Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.854
Дечки давајте совети при избор на лаптоп.

1. https://www.neptun.mk/pocetna/categories/GAMING_LAPTOPI/ACER-17,3--i7-7700HQ-8GB-1TB-GTX1060-6GB-NH-GPFEX-001-
2. https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ACER-PREDATOR-HELIOS-300-PH317-52-76AY-17-3--i7-8750-16GB-1TB-GTX-1050Ti-4GB-NH-Q3EEX-019

?
Да напоменам! Првиот е скоро 10 00 ден поевтин но ја има подобрата графичка, 1060 4G.
поефтиниот ти е класичен лаптоп а другиот ти е ''гејмерски'', затоа е и поскап, има само појак процесор и повеќе рам, плус имаш и една игра со него. Но и двата немаат ссд диск, што е голем минус, со ссд лаптопот работи десет пати побрзо. Али може да ти стават ако сакаш место тој дискот обичен од 1тб.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Дечки давајте совети при избор на лаптоп.

1. https://www.neptun.mk/pocetna/categories/GAMING_LAPTOPI/ACER-17,3--i7-7700HQ-8GB-1TB-GTX1060-6GB-NH-GPFEX-001-
2. https://www.neptun.mk/categories/GAMING_LAPTOPI/ACER-PREDATOR-HELIOS-300-PH317-52-76AY-17-3--i7-8750-16GB-1TB-GTX-1050Ti-4GB-NH-Q3EEX-019

?
Да напоменам! Првиот е скоро 10 00 ден поевтин но ја има подобрата графичка, 1060 4G.
Првио е 9000 ден поефтин ем со појака графичка. Тогај шо има тука нејасно?
Едина замерка тука ми е шо и кај двата модела нема факин ССД! Плаќаш 5-60000 ден, а немаш ССД ,а знаеме дека така компјутеро е спор. Туку провери дали имаат слободен слот да се додаде ССД?
Едит: Не приметив дека вториот има 16 ГБ рам. Мада и тоа можеш да побараш, да ти стават 16 наместо 8ГБ. А појакио процесор на вторио лаптоп и не е толку битен за гејминг. Битна е графичката. А 1060 е знатно појака од 1050.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Wi-fi amplifier, extender или што точно да купам? Сигналот стигнува до сите соби низ куќата, но не е доволно силен и ми се дисконектираат уредите по кратко време. Или можда подобро е целосно нов рутер? Имам TP Link TL-WR740N.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
поефтиниот ти е класичен лаптоп а другиот ти е ''гејмерски'', затоа е и поскап, има само појак процесор и повеќе рам, плус имаш и една игра со него. Но и двата немаат ссд диск, што е голем минус, со ссд лаптопот работи десет пати побрзо. Али може да ти стават ако сакаш место тој дискот обичен од 1тб.
Првио е 9000 ден поефтин ем со појака графичка. Тогај шо има тука нејасно?
Едина замерка тука ми е шо и кај двата модела нема факин ССД! Плаќаш 5-60000 ден, а немаш ССД ,а знаеме дека така компјутеро е спор. Туку провери дали имаат слободен слот да се додаде ССД?
Едит: Не приметив дека вториот има 16 ГБ рам. Мада и тоа можеш да побараш, да ти стават 16 наместо 8ГБ. А појакио процесор на вторио лаптоп и не е толку битен за гејминг. Битна е графичката. А 1060 е знатно појака од 1050.
Фала ви за советите. Истото и јас си го размислував гледаќи го првиот лаптоп. Има подобра графичка но процесорот му е послаб што и не игра така некоја голема улога. Да не бидам погрешно сфатен, напротив, игра голема улога но конкретно во овој случај и не баш, а цената и тоа како крева со 8мата генерација.

Е сеа проблемот е што евидентно ќе лупнам баеги пари, а сакам да ја добијам најдобрата опција без притоа да пропуштам некој детал.
Знам дека сѐ се додава и надоградува али од прво сака да го погодам без да се замарам отпосле што да додавам плус.

Приоритет ми е 17инчен, а дилемата ми беше дали смеам да си дозволам да го занемарам процесорот до некое си минимално ниво на i5 (т.е. не така добар процесор) за сметка на добра графичка.

А ќе се распрашам и за SSD, да видам дали имаат слот моделиве и колку би чинела 256-ка. (Или 128 е доволно?)
Исто така не знам и од која фирма да гледам, Нептун ми се некако пред Сетек и Амц... :/
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Фала ви за советите. Истото и јас си го размислував гледаќи го првиот лаптоп. Има подобра графичка но процесорот му е послаб што и не игра така некоја голема улога. Да не бидам погрешно сфатен, напротив, игра голема улога но конкретно во овој случај и не баш, а цената и тоа како крева со 8мата генерација.

Е сеа проблемот е што евидентно ќе лупнам баеги пари, а сакам да ја добијам најдобрата опција без притоа да пропуштам некој детал.
Знам дека сѐ се додава и надоградува али од прво сака да го погодам без да се замарам отпосле што да додавам плус.

Приоритет ми е 17инчен, а дилемата ми беше дали смеам да си дозволам да го занемарам процесорот до некое си минимално ниво на i5 (т.е. не така добар процесор) за сметка на добра графичка.

А ќе се распрашам и за SSD, да видам дали имаат слот моделиве и колку би чинела 256-ка. (Или 128 е доволно?)
Исто така не знам и од која фирма да гледам, Нептун ми се некако пред Сетек и Амц... :/
Ако ти е само за игри процеосоро е одличен. Игрите и така се оптимизирани за 4 јадра. Немаш никаков бенефит од 6 јадрен процесор кој е поскап. Јас имам GTX 1060 3GB на десктоп и картата е доволно наранета од пентиум 4560 кој е двојадрен со 4 трида. Ја фура на 100% да работе. Значи да не правеме маабет за чист 4 јадрен процесор на лаптопо. Ако ти е само за игри, а не за некоја поозбилна работа можеш да разгледаш и i5 кој е поефтин, а ке ја фура графичката на макс. Коа сме кај рам гледај дали има можност да се дограде за + 4ГБ. 12 ГБ ке бидат доволни. А ссд од 128 гб е стварно премало, пошто веке игрите се големи. Барем 240 ГБ гледај да биде.[DOUBLEPOST=1559006146][/DOUBLEPOST]Туку не е лошо да ја семеш у превид опцијата лаптоп со ryzen 5 процесор. Веке и тука почнале да ги продаваат.
Рајзен се ногу поефтини од интел, а за гејминг нема разлика. Еве една споредба на passmark за мокност која е ногу мала разлика меѓу ryzen 5 2500U и i7-7700HQ
https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-2500U-vs-Intel-i7-7700HQ/3123vs2906
Ги продаваат со радеон графички, така да треба да се разгледа понудата у Нептун. Баш сега разгледувам.
Избегавај ги сетек по секоја цена. А Амц веке непостојат. Отидоа у стечај.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Туку не е лошо да ја семеш у превид опцијата лаптоп со ryzen 5 процесор. Веке и тука почнале да ги продаваат.
Рајзен се ногу поефтини од интел, а за гејминг нема разлика. Еве една споредба на passmark за мокност која е ногу мала разлика меѓу ryzen 5 2500U и i7-7700HQ
https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-2500U-vs-Intel-i7-7700HQ/3123vs2906
Ги продаваат со радеон графички, така да треба да се разгледа понудата у Нептун.
Искрено, со Рајзен имам 0 искуство. Интелов ми важат како класика во оваа проблематика а и како најдобри (доста вакви коментари среќавам насекаде). Но сепак сакав и тоа да го напоменам, т.е. да прашам дали и Рајзен да ги вметнам како опција?

Но читаќи тука на форумов искуства за тоа каква разлика воочиле членови кои преминале од Рајзен на Интел, решив да ги занемарам Рајзен и да се држам стриктно до Интел, пошо тука можам да си ги искористам и моите лаички познавања во врска со Интелот кои ми помагаат колку-толку при избор. :/
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Искрено, со Рајзен имам 0 искуство. Интелов ми важат како класика во оваа проблематика а и како најдобри (доста вакви коментари среќавам насекаде). Но сепак сакав и тоа да го напоменам, т.е. да прашам дали и Рајзен да ги вметнам како опција?

Но читаќи тука на форумов искуства за тоа каква разлика воочиле членови кои преминале од Рајзен на Интел, решив да ги занемарам Рајзен и да се држам стриктно до Интел, пошо тука можам да си ги искористам и моите лаички познавања во врска со Интелот кои ми помагаат колку-толку при избор. :/
Лаптопите со рајзен се прилично нови, барем кај нас. Види ја ваа споредба. Ryzen 5 2500U кој е за нијанса послаб од i7-7700HQ троше една третина струја од интел. Тоа значи лаптопо помалче ќе грее.
https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-Ryzen-5-2500U-vs-AMD-Ryzen-5-3550H-vs-Intel-i7-7700HQ/3123vs3403vs2906[DOUBLEPOST=1559010139][/DOUBLEPOST]Обично преминуваат од интел на рајзен, не обратно, пошто рајзен е конкуренција и ногу е поефтин.
Сепак размисли добро. Не брзај. 5-60000 иледарки ипак се пари шо не треба туку така да ги фрлеш.
Како и да е гледај да има опција за ССД, и појака графичка за сметка на процесор.
Колку шо забележав кај Нептун нема рајзен 5 со rx580 графичка која е скоро еднаква на gtx 1060.
Има рајзен 7 со rx580 ама тај е 60000. У секој случај разгледај шо има и разгледај видеа по youtube со комбинацијата на процесор и графичка како ги фураат игрите.
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.505
Поени од реакции
33.664
Wi-fi amplifier, extender или што точно да купам? Сигналот стигнува до сите соби низ куќата, но не е доволно силен и ми се дисконектираат уредите по кратко време. Или можда подобро е целосно нов рутер? Имам TP Link TL-WR740N.
kupi si podobar ruter kako glaven a ovoj sto go imas napraj go access point
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.009
Поени од реакции
6.040
Дајте предлог некое солидно куќиште, да има добар провев.
Моментално користам едно „шугаво“ Delux(АМЦ BMW :D), никаков провев нема.
Деловите внатре не дека се нешто посебно, ама дефинитивно заслужуваат нешто боље.

п.с. Без огин предлози. :)
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Дајте предлог некое солидно куќиште, да има добар провев.
Моментално користам едно „шугаво“ Delux(АМЦ BMW :D), никаков провев нема.
Деловите внатре не дека се нешто посебно, ама дефинитивно заслужуваат нешто боље.

п.с. Без огин предлози. :)
избуши му дупки, стај му хулахопки одозгора како филтер и терај.

има во анхоч sama и deepcool куќишта доста солидни за парите. види нешто од тоа одбери.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.854
добро куќиште со добар провев е тоа што е отворено од двете страни и седи на маса качено
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Ја имам добро кукиште од 2700 ден, ама откако му ставив графичка морав да го отворам за да си има добар провев. Фановето на кутијата неможам да ги слушам, затоа отворена кутија е најдобра опција.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Ја имам добро кукиште од 2700 ден, ама откако му ставив графичка морав да го отворам за да си има добар провев. Фановето на кутијата неможам да ги слушам, затоа отворена кутија е најдобра опција.
воздушен тунел е најдобро, а со големи и бавни вентилатори може ептен тивко да биде
 

Kajgana Shop

На врв Bottom