Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

S

smiljo

Гостин
Најпаметно ти е запиши си прва година во КЕ или МТ (смерови што имаат иста програма во прва година со КНИ) и после во втора префрли се на КНИ, ако имаш просек над 9 ке одиш во државна инаку во приватна. Така направи еден другар што и онака би бил во приватна КНИ и барем една година си беше во државна квота и плус за некои смерови кои нема многу кандидати ке си во државна сигурно како КЕ.
А во МТ во државна квота би ме примиле?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Здраво, сакам да прашам дали кога избираш смер на кој ќе студираш додипломски студии, бираш и профил? http://finki.ukim.mk/mk/studies/study-guide
Јас пресметав на калкулаторот, имам 91 поен. Дали имам шанси да улезам у државна квота на КНИ?
Ако може да ми пиша некој студент што е на КНИ, но може и на другите смерови, да поразговараме малце... поздрав
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Здраво, сакам да прашам дали кога избираш смер на кој ќе студираш додипломски студии, бираш и профил? http://finki.ukim.mk/mk/studies/study-guide
Јас пресметав на калкулаторот, имам 91 поен. Дали имам шанси да улезам у државна квота на КНИ?
Не избирaш.

Пoнaзaд пoстирaв резултaти oд уписи oд претхoдните гoди. Прoвери ги, дa видиш oд приликa кaквa е кoнкуренцијaтa пo смерoви.
Секaкo, никoј не мoже дa ти тврди декa ќе влезеш. Зaвиси oвaa гoдинa кaквa ќе биде зaинтересирaнoстa зa КНИ
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Може некој да ми напише повеќе за овој правец ,,Академски студии по информатика''?
Кои се предностите,недостатоците?
Зошто по 15-20 студенти се пријавуваат годишно на овој правец?
Дали вреди да се запишам на овој правец?

Според сите анализирани правци овој ми изгледа најпривлечен.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Здраво, сакам да прашам дали кога избираш смер на кој ќе студираш додипломски студии, бираш и профил? http://finki.ukim.mk/mk/studies/study-guide
Јас пресметав на калкулаторот, имам 91 поен. Дали имам шанси да улезам у државна квота на КНИ?
Ако може да ми пиша некој студент што е на КНИ, но може и на другите смерови, да поразговараме малце... поздрав
Прашај што те интересира за КНИ :)
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
АСИ ( Академски студии по информатика ) е насока која е превземена од институтот за информатика ИИ при ПМФ (еден од двата института што во 2010 се споија и го оформија ФИНКИ. Се запишуваато по 20-30 студенти бидејќи политиката на ФИНКИ е да ги промовира најповеќе КНИ, МТ и ЕТ бидејќи тие насоки се сосема нивни односно создадени во 2011 година за разлика од АСИ и ПИТ кои се превземени од ПМФ односно ИКИ и ИНФО кои се превземени од ИКТИ од ФЕИТ. Оттаму се толкавите квоти за КНИ и ЕТ и толкавата навала. Значи при изборот на студиската програма треба да гледаш и што точно највеќе сакаш и што ти лежи бидејќи студиските програми се слични помеѓу себе во еден дел. Но од друга страна има и доста разлики пример КНИ важи за исклучиво софтверски смер во кој има голем дел програмирање, ЕТ е смер во кој главни теми се информатиката, интернетот, примената на нив и е-бизнисот, а пак ИКИ е смер со поширока теоретска и инженерска основа во кој освен софтверскиот дел има примеси и од физичката работа на компјутерот - хардвер ( дигитална електроника, логички кола, компјутерски архитектури), поопширно изучување на компјутерското инженерство, развој на мобилни апликации, компјутерска графика и тн... ( ИКИ до 2010, до пред преминувањето на ФИНКИ важеше за најквалитетниот смер на ФЕИТ од областа на компјутерското инженерство, а бидејќи истиот кадар раководи и денес на ФИНКИ со тој смер, квалитетот е на многу високо ниво).Мој совет е детално да ги разгледате рамките на додипломски студии односно предметите кои се изучуваат... За најтешки и најценети смерови важат ИКИ и КНИ, но МТ, ЕТ и ИНФО исто така се квалитетни студиски програми.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Значи АСИ помалку се цени од КНИ и ИКИ? Гледам овде дека сам избирам каков правец да изучувам и со каква диполома да се стекнам. Првите 4 семестри речиси сите предмети се исти со КНИ, но од 5ти семестар нема веќе задолжителни предмети.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Поважно е кои технологии ќе ги научиш и знаеш, отколку каков назив ќе имаш на дипломата :)
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Зарем не предаваат истите професори од КНИ овде? Предметите се исти,претпоставувам и програмите. Сигурно изборните предмети ќе можам да ги искомбинирам со задолжителните на КНИ и знаењето на крај да остане исто.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Поважно е кои технологии ќе ги научиш и знаеш, отколку каков назив ќе имаш на дипломата :)
од кога го ломотам ова ехее :D

глејте што повеќе да научите за вас и учете тоа што ќе ве интересира, определете се што ве влече и такви предмети земајте за изборни, навлагајте во една сфера, дали мрежи, дали хардвер, дали податоци, што и да е.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Поважно е кои технологии ќе ги научиш и знаеш, отколку каков назив ќе имаш на дипломата :)
Let's dig deeper...

Поважно е кои технологии вештини (технологии ми звучи премногу упростено, секоја технологија се учи со време, побитни се вештините - hard and soft skills) ќе ги научиш и знаеш докажеш дека ги знаеш, со проекти, односно со портфолио, отколку каков назив ќе имаш на дипломата дали воопшто ќе имаш диплома.
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Дечки некој да ми препорача предмет каде може да се работи проект (веб апликација) со минимум двајца членови, а да не е Тимска работа и да е во зимски семестар? Не ми дозволуваат да го запишам, бидејќи сум по нова програма и англиска насока. Јас не знам кој друг предмет би одговарал, а да не се заморувам со теории и практични полагања. Ова го велам од аспект дека не би можал целосно да се фокусирам на самиот проект, токму заради тие полагања (не од аспект дека се тешки за положување). Ви благодарам за сите препораки однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom