Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Здраво дечки.
Ме интересира од тие што го поминале предметот „Алгоритми и податочни структури“, дали кога ќе има вежби/колоквиуми/испити ќе мораме да пишуваме програми во Java или може и во С ?
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.460
Поени од реакции
2.466
Здраво дечки.
Ме интересира од тие што го поминале предметот „Алгоритми и податочни структури“, дали кога ќе има вежби/колоквиуми/испити ќе мораме да пишуваме програми во Java или може и во С ?
Можеш да работиш и во C, ама немој да бидиш будала да работиш во C.
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
253
Поени од реакции
102
Можеш да работиш и во C, ама немој да бидиш будала да работиш во C.
До толку не сум хахаха. Него дали ќе има пишување цели кодови од скреч ко што беше случај кај структурно/објектно програмирање, или повеќе ќе биде теоретски настроено ?
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.460
Поени од реакции
2.466
До толку не сум хахаха. Него дали ќе има пишување цели кодови од скреч ко што беше случај кај структурно/објектно програмирање, или повеќе ќе биде теоретски настроено ?
Не знам како е сега со онлајн полагањето, порано 3 задачи цели да решиш даваа.
 
Член од
3 февруари 2021
Мислења
19
Поени од реакции
2
Колеги некој совет како да се положи структурно? Прва година сум. На што да се фокусирам, од каде да вежбам?
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
19
Поени од реакции
3
Колеги некој совет како да се положи структурно? Прва година сум. На што да се фокусирам, од каде да вежбам?
Да ги вежбаш задачите шо ги имаш на Code, таму се лабараториските и имаш задачи за решавање пред колоквиумите.
 
Член од
3 февруари 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Да ги вежбаш задачите шо ги имаш на Code, таму се лабараториските и имаш задачи за решавање пред колоквиумите.
За Code рекоа дека е во фаза на "пензионирање"
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.259
Поени од реакции
7.263
Дали некој има присуствувано на Компјутерска Етика и Системска Анализа и Дизајн, немам присуствувано на предметите поради работни обврски, па би ми било од голема корист да дознаам нешто повеќе.
 
Член од
6 октомври 2019
Мислења
38
Поени од реакции
62
Дали некој има присуствувано на Компјутерска Етика и Системска Анализа и Дизајн, немам присуствувано на предметите поради работни обврски, па би ми било од голема корист да дознаам нешто повеќе.
Јас сум на Компјутерска етика, моментално сме до предавањето за "Етиката, нејзиниот развој, применета етика, компјутерска етика" кое уште не е земено до крај. Ќе има тестови за материјалот од предавања кои ќе бидат најавени една недела однапред (уште не сме имале тест). Моментално е во тек првиот групен проект, треба да пишуваш во соодветниот форум зависно од темата која си ја избрал, секое мислење ти се оценува и од оваа активност можеш да освоиш максимум 100 поени. Треба да се напише и индивидуален извештај, за тоа уште нема детално кажано што и како. Вака е за студентите со индекс до 18, за постарите има друг курс ама мислам дека е се исто. Ако те интересира уште нешто слободно пиши ми.
 
Член од
12 октомври 2021
Мислења
19
Поени од реакции
3
Dali nekoj gi ima labaratoriskite vezbi po Veb programiranje reseni, ako ne mu e problem da mi gi pusti.
Blagodaram.
 
Член од
4 октомври 2021
Мислења
38
Поени од реакции
5
Здраво дечки
1.Некои совети за дискретна математика и како да се положи на колоквиуми ? :)
- И доколку имате испитни од 2020 ве молам да ми ги пратите.
И дали советувате да се оди на дополнителни часови по дискретна математика ?

П.с Професор ми е Дејан Спасов
 
Член од
25 октомври 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, сега сум 4та година гимназија на општествен смер. Размислувам за што и каде понатаму. Сега се двоумам помеѓу две области право и информатика и двете ме влечат. Најверојатно во Скопје (ФИНКИ и Јустинијан). Знам дека има огромна конкуренција во таа област, но и на двата факултети. Но, јас сум премногу скептичен за се, а особено за некои вакви битни одлуки. Многу сум неодлучен. Информатика учев две години и ми одеше одлично, знам C++ и дел од html, но ги учев со задоволство. Математиката солидно ми оди. А право исто така ме интересира многу. Стварно незнам што да правам, а времето ќе летни. Ве молам за некој совет и ви благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom