Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Немој да се запишеш факултетот е крш.
Точно дека е крш, еден куп недостатоци има, но не го менува фактот дека дипломата вреди, како и сите познанства што ќе ги стекне за време на студирањето. Најдобро е да му кажеме да нема големо очекување (како што сме имале ние), па од старт да си знае дека ќе се соочи со еден куп проблеми :D
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.251
Поени од реакции
3.176
Точно дека е крш, еден куп недостатоци има, но не го менува фактот дека дипломата вреди, како и сите познанства што ќе ги стекне за време на студирањето. Најдобро е да му кажеме да нема големо очекување (како што сме имале ние), па од старт да си знае дека ќе се соочи со еден куп проблеми :D
Сигурен си дека вреди? На интервјуа за работа не ме ни прашувале за факултет.
 
Член од
23 септември 2018
Мислења
34
Поени од реакции
37
Јас за финки знам за другите не знам. Ваму само се дава пари на факултетот, а се си учиш сам дома. Сега ставија некои асистенти деца од 22/3 години, без искуство, што очекуваш да научиш од нив, искрено на никој не би му го препорачал.
Искрено новиве асистенти се катаљон пати боље од постарите, 24/7 се тука буквално одма враќаат на мејлови, overshare-нуваат знаење и се тука во пресрет на интересот на студентите. Некои од нив дури за спремање за колоквиум ни дадоа нови задачи за вежбање што не биле у план како и држеа дополнителни консултации секоја недела.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Сигурен си дека вреди? На интервјуа за работа не ме ни прашувале за факултет.
Кога ќе си при крај ќе видиш како магично ќе ти стигаат покани за апликации во фирми. Имаат повеќето фирми датабаза со студенти на ФИНКИ што привршуваат. Направи си LinkedIn профил ако немаш.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.251
Поени од реакции
3.176
Кога ќе си при крај ќе видиш како магично ќе ти стигаат покани за апликации во фирми. Имаат повеќето фирми датабаза со студенти на ФИНКИ што привршуваат. Направи си LinkedIn профил ако немаш.
Не ме смеј, од кај заклучи дека сум студент и тоа дека не сум при крај? Па уште и совети ми дава? :ROFLMAO: Веќе имам работено во фирма, иако моментално работам фриленс. Од искуство ти кажувам сум одел по интервјуа кадешто ме викале, само на едно место ме прашаа за факултет и тоа спонтано испадна.
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
45
Поени од реакции
17
Јас за финки знам за другите не знам. Ваму само се дава пари на факултетот, а се си учиш сам дома. Сега ставија некои асистенти деца од 22/3 години, без искуство, што очекуваш да научиш од нив, искрено на никој не би му го препорачал.
Не се согласувам со ова, ако моментално асистентите не се ДРУГАРСКИ настроени кон нас студентите, тогаш стварно не знам. Одговараат на маилови најбрзо што можат, закажуваат консултации било кога и да треба, не им е проблем да ти одговорат за било што. Многу повеќе можеш од нив да научиш, барем мое мислење. :)
 

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Дали на некој од 22ри април навака, професорот Миле му има пуштено меил, по било кој предмет?

Отогаш чекаме резултати, абер нема.
Ги игнорира сите наши меилови или што е поентата?
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
Nekoj sto sprema teorija Operaivni profesor ili student seedno za privatni casovi ?
 
Последно уредено:

GlaDOS

Surreal Fag
Член од
27 март 2012
Мислења
141
Поени од реакции
38
Здраво, дали некој што го има слушано предметот компајлери може да сподели материјали?
 
Член од
1 септември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
2
Здраво , гледам се дискутира на различни теми не знам дали темата е за овде ама ме интересира во врска со СМЕРОТ ПИТ , искуства некакви?
- Дали се уче се од почеток на ФИНКИ (тоа ми е битно) , оти и вие знаете дека кај нас основа со таков кадар на професори во средно тешко , заинтересиран сум за финки па ако може ваши мислења би бил задоволен ;)
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Здраво , гледам се дискутира на различни теми не знам дали темата е за овде ама ме интересира во врска со СМЕРОТ ПИТ , искуства некакви?
- Дали се уче се од почеток на ФИНКИ (тоа ми е битно) , оти и вие знаете дека кај нас основа со таков кадар на професори во средно тешко , заинтересиран сум за финки па ако може ваши мислења би бил задоволен ;)
Не сум на ПИТ, нов смер е, но сепак главните предмети од првата год како СП и ООП се почнуваат од почеток. Мислам дека има некакви измени во начините на полагање и минимални измени во материјалот, но првата година е според мене најлесна. Ако си седнеш сериозно нема да имаш никаков проблем.
 

Near

Рандом лик од соседството
Член од
26 март 2009
Мислења
4.228
Поени од реакции
6.709
Здраво, дали некој има искуство со постдипломски студии од ФИНКИ? Поконкретно, заинтересиран сум за IT Management. Ако има некој, би ве замолил за споделување на знаење/искуства/информации итн :D
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Здраво, дали некој има искуство со постдипломски студии од ФИНКИ? Поконкретно, заинтересиран сум за IT Management. Ако има некој, би ве замолил за споделување на знаење/искуства/информации итн :D
+1. И дополнително прашање дали се барем поорганизирани од додипломските или подобро да си гледам некаде надвор?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom