Факултет за Електротехника и информациски технологии

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Има некој од Б паралелка од овие што се прва на форумов? =)
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Планирам да се запишувам на факултетов наредна година, па да ве прашам едно деликатно прашање што може зависи од човек до човек, но сепак би ценел мислење. Дали може да се научи и да се постигне резултат со самостојно учење и решавање или има потреба од дополнителни часови со професор?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Планирам да се запишувам на факултетов наредна година, па да ве прашам едно деликатно прашање што може зависи од човек до човек, но сепак би ценел мислење. Дали може да се научи и да се постигне резултат со самостојно учење и решавање или има потреба од дополнителни часови со професор?
Нема потреба од дополнителни часови со професор, но ќе имаш потреба од соработка со колегите, т.е. заедничко учење и размена на материјали.
 
Член од
24 јуни 2010
Мислења
206
Поени од реакции
68
Чепкајки по PC-то го најдов и ова http://www.speedyshare.com/Y6NFG/Fizika-1.rar

Одговорите на сите прашања, освен од темата кинематика. Веројатно ќе ти биде од помош
Ми завршија прашањава голема работа фала уште еднаш :) И да не знае некој кај Грчев теорија што се паѓа?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Може ли некој ако има у пц да ми прати лист за запишување предмети оној што се зема од с.служба зш на веб страната не можам да го најдам
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Може ли некој ако има у пц да ми прати лист за запишување предмети оној што се зема од с.служба зш на веб страната не можам да го најдам
а тој сувиот жиг по гулаб да го пратам??:D
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
СПФЕИТ Скопје сака да им соопшти на студентите дека вчера на Научно Наставниот Совет на Факултет за електротехника и информациски технологии - ФЕИТ беше донесена одлука со која се укинуваат предусловите што постоеа за предметите за старите студиските програми по ЕКТС! (оние со индекс од 2004 до 2011)

Што всушност значи ова?
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
СПФЕИТ Скопје сака да им соопшти на студентите дека вчера на Научно Наставниот Совет на Факултет за електротехника и информациски технологии - ФЕИТ беше донесена одлука со која се укинуваат предусловите што постоеа за предметите за старите студиските програми по ЕКТС! (оние со индекс од 2004 до 2011)

Што всушност значи ова?
Демек ни искачаат у пресрет, и се ептен фини и добри. Да, така изгледа, додека не размислиш зошто уствари го прават ова...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
СПФЕИТ Скопје сака да им соопшти на студентите дека вчера на Научно Наставниот Совет на Факултет за електротехника и информациски технологии - ФЕИТ беше донесена одлука со која се укинуваат предусловите што постоеа за предметите за старите студиските програми по ЕКТС! (оние со индекс од 2004 до 2011)

Што всушност значи ова?
Можеш да си запишеш предмет без молба, ако немаш положено некој што ти бил услов да го запишеш него :)
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Демек ни искачаат у пресрет, и се ептен фини и добри. Да, така изгледа, додека не размислиш зошто уствари го прават ова...
Друго ми беше прашањето... претпоставувам дека веќе нема да ми важи ова http://www.feit.ukim.edu.mk/fakultet/studii/fajlovi_pocetna/preduslovi_informator_TK.pdf
--- надополнето: 29 ноември 2012 во 19:39 ---
Можеш да си запишеш предмет без молба, ако немаш положено некој што ти бил услов да го запишеш него :)
Тоа и си мислев, меѓутоа некако too good to be true ми беше и си викам чекај да прашам. Иако сега кога ќе размислам поубаво, чудно ми е што од порано не било вака, глупо е некако со предуслови.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
11
Поени од реакции
2
Се извинувам може некој да ми помогне....
Која метода да ја применам за да решам мрежа со 6 јазли и 8 гранки
(да се одредат сите струи и напони на гранките) и колку равенки ке треба да се решаваат.....
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Се извинувам може некој да ми помогне....
Која метода да ја применам за да решам мрежа со 6 јазли и 8 гранки
(да се одредат сите струи и напони на гранките) и колку равенки ке треба да се решаваат.....
N1 = Ng - (Nj - 1) - За контурни струи
N2 = Nj - 1 - За јазлови потенцијали

Во твојот случај:
N1 = 3
N2 = 5

Што значи дека решаваш со метода на контурни струи, бидејќи имаш помалку равенки...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Се извинувам може некој да ми помогне....
Која метода да ја применам за да решам мрежа со 6 јазли и 8 гранки
(да се одредат сите струи и напони на гранките) и колку равенки ке треба да се решаваат.....
Увел гледај да решаваш со метод на контурни струи кога ќе можеш, помалце работа има ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom