Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.635
Поени од реакции
3.652
малце офтопик е али да ве прашам у врска со електронската пријава за студентски, пишувам га просеко шо барат и кд одам pdf фајло да га симнам за да испечатам, кај просек празно ми стое(бројката), проба прво пиша со запирка, после со точка и исто па не ми га дава, како да опраам?
 
Член од
26 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
33
малце офтопик е али да ве прашам у врска со електронската пријава за студентски, пишувам га просеко шо барат и кд одам pdf фајло да га симнам за да испечатам, кај просек празно ми стое(бројката), проба прво пиша со запирка, после со точка и исто па не ми га дава, како да опраам?
И кај мене празно беше, исто кај уште 5-6 мина други што ги прашав.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Шаблони за дизајн на кориснички интерфејси - имаш теорија и задачи , по теоријата се учат шаблони на кориснички интерфејси , каде се користат , како изгледат и слично , се полага е-тест на курсес имаш дадено слики од одредени шаблони каде што треба да погодиш на дадената слика кој шаблон/и е искористен , теоријата е прилично лесна , на делот од задачи се учи jQuery(библиотека на JavaScript) на колоквиуми ти е дадено една задача каде што треба да го погодиш кој шаблон треба да се искористи во дадената ситуација и да го имплементираш со html/css и jQuery , теоријата ја држеа Ивица , Иван и Лошковска , задачите ги држеше Влатко Спасев. Заборавив да напоменам дека за делот на задачи можеш да бираш дали сакаш шаблоните да ги црташ во тетратка или да програмираш , со цртање најмногу што можеш да извадиш е 6ка.Мене ми беше прилично интересен и лесен предмет.

Компјутерски мрежи и безбедност - исто имаш теорија и задачи , се учат слоевите од кои е составен интернетот како Апликациски,Транспортен,Мрежен и Податочен се учат подетално секој од овие слоеви , исто и се учат основи на Безбедност како енкрипција со приватен/јавен клуч , RSA и Diffie-Hellman алгоритмите за енкрипција ( само основни работи не се навлага многу длабоко ).За мене беше многу интересен и лесен предмет.

Ако сакаш уште еден лесен изборен предмет земи го Економија за ИКТ инженери , го држи Смилка и како сите други нејзини предмети e многу лесен за полагање.
А јас пак со КМИБ неможамм да се снајдам .. дури ќе платев да ми помогнат ама немат кој :place::place:
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.466
Поени од реакции
2.496
А јас пак со КМИБ неможамм да се снајдам .. дури ќе платев да ми помогнат ама немат кој :place::place:
Учи од книга , многу е добро напишана , зависи и од човек до човек , јас немав проблем со предметов ми беше далеку полесен од АОК
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Procitav na temava deka angliskiot smer SEIS e mnogu tezok, odnosno profesorite bile mnogu strogi i bez razbiranje. Me interesira malce podetalno bidejki stvarno sakam da ucam na ang. Koi profesori se od angliskiot smer, koi profesori se najstrogi (sakam da gi razgledam na stranata na finki), opsto zosto slusam tolku negativnosti za smerot? Sto e razlicno od SIIS?
Многумина не го знаат добро англискиот но секако исклучоци. НО, да прејдеме ма главното. Лоши луѓе,никакви комплексаши- ДЕЈАН ЃОРЃЕВИЌ како топ1.КАТАРИНА како негов асистент не е лоша( не е најака по англискиот)маааалку е несмасна ама мора да му ги слуша наредбите на топ 1.
Петар Секуловски е многу добар малку смотан и англискиот не му оди ама океј е, Верица Бакева е принципијална, знае да предава да ти задржи внимание и прилично добар англиски. Здравески Владимир- јак англиски + добри предавачки вештини.
Игор Мишковски- топ , не попушта лесно, ама е многу добар професор и предава за 10ка, асистенот Јофче Наси истотака.Александра Каневче- добрс професорка и предавач но некад сака да си лечи комплекси. Бојана Котеска- убаво објаснува, предава и супер и е англискиот. Анастас Мишев, заебан тип а изгледа префин- англискиот му лежи.
Во глобала, добар е смерот, потежок од ПИТ, но е океј, многу отежнуваат само професорите. Сама сум сведок дека на мак групите ( некои ) им се подобри и поразбирливи професорите.
Автоматски споено мислење:

Учи од книга , многу е добро напишана , зависи и од човек до човек , јас немав проблем со предметов ми беше далеку полесен од АОК
Навистина ? Wow , мене Аок далеку полесен ми беше, овде задачиве неможам да се снајдам, теорија так тук.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
31
Поени од реакции
3
HELP! Дали предметите од летен семестар како последна сесија ќе може да ги полагаме во јануарската,или пак последна шанса ни е септемвриската, бидејќи има дел предмети од истиов семестар кои се услов за запишување на 3-ет семестар?
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
HELP! Дали предметите од летен семестар како последна сесија ќе може да ги полагаме во јануарската,или пак последна шанса ни е септемвриската, бидејќи има дел предмети од истиов семестар кои се услов за запишување на 3-ет семестар?
Можеш и во јануари.
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
HELP! Дали предметите од летен семестар како последна сесија ќе може да ги полагаме во јануарската,или пак последна шанса ни е септемвриската, бидејќи има дел предмети од истиов семестар кои се услов за запишување на 3-ет семестар?
Dvojnata sesija vo septemvri se odnesuva na ispustenite kolokviumi od leten taka so ostanuva januarska za letnite. Od leten ako imas uslovni predmeti za 3et semestar ke pratis molba preku molbi.finki da ti odobrat da gi slusas tie predmeti bez da ti se polozeni uslovnite.
 
Член од
1 јуни 2020
Мислења
22
Поени од реакции
3
dali nekoj znae shto se padna vo teoretskiot del po Kompjuterski mrezi i bezbednost vo junskata sesija, bidejki beshe se osven teorija.
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
117410587_3240578945988868_766899482809272598_o.jpg

Zdravo kolegi, nekoj da znae nekakov tutorijal za vakva zadaca po mrezi ili ako ne mu e tesko da mi objasni kratko kako da znam da ja resam bidejki nonstop se paga vakva zadaca na prakticen, segde barav, nema nigde resenie so objasnuvanje kako tocno se resava, fala odnapred.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom