Факултети надвор од Македонија (need info)

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Бојан незнам ти кај си завршил и шо си завршил и со какво знаење си се стекнал. Ама Нов Бугарски тешко дека можиш да го споредиш со македонските универзитети. Прво технички е максимално опремен, второ работи по европски програми SOCRATES, TEMPUS, LEONARDO и др. Трета работа е односот на професорите и нивното знаење, во Македонија ретко кој професор ги одржал сите свои предавања, професорите си одат на предавања ко ќе му текни. Во Нов Бугарски никој професор не смее да пропушти час од оние запишаните во програмата ако се случи то по некој оправдани причини, предавањето го одржува во друг термин.

Ете сеа ќе ти набројам во кои се организации е член НБУ и каде се го знат, па да го споредиме со македонските универзитети.
НБУ е исклучителен претставни на The Open University (Велика Британија) програмата за дистанционо студирање.

Член е на Франкофонската Универзитетска Агенција (AUF) - светска организација со изградена мрежа од множество образователни и културни мрежи од Европа, САД, Африка и Канада.

Истотака е член на авторитетни меѓународни организации како: Европската Универзитетска Асоцијација (EUA), Институт за Меѓународно Образование (IIT), Европска Асоцијација за Меѓународно Образование (EAIE), Меѓународна Организација за Семиотични Истражувања (IASS), Меѓународен Институт по Административни Науки (IIAS), Мрежата на Институти и Училишта по Јавна Администрација во Централна и Источна Европа (NISPAcee), Европски Конзорциум за Политички Истражувања, Меѓународна PR Организација (IPRA), Меѓународна Мрежа Леонардо за Академска Размена (ЛЕО-НЕТ), Неформалната Европска Театарска Средба (IETM), Европската Асоцијација на Студентите по Театар (EAST), Европската Лига на Институтите по Уметности (ELIA) и др.

Универзитетот е учесник во програмата ЕРАЗМО за размена на студенти и професори. Значи имаш можност да учиш една година негде во Европа, а имаш и можност да ти предават професори од европските универзитети. Ете мене овај семестар ми предава професор од универзитет во Германија, а имал предавано и во Бостон.

Шо се однесува до акредитацијата, нормално е дека во Бугарија ќе добиеш бугарска диплома и кај шо не е призната ќе треба да си ја нострифицираш. За земјите шо ги наброја не сум сигурен баш дека исто колку македонските се признати бугарските дипломи. Ако тинтересира ете тука пиши за акредитацијата на НБУ.

П.С. Абе сега брат за куро ти е дипломата ако незнајш да работиш ништо. Кај нас универзитетите, посебно за компјутери не ми нудат ништо појќе од општо познавање. Дома сам ако не си седниш да бараш материјали у сам да учиш тешко дека некој ќе ти помогни. А плус во меѓувреме ќе бидиш малтретиран со глупи и непотребни предмети за некој професор да има часој, а никогаш нема да ти требат во струката. Незнам шо можност ти нудат нашите универзитети во однос на стипенди. За другите незнам ама на мојот смер Telco Systems (америчка фирма за софтвер) нуди стипендии на 3 студенти, со кои ти плаќаат образование со се магистратура и потоа добиваш 3 до 5 годишен работен договор во нивната фирма. Сеа за да се фати стипендијата треба да знајш да напрајш некој програми многу тешки, ама сепак се се сведва на знаењето, кој знај ќе просперира кој не за џабе му е дипломата. Јас мислам дека НБУ нуди одлични услови да се стекниш со знаењето шо ти треба. На овие простори за овие пари не гледам некоја подобра алтернатива. Низ европа јес да има, ама јазикот треба да се знај, секоја чест на тој шо научил италијански, француски или германски на ниво за да студира.
 

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
Та кај се овие шо ке кажувааа информации за Белгиски, Француски, Италијански факултети за преведувачи...или јазици евентуално?

Море синдикат....стига толку фалби да дојдат да видат бе...!!!!
Патем јас сум романистика(француски и италијански јазик). А ти?
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Јас сум Мрежни Технологии на Англиски јазик, прва година сум сега.

Абе не е мој универзитето да се фалам, ама за тие шо се заинтересирани сакам да знат дека не е баш така како шо рече Бојан81.

А иначе ти најубо е да одиш во НБУ да си прашаш по тие просторите за студентски прашања. Таму мислам дека ќе ти кажат најубо каде, шо и како треба за во европа негде ако сакаш. Побарај по веб страната ќе најдиш кај се наоѓат тие канцелари.
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Вака не сакам да минимизирам ни еден факултет, не викам дека е тој факултет лош, само викам дека за тие пари добиваш сто пати подобри студии во европа.
Еве и ти самиот биди самокритичен и замислиси кого би имал фирма и треба да вработуиуваш некој кого би вработил дали би вработил некој кој завршил на бугарски универзитет или некој кој завршил студии во Аврстрија, Франција Италија итн? А разликата е што студиите се многу по евтини во европа. Инаку јас завршив на државен универзите во Бугарија а во Скопје сум на посдипломски а за докторат мислам да одам некаде во европа зависи како ќе успеам да се снајдам, секако.
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
bojan81 напиша:
Вака не сакам да минимизирам ни еден факултет, не викам дека е тој факултет лош, само викам дека за тие пари добиваш сто пати подобри студии во европа.
Еве и ти самиот биди самокритичен и замислиси кого би имал фирма и треба да вработуиуваш некој кого би вработил дали би вработил некој кој завршил на бугарски универзитет или некој кој завршил студии во Аврстрија, Франција Италија итн? А разликата е што студиите се многу по евтини во европа. Инаку јас завршив на државен универзите во Бугарија а во Скопје сум на посдипломски а за докторат мислам да одам некаде во европа зависи како ќе успеам да се снајдам, секако.
Ако некогаш имам можност да вработвам јас луѓе, нема воопшто да го земам предвид образованието туку знаењето. Ич не ме интересира мене кај имал завршено ако незнај да работи. Ама то е друга работа.

А во европа фала богу дека се подобри универзитетите од бугарија. Никој не вели дека европа не чини или нешто, муабето е дека за во европа треба да знајш друг јазик, то е проблемо. Треба префектно да знајш италијански, германски или француски другите поспоредни не ги ни спомнувам. Тешко е да се научи туку така јазик. Јас ти споредвам со Македонија како е.

А дека ќе биди поефтино од Бугарија и то незнам. Ете пошто незнам ќе речиме дека ти вервам. Јас како шо знам само по 1 или 2 стипендирани студенти се примат во европските универзитети, а да бидиш еден од ниф треба или да си многу среќен или да си неверојатно надарен. А ако си ја плаќаш комплетно 100% од партиципацијата не е ич ефтино, нема логика. Во Хрватска имам другарче плате 2000 евра за прв семестар, хрват е по националност ама не можеше да ги среди документите со време, понатаму не вервам дека ќе плаќа ама ете ти пример колку не е поефтино.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Едно прашање : на база на каков закон никнаа како печурки приватните универзитети во Македонија? :raz:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Pa Macedalien, za da ima kade mrzlivite mamini i tatini deca da dobivaat diploma!
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Тоа го знам ама не ми е јасно кои се законите што ги дозволуваат. :wink:
 

CT

Член од
21 февруари 2007
Мислења
384
Поени од реакции
2
bojan81 напиша:
Вака не сакам да минимизирам ни еден факултет, не викам дека е тој факултет лош, само викам дека за тие пари добиваш сто пати подобри студии во европа.
Еве и ти самиот биди самокритичен и замислиси кого би имал фирма и треба да вработуиуваш некој кого би вработил дали би вработил некој кој завршил на бугарски универзитет или некој кој завршил студии во Аврстрија, Франција Италија итн? А разликата е што студиите се многу по евтини во европа. Инаку јас завршив на државен универзите во Бугарија а во Скопје сум на посдипломски а за докторат мислам да одам некаде во европа зависи како ќе успеам да се снајдам, секако.
A da te prashame tebe, iden profesore, zashto ti barash nadvor da vadish doktorat? Eeeeeeeh, shto ste vie.... tuka treba da izvadish, da ti se napoti gzeto od rabota, a ne nadvor.. kako shto napravija pola od prof. za da im se namalat godinite za chekanje, poshto takviot sistem ne raboti kaj nas..
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Ajde da gi zamolam poiskusnite da napisat nesto vo vrska so stipendiite koi se izdavaat na fakultetite nadvor od Makedonija! Zboram opsto, ne konkretno za odreden univerzitet!
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
CT напиша:
A da te prashame tebe, iden profesore, zashto ti barash nadvor da vadish doktorat? Eeeeeeeh, shto ste vie.... tuka treba da izvadish, da ti se napoti gzeto od rabota, a ne nadvor.. kako shto napravija pola od prof. za da im se namalat godinite za chekanje, poshto takviot sistem ne raboti kaj nas..
Каде тоа “тука“, во Македонија? Или забораваш дека во Македонија нема кој да ти биде ментор... :wink:
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
Не ли читаш дека сум на посдиплмски во Скопје, сакам во странство да завршам докторат не дека е по лесно туку обратно мене би ми било многу по тешко зошто разликата од магистарски и докторски студии моментално каде сум се многу мали, по магистериумот докторските студии се еден вид формалност секако еден степен повиско ниво но терминлогијата, елементите и материјата е таа. Значи зошто би одел на друго место каде сето ова е сигурно сосема друго и потешко ако сакам да завршам по лесно? Сепак јас сум доста далеку до сето тоа но сепак размислувам зошто има и други работи, доколку се оженам тешко да одам иако да можеби би отишол но затоа викам зависи од многу работи.
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Станува збор на темава конкретно за странски универзитети или факултети,така да ВООПШТО не правете споредба со Македонија(бидејќи споредба нема).
Убаво пишува горе ”Факултети надвор од Македонија (нид инфо!)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Еве ви лично и персонално искуство :

Académie de Montpellier et de LanguedocRoussillon
Université Paul Valéry - Montpellier 3
Катедра за општа и компаративна лингвистика

Завршив во 2005 година на отсекот информатичка лингвистика и автоматски третман на јазици. Годишна школарина :

- Упис на факултет : 180 €
- Социјално и здравствено осигурување : 200 €
- Библиотека : 18 €
- Други трошоци (спорт, информатички услуги, фотокопии...) 27,40 €

_____________________________________________________

- Вкупно : 425,40 €

На почеток, групата беше од 83 студенти од коишто само 30 дипломираа. Програмите се семестријални и секој предмет се учи еден семестар. Испитите се организирани на следниов начин : Има две сесии - редовна и поправна. Редовните сесии се организирани на крајот на секој семестар (јануари и мај) додека поправната сесија е во септември. Испитите се анонимни и професорот не го знае вашето име и презиме кога полагате писмено. За да се избегне секаков вид на протекции или да се избегне некој кому што не сте му ”симпатичен”, професорите не смеат да бидат присутни на испит и копиите, после анонимизирањето, се предаваат на ”надгледувач” којшто е платен од универзитетот за да го надгледува испитот.

Усните испити се држат со професор којшто не е од академијата за да се избегне, исто така, секаков вид на неправилност.

Доколку студентот не исчисти година во септември а има положено 75 % од испитите, истите му се важечки, поминува во наредната година но приморан е да следи настава по предметите што ги утнал. (ми се има случено по еден, нематичен предмет). Во спротивно, пишува квадрат а тоа може да се случи максимум двапати. Третиот пат - се збогува со факултетот, оди на друг факултет или се запишува на истиот отсек но во друга академија. Влечкање - тешко : не заради не можење туку заради свест. Нема мама и тато позади грб (заради стандардот) и затоа сите живеат сами уште откако ќе се запишат на факултет. Исклучоците имаат татко политичар или ептен богати луѓе... Дури и таквите се реткост - се зависи од студентот и неговите заслуги се лично негови.

Магистрирам во моментов : отсек Analyse du discours, Sociolinguistique et didactique des langues специјалност Analyse automatique des discours. Магистерските се двегодишни и секој прв семестар има класични предавања и испити а секој втор се пишува годишен билан врз личното истражување врз магистерската тема. На крај, темата се брани пред комисија којашто е составена од менторот, уште еден професор од катедрата и пред професор од некој друг универзитет.

Професорите МОРААТ да бидат на предавања. Доколку се отсутни, ги заменува некој друг професор платен за истата работа.

Ако ви одговара - бујрум. Единствена должност ви е да научите француски. Ако не - барајте на друго место кадешто полесно можете да се снајдете :wink:
 
Член од
24 февруари 2005
Мислења
242
Поени од реакции
50
А има ли некоја програма можност да живееш една година да учиш францускики пред пред да почнеш со студиите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom