Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.676
Поени од реакции
7.266
Фала ви, периодов се мислам дали ваков компјутер или па на PS4 да идам. Ке видам и во темата за PS шо ке ми сугерираат.
Зависи што преферираш, предност на ПЦ е што може и пиратски игри да инсталираш јас затоа се тргнав од конзолите.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.778
Поени од реакции
10.539
Зависи што преферираш, предност на ПЦ е што може и пиратски игри да инсталираш јас затоа се тргнав од конзолите.
Да, така е. Ама пак добар PC е многу поскап.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.290
Поени од реакции
4.695
@Keyser ако го спремаш исклучиво за играње и ништо друго тогаш веројатно ПС е боље (осим ако играш first person shooting или како и да ги викаа игрите налик кол оф дјути, кантер и сличните. Мене ми е незамисливо да играм таква пуцача игра на џојстик) не ни играм игри ама не е тоа тема на муабет нели (сакам да кажам преференци се што повеќе ти одговара од стилот што го нуди)

друга ствар е што ПС4 што го спомнуваш е веќе неколку години на пазарот кај и да е ќе почнат да заебаваат и да намалуваат нови игри за него (барем мое мислење) нормално за да направиш упгрејд на понова конзола, така што ќе искочи како да земеш ефтин ПЦ ќе играш сегашните игри и толку нешто ново да излезе нема играње.

Гејминг не е баш ефтино хоби да бидеме реални.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Zdravo da prasam, zemav PC so slednive karakteristiki- i5 12400, so 32gb ram i psu 650w bronze, i monitor aw2524hfa so 1080p rezolucija. Da mi preporacate sto graficka da gledam da zemam, dali rx6600 se dobri, ili nesto pojako da baram. I drugo dali od prodavnica kako Gjirafa50, dali tamu prodavaat novi proizvodi ili koristeni se?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.676
Поени од реакции
7.266
Zdravo da prasam, zemav PC so slednive karakteristiki- i5 12400, so 32gb ram i psu 650w bronze, i monitor aw2524hfa so 1080p rezolucija. Da mi preporacate sto graficka da gledam da zemam, dali rx6600 se dobri, ili nesto pojako da baram. I drugo dali od prodavnica kako Gjirafa50, dali tamu prodavaat novi proizvodi ili koristeni se?
За гирафа незнам али можеш до Анхоч да си земеш.
Што се однесува до деловите 6600хт би ти била одлична за 1080п, за напојувањето и рамот си згрешил подобро да си вложил повеќе во златно напојување и 16 гига рам, матична што зема?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Zdravo da prasam, zemav PC so slednive karakteristiki- i5 12400, so 32gb ram i psu 650w bronze, i monitor aw2524hfa so 1080p rezolucija. Da mi preporacate sto graficka da gledam da zemam, dali rx6600 se dobri, ili nesto pojako da baram. I drugo dali od prodavnica kako Gjirafa50, dali tamu prodavaat novi proizvodi ili koristeni se?
Жирафа продаваат нови производи и се добри. Пане24 од ит форумот имаше супер зделки на копани графички ама сега моментално нема.
Моментално зимај rx 6600 од алиекспрес за 200 и нешто евра. Објаснување тука, продавници имаш повеќе ќе си одбереш
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.676
Поени од реакции
7.266
Жирафа продаваат нови производи и се добри. Пане24 од ит форумот имаше супер зделки на копани графички ама сега моментално нема.
Моментално зимај rx 6600 од алиекспрес за 200 и нешто евра. Објаснување тука, продавници имаш повеќе ќе си одбереш
Зашто копани препорачуваш... :(
Исто од алиекспрес може фејкови да пратат.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Зашто копани препорачуваш... :(
Исто од алиекспрес може фејкови да пратат.
Добри се, ништо не им фали на копаните, особено ако се од копач што се грижи за нив. Во мк Rx 580 и Rx 570-ките два крипто циклуса истераа, шест години стари и уште гајле немаат.

За Rx 6600 се леџит, имаш во видеото, братот ги тестираше, кажа од каде им се чиповите и секогаш може да се отвори спор на Али. Сепак треба малку претпазливост
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
Со, овие графички има проблеми со драјвери, имаше исто и 3060 вакви со чип од лаптоп, но кога ќе пробаш драјвери да симнеш од официјална страна нема. Само они тој драјвер што ќе ти го пратат продавачите. Апдејти ово оно тешко некогаш дека ќе добиеш. Така да општо мислам дека не вреди да се замараш, освен ако не е оригинал десктоп верзија.

 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
За гирафа незнам али можеш до Анхоч да си земеш.
Што се однесува до деловите 6600хт би ти била одлична за 1080п, за напојувањето и рамот си згрешил подобро да си вложил повеќе во златно напојување и 16 гига рам, матична што зема?
Maticnata mi e msi pro b660, gledav videa, kako bila dobra i za pojaki procesori
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.676
Поени од реакции
7.266
Добри се, ништо не им фали на копаните, особено ако се од копач што се грижи за нив. Во мк Rx 580 и Rx 570-ките два крипто циклуса истераа, шест години стари и уште гајле немаат.

За Rx 6600 се леџит, имаш во видеото, братот ги тестираше, кажа од каде им се чиповите и секогаш може да се отвори спор на Али. Сепак треба малку претпазливост
Сепак би купил копани само од човек што лично го познавам.
За Али тоа ти е лутрија може и фејкови да ти пратат може да си добиеш за што си платил.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Со, овие графички има проблеми со драјвери, имаше исто и 3060 вакви со чип од лаптоп, но кога ќе пробаш драјвери да симнеш од официјална страна нема. Само они тој драјвер што ќе ти го пратат продавачите. Апдејти ово оно тешко некогаш дека ќе добиеш. Така да општо мислам дека не вреди да се замараш, освен ако не е оригинал десктоп верзија.

Нвидиа се поалчни и најверојатно ја блокирале софтверската наградба, со Rx 6600 типот немаше таков проблем и без проблем ги надогради драјверите. Сепак држи муабетот дека и АМД можат да го направат истото за некое време.
Следна опција е ваљда да се купи од computeruniverse tacka net за 300 евра (даваат гаранција)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom