Фан Клуб: Борусија Дортмунд

R

red.devil

Гостин
Normalno, istoto e so Kina. Ali treba da se prasuvaat timovite dali parite dobro se vlozeni ili ne vsusnost ako imas pari ne treba da se rasfrlas samo poradi faktot sto si mojs. Angliskite timovi go baraat spasot vo kupuvanje igraci za brziot uspeh. Ne se spremni dolgorocno da gi podobrat mladinskite skola. Ne e slucajno deka angliskite timovi od godina do godina vlozivaat se poveke pari a istovremeno vo evropskite kupovi znaci vo direktna konkurencija so ekipi od drugi drzavi vagjaat poslabi rezultati. Ako ne za drugo barem mozeme kriticki da gledame na toa sto se slucuva vo PL.

Gesendet von meinem SM-G925F mit Tapatalk
Нема да се деси такво нешто (вложување во младински школи, постепен напредок итн.) во ПЛ затоа што преголем е ризикот да изгубат сезона или две од премиерлигашки фудбал ради инвестиција за долгорочно работење што го викаш кога имаат кеш за готов производ, не смеат да си дозволат таков "луксуз" и тоа може да им се удри од глава ако испаднат и изгубат околу 150м фунти наредната година (се на се). Се согласувам дека не е паметно, али преголем ризик е таквото размислување за ПЛ тим. Тоа се пари кои што за просечна екипа се неостварливи во било кое натпреварување во Европа. Секој тим кој што резонира од економска точка ќе батали ЛЕ за поволен пласман во ПЛ. Презахтевна лига е, прескапа лига е и ретки се тимовите кои имат конкурентни тимови за повеќе фронтови, последниве години дури и ги нема. Запримети ги табелите од последниве десеттина години, со исклучок на Челзи и Јунајтед, ќе пронајдиш некаква шема која вика ПЛ тимовите кои се фокусирале на европски натпреварувања, имале мизерна сезона во ПЛ. Не е счучајност тоа ако се повторува и кажува за конкурентноста, и захтевноста во лигата.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Дојде Исак,е сеа дали новиот Златан..


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Топрак ти е лош трансвер бе Тушел,па види само леверкузен колку гола имаат примено и види како топрак игра..па овој од херта брукс е 1000пати боље и повисок е


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Toprak e odlicen i toa za dobra para. So Sokratis ke bidat Berlinski zid. A Obamejang (carot) nema da odi vo Real od Zidane ne go saka.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Несакам да изгубам доверба во Тушел,ама секоја утакмица различна формација прави,за разлика од лани сезонава одбраната ни е ужас..дал се чува за со бенфика немам појма,ама баерн да ти кидне толку бодови а тренер вчерашен и ред бул да ти го земе местото......


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Бартра може вода да му носи на суботич,а знае ли некој зошто замина?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.279
Поени од реакции
6.536
Бартра може вода да му носи на суботич,а знае ли некој зошто замина?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Затоа што Суботиќ моментално е бетер и од Ванче Шиков, а и цело време се повредува.

Иначе одбраната на Дортмунд стално им била слаба страна ама оваа сезона достигнаа нов левел. Кај нас у втора лига подобри се одбраните.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.181
Поени од реакции
21.305
Жал ми е за Суботич ама од повредите не се врати на исто ниво. Исто така со умот е на друго место - има фондација во која вложува многу време. Иронично кажано: имаше доволно време за тоа.

Бартра се стабилизира, не би го одпишел а и плус Топрак влето иде. Одбраната беше слабата точка ама би рекол последните партии се стабилизира. За разлика нападот е патетичен. Толку шанси се залудно испуштени, значи ментален проблем имаат овие. Се мислат најдобри а Тухел нема начин да се справи. Под Клоп друга ќе беше прказната, живи ќе ги јадеше при ваква партија.

Иначе голем ремонт летово имаше и нормално е да има нестабилност. Потенцијалот е добро видлив и ако се квалификуваат за ЛШ све е ок за голем дел од фановите.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.024
Поени од реакции
36.785
Godinava nepodnosliv e Dortmund.

Gesendet von meinem SM-G925F mit Tapatalk
Страшно неподнолив, немаат две асални партии у низа врзано, од секој може да примат 2-3 гола шо е доста лошо.
Многу играчи ви се собраа у тимот, не знам дали само мене така ми се чини ама треба голема чистка летово а најверојатно ќе се почне со Обамејанг.

Сезонава највеќе зицери има промашено или ми се чини така?
Не дека не утнуваше претходно ама ова сезонава е катастрофално.
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
108
Поени од реакции
52
Толку од обамејанг,чим јавно тресе ќе одам у реал и веќе две сезони по ред се сели а и вацке јавно кажа дека не е добро тоа што го збори ауба и ќе разговараат за тоа,значи егото на ауба му е големо и сеа за инат игра лошо..колку што е вината во играчите толку е и во тренерот,неможе бе секоја утакмица различен состав различни формации,се скапа од ротирање само ауба шпиц што игра другите на секоја утакмица нова позиција,он толку се заљубил во играта на гвардиола што ја посра скроз работава


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom