Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.630
Поени од реакции
52.501
Добар е ВБС, up-to-date предмет баш.

Инаку мене ме интересира, како се полага Веб Дизајн? Има нешто усно, од ворд презентациите на Драган? На компјутер се полага, на лист?!?
Етест, HTML и CSS.
Етестот е со прашања од предавања и аудиториски.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.532
Na kratko se vklucuvam samo na forumov, nemam internet pa ne mozam da listam pozadi a sigurno e odgovoreno. Zbor dva za PKK( Mrezi )? Predavanjata mi se cini deka pokrivaat epten mal del od knigata, i se e voopsteno a vo knigata ima mnogu detali. Na sto da se obrne povekje vnimanie?
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Na kratko se vklucuvam samo na forumov, nemam internet pa ne mozam da listam pozadi a sigurno e odgovoreno. Zbor dva za PKK( Mrezi )? Predavanjata mi se cini deka pokrivaat epten mal del od knigata, i se e voopsteno a vo knigata ima mnogu detali. Na sto da se obrne povekje vnimanie?
Од лично мое искуство :
Од презентациите за предавања е многу концизно напишано. Затоа ја читав книгата како што доаѓаа главите но не учев од неа. Неа ја користев да го сфатам глобалниот концепт од презентациите. Кога тоа ќе го разјаснев презентациите ми беа полесни и знаев за што се работи. На колоквиуми/испити се паднаа тогаш прашања од базата но имаше и од презентациите со слики. Пред колоквиуми и испити учев и од базата. Ги знаев прашањата добро. Со тоа што ја учев базата автоматски го повторував материјалот од предавањата. Значи нема што да изгубиш ако исто така ги учиш прашањата од база, само ќе го повториш материјалот, што е во секој случај добро и ќе знаеш каков тип на прашања се паѓаат.

Задачи учев само од аудиториските. Потешко од тоа мислам и не дадоа.

И во задачи и во теорија секогаш ќе те заебаваат прашања со слики, рутери, мрежи така да најпожелно е да го сфаќаш концептот а не напамет да учиш. :)
 
Член од
20 јуни 2012
Мислења
147
Поени од реакции
40
Некој дали има збирка задачи за алгоритми , колоквиумски(испитни) задачи, или задачите што ги даваат за вежбање асистентите ?
Ако има некој нека постави тука ,
Однапред благодарност.
 
П

Паган-др

Гостин
Дискретна 1, што ми е доволно за колоквиум? Аудиториски? Друго што да решавам?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Некој дали има збирка задачи за алгоритми , колоквиумски(испитни) задачи, или задачите што ги даваат за вежбање асистентите ?
Ако има некој нека постави тука ,
Однапред благодарност.


Па немате на courses (мислам) аудиториски/лаб/вежби за кол. ? такви даваат.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Дискретна 1, што ми е доволно за колоквиум? Аудиториски? Друго што да решавам?
Во копирници најди што се паѓале задачи од претходни години за да знаеш какви задачи даваат. Исто и по некоја дефиниција ќе ти треба од предавања.
 
Член од
24 август 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали на некој од вас ги имал Весна и Билјана како асистентки? (Калкулус и Дискретна)
На што да удирам повеќе акцент за првите колоквиуми?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.532
Дали на некој од вас ги имал Весна и Билјана како асистентки? (Калкулус и Дискретна)
На што да удирам повеќе акцент за првите колоквиуми?

Билјана за дискретна е закон. Многу убаво ги објаснува работите,ако внимаваш на вежби со малце вежбање дома топ си. Дискретна го имам првиот колоквиум некаде низ дома, ќе го сликнам и ќе го постирам, мада задачите по тежина беа исти од аудиториски, ништо потешко.
Весна е онака, шо знам, мене не ми беше ништо посебно. Александра мислам дека поубаво објаснува, мое мислење. За разлика од дискретна по калкулус не се доволни само аудиториските, вежбај од испитни и колоквиумски. Теоријата се спрема за 2-3 дена, и лесно се вадат поени.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Билјана е закон.
Весна е арогантна и уфурана и најверојатно 99% ја мразат ама типката знае математика колку сите заедно на факултет.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.980
Поени од реакции
12.532
Билјана е закон.
Весна е арогантна и уфурана и најверојатно 99% ја мразат ама типката знае математика колку сите заедно на факултет.

Да ама за објаснување ич не ја бива. На консултации еднаш бев кај нејзе, ми врти ми врти се ми кажа освен како се решава задачата.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Да ама за објаснување ич не ја бива. На консултации еднаш бев кај нејзе, ми врти ми врти се ми кажа освен како се решава задачата.

Не е дека не ја бива, него ние(студентите) прашуваме прашања што за нас се тешки и необјасниви а за неа се ултра лесни и смета дека сите треба да ги знаеме :))

Таква е :))
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Со користење на правилата а булова алгебра да се докаже равенството:
xy`+xyz+x`z=[x`z`+yz`]`
Знае ли некој како се решава задачата.. пола саат пишам глупости, само се усложнува.. а не сакам така да ја оставам.. :D

Патем ако одзима многу време нека оди по ѓаволите, убаво ќе биде ако некој барем има материјали од Логички Кола и Дискретни Автомати, дека овие изгледа ќе чекаат за ден пред кол да ги стават аудиториските на курсот..
 
Член од
31 јануари 2012
Мислења
48
Поени од реакции
8
Некој предлог за приватни часови по Крс ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom