Фан клуб - РК Вардар

Член од
19 август 2010
Мислења
3.529
Поени од реакции
8.000
Па добро, нормално е дека нема да биде на исто рамниште ама по мене ако добро работи менаџментов може да се скоцка добра екипа, а тоа е да се бориме за пласман у четврт финале. Искрено у ракометов јака пара (буџет) не е мерило дека одма ќе се пласираш на Ф4, а за тоа најголем доказ се ПСЖ кои секоја година се повеќе се расфрлаа со пари па одеа само подоле.Кај нас е неверојатно каква хемија се ствара во екипата, која во комбинација со навивалчите е вистински плус во однос на другите екипи. Ја пред се би сакал да го задржиме Парондо за тренер како би продолжиле да го фураме тој шпански систем на игра, и секако Периќ да работи со голманите кој по мене е вистинско злато за Вардар.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
Чим се спомнува владина помош, најверојатно има нешто во тој муабетот дека ЕЛЕМ ќе се вмеша. Или тоа или Град Скопје. Ама ЕЛЕМ има профит од некои 30 милиони евра годишно. Така што да тргнат милион-два, најверојатно не е толку проблем како со други фирми. Се спомнуваше и некој банка, која може е комерцијална. Не знам, стварно интересно да се види дали ќе може и колкав буџет ќе можат домашни ентитети да склопат. Михајло најави и он дека ќе помага финансиски, сеа колку може он да одвои и тоа е прашање.
 
Член од
8 септември 2008
Мислења
11.831
Поени од реакции
10.144
Сметајте дека ќе и се дадат пари и на Шкендија ако случајно се вмеша било која државна фирма
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.507
Поени од реакции
21.280
Чим се спомнува владина помош, најверојатно има нешто во тој муабетот дека ЕЛЕМ ќе се вмеша. Или тоа или Град Скопје. Ама ЕЛЕМ има профит од некои 30 милиони евра годишно. Така што да тргнат милион-два, најверојатно не е толку проблем како со други фирми. Се спомнуваше и некој банка, која може е комерцијална. Не знам, стварно интересно да се види дали ќе може и колкав буџет ќе можат домашни ентитети да склопат. Михајло најави и он дека ќе помага финансиски, сеа колку може он да одвои и тоа е прашање.
Со владина помош Вардар ќе биде како ППД Загреб, ништо повеќе.
Само приватен инвеститор му е мајката, тоа се виде и не треба да се размислува за владина помош...плус и не е фер према останатите екипи.
 
Член од
29 ноември 2008
Мислења
265
Поени од реакции
349
Кјелце како се финансира? Сервас списка пред сезона две, па му дадоа државни пари. За Мешков да не прајме муабет

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
Со владина помош Вардар ќе биде како ППД Загреб, ништо повеќе.
Само приватен инвеститор му е мајката, тоа се виде и не треба да се размислува за владина помош...плус и не е фер према останатите екипи.
Така е, ама јас лично неверувам дека може да се соберат пример 5 милиони евра годишно од чисто приватни фирми.

Плус, ЕЛЕМ е спонзор на Пелистер. Радовиш од општина зимаат пари.

Иако и јас сум против тоа, но реалноста е таа, во ваква држава вакви проекти без државна помош не можат да опстанат.
 
Последно уредено:
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
https://24rakomet.mk/парондо-македонија-скопје-и-навивачи/?fbclid=IwAR1zaYPoxGy_c9Q2jZx7OuFnmY-WB5TKA_dRbUn7j_CAKb5V_8-sAyZ0NYM

Тука па Парондо вика дека буџетот кој се најавува во Вардар дава можност за продлжување на високо ниво.
Сите го пренесуваат истото интервју од депортиво.
https://www.mundodeportivo.com/balonmano/20190515/462255039940/el-vardar-un-rival-azulgrana-en-descomposicion.html

Јас кога го читав со chrome translate - вика - буџетот за кои се збори не дава можност да се продолжи на високо ниво. Може преводот е грешен, треба некој што знае шпански да го види.
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
598
Поени од реакции
614
Сите го пренесуваат истото интервју од депортиво.
https://www.mundodeportivo.com/balonmano/20190515/462255039940/el-vardar-un-rival-azulgrana-en-descomposicion.html

Јас кога го читав со chrome translate - вика - буџетот за кои се збори не дава можност да се продолжи на високо ниво. Може преводот е грешен, треба некој што знае шпански да го види.
па ако се стварно 3мил евра годишен буџет,секако дека неможе да продолжи на високо ниво.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.529
Поени од реакции
8.000
Да да го видов оригиналниот текст, дефинитивно вика дека тој буџет нема да биде доволен да се продолжи на истото ниво.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
Сеа, пред недела пропаѓавме, сеа 3 милиони буџет не е нешто, али ок е. За споредба, Кил има 9.5, Сегед има 8, Монпелје 7.5, РНЛ 6.5, Берлин 6. Оние СКА Минск имаа 3.5. Најверојатно и Мешков Брест има тука нешто.

Така што, најверојатно со таков буџет ќе се испадне од европскиот врв. Али ќе бидеме во топ 16 со шанси за топ 8. Повеќе најверојатно нема шанси. Иако ние имаме наш спортски комплекс, што најверојатно намалува нешто трошоци, плус ова е Македонија, помали плати за обични вработени и слично. Сеа нели некои ваучери за ослободување од данок за спорт. Нешто малку, најверојатно се компензира за 3 милиони да се повеќе од 3 милиони. Ако стварно се толку.

Сепак, треба да се види што ќе се случи.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.170
Поени од реакции
4.087
Да бе, дека до сега РК 9мил вложуваше па сега 3 се малку. За ракомет и три се многу за тоа колку пари може да се вратат, затоа е тешко да се најде спонзор.
Не се малку, ама не се доволно за врв. Металруг со милион и нешто беше во топ 8. Ама тоа беше друга ситуација.

Според акционерското друштво, мислам дека пишуваше дека 8 милиони евра има трошоци. Ама мислам дека тоа беа и за женскиот и машкиот тим. Така ете да кажеме, дека 5-6 иделе само за машкиот. Ако тие цифри се вистинити. Без пари под маса, без перење и слично. Никој не може да знае која е вистината, само шпекулираме, за занимација :)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
3.529
Поени од реакции
8.000
Абе нишо не е мерило. Некад може да ти се погоди, ете на почетокот на Самс ерата бевме на чекор до пласман на Ф4( дуелите со Фленсбург) , плус тогаш шо ракометари имавме у споредба со денешниот состав. Малумбрес, Терза и компанија:). Така да најважно е да се одржи некое ниво, да играме во Лига на шампиони. Бар јас зборам у мое име, ја не сум инстант навивач па ако Вардар не е во врвот да се бори за Ф4 да не навивам за нив. Најважно е да продолжиме, да не ни се деси колапс као женскиот состав, а тоа како иде нема да се деси фала богу.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom