Фан Клуб: Милан

Статус
Затворена за нови мислења.

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
26
dajdo напиша:
nemash pojma kolku sakam ama sakam u finale !!!!
da vi vratam za 4te nespieni noki koa ne tepavte pred 2 godini!!!
chul te gospod juve milan u finale !!!
znaete deka sme u bolja forma 1!!
ke ve unakazime be ej!!!
Sto drugo zapamti od sonot? :)
 

ВМРО

Loved By Few, Hated By Many, Respected By All
Член од
12 септември 2005
Мислења
1.863
Поени од реакции
26
dajdo напиша:
ne se sekiraj ke viish vecher sho sum zapamtil !!
sea ke ja osigurame titulata
Abe ne se palete tolku site....vo sekoe prvenstvo sekade se mesti....ne e cudno ovie da kompenziraat.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
VMRO напиша:
Abe ne se palete tolku site....vo sekoe prvenstvo sekad
e se mesti....ne e cudno ovie da kompenziraat.
ne ke gi zgazime nema pushtanje utakmica!!!
da se dokaze koj e koj !!!!:pehar: :pehar:
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
ууууу судија педер, не дае пенал.
 

Wolf Pack

ThE ChieF
Член од
24 јули 2005
Мислења
783
Поени од реакции
5
zEk0 напиша:
Што има ново во Италјански фудбал друже??:icon_lol: И тоа кај топ тимовите...

Некој ја гледа ли Арсенал-Ливерпул или Ман-ЈУ-Њу Кастл, ко издрогирани бикови да се :)

Јувентувци, шо се сеќирате за Милан, они ќе папат од Лион-Шампионот а вие фино лепо ќе си губите од Арсенал:icon_lol:
 
Член од
13 март 2006
Мислења
1
Поени од реакции
0
abe bato nekako i za baern vikaa deka ke ide ponatamu ama so mu se desi go ispusi pa taka da cim bayer go izede finaleto e Barsa-Milan
 

Dolphin

Pirate of the Caribbean
Член од
3 март 2005
Мислења
1.296
Поени од реакции
57
До членот над мене... Финалето може да е Барса - Милан, колку шо финалето на свестско може да е Македонија - Малезија...

Ако не се разбираш не пишувај...
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
Малдини се враќа за Лион

Дефанзивецот и капитен на Милан, Паоло Малдини се надева дека ќе биде подготвен за настап на првиот четвртфинален натпревар од Лигата на шампионите против Лион, но додаде дека не мисли да брза при своето враќање. Ветеранот, кој пропушти поголем дел од оваа сезона поради повреда на коленото, би сакал да се врати во тимот, меѓутоа се плаши да не ја компромитира својата кариера.

"Размислувам за настап на дуелот со Лион иако морам да бидам многу внимателен. Ова не е нешто минливо, како болка на забите, проблемот може да биде многу поголем и да доведе дури и до операција, па затоа не можам да си дозволам грешка", изјави Малдини.

Поранешниот италијански репрезентативец, кој нема да игра на прошталниот натпревар на Деметрио Албертини денеска, пред неколку дена се врати од Мајами, каде беше на рехабилитација. Според неговите зборови, одморот добро му дошол, но проблеми му прави желбата за враќање во тимот, заради која може да има долготрајни последици.
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
Јанкуловски од јули во Рома

Челниците на Рома и на Милан успешно ги договорија деталите од договорот за трансферот на Марек Јанкуловски на Олимпико.

Чешкиот ас ќе се пресели во таборот на Рома како позајмен играч на една сезона, со можност идното лето "римската волчица" целосно да го откупи неговиот договор.

Милан минатото лето му плати на Удинезе десет милиони евра за услугите на Јанкуловски, но овој фудбалер не успеа да му се наметне на Карло Анчелоти за место во првиот тим на "росоњерите". Поради ова, директорите на Милан му ја исполнија желбата на Чехот, кој побара да биде отстапен во тим каде ќе може почесто да се наоѓа на теренот, отколку на клупата за резервни фудбалери.

Тоа сигурно ќе биде случај во Рома, каде Јанкуловски за тренер ќе го има Лучијано Спалети, со кого имаше фантастична соработка додека настапуваше за Удинезе.
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
Албертини се прости од фудбалот

ВИСТИНСКИ СПЕКТАКЛ НА САН СИРО, СЕ СРЕТНАА МИЛАН И БАРСА

Деметрио Албертини организираше спектакуларен ревијален натпревар за да стави крај на својата богата фудбалска кариера.

Пред 35.000 гледачи на Сан Сиро во првото полувреме фантастичен меч одиграа шампионските генерации на Милан и Барселона, предводени од Барези, Ван Бастен и Папен од едната, и Стоичков, Серџи и Лаудруп од другатата страна. Токму Албертини го отвори резултатот со прекрасен гол од триесетина метри од слободен удар, а на 2:0 за Милан зголеми Ван Бастен со прекрасен удар со глава. На 3:0 зголеми Гулит, по што Каталонците уфрлија дел од своите помлади фудбалери и преку Езкеро намалија на 3:1.

Вторите 45 минути двете екипи ги одиграа со своите најсилни состави, а беше постигнат само еден гол, стрелец беше Ето од пенал во самиот финиш.

"Среќен сум за сето она што го постигнав во кариерата. Знаев дека еднаш ќе дојде и овој ден и мило ми е што голем број пријатели се појавија на мојот проштален натпревар", беше првиот коментар на Албертини со солзи на очите.

"Ми беше многу драго што можев да му укажам чест на Албертини. Не можев да издржам повеќе од 15 минути на теренот, но, сепак, постигнав гол. Покажав дека с$ уште играм одлично со глава", изјави Ван Бастен.

"Деметрио заслужи вакво збогување со фудбалот. Ова беше прекрасна вечер за мене бидејќи се сретнав со голем број пријатели кои ги немав видено долго време", прокоментира Руд Гулит.

"Со сите овие ѕвезди на теренот, и со фантастичното навивање од трибините, слободно можам да кажам дека ова е еден од најголемите спектакли на Сан Сиро во последно време. Деметрио Албертини освои толку многу трофеи бидејќи е роден шампион и мене ми беше чест да играм крај него во Милан, истакна екс-капитенот на "росоњерите", Франко Барези.
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
LAST TEN YEARS IN 'FRIULI'

30 previous games: 9 Milan wins, 16 draws, 5 Udinese wins.

SEASON 1995-96
January 28, 1996
UDINESE-MILAN 0-2
Goalscorers: 44' Maldini, 60' Boban.

SEASON 1996-97
May 4 1997
UDINESE-MILAN 1-1
Goalscorers: 16' Bierhoff (U), 72' Maldini.

SEASON 1997-98
September 21, 1997
UDINESE-MILAN 2-1
Goalscorers: 4' Kluivert, 25' Bierhoff (U), 85' Bierhoff (U).

SEASON 1998-99
April 18, 1999
UDINESE-MILAN 1-5
Goalscorers: 15' Boban (pen.), 37' Boban, 45' Bierhoff, 58' Amoroso (U), 60' Bierhoff, 63' Weah.

SEASON 1999-2000
January 16, 2000
UDINESE-MILAN 1-2
Goalscorers: 41' Boban, 61' Shevchenko, 87' Muzzi (U).

SEASON 2000-01
December 3, 2000
UDINESE-MILAN 0-1
Goalscorer: 52' Shevchenko.

SEASON 2001-02
September 16, 2001
UDINESE-MILAN 1-2
Goalscorers: 15' Shevchenko, 54' Inzaghi, 73' Muzzi (U, pen.)

SEASON 2002-03
January 26, 2003
UDINESE-MILAN 1-0
Goalscorers: 37' Pizarro (U, pen)

SEASON 2003-04
April 25, 2004
UDINESE-MILAN 0-0

SEASON 2004-05
May 29, 2005
UDINESE-MILAN 1-1
Goalscorers: 56' Di Michele (U), 85' Serginho.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Штета кој не го гледаше прошталниот натпревар на Албертини. Многу јака утакмица, посебно првото полувреме кога играа ветераните. Какви голој паднаа стравој. Првио гол на Албертини од слободен со надворешен фелш од 30 метри голманот немаше шанса, добро сега малце живиот ѕид само од двајца беше составен ама пак треба да си прејак да изведиш таков слободен. Вторио гол на Ван Бастен :ija: нема да ми вервате ако не видовте, а ако видите ќе мислите дека снимката е од пред 15 години. Ако вервате скокна дедото два метра леташе и му ја скова на Зубизарета над гла. Третио гол беше тапа, не го постигна Руд Гулит, туку на негог центаршут Надал си постигна автогол. Барса после внесе во игра 3-4 млади играчи и постигна гол во последната минута од првиот дел.

Во второто полувреме прво постигна гол Џилардино, а на самиот крај и Ето постигна гол од пенал. Полувремињата траеја по 40 минути.

П.С. Маркетар го преспа пола натпревар или не го гледаше? :icon_lol:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom