Фан Клуб: Борусија Дортмунд

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Дортмунд е пред трансфер на Дахуд од Гладбах за 10м Еур одкупна клаузула. Топтоптоп Гундоган два со кого ќе се решат доста проблеми во играта на БВБ.

Gesendet von meinem HUAWEI G7-L01 mit Tapatalk
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Дортмунд е пред трансфер на Дахуд од Гладбах за 10м Еур одкупна клаузула. Топтоптоп Гундоган два со кого ќе се решат доста проблеми во играта на БВБ.

Gesendet von meinem HUAWEI G7-L01 mit Tapatalk
Нели само Баерн ја ослабнуваше Бундес? Да пишам што се изнакупивте од Бундес екипи или нема потреба, си знаеш...
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Нели само Баерн ја ослабнуваше Бундес? Да пишам што се изнакупивте од Бундес екипи или нема потреба, си знаеш...
А ти бе куре колку време изгуби на фан клубов да пишеш дека дортмунд краде играчи..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Дортмунд е единствениот тим кој може да му парира на баерн,ете затоа кога баерн купува од дортмунд ја ослабува лигата и нема никаква конкуренција за титула,секоја сезона по еден клучен играч му давате кеш и овај од што глеа дека полесно ќе биде во баерн си оди..не глумете лудило дортмунд да беше на исто рамниште со баерн да му купеше тиаго милер и др па да видевме тогаш,а вака едвај ќе склопи тим ќе го стигне и оп следна сезона купиму играчите па барај пак замена..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Не ја врати ни кагава,само биди реален и признај дали баерн има конкуренција..и кажи ми кога последен пат гледаше бундеслига,уствари можно е де,да провериш резултати лифче шо си играл..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Не ја врати ни кагава,само биди реален и признај дали баерн има конкуренција..и кажи ми кога последен пат гледаше бундеслига,уствари можно е де,да провериш резултати лифче шо си играл..


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не умарај со тоа конкуренција како скапана плоча, нема ли другите екипи во Бундес да се конкурентни со вас или со Баерн ако не им ги земате играчите? Кој хипокрит си бе, опрај се или иди гледај Бундес баскет, таму имаат Баерн конкуренција, барем да не плачеш

Преку к*р со тоа конкуренција, милион играчи (битни за нивните тимови) земавте од други Бундес тимови, Баерн од уста не го вадите за истото. Дно - дна.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Нели само Баерн ја ослабнуваше Бундес? Да пишам што се изнакупивте од Бундес екипи или нема потреба, си знаеш...
Баерн ги ослабнува директните конкуренти, Вердер, Леверкузен па Дортмунд. Иначе Дортмунд нормално исто зема играчи ама моментално Гладбах не е конкурент на Дортмунд.[DOUBLEPOST=1487373574][/DOUBLEPOST]
Ja vrati Götze formata?
Солиден беше ама моментално со ситни повреди се справува. Иначе поради тоа ослабнување на конкуренцијата кариерата на Геце не испадна како што можеше али тука и играчоит носи вина.[DOUBLEPOST=1487373638][/DOUBLEPOST]
Не умарај со тоа конкуренција како скапана плоча, нема ли другите екипи во Бундес да се конкурентни со вас или со Баерн ако не им ги земате играчите? Кој хипокрит си бе, опрај се или иди гледај Бундес баскет, таму имаат Баерн конкуренција, барем да не плачеш

Преку к*р со тоа конкуренција, милион играчи (битни за нивните тимови) земавте од други Бундес тимови, Баерн од уста не го вадите за истото. Дно - дна.
На Хофенхајм превентивно во пакет им зедовте двајца важни играчи али во овај случај не ги жалам секако.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334


Браво Селтик :bravobe:


Денес:


Поради:



ДФБ-Мафиата го штити Лајпциг како што го штитеше Хофенхајм - нормално, тука се парите. Ама пластичниве не врват лесно во Дортмунд.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Многу го испоштуваа куба,алал да им е,Дортмунд е душата на германија!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.190
Поени од реакции
21.334
Многу го испоштуваа куба,алал да им е,Дортмунд е душата на германија!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Фановите на Дортмунд многу добро знаат да направат чест на тие играчи што заслужиле, секако дека Куба е многу заслужен играч со деветгодишен стаж во Дортмунд. Поминал тешки времиња но има голема заслуга во златниот период под Клоп. Не баш доброволно заминал од Дортмунд но како спортскси амбициозен нормално дека не сака да седи на клупа. Се сеќавам на сличен момент каде Јан Колер со големи овации беше поздравен на Вестфален.


Тука е една од битните разлики помеѓу клуб како на пример Дортмунд и пластичен како Хофенхајм. Во Хофенхајм никој не оди поради клубот или големото име и традиција, ни поради фановите или градот, по ништо освен ете пари или привремено да поигра тука па да оди во други клуб. Затоа вакви сцени како со Куба и Колер кај пластичните клубови не се можни. Дортмунд да одпадне од прва лига пак ќе се полни стадионот. Некни во партијата Волфсбург со Хофенхајм имаше само 15.000 гледачи. Срамота. Тоа не е фудбалот кој го сакаме ние - поедници и фирми да ја користат платформата фудбал како маркетинг за нивните фирми и производи.

Некни менаџерот на Лајпциг кажа, дека Дортмунд е апла комеријален клуб. Да, мора да игра по некои правила оти е принуден за успехот да има и приходи пошто нема компанија која зад себе која пумпа милиони во клубот. Дортмунд со репутацијата, традиицјата и историјата природно привлекува луѓе и отвара емоции и со тоа е атрактивен за лигата, за луѓета и играчите па и фирмите за спонзоринг, пластичниве ништо од тоа немаат и никогаш не можат да бидет на исто рамниште како клубовите со традиција, макар тие играле и во втора или трета лига.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Тоа е убавината на фудбалот,после играта,замисли брат,фудбалот стана страшен бизнис,се игра колку да се рече,ретки се клубовите како дортмунд и има и други,ама дортмунд е нешто посебно..Покрај тоа што многу пати му е кршено срцето од страна на некој "фудбалери",и Големиот КЛОП дортмунд си остана пак природен,не засмрде,пак стадионот е полн,и фановите никогаш не го отпишуваат..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.963
Поени од реакции
25.276


Браво Селтик :bravobe:


Денес:


Поради:



ДФБ-Мафиата го штити Лајпциг како што го штитеше Хофенхајм - нормално, тука се парите. Ама пластичниве не врват лесно во Дортмунд.

Napagjani se i deca i zeni sto otisle da go bodrat RB Leipzig. Sramota e da pisuvas takvi raboti. Da bese dete nekako mozebi ke te razberev. So pravo e kaznata od DFB, a 60 dusi od napagjacite se vekje identificirani.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom