Фан Клуб : Фени Индустри

Член од
16 јануари 2008
Мислења
631
Поени од реакции
0
Фени И. ќе го издржи падот на никелот


Автор: Игор Крстевски
Цената на никелот на светските берзи драстично паѓа, а ако тој тренд продолжи, иднината на фабриката ФЕНИ, главниот спонзор на актуелниот кошаркарски шампион на Македонија Фени индустри, ќе биде доведена под прашалник, вели директорот Михајло Михајловски. Сепак, без разлика на проблемите со кои се соочува нивниот главен финансиер, од управата на кавадаречкиот првак велат дека нема причина за загриженост бидејќи нема апсолутно никакви шанси кризата на берзата на никелот да се одрази врз опстанокот, а со тоа ниту врз играта на кошаркарите на Фени индустри.
- Можеби ситуацијата со комбинатот е лоша во моментот, но далеку од тоа дека е целосно црна. Најважно е што функционирањето на Фени индустри воопшто не е загрозено поради драстичниот пад на никелот. Целта на сопствениците на фабриката ФЕНИ е преку формирање квалитетен кошаркарски колектив да ѝ вратат на кавадаречката заедница и ништо нема да нè спречи да го сториме тоа. Буџетот на клубот е веќе обезбеден, бидејќи сопствениците на фирмата во него вложуваат сопствени пари, што значи дека нема причина да се прави некоја посебна драма околу нашиот клуб. Спортскиот успех е единствената работа за која во моментов размислуваме - вели Амир Абед, првиот човек на македонскиот кошаркарски шампион.
Фени И. со пораз го почна новото првенство откако во саботата во Скопје по голема борба, релативно несреќно, загуби од големиот ривал Фершпед Работнички. Кавадарчани, сепак, веќе заборавија на поразот од „шпедитерите“ бидејќи со мислите се веќе насочени кон утрешниот меч од 2. коло од Балканската интернационална кошаркарска лига (БИБЛ) против романски ЦСУ Брашов на домашен терен.
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
Мафијо по се изгледа уште утре Лозари се враќат на трибина:vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
8 октомври 2008
Мислења
33
Поени од реакции
0
ti brate atanase nemas pojma od kosarka, ama aj neka bide taka kako sto ti ke kazis. Cemata da ne saka be mrco da igrae po 40 minuti, a ti posle tuka prikaski da kazuvas. I druga rabota da ne bese tia Cemata Kavadarci ke sonuvase za klub i dve tituli. E sega ti ako imas licno nesto protiv nego toa ti e druga rabota.
 
Член од
2 март 2008
Мислења
3.803
Поени од реакции
66
ti brate atanase nemas pojma od kosarka, ama aj neka bide taka kako sto ti ke kazis. Cemata da ne saka be mrco da igrae po 40 minuti, a ti posle tuka prikaski da kazuvas. I druga rabota da ne bese tia Cemata Kavadarci ke sonuvase za klub i dve tituli. E sega ti ako imas licno nesto protiv nego toa ti e druga rabota.

Zs?On e sponzor?k.K feni e aktiven od 2005 godina koga spomenatiot bil clen na K.K Vardar Osiguruvanje.I istata godina koga bese povikan da igra za Feni negoviot odgovor bil "koga ke napravite konkurenten tim togas ke se vratam".I da se razberime kako moze ja da go mrazam nego:nenene:.Naprotiv go cenam mnogu no fakt e deka lani i ovaa godina nemoze vo isto tempo da gi igrae site 40 min.Zborot mi bese deka treba da ima zamena i da igrae po 30 min rasporedeno i ke vidis deka ke ima podobar efekt i on i timot.A ne vo poslednite momenti edvaj dise ne kosarka da igrae.
Ti teknuva lani koga izgubivme od sr za 3:3.Vodevme 19 razlika a Bogoev ne mu dadi da se izdise i Donald Kol ja iznesuvase topkata.10 akcii po red istoto.I ne stignaa.Tasovski koga mu ja zema topkata vo posledniot napad za pobeda so go imavme+vo nemok napravi tehnicka.Narednata vo Strumica istoto.Realno e da se kaze deka imame premnogu sreka oti pak on nemozese da ja iznese topkata.Popovik imase 5 licni a Talik se povredi...
p.s
Boldiranoto vo mojot post ja kazuva sustinata na posot
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Мафијо по се изгледа уште утре Лозари се враќат на трибина:vozbud::vozbud::vozbud:
Фала Богу :) Ќе бидите топло пречекани и подржани од Запад :pipi:

А за Лоренс, и не сум баш изненаден за шут-картата што ја доби, се виде дека не може да се вклопи во концепцијата на тимот, човекот има талент за кошарка кај нас не се игра така, играме тимски, пред се поради недостатокот на индивидуален квалитет (секоја чест на исклучоците), едноставно не е за тука човекот, simple as. Сеа само може да жалиме за Талик Браун, измислен беше за тука, агилен играч, со осет за асистенции ама со аматерски шут, ама па не ни му требаше многу, и онака кај нас кој стигне шутира за 3, ај белки ќе донесат некој квалитетен србин.

И не се чудите Чемата шо играе толку, може ќе речиме за него се губе на моменти ама знае како да игра во нашата лига, доста интелегентен играч е, да не зборувам за довербата што ја ужива кај Емил, само треба резервен плеј, не може он да издрже 38-40 минути по натпревар, тоа се гледа во во тесни натпревари кога се крше резултатот, оп ќе го удвојат Чемата и нема сила да претне, мора втор плеј да се земе.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.659
Поени од реакции
2.867
haha ke ima smeenje cim se vrakaat bar ke bide intersno da se smeeme so niv haaah gi podrzuvam da se vratat poz
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.659
Поени од реакции
2.867
hahaha ako nema sestra majka ti seedno ili se kavadarecko ke ti ebam si znaat kavadarcanki ubavo hahaha a dali mi e secen ic kur da ne te boli zs u skopje vi se ebat sestrite fakt e toa poz
 

Феномен

Џомба
Член од
21 август 2008
Мислења
4.837
Поени од реакции
111
hahaha ako nema sestra majka ti seedno ili se kavadarecko ke ti ebam si znaat kavadarcanki ubavo hahaha a dali mi e secen ic kur da ne te boli zs u skopje vi se ebat sestrite fakt e toa poz
Баце курот ти е мал и не се глупирај повеќе:pos2::pos2::pos2::pos2:
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.659
Поени од реакции
2.867
uzivaj bitno vi ebam se zensko u kavadarci hahaa a ti vikaj deka mi e mal hahaha
P.S. VO SKOPJE VI SE EBAT SESTRITE
 

Kajgana Shop

На врв Bottom