Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Зависи што планираш да гејмаш со интергрирана графичка.
Дота,лол и ЦС ГО за појаки игри тешко.
Освен цс го ништо друго, мада и 600 x 800 не ми е проблем да играм
Зборот ми беше за парите кој е подобар
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.629
Поени од реакции
7.203
Освен цс го ништо друго, мада и 600 x 800 не ми е проблем да играм
Зборот ми беше за парите кој е подобар
Dell има подобар процесор и поголем екран за помалку пари.
Друга разлика нема.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.635
Поени од реакции
34.893

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
459
Поени од реакции
99
Planiram da kupam laptop za na fakultet. Mi treba za programiranje, i ne mi trebaat predobri performansi za kojznae kakov render i gaming. Dali vredi da kupam MacBook M1 256gb (62.000) ili ima podobra opcija za tie pari?
Јас го користам скоро 2 години основниот модел со 256гб ссд и 8гб рам и може да ти кажам дека сум презадоволен. Го користам за AutoCAD, MAYA 3D накратко за проектирање, моделирање, визуелизација, плус MS Office, сурфање и сл. Во тој период што го користам не кочи, не загрева, батеријата е топ (battery health ми е 95%), идам на состанок 4-5 саати батеријата си трае нема проблем. Пред да го земеш само би ти препорачал да провериш дали тие софтвери шо ги користиш се достапни за MAC OS.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.754
Поени од реакции
10.458
Колку би чинело да се состави еден PC на кој може да се играат така, по нови игри? Зборам за најефтин случај.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Колку би чинело да се состави еден PC на кој може да се играат така, по нови игри? Зборам за најефтин случај.
Околу 600-700 евра за на ново и за Full HD резолуцијаа
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.761
На кој начин најдобро да се информирам за да склопам таков PC?
Ако си мераклија можеш сам да си склопиш по твое. Истражи прво и научи што ти треба. У овој случај AM4 B550 матична, AMD 5600X CPU, 2x8 DDR4 RAM, SSD 870 EVO, RTX 3060 графичка и некое напајање од 600w bronze. Куќиште по желба. На жирафа имаш поефтини графички и процесори.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.754
Поени од реакции
10.458
Ако си мераклија можеш сам да си склопиш по твое. Истражи прво и научи што ти треба. У овој случај AM4 B550 матична, AMD 5600X CPU, 2x8 DDR4 RAM, SSD 870 EVO, RTX 3060 графичка и некое напајање од 600w bronze. Куќиште по желба. На жирафа имаш поефтини графички и процесори.
Потребно е да барам продавница која ке ми го склопи и достави компјутерот или јас треба сам да ги составувам деловите (да купувам од различни места)? Помина долго време од кога ме интересираа овие работи и малку закржлавен сум на оваа тема.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.761
Потребно е да барам продавница која ке ми го склопи и достави компјутерот или јас треба сам да ги составувам деловите (да купувам од различни места)? Помина долго време од кога ме интересираа овие работи и малку закржлавен сум на оваа тема.
У нексио компјутери може да ти средат за склопување а и за делови. Освен со графички стојат тенко, порано немаа нешто избор. Графичката можеш од жирафа а другите делови од нив.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.629
Поени од реакции
7.203
Погледни си видеа на youtube за слопување не е комплицирано. :)
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
На кој начин најдобро да се информирам за да склопам таков PC?
Еве ти постаро видео од кое ќе научиш, ценитe се поефтинети ама деловите се тие. Не се труди се да разбереш, туку само тие пораките со жолто и црно што излегуваат. Поднаучи тоа, па ќе ти пуштиме видео за како се склопува компјутер ако ти треба.

Ќе излезат нешто поефтини процесори и треба да има поефтини половни копани графички. Ама цените се добри и вака, за разлика од пред некое времме.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.629
Поени од реакции
7.203
Еве ти постаро видео од кое ќе научиш, ценитe се поефтинети ама деловите се тие. Не се труди се да разбереш, туку само тие пораките со жолто и црно што излегуваат. Поднаучи тоа, па ќе ти пуштиме видео за како се склопува компјутер ако ти треба.

Ќе излезат нешто поефтини процесори и треба да има поефтини половни копани графички. Ама цените се добри и вака, за разлика од пред некое времме.
Само замерка запрепораката за копани графички. :eek:
Тоа не би препорачал ни на душман. :D
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.754
Поени од реакции
10.458
Фала ви, периодов се мислам дали ваков компјутер или па на PS4 да идам. Ке видам и во темата за PS шо ке ми сугерираат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom