Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Има некој што знае каков ќе биде колоквиумот по Интернет програмирање, каков тип на задачи ? Ако го има некој ланскиот, би го замолила да ми го прати. Во групите ништо не најдов.
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.823
Поени од реакции
10.551
Знае некој точно кога ќе биде втората колоквиумска недела? Од 23 до 30 декември?
 
Член од
3 јуни 2016
Мислења
12
Поени од реакции
4
Некој колега, да предложи некој професор/курс по К1/К2 ? Тапа сум, знам дека сеа на колоквиум ќе паднам ама барем да почан на време да учам за испитите кај некој добар професор.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
20
Поени од реакции
0
Интернет технологии или Имплементација на системи со отворен код е покорисен предмет
 
S

sse3

Гостин
Мрежни стандарди и уреди
Комуникациски технологии
Бежични и мобилни системи
Коментар за предметиве, како се полага, вреди да се изберат? Малку порано прашувам ама ме интересира. Има премногу математика како вооснови на телекомуникации или не? Гледам услови како да немаат освен мрежи од 3 семестар(што секако го проаѓам).
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
[strukturno] dali ako ti izleze prvata zadaca(odnosno TEST PRIMERITE) 40 % i vtorata zadaca 45% si polozen i kako se smetaat poenite ? kolku poeni bi imala vkupno od prv
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
[strukturno] dali ako ti izleze prvata zadaca(odnosno TEST PRIMERITE) 40 % i vtorata zadaca 45% si polozen i kako se smetaat poenite ? kolku poeni bi imala vkupno od prv
Тест примерите немаат некое влијание на поените.
И 100% да ти излезе можно е да ги немаш сите поени.
И со 0% па може добри поени да ти дадат, ако си блиску до решението.


Не ти останува ништо, освен да чекаш резултати.
Вака може само претпоставки да даваме.
 
Член од
14 август 2012
Мислења
1.705
Поени од реакции
738
Кога одприлика има резултати структурно и дм1?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 август 2017
Мислења
23
Поени од реакции
13
[strukturno] dali ako ti izleze prvata zadaca(odnosno TEST PRIMERITE) 40 % i vtorata zadaca 45% si polozen i kako se smetaat poenite ? kolku poeni bi imala vkupno od prv
Емил лани во една прилика ми кажа: „Во главно, ако видиме 100% или 0% не проверуваме, освен ако не дојдете на увид. Ако има бар еден точен тест пример, ја анализираме задачата и ја оценуваме врз основа на тоа какво е решението (пристапот), а не колку точни тест примери има“.

Мене лани на прв колоквиум на една од задачите ми даваше 0%. Кога излегоа резултатите, имав 0 поени за таа задача. Но, кога отидов на увид, ја погледнавме заедно, ме праша неколку прашања и ми даде 60-70% од поените.

Така да, како што кажа DaniBMW, тие 40% точни тест примери ништо не ти значат. Може да имаш и 80-90% од поените, а може и .....
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Има некој што има поднесувано за стипендија од овде, да ми каже образецот УППИ го има во книжарата на ФЕИТ ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Има некој што има поднесувано за стипендија од овде, да ми каже образецот УППИ го има во книжарата на ФЕИТ ?
УППИ го има на сајтот за стипендии.
Испринтај го, пополни го и однеси го во студентска служба да го заверат.
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
1
Поени од реакции
0
Decki, dobrovecer na site!
Jas sum prva god na finki,a pa verojatno e malce rano da razmisluvam uste sega za ponatamu, no znam deka izborni predmeti pocnuva da se ima vejke od 2 semestar,a ima pregolem izbor na izborni predmeti.Pa me interesira koj izborni predmeti bi bile najsoodvetni da gi zemam vo narednive semsestri/godini dokolku me interesira Graficki dizajn , Web dizajn i animacii?.. Sega znam deka od Graficki dizajn do web dizajn i do animacija ima golema razlika,no ako moze ete nekoj od postarite da dade samo predlog izborni predmeti koj se zanimvaat so nekoj od ovie raboti :D ..
Blagodaram od napred i pozdrav.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.063
Поени од реакции
57.314
Decki, dobrovecer na site!
Jas sum prva god na finki,a pa verojatno e malce rano da razmisluvam uste sega za ponatamu, no znam deka izborni predmeti pocnuva da se ima vejke od 2 semestar,a ima pregolem izbor na izborni predmeti.Pa me interesira koj izborni predmeti bi bile najsoodvetni da gi zemam vo narednive semsestri/godini dokolku me interesira Graficki dizajn , Web dizajn i animacii?.. Sega znam deka od Graficki dizajn do web dizajn i do animacija ima golema razlika,no ako moze ete nekoj od postarite da dade samo predlog izborni predmeti koj se zanimvaat so nekoj od ovie raboti :D ..
Blagodaram od napred i pozdrav.
Основи на веб дизајн е сосема ок предмет за втор семестар. Го препорачувам на сите од прва година.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom