Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
23 септември 2018
Мислења
34
Поени од реакции
37
Презапишувам Веројатност и имам уште 3 тешки задолжителни во 5ти (Бази, Линеарна алгебра и Паралелно и дистрибуирано процесирање). Дали е попаметно да запишам:
-Веројатност, 2 од новите задолжителни и 3 изборни
ИЛИ
-сите 4 задолжителни и 2 изборни?
Мора да ти се запишани сите задолжителни, ако не ги ставиш нема да ти дозволи да запишеш семестар.
Презапишаниот сам ќе ти се стави.
 
Член од
3 октомври 2019
Мислења
8
Поени од реакции
8
Некој да ми каже збор два за Напредно програмирање?
Кога е попаметно да се избери Напредно програмирање? Во трет или петти семестар? Во трет ќе имам Алгоритми и Мрежи како задолжителни (шаблони и интернет програмирање како изборни), а во петти Бази и Веб програмирање задолжителни.
За сите вас кои се мислите дали да го запишете Напредно програмирање семестаров, мој совет е веднаш да го направите тоа.
На групата на ФИНКИ на фб имате дополнителни коментари од колеги за овој предмет но еве да се изјаснам и јас.
Се изучуваат да речеме напредни но многу корисни и потребни концепти од програмирањето. Професор е Маџаров а асистент годинава беше Стефан Андонов. Двајцата предаваат предобро и разбирливо - баш онака да се сфати суштината.
По предметот нема замарање - секој добива потпис, има лабораториски кои се поставени но немаат рок и се за вежбање. Е сега во однос на тежината, не дека е претежок предмет ама си треба вежбање. Исто, доколку сте дупка ООП - не го земајте. Ако во ООП ви кажуваа сега направи ваква класа, па ваков метод, па таков - овде сам ја смислуваш логиката и потребните класи.
За оние кои се мислат дали овој семестар или петти - сега дефинитивно, мене лично ми помогна со АПС.
Бонус тип: ако можете спремете се на колоквиуми годинава барем беше полесно. И не се плашете, предметот е далеку од страшен.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: kid
Член од
17 септември 2020
Мислења
1
Поени од реакции
0
Презапишувам калкулус дали треба да испратам mолба за запишување на повеќе од 35 кредити или само молба за запишување на предмет без исполнет предуслов
 
Член од
28 јануари 2020
Мислења
146
Поени од реакции
20
Kako da zapiseme semestar ako sme smenile studiska programa i vo iknow seuste sme na starata programa??
 
Член од
13 јули 2019
Мислења
11
Поени од реакции
4
Здраво, да прашам дали предметот Алгоритми и податочни структури е стварно тешок како што сите кажуваат? Сакам да знам што да очекувам истото го слушав и за Калкулусот и Дискретна математика па ги положив од прв пат. Дали е потежок од нив, дали е повеќе теорија или задачи? (Исто така и за бази 2-3 збора ако знае некој). Фала :)
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.500
Здраво, да прашам дали предметот Алгоритми и податочни структури е стварно тешок како што сите кажуваат? Сакам да знам што да очекувам истото го слушав и за Калкулусот и Дискретна математика па ги положив од прв пат. Дали е потежок од нив, дали е повеќе теорија или задачи? (Исто така и за бази 2-3 збора ако знае некој). Фала :)
Ако си ги смачкал Калкулус и Дискретна неверувам дека ќе имаш мака со Алгоритми , тука некаде би рекол дека се во тежина.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.637
Поени од реакции
3.654
Презапишувам калкулус дали треба да испратам mолба за запишување на повеќе од 35 кредити или само молба за запишување на предмет без исполнет предуслов
Молба поднесуваш ако сакаш да запишеш 6ти предмет, а пошо презапишуваш калкулус зазима место на изборен предмет, така да ако сакаш сга да запишеш уште едн предмет треба да поднесеш молба за 35 кредити.
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво дечки ✌
Некој за информациска безбедност да каже некој совет.. дали да се зима или не?
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво дечки, дали некој може да ми каже каде се наоѓа архива на финки?
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Прашање за оние што бранеле дипломска: Колку време отприлика помина од праќањето на финална верзија, до добивање термин за одбрана? Да знам дали да запишувам зимски семестар.
 
Член од
7 септември 2020
Мислења
129
Поени од реакции
31
Capture.PNG
Ве молам за помош, што не е во ред? Ги препишувам кодовите од подготвителна настава за програмирање :(
 
Член од
16 септември 2020
Мислења
8
Поени од реакции
0
За сите вас кои се мислите дали да го запишете Напредно програмирање семестаров, мој совет е веднаш да го направите тоа.
На групата на ФИНКИ на фб имате дополнителни коментари од колеги за овој предмет но еве да се изјаснам и јас.
Се изучуваат да речеме напредни но многу корисни и потребни концепти од програмирањето. Професор е Маџаров а асистент годинава беше Стефан Андонов. Двајцата предаваат предобро и разбирливо - баш онака да се сфати суштината.
По предметот нема замарање - секој добива потпис, има лабораториски кои се поставени но немаат рок и се за вежбање. Е сега во однос на тежината, не дека е претежок предмет ама си треба вежбање. Исто, доколку сте дупка ООП - не го земајте. Ако во ООП ви кажуваа сега направи ваква класа, па ваков метод, па таков - овде сам ја смислуваш логиката и потребните класи.
За оние кои се мислат дали овој семестар или петти - сега дефинитивно, мене лично ми помогна со АПС.
Бонус тип: ако можете спремете се на колоквиуми годинава барем беше полесно. И не се плашете, предметот е далеку од страшен.
А даваат со молба да се запише?Сп го немам положено,а ооп го имам положено
 

Kajgana Shop

На врв Bottom