Факултет за Електротехника и информациски технологии

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Препукувањава се' повеќе личат на мерење на полови органи, него на дискусија.
Еве, јас како претставник на ИНФО јавно признавам дека вие, о семоќни и брилијантни колеги од ИКИ, не заслужувате да бидете опкружени со ИНФО-вци, поради тоа што ние сме далеку попрости во споредба со вас.
На наше огромно задоволство, се изборивме за да некако "студираме" (пошто ние сме професионалци, ние не студираме, туку само учиме програмирање) во иста зграда со вас, со надеж дека со тоа што ќе бидеме во ваше друштво, можеби ќе станеме попаметни.


Задоволни?
 
A

apidrone

Гостин
Не си јасен - смешен си со коментариве "Џабе ке ти кажам , нема да ме разбереш" ко да му објаснуеш на девојче од Шумарски као да напише алгоритам ебате ....

Инфо вештачка мутација ... пффф

Кажи ми , зашто е вештачка мутација ?

Зашто се повеќе студенти се упишуваат на ИНФО ?

Зашто се прави ФИНКИ пред се ? (За да се слушаат КОРИСНИ студиски програми а не ФИЗИКИ ХЕМИИ ЕЛЕТРОТЕХНИКИ (имаш ЕИРПС и остали срање смерови кои што се за струи))

Не си ми јасен што го величаш толку ИКИ пред ИНФО коа ама ВООПШТО нема разлика меѓу смеровите пошто 99% од предметите што ти ги слушаш можам и ја да ги изберам а једино што ме ебе е тоа што има ГЛУПО правило да неможам НАД 4 предмети од Четригодишните студии да земам а со ФиНки тоа ке се среди (као шо ми кажаа)

Ама ИЧ не е понапреден ИКИ од Инфо ...

Еве ти пример ... Ја ХТМЛ учев во прва на Факс а колегите од ИКИ имаа предавања за ХТМЛ по Интернет Програмирање(ики ? програмирање ? хелоу) од 6-8 часа пред колоквиум зашто не учеле во прва ... (пошто нели учат КОРИСНИ работи ко Физика и Електротехника) а се запишани на (програмерски смер) т.е смер поврзан со компјутерите и уште РЕД исти срања .... и сеа пази ...ХТМЛот што сеа го учат за предмет во втора ....(основите) ке им затреба за предмет од ЧЕТВРТА пошто неможат да го изберат порано)?

Оу јеа, Ики Рулз ..


Вештачки мутации ...боже мили
Ти правиш разлика помеѓу програмирање и компјутерско инженерство? Изгледа исто е за тебе тоа.
Друга работа: Си се запишал на Факултет за ЕЛЕКТРОТЕХНИКА, а го мразиш тој предмет. На крај би требало да имаш титула дипломиран ЕЛЕКТРО инженер. Па што си се запишал на технички факултет, ако мразиш технички предмети? Не знам како ќе биде на финки, али ако излезе ситуација да на некој што му иде програмирање си избира строго програмерски предмети, а тоа е факултет за КОМПЈУТЕРСКО ИНЖЕНЕРСТВО, не знам каков инженер би бил тоа.
Трето: Читај што напишал mitkoskopje1.
P.S. не сум на ИКИ.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ти правиш разлика помеѓу програмирање и компјутерско инженерство? Изгледа исто е за тебе тоа.
Друга работа: Си се запишал на Факултет за ЕЛЕКТРОТЕХНИКА, а го мразиш тој предмет. На крај би требало да имаш титула дипломиран ЕЛЕКТРО инженер. Па што си се запишал на технички факултет, ако мразиш технички предмети? Не знам како ќе биде на финки, али ако излезе ситуација да на некој што му иде програмирање си избира строго програмерски предмети, а тоа е факултет за КОМПЈУТЕРСКО ИНЖЕНЕРСТВО, не знам каков инженер би бил тоа.
Трето: Читај што напишал mitkoskopje1.
P.S. не сум на ИКИ.
Според твоево ..... Ако сум запишан на АМерикан Колеџ не смеам да ја мрзам Америка ? пошо сум на АМерикан колеџ :smir: ?

Ја ко што знам ИКИ е Информатичар и Компјутерски Инжињер
ИнФо е Информатичар

Електро инжињер не знам шо и како треба за да добиеш ... Ако некој знае нека каже како е ....


Извини Физиката на Верка како влијае на тоа *електро инжињер* ?

+ пак ке ти кажам ... по 20 пат :D

Ики/Инфо немаат благе ВЕЗЕ со другите смерови ....затоа и се прави ФИНКИ ...за да не се уназадуваат смеровите ИКИ и ИНФО ради ххххх фаци кои што на пример не прифаќаат ова/она вака така затоа што се мнозинство (од другите институции) и ние (пред се ИНФО) го јадеме бедот ....

Митко шо пишал бе ? Зашо не се зимаат асистенти од ИНФО ....




ФЕИТ - Факултет за ЕЛЕКТРОТЕХНИКА и ИНФОРМАЦИСКИ ТЕХНОЛОГИИ (ИКИ И ИНФО)

ФИНКИ - Факултет за ИНФОРМАТИЧКИ НАУКИ и КОМПЈУТЕРСКО ИНЖИЊЕРСТВО (ИКИ и ИНФО)


Што не е јасно ?

Од мува СЛОН правите и го потценувате апла ИНФо смерот а величате ИКИ смерот ...

едит: А ако не си на ИкИ ...можам да прашам зашто толку ги ругаш ИНФО ? Секој пост ти е ИНФО хејт ....
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.188
Поени од реакции
14.466
еххх незнам кој од вас го фати Ивица за асистент... мислеше го фатил господ за муда со тоа што дипломирал на ИКИ итн итн...
Доаѓаме не предавање и вика ех пак вие незналиците од ИНФО...

Општо сите од ИКИ и другите смерови имат мислење дека ИНФО е слаб смер а стварно немам поима зашто...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Колеги не се расправајте бе, што е битно кој на кој смер е, We are at FEIT because we are fearless bastards :devil3:
 
A

apidrone

Гостин
Ајдееееее.... споредување баби и жаби.... што има врска америка и амерички колеџ со електротехнички факултет и електротехника?????? Исто ко на економски да мразиш Основи на економија, или на правен Вовед во право, или на машински да мразиш некои елементарни предмети како статика, јакост и сл...

Сите 4 годишни студии на крај завршуваат со диплома: дипломиран електро инженер, со додавка на профилот.

Ако тебе Верка ти набила комплекси затоа што не си можел да положиш, не е мој проблем...

Еден смер со друг си нема врска, затоа и постојат различни смерови. А инфо е дел од ИКИ, но само програмерскиот дел, не и инженерскиот. Вие би требало да бидете дипломирани програмери, а не инженери по информатика. Некој со право се вреѓа ако го рамњат со вас.

Тие хххх фаци за кои што велиш се професори кои сакаат да се зачува основниот принцип врз кој се базира ФЕИТ, а тоа е инженерството.
Што се мене тиче, најубаво е само вас да ве префрлат на финки, пошо као шо слушам муабети низ факултет, ИКИ не се многу заинтересирани за таква авантура. А да, и најбитната работа, најјаките цури се на ИКИ :)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.188
Поени од реакции
14.466
а добро стручко еден тие дипломираните од ИКИ што работат после? Да не програмираат?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
а добро стручко еден тие дипломираните од ИКИ што работат после? Да не програмираат?
Модераторот на подфорумов работи во една таква фирма =)
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.188
Поени од реакции
14.466
епа тоа ми е поентата де... на крај краева и ИКИ и ИНФО ќе бидат програмери со таа разлика што ИКИ се измучиле кроз физиките и основите на електротехинка итн
 
A

apidrone

Гостин
Никој не ти гарантира дека по дипломирање ќе работиш по струка... може таксист ќе бидеш, Македонија е ова :) И не верувам дека има многу измучени ики-евци затоа што голем дел од нив се одлични матуранти, доаѓаат од гимназии, а башка физика и оет се боза во однос на некои предмети на ики...
И доста више со муабетиве... Ова е тема за ФЕИТ, за финки си има посебна...
Мене ме интересира дали има некој што го слушал предметот Веб дизајн. Ако да, нека пише се што знае за истиот. Воведни прашања: Дали има било какво програмирање - дали е препорачливо за студенти кои не се многу по програмирањето? Дали има семинарски? На кој начин се полага? итн...
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.188
Поени од реакции
14.466
Ако идеме по тој принцип заврши градежништво па може ќе работиш и ко програмер :)
значи не се вади сеа на такви муабети, на крај краева коа ќе завршиш ти ќе бараш работа по струка нема да бараш да бидеш таксист.

Иначе јас го имам слушано Веб Дизајн и боза е имам 9ка :)
ама ја го слушав пред 3 години така да незнам како е сега. Мислам дека немаше семинарски а имаш хтмл програмирање...
 
A

apidrone

Гостин
Не мешај сеа баби и жаби, за таксист треба само возачка Б категорија и одлично познавање на Скопје (ако си од Скопје) или каде и да си... не може секој програмер да стане...

Иначе за предметов, не а?! Ваљда и бази на податоци не е ништо поарно... не знам зошто такви предмети ставаат како изборни на ТК! Па не се сите по програмирањето бе! :) Знам дека можам да бирам предмети од други смерови, ама ризикувам да имам преклопување со термините... па уште и ако се воведе тоа електронската евиденција....
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.188
Поени од реакции
14.466
бази на податоци 1?

незнам може имаш различно али бази 1 на инфо што е не е баш лесен предмет
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Ајдееееее.... споредување баби и жаби.... што има врска америка и амерички колеџ со електротехнички факултет и електротехника?????? Исто ко на економски да мразиш Основи на економија, или на правен Вовед во право, или на машински да мразиш некои елементарни предмети како статика, јакост и сл...

Сите 4 годишни студии на крај завршуваат со диплома: дипломиран електро инженер, со додавка на профилот.

Ако тебе Верка ти набила комплекси затоа што не си можел да положиш, не е мој проблем...

Еден смер со друг си нема врска, затоа и постојат различни смерови. А инфо е дел од ИКИ, но само програмерскиот дел, не и инженерскиот. Вие би требало да бидете дипломирани програмери, а не инженери по информатика. Некој со право се вреѓа ако го рамњат со вас.

Тие хххх фаци за кои што велиш се професори кои сакаат да се зачува основниот принцип врз кој се базира ФЕИТ, а тоа е инженерството.
Што се мене тиче, најубаво е само вас да ве префрлат на финки, пошо као шо слушам муабети низ факултет, ИКИ не се многу заинтересирани за таква авантура. А да, и најбитната работа, најјаките цури се на ИКИ :)


Види брат , Верка не ми набила комплекси зашо воопшто не го ни полагав тој предмет , одма си се префрлив на ИНФО ...е сеа прашањето е .... Дали ти имаш комплекси од ИНФО:D?

Кажи не е проблем , ке те научиме да програмираш кој колку може ...не не пљукај аман ...колеги сме :)


Ти даов пример за Америка и Американ колеџ зашто исто толку дебилно звучеше и твоето Електротехника и Електро Инженер ....

Добро , сите ЧЕТРИгодишни завршуваат со таа додавка ... Инфо завршува со дипломиран ИНФОРМАТИЧАР (као што знам)

Што не сфаќаш сеа да ти нацртам ? :D

Ти сериозен си со мислењава дека ИНФО и Електро факсов се две различни работи и воопшто не е ИНФо за на електро ?


ХАХАХАХАХАХХАХАХАХАХАХАХАХХАХАХА ......

--- надополнето ---

Е зашто де? Ако се со ист квалитет ке зимаа.
Ваљда зашто од тие асистенти се очекува да станат професори еден ден :D

Е сеа (шпекулирам)ко што знам треба да завршуеш постдипломски за да магистрираш/докторираш курципалци итн итн за да можеш да станеш професор ? а ПОСТДИПЛОМСКИ на ФЕИТ за ИНФо НЕМА па ваљда и затоа не ги бираат од ИНФО ....бар ја така мислам !

Иако стои 3+2 испадна дека на ФЕИТ неможе ИНФО постдипломски да одат ...... И ова би требало да биде решено на ФИНКИ ....(според еден професор)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom