Факултет за Електротехника и информациски технологии

Член од
14 април 2007
Мислења
1.812
Поени од реакции
1.047
А да а чекај ако сакам на ФИНКИ да се запишам?Од кај знам што бараат кој екстерен ко јинтерен предмет кога немаат ни официјална страна на насоката уште?Би можел таму да се запишам со Англиски Екстерен и Информатика Интерен?
Добро бе до толку ли не ви текнува од општа култура, со филозофија и англиски ќе одиме на електро факултет. :tapp:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Не ми е јасно ни на мене. Неможе да не ти кажале, едноставно не си сакал да слушнеш, или не ти одговарало да се замараш со математика. Обично дилемата на сите им е дали напредно или основно ниво, али вакво нешто првпат гледам со англиски јазик и математика ни како интерна не е земена, а сакаш на Електро? Дали нас не лажеш дека знаеш математика или самиот си се лажеш и тешиш, незнам што е причината.

Ако си просечен ученик по математика, не ни помислувај да идеш на електро/феит/финки како сакаш наречи го. Ако си многу јак по математика, тогаш можеш да земеш во предвид. Не дека нема да ги гураш другите предмети (иако многу се поврзани со математика), али со математиката ќе си имаш огромни проблеми, ќе сањаш интеграли и слично ако не ти идат како што треба и само ќе си влечкаш предмети ради таа математика.
После тоа да претпоставиме дека некако ќе ја завршиш математиката, во многу други предмети пак ќе ти притреба математика, само таму нема да те учат математика, туку претпоставката е ти знаеш математика и задачата треба сам да си ја решиш, а не новиот професор од ново да предава за логаритам или интеграли.
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
да ама за тие студенти што се веќе на тие смерови , но дали ќе можат нови студенти да се упишат на нив(ики/инфо) на електро
по некоја логика би требало тие смерови да се тргнат од електро ако се спои факултетот со пмф односно
ако сака некој ики/инфо догодина треба да се запише на ФИНКИ не на електро ?
ИКИ/ИНФО и сите информатички смерови од ПМФ автоматски се префрлаат на ФИНКИ со се професори... Електро бара да ги задржи смеровите ИКИ/ИНФО со тоа што на нив ќе предаваат професори од ТК, но не се знае конечната одлуки. А, новите студенти кои допрва треба да се запишат на ФИНКИ ќе ги користат просториите на технолошки факултет.
 
A

apidrone

Гостин
Кои предмети ги има ИКИ каде што ги изучувате компјутерите како машини ?

Електротехника Физика или ? :)
Ако си ти на ИНФО, а тоа е очигледно, не можам да ти кажам, нема да ме разбереш.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Кои предмети ги има ИКИ каде што ги изучувате компјутерите како машини ?

Електротехника Физика или ? :)
Не сум на ИКИ, али еве, според програмата со следниве предмети ќе ги изучуваат компјутерите како машини:

Компјутерски Архитектури, Компјутерска Електроника 1, Kompjuterski komponenti i periferii , KOMPJUTERSKA ELEKTRONIKA 2 , Mikroprocesorski sistemi, PROEKTIRANJE NA VRADLIVI KOMPJUTERSKI
KOMPONENTI, Дистрибуирани компјутерски системи, VGRADLIVI KOMPJUTERSKI SISTEMI, СОВРЕМЕНИ ПРОЦЕСОРСКИ АРХИТЕКТУРИ, PROCESNI KOMPJUTERI.

Прва година не е цел факултет. Ти кажа предмети од прва година...
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Компјутерска електроника, Компјутерски архитектури, Компјутерски компоненти и периферии...
Архитектури го имаме , Периферии го имавме (кога беше активен) т.д ... your point ?
 
Член од
11 февруари 2011
Мислења
16
Поени од реакции
0
Едни кажуваат дека немало врска што предмети ке полагаш само дека ке изгубиш некој поен,други дека нема ни поен да изгубиш а трети дека немам шанса без математика ниту да конкурирам? - - хм...
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
Едни кажуваат дека немало врска што предмети ке полагаш само дека ке изгубиш некој поен,други дека нема ни поен да изгубиш а трети дека немам шанса без математика ниту да конкурирам? - - хм...
нема да можеш да конкурираш на прв уписен рок
а на втор и трет ќе можеш - ова ти е во глобала на сите факултети за информатика

gl
 
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
41
Едни кажуваат дека немало врска што предмети ке полагаш само дека ке изгубиш некој поен,други дека нема ни поен да изгубиш а трети дека немам шанса без математика ниту да конкурирам? - - хм...
Off: Sorry za latinica.

On: I te kako ima vrska sto ke polagas. Jas bev od prvata generacija sto polagavme drzavna matura, vo 2008 godina. Znaci rabotite stojat vaka (zboruvam za FEIT):
-Eksteren predmet 1: Majcin jazik;
-Eksteren predmet 2: Matematika (osnovno nivo);
-Interni predmeti: fizika, informatika ili stranski jazik;
Veke 3 godini vaka stoi vo konkursot za upis na Fakultetot za elektrotehnika i informaciski tehnologii.
Vistina e deka dokolku ne gi ispolnuvas ovie uslovi nemas nikakvi sansi ni da konkuriras, a ne pa da se zapises vo prviot upisen rok. (A IKI i INFO sekogas se polnat kvotite uste vo prv upisen rok).
Dokolku ne bi imalo vrska koj predmet se polaga, ke bese mnogu lesno, neli?
A i dosta logicno e na fakultet, koj celiot se sveduva na matematika, fizika i informatika, da se polagaat tie predmeti.
 
Член од
11 февруари 2011
Мислења
16
Поени од реакции
0
Off: Sorry za latinica.

On: I te kako ima vrska sto ke polagas. Jas bev od prvata generacija sto polagavme drzavna matura, vo 2008 godina. Znaci rabotite stojat vaka (zboruvam za FEIT):
-Eksteren predmet 1: Majcin jazik;
-Eksteren predmet 2: Matematika (osnovno nivo);
-Interni predmeti: fizika, informatika ili stranski jazik;
Veke 3 godini vaka stoi vo konkursot za upis na Fakultetot za elektrotehnika i informaciski tehnologii.
Vistina e deka dokolku ne gi ispolnuvas ovie uslovi nemas nikakvi sansi ni da konkuriras, a ne pa da se zapises vo prviot upisen rok. (A IKI i INFO sekogas se polnat kvotite uste vo prv upisen rok).
Dokolku ne bi imalo vrska koj predmet se polaga, ke bese mnogu lesno, neli?
A i dosta logicno e na fakultet, koj celiot se sveduva na matematika, fizika i informatika, da se polagaat tie predmeti.
Тогаш ке пробам да сменам екстерен од англиски во математика :) Фала.
 
A

apidrone

Гостин
Архитектури го имаме , Периферии го имавме (кога беше активен) т.д ... your point ?
Како сакаш да разбереш како работи срцето, ако не ја знаеш анатомијата? Како сакаш да разбереш што е БДП, ако врска немаш од економија? Значи за да разбереш нешто од овие работи, треба да имаш некоја основа, врз која би се темелело твоето знаење во иднина. Баш поради тоа постојат предмети како Физика и Основи на електротехника, каде се учат основните работи, без кои многу тешко се совладува материјата понатаму. Сега јасен сум?
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Како сакаш да разбереш како работи срцето, ако не ја знаеш анатомијата? Како сакаш да разбереш што е БДП, ако врска немаш од економија? Значи за да разбереш нешто од овие работи, треба да имаш некоја основа, врз која би се темелело твоето знаење во иднина. Баш поради тоа постојат предмети како Физика и Основи на електротехника, каде се учат основните работи, без кои многу тешко се совладува материјата понатаму. Сега јасен сум?

Не си јасен - смешен си со коментариве "Џабе ке ти кажам , нема да ме разбереш" ко да му објаснуеш на девојче од Шумарски као да напише алгоритам ебате ....

Инфо вештачка мутација ... пффф

Кажи ми , зашто е вештачка мутација ?

Зашто се повеќе студенти се упишуваат на ИНФО ?

Зашто се прави ФИНКИ пред се ? (За да се слушаат КОРИСНИ студиски програми а не ФИЗИКИ ХЕМИИ ЕЛЕТРОТЕХНИКИ (имаш ЕИРПС и остали срање смерови кои што се за струи))

Не си ми јасен што го величаш толку ИКИ пред ИНФО коа ама ВООПШТО нема разлика меѓу смеровите пошто 99% од предметите што ти ги слушаш можам и ја да ги изберам а једино што ме ебе е тоа што има ГЛУПО правило да неможам НАД 4 предмети од Четригодишните студии да земам а со ФиНки тоа ке се среди (као шо ми кажаа)

Ама ИЧ не е понапреден ИКИ од Инфо ...

Еве ти пример ... Ја ХТМЛ учев во прва на Факс а колегите од ИКИ имаа предавања за ХТМЛ по Интернет Програмирање(ики ? програмирање ? хелоу) од 6-8 часа пред колоквиум зашто не учеле во прва ... (пошто нели учат КОРИСНИ работи ко Физика и Електротехника) а се запишани на (програмерски смер) т.е смер поврзан со компјутерите и уште РЕД исти срања .... и сеа пази ...ХТМЛот што сеа го учат за предмет во втора ....(основите) ке им затреба за предмет од ЧЕТВРТА пошто неможат да го изберат порано)?

Оу јеа, Ики Рулз ..


Вештачки мутации ...боже мили
 
Член од
1 август 2007
Мислења
89
Поени од реакции
5
mitkoskopje1 напиша:
Не се работи за тоа дека само првата година е различна.
На ИНФО се учи компјутерски архитектури, но дел од предметот е Логички кола и дискретни автомати, додека за ИКИ предметот целосно е посветен на компјутерските архитектури бидејки претходно го имаат слушано Логички кола.
Друга предмет што е поврзан со хардверскиот дел на компјутерот е тоа што на ИКИ има предмет Компјутерска електроника , што на ИНФО го нема. Овој предмет неможе да се научи без Основи на електротехника, па така да не е ни овој предмет за џабе.
Други битни предмети за еден електро инжењер што ИКИ ги има како задолжителни , за разлика од ИНФО се: Микропроцесорски системи, Вештачка интелегенција, Дистрибуирани компјутерски системи, WAN мрежи, Информациони системи. Да , можеби вие можете да ги земете овие како изборни, но сте ограничени на бројот на изборни предмети од ИКИ, така да ако ги земете овие, ќе треба да запоставите други програмерски битни предмети.
Убаво еден пиша во другата тема, зашто професорите не зимаат асистенти да им бидат тие што завршуваат на ИНФО, туку само од ИКИ ?
:helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom