Факултет за Туризам и Бизнис Логистика

Член од
17 март 2009
Мислења
95
Поени од реакции
2
Во академската 2009/2010 година, покрај наведената насока Туризам, се отвора можност идните студенти да се запишат во Гевгелија и во Скопје на нова насока – Бизнис логистика.

Со завршувањето на додипломските студии - шести семестар (трета година), студентот на насоката Бизнис логистика се стекнува со диплома (звање) стручен назив – менаџер по бизнис логистика.
Дипломираниот студент има можности за вработување во широкиот бизнис сектор, министерствата, државната и локалната јавна администрација.
Студентите во текот на летните месеци, во државата или во странство, реализираат задолжителна феријална пракса во бизнис секторот, државната и локалната јавна администрација.

Значи ова е сосема нов смер, еве ја и студиската програма
http://ftb.ugd.edu.mk/images/stories/file/pdf/studiski_programi_po_katedri/KATEDRA BIZNIS LOGISTIKA.pdf

Има некој заинтересиран за запишување во Скопје ? :helou:
 
Член од
20 јануари 2008
Мислења
47
Поени од реакции
2
ако има некој студент запишан на логистика, нека ми пише ми требаат некои информации. фала однапред
 
Член од
20 октомври 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
i mene neka mi pise nekoj ako gi znae knigite za prva godina na fakultetov pozz do saso i ja sum za arsenal <3
--- надополнето: Oct 20, 2011 1:14 AM ---
ако има некој студент запишан на логистика, нека ми пише ми требаат некои информации. фала однапред
koja god si
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.590
Поени од реакции
923
Ме интересира,дали има студентни овде на Кајгана на овој факултет? Овој факултет го има во Штип на универзитетот Гоце Делчев,дали го има исто така и во Скопје?
Заинтересиран сум за студирање на туризам и бизнис логистика одсек гастрономија,исхрана и диететика за после да продложам на нутриционизам но не овде.И Гоце Делчев дали исто се цени како и универзитетот св.Кирил и Методиј ?? Мислам и Гоце Делчев е државен.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
За да продолжиш со нутриционизам ти треба огромно знаење од биохемија/физиологија тоа знаење нема да го стекнеш на наведените факултети.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
.И Гоце Делчев дали исто се цени како и универзитетот св.Кирил и Методиј ??
Не. Тоа не е факултет, тоа е смешка. Кого не го бивало за на УКИМ се запишал или, уште полошо, предава таму.
Мислам дека имаше еден смер за исхрана на технолошки факултет во Скопје, провери си на сајтот на факултетот.
 

Gregor

Оbserver
Член од
6 февруари 2013
Мислења
1.021
Поени од реакции
1.935
Ако сакаш да влезеш во сржта на нутриционизмот ти треба знаење од биохемија, физиологија, така ќе знаеш како да одредиш правилна исхрана, прво ќе му одредиш параметри па после усогласуваш.

Вака би било учење шематски на памет, без никакво значење, кога веќе ќе навлезеш во регулација, биохемија и слично ќе знаеш од каде да почнеш и каде евентуално е проблемот во исхраната на човекот.

Не. Тоа не е факултет, тоа е смешка. Кого не го бивало за на УКИМ се запишал или, уште полошо, предава таму.
Мислам дека имаше еден смер за исхрана на технолошки факултет во Скопје, провери си на сајтот на факултетот.
:cuc: Абе ми ги зема зборовите, а јас сакав да бидам фин. :icon_lol:
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Ако сакаш да влезеш во сржта на нутриционизмот ти треба знаење од биохемија, физиологија, така ќе знаеш како да одредиш правилна исхрана, прво ќе му одредиш параметри па после усогласуваш.

Вака би било учење шематски на памет, без никакво значење, кога веќе ќе навлезеш во регулација, биохемија и слично ќе знаеш од каде да почнеш и каде евентуално е проблемот во исхраната на човекот.



:cuc: Абе ми ги зема зборовите, а јас сакав да бидам фин. :icon_lol:
Не. Тоа не е факултет, тоа е смешка. Кого не го бивало за на УКИМ се запишал или, уште полошо, предава таму.
Мислам дека имаше еден смер за исхрана на технолошки факултет во Скопје, провери си на сајтот на факултетот.

Немаш врска,УГД си е баш добар универзитет, и е многу потценет,нека отиде некој во Битола да се запише па да го видам кога ке дипломира
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.658
Не. Тоа не е факултет, тоа е смешка. Кого не го бивало за на УКИМ се запишал или, уште полошо, предава таму.
Мислам дека имаше еден смер за исхрана на технолошки факултет во Скопје, провери си на сајтот на факултетот.
Прехранбена технологија и биотехнологија?
 
Член од
24 јуни 2011
Мислења
522
Поени од реакции
462
Исхрана, диететика и гастрономија учат предмети за начини на послужување, видови меса, економија на угостителство, учат рецепти :tapp:. Со еден збор гола вода, џабе губење време е тоа. Не се лажи!
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Немаш врска,УГД си е баш добар универзитет, и е многу потценет,нека отиде некој во Битола да се запише па да го видам кога ке дипломира
Тоа што битолскиот факултет (можеби) е полош, не го прави овој факултет добар. За жал, факултетот е мизерен.
Прехранбена технологија и биотехнологија?
Не знам, веројатно е тој, кого го интересира си има сајт и наставна програма.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Тоа што битолскиот факултет (можеби) е полош, не го прави овој факултет добар. За жал, факултетот е мизерен.

Не знам, веројатно е тој, кого го интересира си има сајт и наставна програма.
па ако така гледаш на работите најдобро е да отиде да се запише на Сорбона
бидејќи и во Скопје нема да го добие тоа знаење
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
па ако така гледаш на работите најдобро е да отиде да се запише на Сорбона
бидејќи и во Скопје нема да го добие тоа знаење
Кога веќе има избор меѓу мизерно и средно жалосно образование, нека го избере помалото зло. УКИМ не е Сорбона, ама е далеку подобар избор од факултетот што се завршува на пуш пауза.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom