Факултет за Туризам и Бизнис Логистика

Член од
21 март 2013
Мислења
176
Поени од реакции
149
Не. Тоа не е факултет, тоа е смешка. Кого не го бивало за на УКИМ се запишал или, уште полошо, предава таму.
Мислам дека имаше еден смер за исхрана на технолошки факултет во Скопје, провери си на сајтот на факултетот.
Нема врска дека УКИМ е нешто подобар од УГД. Јас уште пред 2 години онака се запишав на Јустинијан, на предавања појдов не повеќе од 10 пати, па правниот факултет го запоставив целосно ради други причини, тек сега ми текна да положам некој предмет. Ниту присуство ми побараа, само ме упатија како да пријавам колоквиуми и испити, и ми кажаа кои материјали да ги набавам, по што во 2 недели исчистив цел 1 семестар, сега веќе полагам од 2 семестар колоквиуми, а материјалот е повеќе или помалку како лектира да читаш, а пак за прашањата што ги даваат на колоквиуми и испити (особено на колоквиуми), да не праам муабет - боза. Сигурно не е ништо полошо и на правниот факултет во УГД.

Што се однесува до Факултетот за Туризам и Бизнис Логистика, е чисто губење време, исто како и на Земјоделскиот факултет на УКИМ. Имам другари кои се на овие два факултети, немаат помала оценка од 8, а не ни имаат материјали од каде што би можеле нешто да прочитаат. Никакво знаење не се добива на Туризам и бизнис логистика, кога велам никакво значи воопшто никакво знаење.
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Дали е вистина дека ќе има се воведе нов смер - бизнис и администрација ?
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
факултето е префрлен во Гевгелија :(
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
факултето е префрлен во Гевгелија :(

Факултетот во Гевгелија го има веќе 4-5 години...
Сега купиле свој сопствен простор, пред тоа беа под ќирија.
Нормално кога пуштаат студенти да работат во Германија за плата замислете 300 евра?!?!?! Полно работно време, е сега предпоставете колку си ставаат во џеб од нив секој месец, и после асистентите ми возат џипови и бмв па и простор си купиле...Ееее, децо....
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
Факултетот во Гевгелија го има веќе 4-5 години...
Сега купиле свој сопствен простор, пред тоа беа под ќирија.
Нормално кога пуштаат студенти да работат во Германија за плата замислете 300 евра?!?!?! Полно работно време, е сега предпоставете колку си ставаат во џеб од нив секој месец, и после асистентите ми возат џипови и бмв па и простор си купиле...Ееее, децо....
иии сеа за да се запишам на бизнис и логистика ќе треба да го учам во Гевгелија тука веќе нема да биде во Скопје во автокоманда ?
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
иии сеа за да се запишам на бизнис и логистика ќе треба да го учам во Гевгелија тука веќе нема да биде во Скопје во автокоманда ?

Не знам за тоа, а зошто би го затварале тој во Автокоманда?
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
иии сеа за да се запишам на бизнис и логистика ќе треба да го учам во Гевгелија тука веќе нема да биде во Скопје во автокоманда ?
Го има во автокоманда :))) Бизнис логистика,бизнис администрација и хотелско-ресторантска насока.Јас планирам на хотелско -ресторантска,некако,најинтересна ми е.Инаку,каде точно се наоѓа во автокоманда ?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Нема врска овој факултет... џабе ќе си фрлаш парите 4 години... каде и да се запишеш исто ти е т.е џабе ти е... не знам зошто постои воопшто.. знам дека во Штип студенти на тој факултет кои имале 2ки во средно си минуваат си земаат 6ки и си чистат година најдоцна до август...
Ако одиш во Штип можеш на правен, медицина , некој од техничките факултети или можеби економски.. се друго е катастрофа...
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Нема врска овој факултет... џабе ќе си фрлаш парите 4 години... каде и да се запишеш исто ти е т.е џабе ти е... не знам зошто постои воопшто.. знам дека во Штип студенти на тој факултет кои имале 2ки во средно си минуваат си земаат 6ки и си чистат година најдоцна до август...
Ако одиш во Штип можеш на правен, медицина , некој од техничките факултети или можеби економски.. се друго е катастрофа...
Епа тогаш супер,значи ја со десетки ќе минам.Баш ми е галје шо зборуваат за тој и тој факс дека бил таков бил онаков,среќа ако имаш ќе се промушнеш.Нормално туризмот се развива па добар е овој факс плус многу се патува.Истражував и видов дека највиско квалификувана оценка која шо е добиена на тој факс е 8, и дека се пишуваат со 50-60 до највеќе 70 поени од дипломата таму.Значи,уште не им влегол некој КАПАЦИТЕТ ако можам така да кажам,туку само празноглави.И да,првите шо дипломирале највисока оценка имал некој си Даниел со 7.2 просек од сите 4 години.Така да,не е виновен факултетот шо ќе се запишат таму прости луѓе само колку да се каже дека имаат нешто завршено.Јас имам 96 бодови/поени од се од државна матура и од средно образование.Плус кога им додадам 9 степени шпански јазик,9 степени англиски и 4 степени италјански дипломи,може и на повисоко да се искачи.Технички предмети не можам.не сакам работи каде има било што математика физика или многу хемија.Овој смер си ми е супер
 
Член од
26 ноември 2012
Мислења
57
Поени од реакции
27
Здраво, дечки!
И јас сум заинтересиран за да се запишам на Бизнис-логистика во Скопје па дали може некој поконкретно да објасни каде поточно се наоѓа факултетот во автокоманда и да сподели некоја информација плус околку студирањето, испитите,професорите.Однапред благодарам за секоја информација!:)
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Здраво, дечки!
И јас сум заинтересиран за да се запишам на Бизнис-логистика во Скопје па дали може некој поконкретно да објасни каде поточно се наоѓа факултетот во автокоманда и да сподели некоја информација плус околку студирањето, испитите,професорите.Однапред благодарам за секоја информација!:)
Се наоѓа како дел од гимназијата т.е од АСУЦ скратено до Сенич
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
За Туризам не знам, али ова Бизнис и Логистика е голема утка.
Мене ми е полошо и од ФОН, искрено.

На овој факултет што е овде, предаваат професори што мене ми предаваа во средно.
Се запишуваат луѓе од 50+ години, завршуваат навреме.
Секој втор запишан работи во казината или на било кое друго работно место.
Предметите на интернет видете им ги, не знам што учат.

Најлошото е што го споредуваат со Економски на УКИМ.
Зошто да фрлале пари во Скопје кога тука можеле да си завршат скоро па исто?
Овие од моја генерација што се запишаа тука, едвај завршија средно.
Сега сите се фалат дека завршиле, и тоа со висок просек.

Ми се плаче кога ги слушам што зборуваат.
 
Член од
25 декември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
За Туризам не знам, али ова Бизнис и Логистика е голема утка.
Мене ми е полошо и од ФОН, искрено.

На овој факултет што е овде, предаваат професори што мене ми предаваа во средно.
Се запишуваат луѓе од 50+ години, завршуваат навреме.
Секој втор запишан работи во казината или на било кое друго работно место.
Предметите на интернет видете им ги, не знам што учат.

Најлошото е што го споредуваат со Економски на УКИМ.
Зошто да фрлале пари во Скопје кога тука можеле да си завршат скоро па исто?
Овие од моја генерација што се запишаа тука, едвај завршија средно.
Сега сите се фалат дека завршиле, и тоа со висок просек.

Ми се плаче кога ги слушам што зборуваат.
Вака Маич!
Како прво неможеш да судиш ако таму не студираш.
Второ, факултетот, односно смерот Бизнис логистика/администрација нормално дека ќе го споредуваат со економски факултет бидејќи се учи од потполно ИСТИТЕ книги како на економски при УКИМ, пр. Економија, Економика, Статистика и сл. предмети. Останатите професори издаваат е-учебници и не не тераат да им ги купуваме оригинал и да им го полниме џебот.
По тежина, просуди сама:
На повеќето факултети при УКИМ испитите се расчистуваат на колоквиуми, испитите се писмени и се вртат прашања по 10 години едни те исти. Сите учат, не од книга, туку од презентации, џабе се фураат дека учат 500 страни, тоа кај мама и тато само!
На УГД, општо земено политиката на факултетот е следна: Оценка се формулира кога ќе полагаш два колоквиума, имаш посетеност од предавања, вежби и имаш максимални поени од семинарски труд, некои трудови се и до 40 страни, зависно од предметот.
На УСЕН ИСПИТ е задолжително да дојдеш и да го пееш цел материјал, значи идеш на два колоквиума за да дојдеш до усен испит, независно дали имаш добри поени, е и тек на усен испит добиваш завршна оценка, а не ги расчистуваш на колоквиуми како на УКИМ, плус на УКИМ прашањата се на заокружување, посебно на правен, а кај нас се 10 заокр. 5 надополнување и 5 ЕСЕЈСКИ, па ти види цуцо моја каде е полесно, каде е боза.
Можда било боза на почеток - секој почеток е климав, а сега не е, верувај!
За 3-4 години УГД ќе биде прв и најдобар универзитет во МК. - маркирај го ова.
Ај сега иди учи ги прашањата од генерација на мајкати и таткоти кога студирале, и кај Зоки моеш избледени копии да најдеш за ич пари!
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Да да во право е Гарди...правниот во Штип е потежок од Скопје..многу студенти знам што се префрлени од Скопје во Штип и велат дека е многу потешко во Штип. За туризам ќе кажам дека е лесен пошо имам другар кој ништо не учи а ќе дипломира без проблем уште малку.
 

pHiLLiPcHo

Шушљак
Член од
26 февруари 2009
Мислења
892
Поени од реакции
68
Хаха ја читам темава и интересна..еве јас ќе ви ја кажам мојата перспектива најреално според мене...Ја сум студент на факултетов , бизнис логистика,во скопје,автокоманда,трета година,финиширана....факултетов во скопје,е една зграда реновирана споена со албанскиот дел од средно птт..на два спрата се располага со неколу канцеларии и 10-тина предавални од кои предавална еден 1 и 2 се тие по-капацитетните , другите се (као) училни.Протоколот на факултетот си бара редовност да се разбереме..значи работи на систем на поени(било што било до 2011-12, кога заради пробив и репутација било и полесно), сега си обврзан да доаѓаш редовно,во зависност од распоредот на предавања и вежби.Задолжителна е и проектна задача која мора да ја презентираш пред сите студенти,бидејќи е еден од условите за да можеш да полагаш.Цел семестар одиш за да собереш поени,и условот за да го полагаш предметот ти е да освоиш 42 можни поени од максимум 70.Во семестар се погаѓа и предмети (обични тие што се изборни) да немора да доаѓаш на предавања,се случуваат и такви попусти но еве у моево студирање од три години(сега запишувам и четврта од септември) дали се десило еднаш до два пати по еден предмет од можни 5 од овие 6 семестри.Многу ниско го рангираа кога се запишав,као ваков е таков е боза е..па ме удри чекан по глава кога сфатив какви професори има и која ригорозност се држи.Во однос на професорите поголемиот процент се професори со поткован статус и знаење,тоа неможе да се оспори,но има некои тирани кои буткаат на испит заради тоа што му е кејф и разноразни произволни фактори кои праат еден вид на неправда.Усното полагање е тоа што можеби ја балансира тежината,тоа е уведено од 2013 , баш и кога се запишав, зошто претходно било писмено и се правеле пропусти.Али со уведувањево на усново значи ако не научиш , џабе си ги пробуваш шансите на испит зошто мора се да знаеш,незнаеш што те прашуваат...плус тука доаѓаат фактор трема, итн итн, што има професори кои не ги интересира,така да ти паѓај си,на твоја загуба е.Со економски не го споредувам,имаат слични предмети,во зависност од обем на материјалот можеби се некои 15-30% пократки,али самиот систем на обврзување со бодовиве,презентирање,идење на два колоквиума,па после откога ке освоиш услов, да одиш усно да полагаш и не е баш онака пичкин дим, ко шо гледам споредбиве што ги праат погоре...зошто на уким кога ги даваат тие прашања на испит ( кој и дали ќе го идеш ако ги средиш двата колоквиума на време) им е со механизам на заокружување на 4 понудени одговори,слични еден со друг..жити се,ако ти си научил и ако тоа ти е препрека и изговор за тежина,отпиши се од факс,не се мачи :pos:..а кај е делот со обврзување за идење редовно?(исклучок на некои професори кои го барале тоа,ама бог да ги прости еве од што беа пречесни со нивните титули па и ги затворија :icon_lol:)..така да , од тој аспект има тежина..а од аспект на организираност...ќе се поштедам од хејт, на неорганизираноста, со каснење на рокови,паѓање на систем,па треба нешто у штип да стигне па не се вратило, па те нема у систем,па те има,па поени си немал,па си имал,тука идат пола нерви...оверал оценка од 1 до 10? 5 евентуално 6,чисто ради тоа што стручноста на струката е одлична,опфаќа многу,ако учиш и ако го апсорбираш тоа има апсолутни вредности,недостатоци се неорганизираноста и неправдата од некои професори кои лечат фрустрации.и да не го заборавам делот со условот за фаќање година, имаш 30 кредита по семестар, и мора да освоиш број на кредити за да не паднеш година во случај за прва година према втора 36 од 60 кредити, втора година према трета 90 од 120,трета година спрема четвра 150 од 180 (иако имаш избор да го земеш со три години односно 180 кредити,ко што праат тие со сила што го гураат и го влечкаат по 3-4 години)..за услов кон магистерски односно 5-та година потребни ти се 210 од 240 итн итн...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom