Фан клуб: МЗТ Скопје

Член од
23 август 2010
Мислења
38.159
Поени од реакции
107.595
Кога ќе се дрзне некој да зборува дали е до играчите или тренерот ставете си во глава дека тренерот е 50% од екипата. Не велам дека во секој можен случај тренерот е крив, но во најголемиот дел тренерот е крив. Во случајов на МЗТ само Ацо и никој друг.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
6.709
Ако забележите од претходните дуели,играта на МЗТ беше буквално прочитана од сите тренери. Мијаиловиќ го затвораат,ќе ја фати топката со 2 раце,нема шо да праве со неа и има по 7 грешки на утакмица.Каков плејмејкер е? Играта со Тодоров беше...едноврсна,само тоа па тоа и очигледно беше.Го научија Мијаиловиќ дека игра слабо кога го удвојуваат. Кога требаше плеј да се земе,наместо Чапин го земаа Бакиќ,а истиот тој Чапин со 3 тренинзи у сала(потпиша у среда,утакмицата беше у сабота) го растури МЗТ. Така изгубија со Будуќност,така изгубија со Раднички.Беа прочитани. Додека пак со Сплит видете само статистика колку пенали и тројки се промашени,што е кривица на играчите. Неможе од 4 слободни само 1 да се погоди,сепак се платени па и преплатени за да промашуваат по 15 слободни на утакмица :) Сеа ви следи пеколен распоред,ама топка е,се врти...
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Треба бакич одма да биде исфрлен,а Огнен и Марковски да им се даде повеќе минутажа.

На Николич и Игор уште 3 натпревари да им се даде шанса ако ништо не покажат да им се покаже врата.

Истото важи и за Гечевски.Ми се смачи веќе да го гледам на терен.Или се кара со некој ,или е повреден или не прави ништо. Вуичич го помина едно 4-5 пати на ист начин,додека да се врати од напад во одбрана или да стигне од одбрана во напад 5-6 секунди му требаат.За парите он што ги зима може да се донесе квалитетен бек а Николовски/Чековски и Николич/Далман се сосема доволни за под кош.Ти можеш да го имаш и Дивац во најдобри години на центар ако он не може да прими поблиску топка од скоро на шут за 3 нема да може да направи ништо.Далман има 100% реализиција за 2 поени а има играно по само 8 минути во просек на натпревар од кој најголем дел од минутажата 16 минути му е против Будуќност чист изгубен натпревар.

Ако Игор,Николич и Гечо не сменат ништо во тоа што го покажуваат треба да им се даде отказ и да се заменат со еден поскап плеј и двајца младинци едниот плеј другиот класична 5ка.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
^ И шо, целиот тим ќе го избркаат одеднаш а?

Мислам дека премногу сте им се „ставиле“ на странциве, исто ко што беше со Тодоров, претерано критикување кон нив. Нашиве да не се поарни!? Дамјан, Кире !? Што прикажаа они па да не добијат критики ко странците? Ајде Станко и Грне толку им се можностите, Гече е стар, но овие двајца „суперталенти“ од 25 години? :)

Јебига сеа, не може МЗТ да осви од прва сезона Јадранска. Не дека Јадранскава е многу квалитетна, огромен пад у квалитетот има од пред 3-4 години и тоа треба да се искористи од МЗТ, но со овој моментален ростер тешко. Сепак, не треба тукутака да се бркаат играчите у сред сезона...
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
^ И шо, целиот тим ќе го избркаат одеднаш а?

Мислам дека премногу сте им се „ставиле“ на странциве, исто ко што беше со Тодоров, претерано критикување кон нив. Нашиве да не се поарни!? Дамјан, Кире !? Што прикажаа они па да не добијат критики ко странците? Ајде Станко и Грне толку им се можностите, Гече е стар, но овие двајца „суперталенти“ од 25 години? :)

Јебига сеа, не може МЗТ да осви од прва сезона Јадранска. Не дека Јадранскава е многу квалитетна, огромен пад у квалитетот има од пред 3-4 години и тоа треба да се искористи од МЗТ, но со овој моментален ростер тешко. Сепак, не треба тукутака да се бркаат играчите у сред сезона...
Кире го става кога натпреварот е изгубен и одма прва акција му ставаше да шутира 3 ка .Па чистрокрвни шутери не се играат така а не па Кире.А и незнам од кога играчи со 2.10 се поставуваат на линија за 3 освен ако цел тим не ти е со просек над 2,05

Не се сите странци за бркање,на Дејвис и Далман треба и да им се продолжи договор ако сакаат ,а Николич има доста потенцијал али треба веќе да влегува во ритам не може цела сезона да го чекаме кога ќе му тргне на него.

Бакич,Игор и Гечевски сите заслужуваат директна клоца.Не може бе да си плеј и да не знаеш да положиш топка со двочеркор.Тргаат накај рекет и застануваат пред кош и ја фаќаат топката со две раце.Па нормален тренер на таков потег додека се враќа во одбрана би му влегол и би го дигнал на клоци до соблекувална.



.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.159
Поени од реакции
107.595
^ И шо, целиот тим ќе го избркаат одеднаш а?

Мислам дека премногу сте им се „ставиле“ на странциве, исто ко што беше со Тодоров, претерано критикување кон нив. Нашиве да не се поарни!? Дамјан, Кире !? Што прикажаа они па да не добијат критики ко странците? Ајде Станко и Грне толку им се можностите, Гече е стар, но овие двајца „суперталенти“ од 25 години? :)

Јебига сеа, не може МЗТ да осви од прва сезона Јадранска. Не дека Јадранскава е многу квалитетна, огромен пад у квалитетот има од пред 3-4 години и тоа треба да се искористи од МЗТ, но со овој моментален ростер тешко. Сепак, не треба тукутака да се бркаат играчите у сред сезона...
Точно. Дејвис и Далман супер се покажуваат, само Бакич е тотална утка според мене. Николич исто како Бакич, труп невиден, а Игор едноставно има пад во формата, ќе видите дека ќе се подобри во најбрз можен рок. Попрво би искоментирал за слабата игра и летаргичноста на Дамјан отколку да коментирам за странците во тимот, поточно за Дејвис, Игор и Ноа.

Кире го става кога натпреварот е изгубен и одма прва акција му ставаше да шутира 3 ка .Па чистрокрвни шутери не се играат така а не па Кире.А и незнам од кога играчи со 2.10 се поставуваат на линија за 3 освен ако цел тим не ти е со просек над 2,05

Не се сите странци за бркање Дејвис и Ноа се за чување,и Николич има доста потенцијал али треба веќе да влегува во ритам не може цела сезона да биде чекан.

Бакич,Игор и Гечевски сите заслужуваат директна клоца.
Кире е таков играч, јас го знам уште од помал, од 3та година средно таков си беше. Он сака да си пуца, сака да го имитира Гарнет. Не дека е лош играч само ти кажувам дека не го ставал Кире да пуца тројки туку дека Кире е таков чоек, си сака да си шутне. Еве и лани ако го примети во Фени си шутираше како од шала, имаше слобода и го правеше тоа.
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Точно. Дејвис и Далман супер се покажуваат, само Бакич е тотална утка според мене. Николич исто како Бакич, труп невиден, а Игор едноставно има пад во формата, ќе видите дека ќе се подобри во најбрз можен рок. Попрво би искоментирал за слабата игра и летаргичноста на Дамјан отколку да коментирам за странците во тимот, поточно за Дејвис, Игор и Ноа.


Кире е таков играч, јас го знам уште од помал, од 3та година средно таков си беше. Он сака да си пуца, сака да го имитира Гарнет. Не дека е лош играч само ти кажувам дека не го ставал Кире да пуца тројки туку дека Кире е таков чоек, си сака да си шутне. Еве и лани ако го примети во Фени си шутираше како од шала, имаше слобода и го правеше тоа.
Знам дека сака да си шутира али на последната со Сплит кога на крај го внесе и шутна 2 пати 3 во ред и промаши он му рече на тајм аут да го направи истото.Ај кажи ми кој тренер става играч и во прва акција му вика пукај 3ка.

За Николич не се сложувам.Физички е многу спремен се што му треба е да прекине да се понаша како девочје да се изнервира и да иде со цела сила на кош а не да бега од истиот.Али сепак и на него му треба некој да го храни под кош не може да очекуваш Српски центар ( кој генерално скоро сите највеќе ги учат на играње со грб и блиску до кош да прима топка кај слободна и да направи нешто).Кире,Чековски,Николич и Далман треба да ги бутнат во една сала и да го фрлат едно недела дена кључот додека не се научат меѓу себе некој работи. Кире да го научи Николич малце да знае да потшутне.Чековски сите тројца да ги научи како се игра одбрана,Николич да го научи Кире под кош игра а Далман како да се борат под противнички кош.Сите луѓе под кош ни имаат некоја мана.


Игор пак воопшто не ми се свиѓа.Човекот не знае да нападне кош.Каков плеј е тоа ако нема по 2 најмалце положувања на натпревар.Ај разбирам против Будуќност и Раднички плејовите напаѓаа уште на наша половина и со тоа нормално дека ќе има доста изгубени топки.Али децана на Сплит го чекаа на нивна половина ,овој земал се разодел на сите страни како да е на корзо.




.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.159
Поени од реакции
107.595
Знам дека сака да си шутира али на последната со Сплит кога на крај го внесе и шутна 2 пати 3 во ред и промаши он му рече на тајм аут да го направи истото.Ај кажи ми кој тренер става играч и во прва акција му вика пукај 3ка.

За Николич не се сложувам.Физички е многу спремен се што му треба е да прекине да се понаша како девочје да се изнервира и да иде со цела сила на кош а не да бега од истиот.Али сепак и на него му треба некој да го храни под кош не може да очекуваш Српски центар ( кој генерално скоро сите највеќе ги учат на играње со грб и блиску до кош да прима топка кај слободна и да направи нешто).Кире,Чековски,Николич и Далман треба да ги бутнат во една сала и да го фрлат едно недела дена кључот додека не се научат меѓу себе некој работи. Кире да го научи Николич малце да знае да потшутне.Чековски сите тројца да ги научи како се игра одбрана,Николич да го научи Кире под кош игра а Далман како да се борат под противнички кош.Сите луѓе под кош ни имаат некоја мана.




.

.
Едно е да имаш сила и физички да си спремен а друго е да не знаеш да играш кошарка. Николич до сеа се покажува како тежок труп, тенџере право, увек рипа пред време од што е запален и увек наседнува на финта шут. Дај боже да се подобри и да ме демантира ама чисто се сомневам.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Кире го става кога натпреварот е изгубен и одма прва акција му ставаше да шутира 3 ка .Па чистрокрвни шутери не се играат така а не па Кире.А и незнам од кога играчи со 2.10 се поставуваат на линија за 3 освен ако цел тим не ти е со просек над 2,05

.
Искрено, кај Кире никогаш не го видов тоа што го прави толку посебен и што толку го фалат, дури и кога играше на неговата позиција. Само просечен играч според мене, го пишав тоа и во муабетите за репрезентацијата.

Што знам, по мене Бакич не е толку слаб индивидуалец колку што грешно играше од тактичка страна и форсираше шутови од немајкаде. Николич е труп по мене, а добваше многу минутажа повеќе од Далман. Игор е некаде на средина меѓу овие двајца, мислам дека е малку преценет и не е нешто поарен од Огнен.

Сепак, кој и да е не можеш да го шутнеш само после 3 утакмици. Казна е да го оставиш на клупа 2-3 натпревари потоа но не веднаш да го исфрлиш од тимот заради слаби игри. Недисциплина (доколку имало такво нешто) е веќе друг муабет. Еве Словенецов има солидно тренерско педигре зад себе, ете ја водел и репрезентацијата, треба да му се даде време и да се има сенс од управата.
 

Cuore |nter

inter4life
Член од
14 јануари 2010
Мислења
504
Поени од реакции
140
Знае некој од колку е вечер тренингот, каде е и дали е отворен?
Ме интересира како ќе го прифатат словенецов...
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Искрено, кај Кире никогаш не го видов тоа што го прави толку посебен и што толку го фалат, дури и кога играше на неговата позиција. Само просечен играч според мене, го пишав тоа и во муабетите за репрезентацијата.

Што знам, по мене Бакич не е толку слаб индивидуалец колку што грешно играше од тактичка страна и форсираше шутови од немајкаде. Николич е труп по мене, а добваше многу минутажа повеќе од Далман. Игор е некаде на средина меѓу овие двајца, мислам дека е малку преценет и не е нешто поарен од Огнен.

Сепак, кој и да е не можеш да го шутнеш само после 3 утакмици. Казна е да го оставиш на клупа 2-3 натпревари потоа но не веднаш да го исфрлиш од тимот заради слаби игри. Недисциплина (доколку имало такво нешто) е веќе друг муабет. Еве Словенецов има солидно тренерско педигре зад себе, ете ја водел и репрезентацијата, треба да му се даде време и да се има сенс од управата.


Проблемот е што Бакич и Игор се странски "појачања" а не се ништо подобри од домашниве плејови.Кога носиш појачување посебно од странство за мене е логично да биде истото подобро од што било што можеш да го земеш дома.Ови они што го прават двајцата Соколов и Мираковски мислам дека би можеле да го прават без никаков проблем.


И еве ја најголемата срамота http://ekipa.mk/News.aspx?newsId=12265

Губиме од вакви боси тимови каде 70% играчите се физички комплетно инфериорни наспрема нашиве и чекаат роденден за да можат да купат легално алкохол.

Додека нашиве младинци ( ги имам гледано 2 пати кога идам да купам карти ) не знам како ни да ги искоментирам,изгледаат како неухранети.Овие од Милениум Струмица бради пуштиле,набилдани тој што им играше центар и тетоважа мислам ставил.Нашиве се пуштаат на загревање на положувања и од десеторица,четворица утињаат.Физички комплетно инфериорни како од логор да ги извадиле.

Нешто смрди во државата Данска станува приказнава.Да се надеваме дека новиов тренер има уште желба за докажување и работа дека дали го бива мислам не е баш дискутабилно кога ја тренирал Словенија кога беа во својот врв,па и Полска кога се играше кај нив дома.Словенциве пишуваа дека највеќе работел со млади играчи и одбрана.



.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
лол, која провојација сеа бре? Па не ли е Македонија поранешна покранија во СФРЈ !? Или ова го форсирате само заради вашата лична преписка преку твитер или шо ти знам со тој српскиот новинар !?

Инаку мислам дека ќе тепа утре МЗТ. Нов тренер, нов „почеток“, ЦЗ се во лоша форма, прилично сум уверен дека ќе победите.

Но, тука треба да се биде претпазлив и при евентуална победа да не се повтори грешката, т.е. да не се летне у облаци по победата. :)
 
Член од
25 ноември 2008
Мислења
1.026
Поени од реакции
682
лол, која провојација сеа бре? Па не ли е Македонија поранешна покранија во СФРЈ !? Или ова го форсирате само заради вашата лична преписка преку твитер или шо ти знам со тој српскиот новинар !?

Инаку мислам дека ќе тепа утре МЗТ. Нов тренер, нов „почеток“, ЦЗ се во лоша форма, прилично сум уверен дека ќе победите.

Но, тука треба да се биде претпазлив и при евентуална победа да не се повтори грешката, т.е. да не се летне у облаци по победата. :)
6 Републики имаше во Југославија (Македонија,Србија,БиХ,Хрватска,Словенија,Црна Гора)
и 2 покраини (Косово и Војводина)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom