Факултет за Електротехника и информациски технологии

Член од
2 септември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Луѓе се запишав ТКИИ, како стојат работите? Дали програмирањето би претставувало проблем или смерот е повеќе математика?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.351
Поени од реакции
1.961
Луѓе се запишав ТКИИ, како стојат работите? Дали програмирањето би претставувало проблем или смерот е повеќе математика?
Види овде за повеќе: http://feit.ukim.edu.mk/fakultet/studii/i-tsiklus-dodiplomski/i-tsiklus-studii-2017/tieliekomunikatsii-i-informatsisko-inzhienierstvo-tkii

Не сум на ТКИИ, ама ми личи дека станува пориентирано кон софтвер и програмирање во трета и четврта. Во втора година изгледа како да имаш некои „математички“ предмети, поврзани повеќе со сигнали. Чиста математика на ФЕИТ обично се учи кај сите смерови само во прва година и прв семестар од втора.
 
Член од
6 септември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
1
Dali ima nekoj sto go znae predmetot Operativni sistemi od 3ta godina? mi treba za privatni casovi[DOUBLEPOST=1536249267][/DOUBLEPOST]
Dali smetate deka vtor semestar e polesen od prviot? Gledam povekjeto imaat polozeno povekje predmeti od vtor a od prv vlecat po 3/4..
osven fizika2 sto materijalot e dosta potezok od fizika1 , da vtor semestar e malku polesen
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.099
Поени од реакции
15.033
Ne e polesno...tuku se priviknuvas na materijalite i nacinot na studiranje

"Kecovite" se poteški bidejki prv pat se srekavate so nekoi temi, načini na rabota...načini na učenje i normalno treba poveke vreme da se sovlada.
Posle toa veće vleguvaš vo šema

PS.ova vazeše pred poveke od 25 godini koga jas studirav :pos:..no verovatno e slično i sega
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.351
Поени од реакции
1.961
Dali ima nekoj sto go znae predmetot Operativni sistemi od 3ta godina? mi treba za privatni casovi[DOUBLEPOST=1536249267][/DOUBLEPOST]
osven fizika2 sto materijalot e dosta potezok od fizika1 , da vtor semestar e malku polesen
ОЕ2 100% беа потешко од ОЕ1. Не знам сега како им е на новите програми.
 
Член од
13 јануари 2016
Мислења
82
Поени од реакции
50
Батки значи вака е работата
4та сум во корчагин насока ПМБ, прашањето ми е дали ќе се снаоѓам на феит со оглед на тоа дека бев пмб и нели не ги учев сите оние математики што се учат во пма. Дали нешто многу влијае предзнаењето од смерот средно за учењето на факултетот или не?
поздрав

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.099
Поени од реакции
15.033
Батки значи вака е работата
4та сум во корчагин насока ПМБ, прашањето ми е дали ќе се снаоѓам на феит со оглед на тоа дека бев пмб и нели не ги учев сите оние математики што се учат во пма. Дали нешто многу влијае предзнаењето од смерот средно за учењето на факултетот или не?
поздрав

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
Не многу....но ако запниш малку. Јас учев средно електро, и немавме математики, па успеав да се вклопам. Мене ми помогнаа збирките на задачи Борис Апсен....лесни се и баш се за тие што имаат послаба основа

За интеграли незнаев ни И во средно....па ги исположив математиките....но сепак со повеќе мака од другите
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.351
Поени од реакции
1.961
Батки значи вака е работата
4та сум во корчагин насока ПМБ, прашањето ми е дали ќе се снаоѓам на феит со оглед на тоа дека бев пмб и нели не ги учев сите оние математики што се учат во пма. Дали нешто многу влијае предзнаењето од смерот средно за учењето на факултетот или не?
поздрав

Sent from my SM-J320FN using Tapatalk
Сѐ одново се учи од тие математики. Не ти е потребно предзнаење од ПМА.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Се се учи, немај гајле, нека не те плашат. И гледам горе дискусија за предметиве, не знам како е по новава програма ама на мене а и на повеќето од групата физика 2 ни беше и полесно и поинтересно од 1. Сите модерни сфери ги обработува предметот, сега не толку детално пошо оние по физика се со знаењето оставено од времето на Тито. Памтам мене многу ме заинтересира материјалот, речиси за секоја лекција си читав на гугл плус :) На факултетот а и на другиве му фали професор што ќе ги заинтересира студентите самите да научат уште повеќе, Верка на пример може да те заинтересира само да си направиш самоубиство.

Дај кажете кој сајт ви е за материјали сега и клучеви за математика, физика, може ќе ме пуштат со бројот на индекс :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.099
Поени од реакции
15.033
Се се учи, немај гајле, нека не те плашат. И гледам горе дискусија за предметиве, не знам како е по новава програма ама на мене а и на повеќето од групата физика 2 ни беше и полесно и поинтересно од 1. Сите модерни сфери ги обработува предметот, сега не толку детално пошо оние по физика се со знаењето оставено од времето на Тито. Памтам мене многу ме заинтересира материјалот, речиси за секоја лекција си читав на гугл плус :) На факултетот а и на другиве му фали професор што ќе ги заинтересира студентите самите да научат уште повеќе, Верка на пример може да те заинтересира само да си направиш самоубиство.

Дај кажете кој сајт ви е за материјали сега и клучеви за математика, физика, може ќе ме пуштат со бројот на индекс :D
Љупчо Коцарев на времето беше малку ,,алтернативен,, професор. За Физика 1 рече дека нема да предава за класичната физика, тоа го смета за научено уште во средно, а тука ни предаваше за Хаотични атрактори, фрактали, Теорија на хаос, флуктуации во хаосот....
Не беше многу сватливо...но беше интересно. за жал за двојката замина во САД и предаваше Толев[DOUBLEPOST=1537733962][/DOUBLEPOST]Мора да ја напишам задачата на Коцарев која ја даде на испит....и нормално никој не ја реши. После испитот ја реши на табла....и никој ама ни една форумула не свати тоа што го напиша. Цела табла два-три пати ја изпиша со интеграли и што уште не.....
Вака оди некако:

Во сад е ставена жива(течен метал). Садот се врти со аглова брзина w(омега) околу својата Z (вертикална) оска. Под дејство на центрифугалните сили, живата во садот добива форма на вдлабнатина(вител). Да се одреди равенката на кривата што ја образува живата во функција од агловата брзина, така што светлинскиот зрак што е пуштен паралелно со Z оската, сите негови зраци да се сечат во една точка(фокус)
 
Последно уредено:
Член од
2 ноември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој држи приватни часови по логички кола и дискретни автомати (логички дизајн)?
 
Член од
12 ноември 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, дали може да ми предложите некој што држи приватни часови по основи на електротехника и физика?(Освен Емка и Споменка:() Мноогу ми треба
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
283
Поени од реакции
443
Здраво, дали може да ми предложите некој што држи приватни часови по основи на електротехника и физика?(Освен Емка и Споменка:() Мноогу ми треба
некој колега шо разбира , да седнете у читална или градежен и се убоо да си изрешите
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Сакам да се запишам на факултетов, но се мислам на кој смер. Едноставно ме интересира сè. Ако може малку помош околу изборот, да ме насочете, кој смер е баш за тука (полесно може да се најде работа) итн. Ви благодарам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom