Фан Клуб: Баерн Минхен

.

  • .

    Гласови: 7 87,5%
  • .

    Гласови: 1 12,5%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 јули 2009
Мислења
1.543
Поени од реакции
197
Боби[Мкд];3404528 напиша:
Шалке е во криза, или Нојер или Курањи си одат летово а сигурно за Нојер ќе можат да земат повеќе пари, искрено се надевам за Нојер да дојде летово, а Адлер ич го нејќам, многу ме потсеќа на Визе.
Se soglasuvam so tebe nema sto da cekame pod hitno treba sega da go zememe nemame vreme za cekanje
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Хммм еден мошне интересен податок од СпортБилд.де - листа на најплатени фудбалери:

1. Роналдо (Реал) 13мил.
2. Ибра (Барса) 12
3. Лео Меси (Барса) 10,5
3. Ето (Интер) 10,5
5. Кака (Реал) 10
6. Адебајор (Ман Сити) 8,5
7. Бензема (Реал) 8,5
8. Лам (Баерн) 8
8. Тавез (Ман Сити) 8
10. Рибери (Баерн) 7,5
10. Тери (Челзи) 7,5
10. Лампард (Челзи) 7,5
10. Чави (Барса) 7,5
10. Анри (Барса) 7,5
10. Роналдињо (Милан) 7,5
10. Џерард (Ливерпул) 7,5
17. Дани Алвес (Барса) 7
17. Хлеб (Штутгарт) 7
17. Робен (Баерн) 7
20. Балак (Челзи) 6,5

Значи со тие 10 кои му ги нудиме на Рибс би станал топ 5... не знам што повеќе :toe: :kesa: . На Лам алал нека му се тие 8 поконстантен од него тешко дека има.

Инаку тука (http://sportbild.bild.de/SPORT/bundesliga/2010/03/17/manuel-neuer/neue-geruechte-um-wechsel-zu-bayern.html) стои и дека Ноер изјавил дека наредна сезона сигурно останува во Шалке а не сакал да коментира за 2011... мислам прилично е јасна работата :toe:
 
Н

'Никола'

Гостин
Ајде бе не е до толку работава дојдена, да мора одма да дојди. Ќе почекаме, нема кај да бега, секако кај нас ќе заврши.:) И пак ќе кажам, не треба да го пуштат Тимошчук да си замине, треба таков играч.:toe:
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Опааа денеска па излезе дека Челзи ќе лумпува на пазарот и имале интерес за Швајни и Рибери... хехе... се ми се чини Реал и Челзи ќе ги дигнат цените до небо ова лето... nothing new there :helou: За Швајни ми е смешна шпекулацијава а за Рибс - колку повеќе потенцијални кандидати толку повисока цена :salut:
 
Член од
10 јули 2009
Мислења
1.543
Поени од реакции
197
Хммм еден мошне интересен податок од СпортБилд.де - листа на најплатени фудбалери:

1. Роналдо (Реал) 13мил.
2. Ибра (Барса) 12
3. Лео Меси (Барса) 10,5
3. Ето (Интер) 10,5
5. Кака (Реал) 10
6. Адебајор (Ман Сити) 8,5
7. Бензема (Реал) 8,5
8. Лам (Баерн) 8
8. Тавез (Ман Сити) 8
10. Рибери (Баерн) 7,5
10. Тери (Челзи) 7,5
10. Лампард (Челзи) 7,5
10. Чави (Барса) 7,5
10. Анри (Барса) 7,5
10. Роналдињо (Милан) 7,5
10. Џерард (Ливерпул) 7,5
17. Дани Алвес (Барса) 7
17. Хлеб (Штутгарт) 7
17. Робен (Баерн) 7
20. Балак (Челзи) 6,5

Значи со тие 10 кои му ги нудиме на Рибс би станал топ 5... не знам што повеќе :toe: :kesa: . На Лам алал нека му се тие 8 поконстантен од него тешко дека има.
Da no vo Germania danocite se mnogu povisoki od spania ako zema Ribery 8 toa mu doaga okolu 6 vo spania okolu 7 kako so znam jas
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Абе и јас тоа така го знам одамна ама сега баш последно што проверив беше ова: http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_rates_of_Europe (данок на приход во Гер, Ита и Шпа - 45%, Фра - 40%, Анг - 40%+ уште некој % на страна). Значи тие бруто плати во листата се горе доле исто одданочени.

Зависи агентот колку ти е паметен може за приходи за реклами и сличнио да си основаат фирма накаде во пичкасиматерина со мали даноци па спонзорите на таа фирма да плаќаат ама платите секогаш мора да се оданочат во земјата во која игра фудбалерот.

И уште една работа што не смее да се заборави е дека при потпишување договор добиваат убаво парче кеш играчите што може да е и во износ поголем од годишната плата. Секако и агентот зема добар процент од тој износ затоа и тие алчни кучиња се мотивирани да ги селат играчите цело време - тоа им е главен приход од клиентите.
 
Член од
10 март 2010
Мислења
248
Поени од реакции
34
Bravo za Torpedo :)) i jas sakam so Arsenal da padneme hehehe aj valjda ke mi se ispolni zelbata
 

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.491
Поени од реакции
11.237
хахахаха торпедо срека ви носи а???
 

Alex_DarklorD

Der Kaiser
Член од
1 октомври 2008
Мислења
298
Поени од реакции
8
дечки немам видено, дај кажете кога е ждрепката?
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Леле ќе се утепам темава се отупе по медиуми и ќе ни се врати ко бумеранг во најбитниот дел од сезоната... :headbang:

Спорт1.де напиша:
Румениге: “Само ние одлучуваме каде ќе игра Франк догодина. Немаме никаков притисок, неговиот договор е до 2011. Наша цел и понатаму е да го продолжиме договорот но кој мисли дека автоматски ќе го продадеме Франк ако тоа не се случи до крајот на оваа сезона тој се лаже. Во понеделникот имав разговор со Ули (Хенес) и одлучивме да направиме онака како што е најдобро за Баерн. Наредната сезона сакаме да ја премостиме ушта таа мала разлика меѓу нас и апсолутната елита во Европа. Затоа нема да избрзаме и убаво ќе размислиме пред што и да превземеме“.
Значи или сега Франк ќе експлодира за да си ја дигне цената во вис (што нас секако дупло ќе ни користи - ем треба добро да игра што се додека не претера со себичење е ок, ем че извадиме добра пара за него) или оваа тема ќе ја деконцентрира целата екипа пред најбитниот период од сезонава.

А дека овој не сака да остане мене ми станува се појасно. Куферите и правец Мадрид или Лондон (овие ми имаат поинтересни играчи за трампа- Алекс, Босингва, Ивановиќ...) кој плати повеќе. Може грешам ама не верувам... мислам дека од сега се ќе е само игра да му се дигне цената во вис што секако едно добро СП со Франција во ЈАР ќе го направи... а очајниве од Реал и Челзи ќе плаќаат...
 
M

Mario Gómez

Гостин
Румениге изјавил дека кој мисли дека ќе го продадеме Рибери годинава ако не го продолжи договорот се лажи, ќе рискира како со Балак, да го изгубиме безпари.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.097
Поени од реакции
893
Се коцка со цената не верувам дека нема да го даде...
 

ЧЕНТО

Претседник
Член од
27 јануари 2007
Мислења
8.239
Поени од реакции
4.839
Значи го шиткаме.......

Оваа изјава на Румениге е со намера да се крене цената.Сега ќе се потепаат,па ќе видиме кој ќе дојде со најмногу пари.

Мислам дека ова е правилна одлука.

Со парите од трансферот на Рибери можеме да направи феонаменална екипа за ЛШ.Ништо,ама буквално ништо не придонесе оваа сезона Рибери,такада мислам дека заслужува веќе да си оди.Освен ако не се деси некое чудо да освоиме ЛШ или да стигнеме до финале(што е многу тешко).Во таков случај ќе сака да остане сигурен сум.

Може доста добро да се искористат парите од трансферот.......

Со тие пари го купуваме Озил,како замена за Рибери.

Со останатото,купуваме дефанзивен играч за врска,центрлаен дефанзивец,лев бек, или уште еденцентрален дефанзивец,и ќе имаме екипа 2 пати појака од оваа сега со Рибери.

Мислам дека ќе е многу испалтливо да го дадеме за едно 50 милиони!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom