Фан Клуб: Пелистер

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.900
Поени од реакции
7.309
ај да видиме конечно дали има некој заинтересиран инвеститор или нов арамија...

ако имаме потенцијален инвеститор најдобро е деновиве да му се дадат одврзани раце во клубот заради најавениот одлив на нашите најдобри поединци
Јас сум сигурен дека ќе има заинетресирани да вложат во овај тим кој со две три квалитетни појачувања ќе избори излез во европа со малку пари не мора да се тие словенците има потенцијал овај сегашен тим ако не го растурат во кавгите
Ова другото ме плаши мене да не ги избркаат потецијалните спонзори уште не влезени да му бараат односно маваат рекет и тешко дека и кој да дојди ќе му се дадат одварзани раце сега сите ќе го видат моментот да искористат од оваа одлука на ффм па така да се надеваме на најдобро за игарчите оти сега цела работа ќе биди во навивачите и нема кој да биде крив ни круме ни миленковски ниту пак китанот можеби малку проблеми ќе прави уште горан тасковски остана на неговото место на чело од офс битола но сепак нема да има некое големо влојание според мене па ќе видиме би требало сигурно да биди подобро од колку што беше :smir:
 
I

InF3cTeD

Гостин
Добро е..конечно "добри" вести ама останува на времето на покаже колку се вистинити овие пишувања и намерите на Круме...ако е точно тоа напишаното треба да очекуваме силен Пелистер и секако продолжување на одличните резултати од оваа полусезона...:vozbud:
 

110%ЗеленоБел

Слобода за навивачите!
Член од
26 декември 2009
Мислења
638
Поени од реакции
32
Па мислам дека редно беше да слушниме вакви добри вести.Да се надеваме дека и ова не е една од многуте лаги на Круме.Мислам дека сега треба да очекуваме подобар, посилен Пелистер.Многу посакувам повторно да биди исполнет стадионот на скоро секоја утакмица како пред некоја сезона кога завршивме 3то место.Многу, премногу ќе ни фалат бодовите од Милано, не требаше да се случи таква глупост и да се загубат тие очекувани бодови.Одиме понатаму очекуваме добри резултати, исполнети срца и полн стадион. :salut:

ПЕЛИСТЕР Е ИМЕ НАШЕ, ПЕЛИСТЕР Е ЖИВОТ НАШ !
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
не знам кој договорил вакви подготовки и средби со екипи од европски рамки,ама мене не ми мириса на арно... очигледно е дека бараме пазар за талентираниот состав на пелистер а не негова надградба....фрлија канџи и овие орли :(
 

110%ЗеленоБел

Слобода за навивачите!
Член од
26 декември 2009
Мислења
638
Поени од реакции
32
не знам кој договорил вакви подготовки и средби со екипи од европски рамки,ама мене не ми мириса на арно... очигледно е дека бараме пазар за талентираниот состав на пелистер а не негова надградба....фрлија канџи и овие орли :(
Taka na 9 januari Pelister ke igra so NEC Nijmegen, na 13 januari so holandskiot prvak AZ Alkmar, na 16 januari so dvokratniot ruski sampion Rubin Kazan i na 18 januari so Bazel, koj e aktuelen svajcarski vice-prvak.

Арно викаш.Ќе видиме, времето ќе покажи.Сепак да се надеваме на подобро.:smir:
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.900
Поени од реакции
7.309
не знам кој договорил вакви подготовки и средби со екипи од европски рамки,ама мене не ми мириса на арно... очигледно е дека бараме пазар за талентираниот состав на пелистер а не негова надградба....фрлија канџи и овие орли :(


Presvrt vo Pelister













Dve nedeli po zavrsuvanjeto na esenskata polusezona i desetina dena po ostavkata na Naum Ljamcevski, Pelister gleda svetlo na krajot na tunelot. Pretsedatelot Krume Volnarov pronajde resenie za klupskata idnina i rezultatite ke bidat vidlivi veke idnita nedela. Od v nedela pelisterci povtorno ke bidat vo trenazen proces 14 dena po poslednata sredba so Sileks. Na prva prozivka so isklucok na srpskite internacionalci ke odgovorat skoro site fudbaleri. Bradonjic i Mirovic ke se priklucat na ekipata vo tekot na nedelata. V ponedelnik fudbalerite ke dobijat edna ili dve zaostanati plati i so mal isklucok za novogodisnite praznici ke treniraat pod Tumbe kafe kade uslovite se odlicni i zaradi mekata zima. Od prvite denovi na novata godina ekipata se seli vo Spanija kade ke gi mine dvonedelnite podgotovki i ke odraboti serija na kontrolni natprevari. Vo tekot na januari ke bide definiran igrackiot kadar, a predvideni se i nekolku zasiluvanja. Od zaminuvanjata vo ovoj moment sigurno e samo ona definirano na Kire Ristevski vo Banjik Ostrava. Volnarov bese zadovolen od postignatoto i veti mnogu poveke kako Pelister bi bil kompetitiven i na prolet.

Vo Malaga so najdobrite

Od 5 do 19 januari Pelister ke se podgotvuva vo Malaga na podgotovki, koi se predvideni od pred nekoj den, a vo koi zelenite na raspolaganje ke imaat perfektni uslovi. Pokraj klimata i idealnite tereni, bitolcani definiraa i pet prijatelski natprevari, a poznati se i cetiri protivnici. Taka na 9 januari Pelister ke igra so NEC Nijmegen, na 13 januari so holandskiot prvak AZ Alkmar, na 16 januari so dvokratniot ruski sampion Rubin Kazan i na 18 januari so Bazel, koj e aktuelen svajcarski vice-prvak. Edinstveno neizvesen e prviot protivnik na 6 januari, a toj ke proizleze od Borusija Dortmund, Lens ili Energi Kotbus koi isto taka se na podgotovki vo Spanija. Turneata licno ja obezbedi pretsedatelot Volnarov na pokana na organizatorot i oficijalni UEFA agenti. Ova ke bide edna od najsilnite proverki na bilo koja nasa ekipa niz Evropa.













Formiran inicijativen odbor

Dolgo ocekuvanite promeni vo klupskata struktura ne se slucija pa Pelister prodolzuva so Volnarov kako pretsedatel. Sepak novina e raspustanjeto na upravniot odbor i formirawe na inicijativen odbor od tri clena vo koj figuriraat Krume Volnarov, Vanco Atanasovski koj e pretstavnik na firmata koja saka da investira vo klubot i Evto Bozinovski, koj e pretstavnik na navivackata grupa Ckembari. Odborot ke funcionira se dodeka ne bidat sozdadeni uslovi za nekoj kompletno da go prevzeme rakovodenjeto i da sostavi svoj uprave odbor.



кога го читав ова срцето ќе ми пукнеше од радост сега не знам колку есигурно ама како што разбраф вистина било се сега не знам дали за да ги продадат тие наши таленти се подготовките или што е ама едно е сигурно дека ќе биди подобро за игарчите барем ако не друго оти тие тоа го заслужија а да правиме реално муабет што мислите тие тимови го кој ќе игарме дека немаат добри таленти па од кај нас ќе ни ги земаат дај не се заебавајте не дека ги потценвам нашите игарчи ама нема врска муабетотот иве па крај краева и да ни ги земат некој од децата го заслужуваат тоа и нека си одат од кај нас нека видат бел ден оти го заслужија да игарш пет шест месеци без пари и да имаж такви резултати да заебиж едени ложи традиции за нас со успеси наши браво шо да му речам друго
е сега не ми е јасно што бара уште круме во иницијативниот одбор но сигурно ќе се среди работата и ќе биде подобро па не знам по колку години ќе има салам подготовки па ужте во жпанија :smir:
НАПРЕД ПЕЛИСТЕР ТИ СИ ЖИВОТ НАШ .....
 

Vetrence

...believe in yourself! :)
Член од
2 јули 2007
Мислења
7.469
Поени од реакции
676
Ако е ова како што пишува,алал да му е на овој Круме. Само да не излезе приказната како на лутиот ривал за спонзорите.
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
кога го читав ова срцето ќе ми пукнеше од радост сега не знам колку есигурно ама како што разбраф вистина било се сега не знам дали за да ги продадат тие наши таленти се подготовките или што е ама едно е сигурно дека ќе биди подобро за игарчите барем ако не друго оти тие тоа го заслужија а да правиме реално муабет што мислите тие тимови го кој ќе игарме дека немаат добри таленти па од кај нас ќе ни ги земаат дај не се заебавајте не дека ги потценвам нашите игарчи ама нема врска муабетотот иве па крај краева и да ни ги земат некој од децата го заслужуваат тоа и нека си одат од кај нас нека видат бел ден оти го заслужија да игарш пет шест месеци без пари и да имаж такви резултати да заебиж едени ложи традиции за нас со успеси наши браво шо да му речам друго
е сега не ми е јасно што бара уште круме во иницијативниот одбор но сигурно ќе се среди работата и ќе биде подобро па не знам по колку години ќе има салам подготовки па ужте во жпанија :smir:
НАПРЕД ПЕЛИСТЕР ТИ СИ ЖИВОТ НАШ .....
да бе тие нека шиткат играчи ние ќе дремиме по стадиони ко мајмуни...
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.900
Поени од реакции
7.309
да бе тие нека шиткат играчи ние ќе дремиме по стадиони ко мајмуни...
Море иве оти така збораш безвраска само да се најдело мани во се и сешто
секој еден кој го сака клубот треба да се радва на оваа ситација како што е најјавена е сега дали и колку од тоа ќе се оствари тоа ќе видиме јас кажав и пак ќе кажам дека секој играч кој сака да си оди треба да му се дозволи да си замини за доброто на самиот игарч знајш дека играа без пари пет месеци и какви резултати постигнаа на кој секој треба да биде задоволен и не занм од кај тие тоа ќе шиткале игарчи кога гледаш што е изјавено дека единствено ќе си замини кире ристевски кој се договори со тие од чешка уште пред еден месец па овај сега одбор ете изјавил дека нема да се продаваат игарчи туку дека ќе се појачва односно купуваат играчи кај најди ти само ќе се продавало па ќе сме дремеле ние ќе одима за клубот да навиваме а не за играчи само кој сака нека си оди кој не нека игра не можиш со сила да го држиш и плус тоа секој играч од кај нас можи да побара исписница прекку ффм и слободно да го напушти клубот оти му се борчат на сите игарчи заостанати плати и придонеси :salut:
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Ова вие сериознисте за подготовките во Шпанија, зашо колку шо знам фудбалерите не земале 6-7 месеци плата?:uvo:

Или оправите ја работата со некој спонзор?:toe:
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
77
Море иве оти така збораш безвраска само да се најдело мани во се и сешто
секој еден кој го сака клубот треба да се радва на оваа ситација како што е најјавена е сега дали и колку од тоа ќе се оствари тоа ќе видиме јас кажав и пак ќе кажам дека секој играч кој сака да си оди треба да му се дозволи да си замини за доброто на самиот игарч знајш дека играа без пари пет месеци и какви резултати постигнаа на кој секој треба да биде задоволен и не занм од кај тие тоа ќе шиткале игарчи кога гледаш што е изјавено дека единствено ќе си замини кире ристевски кој се договори со тие од чешка уште пред еден месец па овај сега одбор ете изјавил дека нема да се продаваат игарчи туку дека ќе се појачва односно купуваат играчи кај најди ти само ќе се продавало па ќе сме дремеле ние ќе одима за клубот да навиваме а не за играчи само кој сака нека си оди кој не нека игра не можиш со сила да го држиш и плус тоа секој играч од кај нас можи да побара исписница прекку ффм и слободно да го напушти клубот оти му се борчат на сите игарчи заостанати плати и придонеси :salut:
1 каква најавена ситуација??? најмалку 2 години се најавува солиден спонзор и конечно застанување на клубот на здрави нозе-што е реализирано?! лаги !!!

2 за доброто на играчот,а за доброто на клубот??? ќе плати некој за обештетување,ќе се потпиши клаузула и парите в џеб,па нова управа со стари долгови....дежаву секоја сезона...

3 а зошто ги носат на подготовки во шпанија бе брату??? екипата има што да покажи,сите се млади,здрави,прави,талентирани.....на оваа беспарица логично е да немаат ни подготовки а не замисли ШПАНИЈА-немој да бидеш толку наивен !

4 дремиме ами шо прајме! кога бил пелистер вклучен во борба за шампионска титула?! првенството е мизерија а ние не сме кадарни ни тоа да го освоиме еднаш-тоа се кажува,иако можеби сме најспортски град,освен да навиваме изгледа друго и не разбираме...
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
8.900
Поени од реакции
7.309
1 каква најавена ситуација??? најмалку 2 години се најавува солиден спонзор и конечно застанување на клубот на здрави нозе-што е реализирано?! лаги !!!

2 за доброто на играчот,а за доброто на клубот??? ќе плати некој за обештетување,ќе се потпиши клаузула и парите в џеб,па нова управа со стари долгови....дежаву секоја сезона...

3 а зошто ги носат на подготовки во шпанија бе брату??? екипата има што да покажи,сите се млади,здрави,прави,талентирани.....на оваа беспарица логично е да немаат ни подготовки а не замисли ШПАНИЈА-немој да бидеш толку наивен !

4 дремиме ами шо прајме! кога бил пелистер вклучен во борба за шампионска титула?! првенството е мизерија а ние не сме кадарни ни тоа да го освоиме еднаш-тоа се кажува,иако можеби сме најспортски град,освен да навиваме изгледа друго и не разбираме...
1 многу голем скептик се бе брат гледај малку од подобрата страна во право си за тоа што лазеја до сега се надевам и не сега за спонзори и ред други работи ете во овај сега нов одбор се тројца членови од кој круме стариот прецедател поради кој ќе се одрежеле овие подготовки во шпанија после е тој претсавникот на тој фамозен спонзор од словенија кој и до сега само тој финасираше колку толку му даваше по некој динар и третиот член од чкембарите за да нема заебанции како до сега што се заебаваше круме со тоа што завојуваните страни мислам на круме и ванчо се заедно во една преодна управа додека се најде сигурен и стабилен спонзор мене ме радува и што нема повеќе кавги како претходно а дали се лаги или вистина ќе видиме за некој ден впрочем најавено е и испалата на плати деновиве па со самото тоа ќе видиме на што сме да се надеваме на најдоброто
2 ме тераш да се повторвам ако сака некој игарч да го напушти клубот може слободно со помош на ффм да земе исписница бидејќи му борчат пари на игарчите што значи за ние еден игарч не може и не се сака да се земе оштета бидејќи играа без пари а сега за ситни пари да му се прави проблеми што значи никој нема да се оќари од заминувањето на играчите освен самите тие игарчите ако најдат подобри услови е дека така до сег ашто викаш секоја сезона било ама оваа неверувам дека ќе биде како што мислиш ти
3 па ќе се повторам што мислиш ти дека тие тимови со кој ќе игарме дека немаат таленти подобри од нашите па сега ќе ни ги змеле сите игарчи нема врска муабетот и тоа шпанија треба да се гордеме ако се остварат овие подготовки оти ќе бидат најдобрите во историјата на мак фудбалот со исклучок на вардар една година кога беа во јузна америка имаа подобри подготовки и со појаки клубови можеби игараа а сите други до сега играа со слаби тимови подготовки со срби турци или украинци ,а и можеби сум наивен како што велиш ти но ќе видиме времето ќе покаже се и тоа не за долго
4 е тоа што никогаш не сме биле прваци си во потполно право но што можеме да направиме во вакво првенство кога од старт се знае која ќе биде табелата со вакви љуѓе на чело на ффм не може ништо повеќе тоа да тие јасно како ден друго етет никој до сега нема денар дадено за клубот и сите што влегле во клубот биле само од корист лична и со таква го напуштале ете ти кажи решение за да бидеме шампиони јас не гледам никакво не барем оваа сезона и претходните кога од стално сме биле против секоје раководство на ффм и не сма биле во шемите нивни па така и две мачни сезони игарвме втора лига која да се надеваме дека никогаш нема повеќе да се повтори
:smir:
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Велат дека ќе му дадат на играчите барем 2 плати до Нова Година.
Добра работа е со турнејата-то ќе биди големо искуство за овие млади играчи.
Е сега за продавање на играчи.
Па доколку се најди некој заинтересиран купувач зошто да не?
Со договор,да се исплати соодветна оштета за Пелистер како матичен клуб-сите би имале ќар,и децата би заминале во некоја добра странска екипа,и Пелистер би добил добар прилив на пари.
Така со години функционираат подобрите екипи од екс СФРЈ-Звезда,Партизан,Динало,Хајдук...и ред други помали клубови-тие се расадник на млади играчи,кои успеваат успешно да ги продадат за кратко време во некој странски клуб.
Сетете се на времето кога само за Тони Мицевски Пелистер доби тогаш рекордна оштета од Ханза Росток од рекордни за тоа време во Македонија-500 000 марки.
Па за Ставревски 200,300 000 марки од Загреб.
Е сеа шо се праеше со парите шо се добија-не мора многу да замислуваме:zlo:
Значи со добра тактика,со добра работа во клубот пелистер во иднина можи да стани голем клуб.
Имаме плејада малди деца,расадник на таленти-кои мора постојано да се уфрлаат во првиот тим,да им се дава шанса и да им се најди некој добар странски клуб.
Тогаш со тие пари шо ќе се добијат од обештетување нема да се замара Пелистер дали ќе има пари за плати.
Пелистер комотно ќе можи да се бори за титула.
Треба да се направи една добра стратегија-не велам јас одма да се пуштат 5,6 играчи-туку постепено,доколку има добра понуда за некој играч-таа да се разгледа,да се побараат добри услови и ако има можност за договор да се склучи.
Денес е времето на бизнисмените во фудбалот,и само тие клубови шо имаат добра трансфер политика успеваат да се одржат на врвот.
Во недостиг на добри,квалитетни спонзори само то е чарето за нашите клубови,посебно за Пелистер како еден клуб кој има една од најдобрите школи.
Ама има еден голем услов шо треба да се исполни,то е ДОБРА РАБОТА и професионализам во сите структури во клубот,а то засега го нема за жал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom