Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

shumecha.tableta

Модератор
Член од
26 декември 2013
Мислења
3.320
Поени од реакции
17.764
Се ни е совршено, имаме комплетна организација на факултетот имаме и наша зграда која прима 5000+ студенти комотно, условите се топ на ФИНКИ,па зошто да не внесат уште некој курс? Ќе се стиснеме бе :)
Ама пази, ќе издвојат лаборатории за да имаат групи по 20 души за курсаџии со практична настава, а ние ќе се туткаме на 2 компјутери.
Пред некоја година на мрежи асистентката ни рече ако не си отидеме пола студенти од тие што бевме присутни, нема да почнат предавањата. И не почнаа. :)
На секое полагање низ нови патешествија поминував и наместо да се потрудат да се подобрат (реално има многу работи на коишто треба да поработат), они од факултет - ќе прават курс. Шта речи...
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Банана Факултет.. Пералница за пари. Студентите кој гу дупи, може да се буткаат по 5 души на компјутер.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Ако на некој му се фрлаат 1500 евра за курс, подобро на мене да ги прати половина од нив, ќе му ги прочитам сите презентации, ќе му ги пратам барањата од лабораториските, а сертификатот ќе го лажирам :)

Море да вложувам пари за учење, со тие пари би стекнал знаење еднакво на Senior Developer со тоа што би купил еден куп курсеви од Udemy. Ако некој ја чита темата и е заинтересиран да навлезе во областа, од ФИНКИ не се добива напредно знаење. Факултетот ни е само еден пат полн со дупки и кривини што ќе ти ги отвори вратите за да влезеш во фирми со минимално знаење.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.467
Поени од реакции
2.500
Ако на некој му се фрлаат 1500 евра за курс, подобро на мене да ги прати половина од нив, ќе му ги прочитам сите презентации, ќе му ги пратам барањата од лабораториските, а сертификатот ќе го лажирам :)

Море да вложувам пари за учење, со тие пари би стекнал знаење еднакво на Senior Developer со тоа што би купил еден куп курсеви од Udemy. Ако некој ја чита темата и е заинтересиран да навлезе во областа, од ФИНКИ не се добива напредно знаење. Факултетот ни е само еден пат полн со дупки и кривини што ќе ти ги отвори вратите за да влезеш во фирми со минимално знаење.
Мала поправка , би спуштил еден куп Udemy курсеви од piratebay за безпари :D
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.252
Поени од реакции
3.176
Бесплатни курсеви > курсеви на удеми. Индиец дома со телефон снимал звук, шушти, у позадина мајка му се дере, па уште ги наплаќа. За добри практики па да не збориме. Има еден куп за бесплатни курсеви со добар квалитет, не знам зашто некој би се замарал со удеми. На факултетов кај студентите ништо не ги учат, па уште и курсеви ќе праат.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Мала поправка , би спуштил еден куп Udemy курсеви од piratebay за безпари :D
И јас сум по пиратеријата. Но со купени курсеви како што знам се добиваат сертификати што ќе ти користат како доказ дека си остварил одредена обука.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
И јас сум по пиратеријата. Но со купени курсеви како што знам се добиваат сертификати што ќе ти користат како доказ дека си остварил одредена обука.
Не на Udemy, пошто секој може да направи курс, а и сертификатот само кажува дека само си го поминал курсот, т.е. може сама да обележам дека се сум поминала и Udemy да даде сертификат, кога реално немам изгледано ни минута од курсот.
Coursera од друга страна, можеби.
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
Dali nekoj moze da kaze za vtor kolokvium Operativni teorija zadacite kako da se naucat , nejasni se ?
Pozz
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
11
Поени од реакции
2
Zdravo da prasam koga se upisite, i kakvi iskustva vie imate so fakultetot, kolku vreme traat predavanjata, dali ima puno za ucenje ?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.252
Поени од реакции
3.176
Me zanima informatika, programiranje, dizajn koj falultet bi preporacale vie.
Јас за финки знам за другите не знам. Ваму само се дава пари на факултетот, а се си учиш сам дома. Сега ставија некои асистенти деца од 22/3 години, без искуство, што очекуваш да научиш од нив, искрено на никој не би му го препорачал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom