Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
3 февруари 2021
Мислења
19
Поени од реакции
2
Член од
20 март 2021
Мислења
12
Поени од реакции
0
Дали првата задача од прв колоквиум по АПС е секогаш листа, или е можно и нешто друго?
 
Член од
25 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво,

Според мене навистина е тешко да се одлучи на кој факултет треба да се оди особено со 18 години . Мене лично ми одеа сите предмети во средно и сите ги сакав и тоа беше плус причина за да не знам каде да продолжам . Но сепак си имав зацртано дека факултетот што ќе го одберам мора да содржи математика . Љубовта кон математиката и информатиката ми беше преголема , често знаев да решавам задачи и кога ќе немаше потреба од тоа . Јас се мислев помеѓу ПМФ -математика, економски и ФИНКИ . Но, сепак се одлучив за финки од неколку причини и тоа :
1. Сакам и ми оди информатика;
2. Има математика во факултетот;
3. Сигурна иднина .
Јас би те советувала да го одбериш онај факултет во кој што гледаш иднина за себе . Дека ќе е лесно , нема да е лесно . Но тоа важи за сите факултети , секој факултет има своја тежина :)
Ти благодарам за мислењето. Можам да се видам во иднина како програмер или софтверски инженер. Но, дали би ми требал курс или некои дополнителни часови додека сум уште во средно, за време на летото, па и кога ќе почнам на факултет ?
 
Член од
4 октомври 2021
Мислења
38
Поени од реакции
5
Ти благодарам за мислењето. Можам да се видам во иднина како програмер или софтверски инженер. Но, дали би ми требал курс или некои дополнителни часови додека сум уште во средно, за време на летото, па и кога ќе почнам на факултет ?
Сметам дека такво нешто моментално не ти е потребно . И јас исто така се мислев дали да одам на курс ,но добив совети од други колеги да не одам пред факултет на никаков курс. Самите професори барем кај мене стрикно за програмски ни објаснува се и некој воопшто да нема познанство би постигнал успех.
 
Член од
2 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
6
АПС проверуваат лабораториски за плагијати или не се замараат? (за потпис се)
 
Член од
1 ноември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
1
Здраво, прва година сум на СИИС и имам неколку прашања за колоквиумите.
1) Дали тежината на задачите на испит (поконкретно за структурно и калкулус) е иста како на лабараториските?
2) Дали се случило да се паднат слични задачи(шаблонски) низ годините?
3) Освен учебникот по калкулус и лаб/аудиториски за структурно, дали користевте друга литература?
Многу би ми значело ако некој ми одговори, малку паничам
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
Здраво, прва година сум на СИИС и имам неколку прашања за колоквиумите.
1) Дали тежината на задачите на испит (поконкретно за структурно и калкулус) е иста како на лабараториските?
2) Дали се случило да се паднат слични задачи(шаблонски) низ годините?
3) Освен учебникот по калкулус и лаб/аудиториски за структурно, дали користевте друга литература?
Многу би ми значело ако некој ми одговори, малку паничам
1. Za strukturno tezina e ista kako na lab poslednite pred kolokvium i na zadacite sto ke vi gi stavat za vezbanje za prv kolokvium, kalkulus potesko od av
2. Sablonski retko, moze da se izmislat milioni zadaci koristi gi prethodnite za vezbanje no ne ocekuvaj isti
3.nikakva literatura plus ne ti e potrebna za predmetive
 
Член од
17 ноември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Некои совети во врска со теоријата по калкулус на колоквиум, отприлика што треба да се учи?
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
osnovi na teorija na informacii sto davaat na delot teorija i dali e dovolno da se sfatat av za da se polozi delot so zadaci?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom