Фан клуб: Куманово

  • Креатор на темата Кумани Куманово
  • Време на започнување
Член од
6 март 2008
Мислења
1.645
Поени од реакции
424
Ќе се рва Боки Харден немај гајле :D сс ниску петорку и добру ротацију можемо до победу


Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
203
Поени од реакции
176
Дај ми линк чисто да гу погледну статистику интересирав ме некои работе, а неможу да гу најду

Според мене Вукашин Вуле Мандиќ најдобар поединац на утакницу, добри асистенцие, украдене топке, важни кошеви и не превише трошење на топке, можда овој му беше најдобро рационално одиграна утакница у Куманово.

Боки Дивљак Трајковски одигра добро, ама голем потрошувач е и највише што не ми се свиѓа куде њега е тој што треба малце повише да обрати пажњу дека кд ќе му појдев двоица да удвојуев едн наш играч увек, ама бш увек се сам и без проблем може и МОРА да се проигра, свак тренер сс њега си е имаја и ќе си има проблеми.

Други у тим сасвим солидни, освен Курчо кој изгледа ми изгубен у простор можда не знам зашто, у онија утакнице барем нешто пробуеше да одигра одбрану, а на овуј утакницу едно да не претерам 20-25 поена ни дадесва преко њега, а посебно беше ми интересно оној куцање на американца нешто остана позади њега едно 2-3 метра и како теле гледа :D

Eдн штраф на одбрану кд не функционира едноставо цела екипа се распадне, данска Курчо не се ни трудеше у одбрану и туј се примисва много поени, ако искочеше некој од рекет или од страну да покрие улаз тој његово останување на 4-5 метра увек следуеше или вадење надвор топка или асистенција под кош што у 80% случаи беше поен.

Од Мишановиќа ја овој и га очекуеше, некој поен, некој скок, една блокада и 2-3 пут затвори солидну у рекет :) Али факт е дека нема муда да појде агресивно, ама едноставно тој неможе да му се смени :)

Статистика гу имаше пред да искочи резултат на www.basketball.org.mk али сг само за нашу утакмицу гу нема статистика, ваљда ке оправив до јутре и ке може да се види.


Добивамо ги сви до крај и надамо се да не бидев пичке мзт мада од њима све се очекуе, само сс второ место и предност домашан терен може да направимо нешто, не дека карпош ке имав голему предност у борис него у куманово и кд си судија треба да имаш малко повише муда да (не) свирнеш што треба за нас. Следеќу сезону ако останев марче и сви освен мандиќа, сс његови паре да земев некога центра од ранк на кнежевиќа, не мора повише, може да биде добро. Е сг куде нас планирање 4-5 месеца унапред е како у нормални лиге планирање 10 године унапред такој да..
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
http://www.fibalivestats.com/u/MSL/170738/

Еве статистика од утакмицу кој тражи...

Не размислисмо што ке се деси ако сви 3 екипе имав исто победе и порази т'г круг се прави, ама што се рачуна у овој наше првенство никад не се знае, дали кош разлика или меѓусебан дуел...

Ми имамо 3-1 сс Соколи и 2-2 сс фени значи +2 у дуели, а кош разлика +14 с'с Соколи и -1 сс Фени значи + 13 за нас.

Соколи имав 1-3 сс нас у дуели и 1-2 с'г за с'г сс Фени значи или ке имав +-0 или -1, кош разлика е +9 моментално у корист на Соколи с'с Фени и -14 што имав сс нас значи моментално -5 кош разлику имав Соколи

Фени има 2-2 с'с нас и 1-2 сг за сг сс Гаврани, значи они ке имав или -2 или +-0, губив 9 од Соколи на кошеви и +1 с'с нас значи моментално -8.

У укрстување ми смо дефинитивно 2ри ама која е веројатност да завршив сви 3 екипе сс исти број поени. :D
 
Последно уредено:

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.109
Поени од реакции
4.964
Значи за нас боље Соколи да га тепав Фени?

Иначе тј Снер црнац њин колко е само катастрофа страшно
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
1.131
Поени од реакции
489
Наше е само да ги добиемо свите до крај. Ако иде по накоју логику, ако ги тепамо свите до крај друго место е наше...[DOUBLEPOST=1460021375][/DOUBLEPOST]http://ekipa.mk/borbata-za-polni-tribini-prodolzhuva/
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2008
Мислења
1.167
Поени од реакции
375
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
http://ekipa.mk/rabotnichki-ke-go-bara-mestoto-koe-mu-pripaga-na-kosharkarskoto-nebo/

Овија ќе ни га крадев цел ростер, Војка Дебељак се бореше за 5 странци и у овој момент Куманово искочи најмакедонски тим у лигу :D Сга овија ќе сакав да ги земев овија наши играчи :)
Не верују дека ќе ги соберев сви играчи, ќе има интересна off season овуј годину посебно за нас.

Sent from my HTC Desire 610 using Tapatalk
 
Член од
6 март 2008
Мислења
1.645
Поени од реакции
424
Ќе видимо, ја кажа дека не би било чудно да ни соберев играчи ако имав буџет. Надам се дека наша управа ќе направи све да ги задржи туја

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.109
Поени од реакции
4.964
Мора да се проба да се задржив Курчо, Марко, Боки, Караколев и некои центри много подобри од што ги имамо сга и да најдемо некога доброга црњу за плеј.
За Караџу не знам искрено што да мислу дечко игра по целу утакмицу некад много добро некад гу па тупи
 
Член од
6 март 2008
Мислења
1.645
Поени од реакции
424
Ма нема што да се пробуе, МОРА да се задржив тија четворица за да можемо да градимо тим около њима, иначе ќе летнев лсно. Мислу дека би останале тија наведени играчи у Куманово сс Србиновскога како трењер и нормално за добри плате, а колко управа ќе запне ќе видимо.

Сга кд веќ изградисмо некоју репутацију како тим кој циља високо, не смеемо да си дозволимо да градимо нови тимови сваку сезону како до пред 2 године. Основа мора да остане - остана лани, верују дека и сга ќе биде такој.
 
Член од
1 јуни 2008
Мислења
1.167
Поени од реакции
375
Има ли некој у овј тим сс договор и за следеќу сезону? (освен тренер)

У Куманово црнци ретко просперирав, плус ако Србиновски остане (а има договор) најверојатно нема да се реши за црнци него за некои срби како што беше случај у претходне године куде и да беше тренер немаше ни едн амер у екипу :)
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.138
Поени од реакции
5.259
Има ли некој у овј тим сс договор и за следеќу сезону? (освен тренер)

У Куманово црнци ретко просперирав, плус ако Србиновски остане (а има договор) најверојатно нема да се реши за црнци него за некои срби како што беше случај у претходне године куде и да беше тренер немаше ни едн амер у екипу :)
Абе реално од нигери много среќа нема они да су добри ке су останале тамо или негде у Европу ке се снајдев куде нас доваѓав тапа играчи претежно сс искључак на онога 4ку мислу играше у МЗТ пред неколко године и Харис што мрда од мртву точку мање више ресто не е никој ништо посебан плус бариера на разбирање у тим и губење време за дообјаснување што сака да се каже, менталитет и све остало тешко е да ги уклопиш у наш систем различна култура смо различан начин на размислување, они кд дојдев треба ги пола година да се приспособив и тмн се приспособив идев си дома за нову годину и некои не се ни вратив :D
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
1.131
Поени од реакции
489
Курчо, Симоновски, Трајковски, Јаневски (колко и да звучи безвезе како резерва е одличан), плус 3 јаки појачања (едн јак плеј, една јака тројка и едн добар центар) и прошетка кроз лигу има да биде, само што чисто сумњам дека било кој од наведени (освен Јаневскога ќе остане)...
 
Член од
1 јуни 2008
Мислења
1.167
Поени од реакции
375
Големи су шансе барем по некои муабети што слушна да се врати Костоски у Скопје, па било да е тој и Карпош Соколи, а исто важи и за Симоновски док ситуација сс Бокита е кој највише плати :)
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
203
Поени од реакции
176
Пошто управа ни е политичка, ја мислу дека Куманово и Работнички имав шансе некакви да направив тим само ако гу преземев централну власт, а пошто по све изгледа тој нема да се деси још некое време, и пошто нема приватњаци што можев да га земев клуб како што беше случај сс Фени и пред тој Струмицу, само се молу да опстанемо како кошаркарски клуб и колко-толко да се боримо за некое финале било у куп или у лигу. Ако се земе у предвид колко е килаво све тој, и како дозволуев играчи да си отидев кој кд им текне, без никакву отштету сс коју би могале да доведев некога другога (или ипак има отштета а ми не га знаемо тој пошто си перев паре преко клуб пошто немав од куде), Бог нека ни е на помош, добро е и овој што га имамо.
По малко бивамо сви уморни од тој свако лето да се збори кога ке га фати курцобол и ке си отиде у скопје у некој клуб, или по кожув/фени што решисва да правив озбиљни тимови, а тој е очигледно наша реалност, па после искочи младен и збори како тј играч бија овакв или онакв, публика и пред све Кумани( од кои сам и ја дел) се електризирав и после доваѓа до ситуацију како за Уроша или за Ракочевиќа што не можемо ни да га испцуемо пошто човека кур га боли отиде си на страну. Битно мандиќ остануе да прави раздор у екипу и чак и онија малко шансе што ги имамо да направимо нешто да се израдуе град конечно, он ги упропасти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom