат, да потврдиме дека Вардар ќе продолжи со ист ритам да чекори во европскиот ракомет“ – вели Михајловски.

Дел од играчите би требало да останат, но се уште е неизвесен статусот на тренерот Роберто Гарсија Парондо, кој минатата седмица потпиша договор како селектор на Египет.

„На состанокот беше присутен и Парондо, кој слушаше што имаме да кажеме. Јас не кријам дека не ми се допадна што тој потпиша за селектор на Египет во периодот кога побаравме трпение. Сепак, има време, ќе разговараме… во моментов најважно е сите да останат максимално фокусирани на претстојниот фајналфор турнир во Келн“ – порачува Михајло Михајловски во разговорот за ЕКИПА.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
265
Поени од реакции
349
За сега од клубот потврдени се заминувањата на Игор Карачиќ, Рожерио Мораеш, Димитриј Кисељов, Глеб Калараш и последен во низата е одличниот српски голман Дејан Милосављев. Вардар наредната сезона ќе продолжи со Скубе, Дисингер, Криштопанс, Стоилов, Дибиров, Шишкарев, Недановски, Поповски и Горбок. Сепак постои можност за дополнителни заминувања на актуелните ракометари кои имаат одврзани раце да заминат од клубот. Најави за нови засилувања има, но се далеку поскромни од бомбастичните имиња кои ги красеа насловите во изминативе пет години.

https://24rakomet.mk/по-состанокот-со-играчите-многу-праша/

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.172
Поени од реакции
4.093
Испаѓа, ништо не е дефинирано и уште има некој статус кво.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.244
Поени од реакции
8.315
Sto i da se desi Mihajlo Mihajlovski treba da dobie orden za zaslugi. Covekot ne ima trpeno i tolerirano kako grupa milijarda pati iako nie na prviot nalet na klubceto od avtokomanda kako da mu svrtevme grb na rk Vardar i se deklariravme kako grupa koja odlucila da ide samo na fudbal. Ama vizijata i pasijata sto ovoj covek ja ima prema rakometot i konkretno prema Vardar treba da bide primer vo ucebnici za funkcioner/sopstvenik na klub.

Uste koga osvoivme zboruvav kako nisto od ova nemase da se desi ako ne postoese covekov.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.054
Поени од реакции
5.549
Ако се стабилизира финансиската ситуација тогаш желба би ми било да се влезе во еден постабилен и подолгорочен проект.

Да речеме дека ќе успееме да ги задржиме оние играчи кои не потпишале за друг клуб или барем не се појавила официјална објава за нешто такво.
Зошто да не се проба на некои позиции да се довлечкаат домашни млади играчи кои ветуваат и покажуваат потенцијал? Јас не велам да си правиме филмови ние дека Вардар утре може да биде составен од 100% домашни играчи и да остварува големи резултати. Нема таков ракометен тим на планетава. Но, апсолутно може да се дојде до резултати без да се трошат астрономски суми за трансфери и плати на ѕвезди. Убавината на ракометот е што не е ни кошарка, а уште помалку фудбал. Со паметни трансфери, со добар стручен штаб и со публика каква што Вардар ја има сметам дека може да се постигне многу.

Со сета должна почит кон лојалноста на Бутинот кон клубот низ сите овие години, но апсолутно не гледам некаква корист од тоа што го имаме во тимот. Зошто на пример да не се проба да се донесе Димитриоски од Металург? Не гледам зошто не би можел да се донесе, има само 20 години, можеби ќе кошта и помалце како играч во поглед на плата од Бутинот и покажува потенцијал за да игра на високо ниво. Исто и кај позицијата пивот. Столе + уште еден странски играч кој ќе знае да игра во два правци и како трета опција зошто да не се проба со Атанасовски од Вардар Јуниор? Убеден сум дека може да се изделка нешто од него, 19 годишен, а 206-207 сантими висок, џин! Или па можеби Лазаревски или Митиќ од Металург? Ги набројувам само како примери, има уште 10-тина фактори кои играат улога во трансфер на одредени играчи + апсолутно ништо не се знае со сигурност околу клубот, но мислам дека ми ја разбирате поентата.

И секако би сакал да видам малце по саглам разработена маркетинг стратегија на клубот. Има подобрувања во последно време на ова поле, но треба многу повеќе работа.
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.701
Поени од реакции
5.620
Највеќе ми е криво за Милосављев ако замине топ голман со потенцијал да стане и најдобар.
Плус се гледа дека му годи Вардар и подршката што ја има.
Стварно штета ако замине...

Од друга страна може да се радуваме што Вардар ќе опстане,колку толку.
До вчера беше неизвесно дали воопшто ќе постои,мислам дека нема потреба за дискусија за играчи,кој си оди кој доаѓа,во моментов е најважно клубот да застане на здрави нозе па после се друго.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
Јас колку што знам Милосављев не потпиша нигде. Имаше информации дека ќе оди во Фуксе Берлин ама ништо официјално. А, ако тргнеме по тоа дека кај нас е 1 година, плачеше на последни 3 утакмици, и тргајќи какви слики става на инстаграм и со какви зборови го опишува Скопје, ако има стабилен Вардар не верувам дека ќе си замине.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
Јас колку што знам Милосављев не потпиша нигде. Имаше информации дека ќе оди во Фуксе Берлин ама ништо официјално. А, ако тргнеме по тоа дека кај нас е 1 година, плачеше на последни 3 утакмици, и тргајќи какви слики става на инстаграм и со какви зборови го опишува Скопје, ако има стабилен Вардар не верувам дека ќе си замине.

On e garant u Vardar na sitni pari... Dojde ko anonimec, prasanje e dali zima 1-2000e mesecno... Ako ima ispisnica u dzeb tesko bi go zadrzile, vo ger bi zimal najmalku pet pati poveke.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.329
Поени од реакции
27.873
On e garant u Vardar na sitni pari... Dojde ko anonimec, prasanje e dali zima 1-2000e mesecno... Ako ima ispisnica u dzeb tesko bi go zadrzile, vo ger bi zimal najmalku pet pati poveke.
Затоа реков ако имаме стабилен клуб. Ако сме финансиски ок, не верувам дека ќе продолжи на истата плата, ваљда имаат памет нашиве, а и он. Затоа што со фуксе берлин, ќе си тапка у средина на табела...
 
Член од
28 јануари 2018
Мислења
1.701
Поени од реакции
5.620
On e garant u Vardar na sitni pari... Dojde ko anonimec, prasanje e dali zima 1-2000e mesecno... Ako ima ispisnica u dzeb tesko bi go zadrzile, vo ger bi zimal najmalku pet pati poveke.
Нема шанси да е 1000-2000 евра сигурно е барем 4,5к.
Пројде времето кога толку беа платите на ракометарите,сега обични играчи во суперлига што играат зимаат по 2-3,за странци мислам.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
Нема шанси да е 1000-2000 евра сигурно е барем 4,5к.
Пројде времето кога толку беа платите на ракометарите,сега обични играчи во суперлига што играат зимаат по 2-3,за странци мислам.
Грешиш. Постот на @kano е полн погодок :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
On e garant u Vardar na sitni pari... Dojde ko anonimec, prasanje e dali zima 1-2000e mesecno... Ako ima ispisnica u dzeb tesko bi go zadrzile, vo ger bi zimal najmalku pet pati poveke.
За жал да. Можеме да се надеваме на останување на Милосављев само на картата дека на Балканците тука им е 100 пати подобро со помалку пари отколку со повеќе во западна Европа
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.288
Поени од реакции
22.530
За жал да. Можеме да се надеваме на останување на Милосављев само на картата дека на Балканците тука им е 100 пати подобро со помалку пари отколку со повеќе во западна Европа

Toa e tocno koga ponudata e malku povisoka na zapad, eve i dupla da e... Koga nekoj mafta 4-5 pati pogolema plata tesko e da se odbie. Bi bilo super da ostane ama tesko. Nego dali nekoj znae kako e praviloto vo rakomet so platite, dali e 100% isto kako vo fudbalot posle izvesen period da se dobiva raskin automatski ili toa ne vazi za rakomet, eve RFM neli ne im dala ispisnici...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.433
Поени од реакции
68.568
Ако им доцнат две плати, тогаш може да побараат исписници, а РФМ решава за случајот. РФМ само ја одложила седницата, но ако до наредно закажување не бидат исплатени играчите, тогаш клубот по ниеден основ не може да го задежи играчот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom