Фан Клуб: Вардар

Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Смешен си! Мајмуни секогаш правеле невидена фудбалска атмосфера за наши услови, поготово во Прилеп но и на гостувања! Коментаторите свршуваја во Прилеп! А за кореографија, сме немале некоја позабележителна, да! Ова е типичн доказ кога некој е нереален и само сака да испровоцира! И јас сега не сум активени нема ни да бидам во ваква дружина, ама минатото на МАЈМУНИ и МАРКОВИ ВНУЦИ (87-97) е за капата долу! Мене пак ми е смешно кога за т.н. скопска гордост не можат да се соберат 200 души од 600 000 град а за КК МЗТ кој е тим од населба 1500. Епа пријателе не да сте смешни, немој сега да речиш дека ви треба силен Вардар. Па и Тиквеш да е силен че има полн стадион! Пријателе, Мајмуни беа закон за навивајне!!!
Абе закон веќе....
Изгледа не правите разлика од обична публика и навивачки групи а???
Тоа е тоа, во Скопје луѓето се презаситњени од спортски настани и едноставно не ти идат да гледаат утакмици.
Бевте некое време група за респект, ама сега сте НИШТО. Бевте јаки кога Победа беше јака, а потоа со ништо не се обидовте да ја спасите. И самиот си кажа и Црвена Ѕвезда од јосифово да е јака пак ќе наполни стадиони пошто такви екипи се јаки еднаш во две години па се прави еуфорија. Ама што кога еуфоријата спласнува???
Пак ви се бедни стадионите без никаква атмосфера. Ти викаш Мајмуни биле најдобри, епа со што биле најдобри? Со тоа што на гостување со Парма дошле незнам колку луѓе?
А кај биле тие луѓе во првенството? Ако рамниш така, тогаш спореди со мечевите на Вардар со ЦСКА и СПарта.
И ова на крајовн поголема глупост амин. Кај имало 1 500 навивачи на МЗТ бре??? Ако имало на еден меч тоа незначи дека тоа им е бројка на сите утакмици.Па и ние бевме 1 000 и кусур со Пелистер, а за ракомет да не правам муабет. Вистина е дека во последнава година имаме скоро исто просечно присуство со ФА на утакмици, ние во просек по 300 они во просек по 300. Знаеш кога друга навивачка група од МК ќе има по 300 членови во просек низ цела година??? НИКОГАШ...
Шмекот кај нас е што од сите делови на Скопје, оди по некој на утакмици. Но ете од Аеродром веќе не ти доаѓа никој освен некои постари членови. Си ги знаеме ние причините али нема да ги пишувам да не се отвараат непотребни доскусии. Отипиши ги шпоните, отпиши ги доселениците од другите градови, ќе дојдеме на многу поразлична бројка од таа што ти си ја пишал. Ако не си знаел во ланската сезона Вардар имаше просечна посетеност од околу 1 000 гледачи...
Вистината е дека во периодот кога дојде до раздор меѓу Комити па и години потоа бевме на многу лошо ниво, но сепак бевме приасутни насекаде. Во последниве 4 години се работи турбо, без исполитизирани фаци, работа клоја за групите надвор од Скопје може да остане само неостварен сон. Колку што работат Комити, ЦПБ и Фа за унапредување на своите групи деноноќно, сите останати може само да сонуваат.
 

WESLEY 10

В А Р Д А Р Е Ц !!!
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.925
Поени од реакции
332
Со мало задоцнување,нека ни е честито победата... нека се редат оваа година,и да чекориме кон титулата.Слушам Стојакович партали ги направил,и знаев и еден другар од Србија ми кажа дека се работи за одличен играч,добар техничар.

П.С Него сега му викам на Иван,ако дадеш гол во Недела радување никако,пошто многу ке ни биде криво,вика ако дадам некој добар гол не ке можам да се воздржам да не се радувам :D
 

lamja25

Grande FIORENTINA !!!
Член од
5 декември 2007
Мислења
2.339
Поени од реакции
66
PATETE provincijalciiiiiiiiiiii... VARDAREEEEE ZGAZI GI TIIIIIIIIIIIIIIIii !!!!!!
 
Член од
7 мај 2009
Мислења
710
Поени од реакции
55
majmuni vo momentov ima mlad kadar 14-17god koj za 2 godini ke gazi niz zemjava ...I
немој да се спрамиш со ова :) ... за 2 години ке имаат 16-19 години и ке газат низ Македонија. Секоја понатамошна дискусија со овој човек е непотребна...

пс. ,,Мајмуни" ти е множина, а ,,има" еднина.
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
138
Поени од реакции
40
Абе закон веќе....
Изгледа не правите разлика од обична публика и навивачки групи а???
Тоа е тоа, во Скопје луѓето се презаситњени од спортски настани и едноставно не ти идат да гледаат утакмици.
Бевте некое време група за респект, ама сега сте НИШТО. Бевте јаки кога Победа беше јака, а потоа со ништо не се обидовте да ја спасите. И самиот си кажа и Црвена Ѕвезда од јосифово да е јака пак ќе наполни стадиони пошто такви екипи се јаки еднаш во две години па се прави еуфорија. Ама што кога еуфоријата спласнува???
Пак ви се бедни стадионите без никаква атмосфера. Ти викаш Мајмуни биле најдобри, епа со што биле најдобри? Со тоа што на гостување со Парма дошле незнам колку луѓе?
А кај биле тие луѓе во првенството? Ако рамниш така, тогаш спореди со мечевите на Вардар со ЦСКА и СПарта.
И ова на крајовн поголема глупост амин. Кај имало 1 500 навивачи на МЗТ бре??? Ако имало на еден меч тоа незначи дека тоа им е бројка на сите утакмици.Па и ние бевме 1 000 и кусур со Пелистер, а за ракомет да не правам муабет. Вистина е дека во последнава година имаме скоро исто просечно присуство со ФА на утакмици, ние во просек по 300 они во просек по 300. Знаеш кога друга навивачка група од МК ќе има по 300 членови во просек низ цела година??? НИКОГАШ...
Шмекот кај нас е што од сите делови на Скопје, оди по некој на утакмици. Но ете од Аеродром веќе не ти доаѓа никој освен некои постари членови. Си ги знаеме ние причините али нема да ги пишувам да не се отвараат непотребни доскусии. Отипиши ги шпоните, отпиши ги доселениците од другите градови, ќе дојдеме на многу поразлична бројка од таа што ти си ја пишал. Ако не си знаел во ланската сезона Вардар имаше просечна посетеност од околу 1 000 гледачи...
Вистината е дека во периодот кога дојде до раздор меѓу Комити па и години потоа бевме на многу лошо ниво, но сепак бевме приасутни насекаде. Во последниве 4 години се работи турбо, без исполитизирани фаци, работа клоја за групите надвор од Скопје може да остане само неостварен сон. Колку што работат Комити, ЦПБ и Фа за унапредување на своите групи деноноќно, сите останати може само да сонуваат.
Вака сега, факт е дека со тебе можи да се разговара. Кај беше бројката на мајмуни пред Победа-Парма?
Па јас че ти кажам на секој дерби натпревар во Прилеп имаше од 1500 до 2000 навивачи, а на Победа-Парма во СК допатуваја 3000 навивачи од кои да речиме 500 и нека не биле баш навивачи ама факт е дека за таков натпревар се мобилизира и старо и младо. Во годините по независноста Победа не се бореше за никаква титула ни пак за излез во европа а мајмуни беа присутни во исто така голема бројка. Во врска со местењето исто така Н.К. мајмуни излезе со официјално соопштение дека нема да се навива,па следеа протести и т.н.! Минатото наше е за респект ама за моменталната ситуација против сум!
Дека вие превзедовте реформи превзедовте не велам не, ама бројката на навивачи на Вардар да биди помала од бројката на маалски к.клуб е смешно.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.451
Поени од реакции
68.695
Вака сега, факт е дека со тебе можи да се разговара. Кај беше бројката на мајмуни пред Победа-Парма?
Па јас че ти кажам на секој дерби натпревар во Прилеп имаше од 1500 до 2000 навивачи, а на Победа-Парма во СК допатуваја 3000 навивачи од кои да речиме 500 и нека не биле баш навивачи ама факт е дека за таков натпревар се мобилизира и старо и младо. Во годините по независноста Победа не се бореше за никаква титула ни пак за излез во европа а мајмуни беа присутни во исто така голема бројка. Во врска со местењето исто така Н.К. мајмуни излезе со официјално соопштение дека нема да се навива,па следеа протести и т.н.! Минатото наше е за респект ама за моменталната ситуација против сум!
Дека вие превзедовте реформи превзедовте не велам не, ама бројката на навивачи на Вардар да биди помала од бројката на маалски к.клуб е смешно.
Тоа е муабетот дека на дерби мечеви секој може да собере се живо и диво па може да се набилда некоја огромна бројка. Но надвор од тие дерби средби се гледа вистински колку навивачи има клубот. Од гостински натпревари до домашни. Ние немаме бројка за пофалба во светски рамки, но за во Македонија 300-те редовни членови се најголема бројка од сите навивачки групи:)
Вистина е дека Прилеп важеше за најфудбалски град, сега можам да кажам дека Тетово го превзема тој примат, но на навивачки план Комити секогаш биле поим. Чкембари веднаш зад нас, па потоа Мајмуни. Кажав и претходно дека во тие некоолку години кај нас состојбата беше катастрофална, и вистина е дека во тие години бевме далеку од добра навивачка група, но повторно бевме редовни секаде само што бројката и организацијата беше на минимално ниво. Муабетот ми е да кажам дека како група веќе 25 години посетуваме барем 70% од мечевите во една сезона, со завидна кореографија и добро навивање, и освен во моменти кога сме имале бојкот ова за нас важи во сите сезони. За разлика од нас другите групи неможе да се пофалат со нешто вакво;)
Поентата е неможеш да ги споредиш две навивачки групи според една сезона. Пример годинава Балисти беа подобри од Чкембари, ама вистината е дека Чкембари за нив се кока-кола :)
И не е вистина дека МЗТ има повеќе навивачи од Вардар. Со бројката сме на исто ниво но само во последниве две години, а за претходно нема да правам муабет пошто реално ФА освен на дербито со Работнички ретко и да одеа на гостувања а и на домашен терен беа помала бројка од сегашната:)
Може ќе ти изгледа смешно али и самата финаиска состојба на нардот е причина за помала посетеност на натпреварите на Вардар од порано. На Аеродромци салата им е до нос, од дома да излезеш таму си, а Градскиот стадион освен за Центарци и за дел од карпош за останатите е најаги одалеќена, па мора да фрлиш пари за такси, автобус или да одиш пешки:D А и состојбата во вардар си го направи своето. Но во Комити никогаш не се престана со работа, правиме се што е во наша моќ за да го мобилизиртаме народот и тоа СЕ СО НАШИ ПАРИ. Никој од страна не дошол да фрли пари и да ни иштампа маици и слично (како што на пример беше случај со ЦПБ), никој не ни дал пари за графитите, сами си ги плаќаме и билбордите, а и незаборавај дека цела полусезона ние го плаќавме Вардар.
Реално ниедна група во македонија не е толку внесена во својот клуб. Вардар стана попрепознатлив по Комити отколку по самото свое реноме. Имаме голема дупка во генерациите што се мое годиште, меѓу 85-та и 91-ва, па голем дел од нив навиваат за Партизан или Ѕвезда:tapp:
Но можам да ти кажам дека кај помладите генерации веќе се забележува еуфоријата за Вардар, и имаме се повеќе и повеќе помлади членови. Од старите си доаѓаат неколку екипи кои одржуваат ред на трибина и во групата. Ќе лажам само дека е штета што поради ривалството ЦПБ вс ФА ги загубивме сите членови од Аеродром...
Да продолжеа да доаѓаат ќе имавме сигурно стандардна бројак од 400 луѓе(y)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Вака сега, факт е дека со тебе можи да се разговара. Кај беше бројката на мајмуни пред Победа-Парма?
Па јас че ти кажам на секој дерби натпревар во Прилеп имаше од 1500 до 2000 навивачи, а на Победа-Парма во СК допатуваја 3000 навивачи од кои да речиме 500 и нека не биле баш навивачи ама факт е дека за таков натпревар се мобилизира и старо и младо. Во годините по независноста Победа не се бореше за никаква титула ни пак за излез во европа а мајмуни беа присутни во исто така голема бројка. Во врска со местењето исто така Н.К. мајмуни излезе со официјално соопштение дека нема да се навива,па следеа протести и т.н.! Минатото наше е за респект ама за моменталната ситуација против сум!
Дека вие превзедовте реформи превзедовте не велам не, ама бројката на навивачи на Вардар да биди помала од бројката на маалски к.клуб е смешно.
Ти кажав дека имавте одлина бројка на трибина,но за друго бевте уби боже.Навивачи од типот со папучи,хавајки или тренерки на натпревар ги сметаш ти за навивачи?Јас многу добро ги знам гостувањата и домашните натпревари на Мајмуни,а 70% од тие што одеа на трибина изгледале како од нива да се спуштиле пола сат пред натпревар.Имавте најодвратни транспаренти икад направени во Македонија,а за мотки,коцки,маици,дуксеци,шалови,графити се она што го прави навивачкиот свет да не правиме муабет.Освен бројката вие на трибина немавте ништо друго навивачко освен некои поединци коишто се трудеа колку толку да сменат.

Општина Аеродром има скоро ист број на жители со Општина Прилеп така да ти неможеш да збориш дека Мзт Скопје е маалски клуб.Преголемото ривалство и честите тепачки меѓу ФА и ЦПБ доведоа до тоа да нивни членови многу ретко да одат со Комити,а токму овие две навивачки групи излегле од Запад.Младите членови на ФА и ЦПБ воопшто не доаѓаат на натпревари на Вардар или пак со Комити со мал број на исклучоци.Сите постари членови на Лавови беа дел од Комити што не е случај со новите генерации од општина Ѓорче Петров.Сега си имаат фудбалски клуб од нивната општина(Македонија Ѓорче Петров) и сите си навиваат за него посебно младите генерации.Исто така Комити развија големо ривалство со Пирати(исто така голем дел од нив доаѓаа со Комити) што доведе до неколку меѓусебни инциденти меѓу групите.Ете тука барај ја слабата бројка на Комити последните години и плус што Вардар беше во катастрофална состојба.Комити расчистија со дел од своето нечисто минато и групата напредува и се развива многу бргу.Политиката и политичките профитери се тргнати на страна од Комити.Секој може да си биде што сака во приватен живот,но во Комити мора да се почитуваат правилата на групата.Со силен и стабилен Вардар очекувај дека до крајот на сезоната ќе стигнеме до 1000 навивачи по натпревар,а тек тогаш кога ќе играме европски натпревари очекувај Запад да е преполн.
--- надополнето: Aug 1, 2011 9:22 PM ---
PATETE provincijalciiiiiiiiiiii... VARDAREEEEE ZGAZI GI TIIIIIIIIIIIIIIIii !!!!!!
Олабави малку и немој да навредуваш!Не се служи со нискоинтелегентни страсти.
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
138
Поени од реакции
40
Мајмуни едни од првите имја свои шалови, транспаренти и беа едни од првите шо користеа пиротехника! Барем сега имаш интернет и можиш да видиш дека шалојте од мајмуни се прва лига и најстарите! А во времинава шо ги кажуваш ти дајми слика од која било навивачка група во Македонија шо не носеле различни бои, гардероба или дресови. Муабетов ич не ти е на место и сам си свесен. Коцкести црвено-бели дресови и транспаренти отсекогаш се носеле кај нас и секогаш че се носат! На бојата ако ништо друго секогаш се обрнувало внимание. Прилеп град со 74 000(без села) жители имаше по 2000 навивачи, колку за споредба појче од пола трибина на стадионот во Битола. За навивајне кое е најважно како шо пишав претходно бевме закон, е сега не ти се бендисала гардеробата хахаха. Типична скопска провокација поради која сте најантипатичен град и народ, а јас гарантирам дека процентуално во Прилеп се носи појака гардероба и се води далеку поградски живот!
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.215
Поени од реакции
4.959
Мајмуни едни од првите имја свои шалови, транспаренти и беа едни од првите шо користеа пиротехника! Барем сега имаш интернет и можиш да видиш дека шалојте од мајмуни се прва лига и најстарите! А во времинава шо ги кажуваш ти дајми слика од која било навивачка група во Македонија шо не носеле различни бои, гардероба или дресови. Муабетов ич не ти е на место и сам си свесен. Коцкести црвено-бели дресови и транспаренти отсекогаш се носеле кај нас и секогаш че се носат! На бојата ако ништо друго секогаш се обрнувало внимание. Прилеп град со 74 000(без села) жители имаше по 2000 навивачи, колку за споредба појче од пола трибина на стадионот во Битола. За навивајне кое е најважно како шо пишав претходно бевме закон, е сега не ти се бендисала гардеробата хахаха. Типична скопска провокација поради која сте најантипатичен град и народ, а јас гарантирам дека процентуално во Прилеп се носи појака гардероба и се води далеку поградски живот!
Е сега ја претера ЕБАГО :pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.218
Поени од реакции
4.119
Конечно и јас да пишам тука бидејки бев на одмор па ретко се пуштав,многу ми е криво што не бев во Прилеп али затоа одвај чекам да дојде недела и да се види убава навивачка атмосфера,99 посто утакмицата со Работнички ке се игра во ноќен термин со што ке биде дополнителен мотив за многу бројна публика на градски:)!
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Мајмуни едни од првите имја свои шалови, транспаренти и беа едни од првите шо користеа пиротехника! Барем сега имаш интернет и можиш да видиш дека шалојте од мајмуни се прва лига и најстарите! А во времинава шо ги кажуваш ти дајми слика од која било навивачка група во Македонија шо не носеле различни бои, гардероба или дресови. Муабетов ич не ти е на место и сам си свесен. Коцкести црвено-бели дресови и транспаренти отсекогаш се носеле кај нас и секогаш че се носат! На бојата ако ништо друго секогаш се обрнувало внимание. Прилеп град со 74 000(без села) жители имаше по 2000 навивачи, колку за споредба појче од пола трибина на стадионот во Битола. За навивајне кое е најважно како шо пишав претходно бевме закон, е сега не ти се бендисала гардеробата хахаха. Типична скопска провокација поради која сте најантипатичен град и народ, а јас гарантирам дека процентуално во Прилеп се носи појака гардероба и се води далеку поградски живот!
Јас одам многу често во Прилеп по работа и бизнис.Последен пат бев на Пиво Фест(секоја чест на убаво организираниот фестивал) и можам да кажам дека имате едни од најгрдите и најкич облечени девојки во Македонија.Машките ви се облечени уби боже.Сеуште се облекуваат во стилот на Кристијан Голубовиќ,а појма немаат како изгледа брендирана облека затоа што и немате бутици со брендирани парчиња облека.Ривалството меѓу Комити и Чкембари е огромно,но зошто така не зборам за битолчанките коишто се тип топ риби и средени од глава до пети.За прилепчанки се белграѓанки;).

Точно дека порано сите навивачки групи во Македонија биле шаренила од дресови,но погледни само каков визуелен изгледа на трибина поставија Комити,ФА,,ЦПБ и Лавови последните години и колку внимание се посветува на тоа.Овие групи последните години многу внимание посветуваат на маркетингот на групата,кодексите и изгледот на трибината што не е случај со другите групи од внатрешноста на државата.Овие групи имаат организација и хиерархија во групата што другите групи неможат да ги стигнат ни за 100 години,а камоли во блиска иднина.

Ти мене погрешно ме сфаќаш изгледа.Јас воопшто не ви гледам сеир што сте уби боже во моментов како навивачи.Напротив,баш сакам да има јаки Мајмуни и Чкембари за да натпреварите бидат каде каде поинтересни и повозбудливи на навивачки план.Во 90те години во Македонија немаше никаква навивачка култура,но постоеше огромен ривалитет и фанатизам меѓу групите што резултираше со многу инциденти,многубројни гостувања(Комити и Чкембари доаѓале и по 2000 души во Скопје на времето).Ривалството и фанатизмот опадна затоа што клубовите и лигата ни станаа многу слаби и пола натпревари се наместени.
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
138
Поени од реакции
40
Друже вашето Скопје има две лица, да прошеташ наоколу во малце подалечните маала има крајно несредени луѓе во наркомански филм, обични штетници кои не ни помислиле на ЦЕНТАР а на најголем дел центар му е недостижен. За комити навистина е за поздравувајне то шо се трудат за изгледот и угледот на групата. Само така се оди напред бидејќи групата која че сака да му конкурира во иднина че има многу потешка задача, то значи напредок. И на крај краева поубо вие претставувајтене одколку шипојве! За модата да, битолчанки се нај процентуално ама состојбата во ПП воопшто не е како шо ја претстави!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom